eMko

okres Bratislava

4 body

<< předchozí 1 2
    • 28.3.2019  15:36

Perrin a Cluzaud to jednoducho vedia. Ich dokumenty Mikrokozmos, Putovanie vtákov či Oceán už dnes patria medzi „povinnú jazdu“ pre všetkých, ktorí ocenia úchvatné zábery prírody. Tvorcovia sa tentokrát zamerali na prírodu, ktorá nám je známejšia a bližšia ako exotické krajiny a zvieratá. Natáčalo sa totiž v európskych lesoch. Dej na seba nenadväzuje, je skôr zložený z malých príbehov rôznych obyvateľov lesa. Niektoré zábery sú také dokonalé, že je až ťažké uveriť že ich bolo možné natočiť. Lov vlčej svorky na divoké kone, pôrod lane či denný výjazd jazvecov. Jediné, čo ma rozptyľovalo, bol komentár Tomáša Hanáka. Úplne by mi stačili len zvuky lesa za sprievodu hudby Bruna Coulaisa. Príbeh lesa však nie je obyčajným dokumentom s peknými zábermi. Okrem zvierat sa v ňom nečakane objaví aj človek. Dopady ľudského faktora na les a jeho obyvateľov sú nepopierateľné a dokument ich celkom vyvážene vykresľuje. Osobne mi táto ekoagitka vôbec nevadila. A myslím si, že tento dokument sa skvelo hodí na premietanie na základných školách alebo deťom doma.

• 25.2.2019  17:42

Úprimne, neviem čo ma počas sledovania dokumentu viac rozcítilo. Či zábery z veľkochovov, katastrofálne dopady živočíšneho priemyslu na životné prostredie alebo spoveď Sharon Kitz, bývalej kardiopacientky. Tej sa po zmene stravovacích návykov a absolútneho vylúčenia živočíšnych produktov z jedálnička natoľko zdravotný stav zlepšil, že vo veku 69 rokov odbehla svoj prvý polmaratón. Dnes už snáď nie je pochýb o tom, že konzumovanie mäsových a mliečnych výrobkov priamo spôsobuje vážne zdravotné problémy. Dokazuje to nárast kardiovaskulárnych a diabetických ochorení či obezity. Pritom mnohé svetové zdravotnícke a dietetické organizácie sa jednoznačne zhodujú, že správne zložená rastlinná strava je vhodná a zdraviu prospešná pre všetky štádia životného cyklu človeka. V roku 2016 napríklad americká Akadémia výživy a dietetiky vydala stanovisko v ktorom uvádza, že vegetariánska a vegánska strava môže poskytnúť zdravotné výhody pre prevenciu a liečbu niektorých chorôb vrátane ischemickej choroby srdca, cukrovky typu 2, hypertenzie či dokonca niektorých druhov rakoviny a obezity. Rastlinné stravovanie je zároveň environmentálne udržateľnejšie ako diéty bohaté na živočíšne produkty, pretože využívajú menej prírodných zdrojov a sú spojené s oveľa menším poškodením životného prostredia. Mnohé krajiny v súčasnosti uvažujú o zavedení vyššej spotrebnej dane na mäsové výrobky. Mäso by sa tak zaradilo medzi iné škodlivé produkty ako tabak, cukor či uhlíkové emisie. Je teda najvyšší čas zmeniť svoje stravovacie návyky. Pre naše zdravie, planétu a v neposlednom rade pre 65 miliárd zvierat, ktoré ročne zomrú v mäsovom priemysle.

• 29.1.2019  09:48
    Vegan 2018 (2018)

PlantBaseNews je multiplatformové médium, ktoré založil Robbie Lockie a Klaus Mitchell. Ich cieľom je umožniť ľuďom robiť lepšie rozhodnutia a to prostredníctvom správ a noviniek o vegánstve, propagovaním rastlinnej stravy, zvyšovaním povedomia o právach zvierat, ekológii a životnom prostredí. Dnes do ich tímu patria desiatky prispievateľov, od vegánskych aktivistov až po odborníkov na výživu či doktorov. V roku 2015 priniesli svoj prvý dokument VEGAN. Prostredníctvom zostrihaných TV správ, prednášok, rozhovorov so známymi osobnosťami či aktivistami ste sa tak mohli dozvedieť nielen o narastajúcej vegánskej komunite ale tiež o dôležitých míľnikoch v oblasti ekológie či aktivizmu. PNB začali dokument prinášať každý rok. Ten aktuálny „Vegan 2018: The Year A Movement Went Mainstream“ je už dvakrát dlhší, vystupujú v ňom nielen známi vegáni zo sveta showbiznisu ako Moby, Lewis Hamilton, Will. I. Am, aktivisti Ed Winters, James Aspey ale prináša tiež nové zistenia o dopadoch živočíšneho priemyslu na klimatické zmeny či výsledky výskumov o benefitoch vegánstva na zdravie človeka.

• 11.12.2018  19:02

„Firmy prídu do továrne v Bangladéši, zadajú zákazku na 1,5 milióna džínsov po 30 centov za kus, 50 centov za kus. Ako to môžete spraviť eticky? Neviem.“ Livia Firth, riaditeľka Eco Age LTD a zakladateľka „Green Carpet Challenge“. The True Cost prináša viaceré (až desivé) fakty aj keď sa môže zdať jednostranným. Spomínané koncerny ako H&M či ZARA sa však v dokumente odmietli vyjadriť. Katastrofálne podmienky v továrňach sú pritom "len" akousi špičkou ľadovca. Pri zrútení továrne „Rana Plaza“ v Bangladéši zahynulo v troskách 931 ľudí, ďalší umreli v súvislosti so zraneniami. V Kambodži pri protestoch zamestnancov tovární, pri ktorých žiadali zvýšenie mesačnej mzdy polícia zabila 5 žien a mnohé boli zranené. Fast fashion však prináša aj ďalších „tichých zabijakov“. V dôsledku používania chemikálií a pesticídov sa rapídne zvýšili ochorenia rakoviny či mentálnej retardácie u detí. Dopady na životné prostredie sú tiež nezanedbateľné a na mnohých miestach už teraz môžeme hovoriť o ekologických katastrofách. Naozaj musia títo ľudia platiť daň za to, že si niekto kúpi kus oblečenia len preto aby o tom mohol natočiť video na svoj youtube kanál so slovami: „Neviem kam to budem nosiť, ale musela som to mať..“? V poslednom čase som sa aj ja sama začala viac zaujímať o to, čo vlastne fast fashion je a ako ju môžem prestať podporovať. Prestala som nakupovať oblečenie vo veľkých módnych reťazcoch, beztak sa mi nikdy veľmi nepáčil fakt, že to isté oblečenie má stovky ďalších ľudí. Radšej podporím výrobcu alebo dizajnéra, ktorý svoje oblečenie vyrába eticky a v malom množstve. A zamilovala som si swapy. Ide o výmeny oblečenia, vy prinesiete to čo už nebudete nosiť a zároveň si môžete odniesť niečo iné. V Bratislave sa stali obľúbené tie, ktoré pravidelne usporadúva Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM). Len aby ste mali predstavu koľko oblečenia sa na takom Swape „premelie“: návštevníci na ten posledný (ktorý sa konal v Bratislave v rámci decembrového Urban marketu) priniesli neuveriteľných 492 kilogramov oblečenia. Toto oblečenie sa triedi a dáva buď znovu do obehu alebo ide na recykláciu. Zo swapu si odniesli 346 kilogramov a 234 kilogramov oblečenia išlo na recykláciu. Predstavte si teraz, koľko kilogramov oblečenia to je za každý jeden Swap. Každý z nás sa môže pričiniť k tomu aby fast fashion nepodporoval. Pokiaľ to nie je nutné, nenakupujte v módnych reťazcoch. Zaujímajte sa o to, kde a z akého materiálu bolo vaše oblečenie vyrobené. Minimalizujte svoj šatník (podľa výskumov priemerný šatník obsahuje až 150 kusov oblečenia, pričom aktívne nosíme asi 20%). Podporte lokálnych výrobcov. Nie je to žiadna raketová veda. Stačí naozaj málo.

• 8.10.2018  12:19
    Film o Jill (2005)

Neskutočne silný dokument o živote aktivistky za práva zvierat, Jill Phipps. Prostredníctvom rozprávania blízkeho priateľa Johna, jej matky Nancy a rodinných záberov sa dozviete kto vlastne Jill bola a ako veľmi zasvätila svoj život tomu v čo verila. V rovnoprávnosť a lepšie podmienky zvierat. V dokumente sú tiež zábery z veľkochovov, kožušinových fariem či testovacích laboratórií, ktoré musia pohnúť každým kto má len trochu otvorené srdce. Niekto by mohol namietať, že ide o starší dokument či zábery a odvtedy sa muselo mnohé zmeniť. No ak si pozriete aktuálny Dominion z roku 2018 tak zistíte, že zmena prichádza veľmi pomaly. Svedčia o tom aj mnohé prebiehajúce kampane, napr. "Koniec doby klietkovej" (cieľom je ukončenie klietkového chovu hospodárskych zvierat v celej EÚ) či kampane za zastavenie transportov živých zvierat. A aj v dnešnej dobe bývajú aktivisti a obrancovia zvierat vystavení verbálnym a častokrát aj fyzickým útokom. Naposledy prišiel o život pri zásahu polície mladý novinár, ktorý dokumentoval ekologických aktivistov brániacich nemecký les Hambach. O jeho vyklčovanie usiluje energetický koncern RWE, keďže v Hambašskom lese sú veľké náleziská hnedého uhlia. Osobne prechovávam hlbokú úctu voči všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na záchrane zvierat a zlepšení ich práv. Zmenou však môže byť každý z nás. Zmena je na našom tanieri, v našich očiach a srdciach.

• 24.9.2018  20:50

Dych berúci dokumentárny film o expedícii do krasového masívu Lengguru, ktorý sa nachádza na ostrove Papua v Indickom oceáne. Vedecký tím biológa Laurenta Pouyauda sa rozhodol preskúmať tento človekom zatiaľ nedotknutý svet. Môžete sa tešiť na takmer hodinovú explóziu farieb a doposiaľ neznáme druhy živočíchov všetkého druhu. Koralové útesy, jaskynné rybky či malý klokan sa museli prispôsobiť tamojším podmienkam aby prežili. Členovia expedície sa dokonca rozhodli ísť na miesta, kam bežne tamojší obyvatelia nechodia a pri objavoch nových druhov sa tešili ako malé deti. Popri sledovaní som pomaly aj zabudla, že takýchto miest na našej planétu ubúda a ostáva otázkou ako dlho budú tieto panenské svety pred človekom v bezpečí.

• 22.7.2018  13:01
    Manege Frei (2005)

Krátky animovaný film o živote medveďa v cirkuse. Emocionálny a výstižný. Sama som ako dieťa bola niekoľkokrát v cirkuse so živými zvieratami. Išla som sa pozrieť na zvieratká a všetko čo predvádzali mi prišlo úchvatné. S detským nadšením som tlieskala tancujúcim medveďom, slonom balansujúcim na podstavcoch či drezúre so šelmami. V tej dobe som absolútne netušila, čo všetko sa skrýva za touto zábavou. Postupne, vďaka informáciám, sa mi odhalila krutá pravda. Dnes by už snáď každému malo byť jasné, že cirkusové zvieratá žijú v nedôstojných podmienkach. Svoj život trávia v malých, stiesnených klietkach. Najmä pre divokožijúce zvieratá je to nesmierne stresujúce, čo sa odzrkadľuje na ich fyzickom i mentálnom stave. Napríklad prirodzené teritórium tigra má stovky, niekedy až tisícky km². V cirkuse jeho životný priestor predstavuje len zopár m². Bez akéhokoľvek obohatenia či stimulácie zvieratá v klietkach trávia aj 20 hodín denne. Vychádzajú z nej len počas povinnej prípravy na vystúpenie. Žijú izolovane, bez svojich prirodzených potrieb. Dôsledkom toho je postupná frustrácia, stereotypné správanie či agresivita. O brutalite drezúry snáď ani písať nemusím. K naučeniu pre zvieratá neprirodzených úkonov sú používané metódy vyvolávajúce bolesť a strach. Okrem toho zvieratá zažívajú stres zo samotného davu ľudí, hlučnej hudby a osvetlenia. Majitelia cirkusov o sebe radi hovoria ako o milovníkoch zvierat a akékoľvek zlé zaobchádzanie popierajú. Tento fakt vyvracajú nielen fotografie a zábery od ochrancov zvierat ale aj posledná razia Trophy z júla 2018. Tá prebehla v ZOO parku Bašť, ktorý sa nachádza na pozemku majiteľa jedného z najznámejších českých cirkusov, Ludvíka Berouska. Otrasné nálezy colníkov a policajtov odhalili nelegálne zabíjanie divokožijúcich zvierat. Okrem zastreleného tigra, vytrhaných pazúrov, kostí či vývaru našli 20 zmrzačených tiel iných chránených živočíchov. V areáli zooparku sa pritom nachádzajú ďalšie zvieratá, od indických tigrov, leopardov až po biele levy. Našťastie, posledné roky sa však pohľad na cirkusy so živými zvieratami u verejnosti mení. Vďaka úsiliu ochrancov zvierat, informovanosti o skutočnej realite života zvierat v cirkusoch prichádzajú prvé zmeny. Mnohé krajiny už tieto cirkusy zakázali a ďalšie pribúdajú. A vVerím, že jedného dňa táto krutá zábava vymizne z celého sveta.

• 21.4.2018  10:18
    Tiki Taane - Enough is Enough (hudební videoklip) (2013)

Song „Enough is enough“ ma veľmi zasiahol. Silný text, chytľavá melódia a Taaneho precítený spev, k tomu silný videoklip, toto všetko vo mne vyvolalo emócie, ktoré len ťažko popíšem. Jedno však viem určite, táto pesnička by mohla pokojne rotovať vo všetkých rádiách. Tiki Taane napísal text spoločne s organizáciou Paw Justice, ktorá bojuje za práva zvierat na Novom Zélande. Taane je uznávaným MC a sólovým akustickým umelcom na Novom Zélande. Po tsunami v roku 2004 sa viac začal zaujímať o životné prostredie a svoj hnev pretavil do piesne "Tangaroa", ktorú naspieval spolu so svojim otcom. "Enough is Enough" sa venuje stále pretrvávajúcemu problému psích zápasov. Tie sú jedny z najhorších foriem zneužívania zvierat. Psy sú zotročované, držané v katastrofálnych podmienkach a systematicky trénované na zápas. V drvivej väčšine sa používajú plemená, ktoré sú známe svojou vytrvalosťou a silou bojovať až do konca. Aj vďaka tomu im spoločnosť pridelila označenie ako „bojové plemená“ (osobne s týmto pomenovaním nesúhlasím a dúfam, že jedného dňa budú „dekriminalizované“ a pohľad spoločnosti sa na tieto úžasné plemená zmení). V zápasoch častokrát končia psy, ktoré si ľudia z biznisu vyhliadnu prostredníctvom inzerátov alebo sú priamo ukradnuté ich majiteľom. Tie sa používajú ako „návnada“, zámerne sú vyhladované aby boli slabšie a počas zápasu mávajú zalepené ústa (prípadne sa im vytrhávajú zuby) aby nepoškodili útočného psa u ktorého týmto spôsobom majitelia budujú sebadôveru a zdokonaľujú schopnosť zabíjať. Na Slovensku nie sme v ničom pozadu. Zápasy sa konajú väčšinou na opustených družstvách, dôkazom toho sú nielen desiatky psov držané v kotercoch či na reťaziach ale tiež nočné návštevy áut, čo v tichosti potvrdzujú ľudia z okolia. Úrady väčšinou nekonajú, dôvodom bývajú "komplikované vlastnícke práva", prípadne udelia pokutu a tým to končí. Naopak tí, ktorí sa viac o konkrétne prípady zaujímajú sú vystavovaní vyhrážkam a osobným útokom. Či sú to redaktori alebo majitelia, ktorým boli psy ukradnuté a podarilo sa im ich nájsť práve na takomto mieste. Zmenou k lepšiemu by snáď mohol byť nielen schválený zákon, vďaka ktorému už zviera nie je vec, vyššia kontrola chovu psov ale tiež záujem a tlak spoločnosti. "We all stand strongh, to show the world that is wrong"

• 23.2.2018  21:11

Už ako malé dieťa som milovala dokumentárne filmy o prírode a tie od BBC považujem za absolútnu špičku. Film „Earth: Deň na zázračnej planéte“ vás vtiahne krásnymi zábermi s podmanivou hudbou, ktoré dopĺňa komentár (miestami akoby nezúčastneného) Roberta Redforda. Scény sa menia, chvíľu držíte palce malému leguánovi pri najdôležitejšom behu jeho života, neskôr máte pri pohľade na narvaly neodolateľnú túžbu plávať s nimi v mrazivom oceáne. A musím priznať, že bojová scéna žirafích samcov ma skutočne šokovala. Naša planéta Zem je úžasná. A vďaka ľudskému egoistickému správaniu jej už veľa času neostáva. Vyčerpávame nerastné suroviny, trávime si vodu, klčujeme pralesy a zabíjame všetko o čom sme presvedčení, že nám patrí. Každoročne sa míňajú miliardy dolárov aby sme objavili planétu, na ktorej je možný život. Planétu, ktorá sa aspoň trochu podobá tej našej. No nech sa snažíme akokoľvek, doteraz sa ju nájsť nepodarilo. Nemáme žiaden dôkaz, že niekde v tom nekonečnom vesmíre okolo nás je planéta na ktorú by sme sa v prípade potreby mohli presunúť. A „zdravotný“ stav Zeme sa naším konaním neustále zhoršuje. Dnes potrebuje približne 1,5 roka na to aby doplnila rezervy, ktoré spotrebujeme v priebehu jedného roka. Rastie spotreba ropy, uhlia aj plynu. Každou minútou zmizne na zemskom povrchu lesná plocha o rozlohe 38 futbalových ihrísk. Predstavte si 1,5 násobok rozlohy Rakúska. Presne toľko hektárov lesa (13 miliárd) sa vyrúbalo v rokoch 2000 až 2010 v Ázii. So živočíchmi či už tými suchozemskými alebo morskými to tiež nevyzerá optimisticky. V tropických oblastiach klesol počet živočíchov asi o 60%. Napríklad vo voľnej prírode žije len okolo 3900 tigrov. Na zozname kriticky ohrozených druhov nájdete leoparda škvrnitého amurského, orangutana bornejského, gorily, karetu pravú či sviňuchu kalifornskú. Tých sa v kalifornskom zálive nachádza už len 30! Počet rybárskych oblastí sa tak zvýšil, že 3 zo 4 európskych morí sú už vylovené. Nemalý podiel na globálnom znečisťovaní má tiež chov hospodárskych zvierat. A mohla by som pokračovať. Naša planéta je jednoznačne unikátna a jedinečná. A možno ešte nie je úplne neskoro a dokážeme ju úplne nezničiť a zachrániť.

• 6.11.2017  15:35
    120 BPM (2017)

"Mne AIDS nehrozí, nie som teplá"... koľkí ešte v dnešnej dobe podobne rozmýšľajú? 120 tepov za minútu nie je len o aktivizme hnutia ACT UP či láske medzi dvoma mužmi. Každý sa môže zamyslieť nakoľko koná zodpovedne voči sebe samému aj voči ostatným. Tých 140 minút vás postupne vtiahne, všetkým postavám držíte palce aj keď tušíte, že pre niektorých sa to neskončí dobre. A zábery z tanečného klubu vás tak vtiahnu, že máte chuť byť tam s nimi a tancovať na hudbu Bronski Beat. Mimochodom v Bratislave na Babuškovej ulici vznikol nový Checkpoint, kde vám anonymne a bezplatne spravia HIV testy.

• 3.10.2017  19:43

Skôr ako si pozriete dokument Taste the Waste, pozrite sa do svojej chladničky. Máte tam toho dostatok? Koľko z tých potravín naozaj skonzumujete a koľko skončí v koši? Sama som sa pred časom začala viac zaujímať o to, ako môžem obmedziť plytvanie potravinami. Naučila som sa akú spotrebu jedla približne mám a podľa toho nakupujem. Vo viacerých obchodných reťazcoch je možné kúpiť aj potraviny pred ukončením doby spotreby, ale ide len o zlomok toho čo v skutočnosti končí v ich kontajneroch. Priemerný Slovák vyhodí ročne približne 160 kíl potravín. Slovensko v roku 2015 vyprodukovalo dvakrát viac potravinového odpadu ako Česko, až 0,86 milióna ton. Až 50% z celkového odpadu vyprodukujú domácnosti. Za nimi nasledujú výrobcovia, spracovatelia a ako posledné sú obchodné reťazce. Podľa konferencie FoodWaste, ktorá sa nedávno konala v Bratislave, slovenské Tesco vyhodilo v priebehu posledného roka takmer tritisíc ton jedla, ktoré bolo možné ešte skonzumovať. Najväčšiu časť tvorila zelenina a ovocie a to až 46 percent, mliečne a mäsové výrobky 9%. Z 2979 ton potravín len 137 obchodný reťazec daroval. Jeho iniciatíva predaja „Dokonalo nedokonalej“ zeleniny či ovocia je síce pekný pokus ale v regáloch som na tento druh natrafila asi dvakrát. Ide o potraviny, ktoré nespĺňajú normy EÚ či už svojou veľkosťou, farbou alebo zakrivením. Ľudia si radšej kúpia uhorky, ktoré sú jedna ako druhá či síce krásne voňavé maliny, ale tie so skutočnými malinami nemajú nič spoločné. A vďaka nezmyselným normám sa na pulty nedostanú ďalšie tony potravín. Tam, kde je prebytok je však inde hlad. V dokumente hovoria napríklad ľudia z afrických krajín o tom ako si nemôžu dovoliť jesť ovocie, ktoré pestujú pre európsky trh, pretože je pre nich drahé. Každým rokom je im uberané z ich pôdy len preto aby tam mohla vzniknúť ďalšia plantáž. Pri probléme plytvania potravinami mi však napadá ešte jeden rozmer. K tomu, aby boli regály v obchodoch neustále plné čerstvých jogurtov či mäsových výrobkov sú každoročne zneužívané a zabíjané tisícky zvierat. A ich chov má na životné prostredie tiež výrazný dopad. Emisie z chovu hospodárskych zvierat v roku 2006 predstavovali až 18% čo je viac ako autá, lietadlá a všetky ostatné formy dopravy dokopy. Znížením spotreby mäsových a mliečnych výrobkov nepomôžeme len samotným zvieratám ale tiež životnému prostrediu. Ako teda obmedziť plytvanie potravinami? Premyslené nakupovanie a zásobovanie je základ. Poznať rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti. A snažiť sa využiť čo najviac potraviny, ktoré ste už kúpili.

• 1.7.2017  10:52
    The Herd (2014)

Dlhé roky som žila v mylnej predstave, že pokiaľ prestanem jesť mäso, zmiernim tak utrpenie zvierat. Naďalej som sa tlačila mliečnymi výrobkami a dokonca som si svoj život bez nich nevedela predstaviť. "Ale ja tak milujem syry a jogurty, čo budem jesť namiesto nich?". Nemala som ani poňatia čo všetko stojí za mojím obľúbeným jedlom. Nikto mi to nikdy nepovedal, nemala som žiadne informácie. Ako som však spoznávala stále viac vegánov, tým viac sa mi otvárali oči a moje srdce. Definitívne ma presvedčilo známe 5 minútové video. Áno, mliečny priemysel je jednoznačne oveľa väčšie peklo ako ten mäsový. Nie, kravy nie sú veselé tak ako sa nám to snaží nahovoriť reklama. Nechodia po zelených lúkach niekde vo Švajčiarsku a neužívajú si slnko. Drvivá väčšina z nich trávu nikdy nevidela a celý svoj život pocítila len bolesť a utrpenie. Veď ktorá matka by chcela zažiť ako jej odoberú narodené dieťa bez toho aby ho mohla nakojiť, starať sa oň a dať mu svoju lásku? Namiesto toho stála hodiny bez pohnutia a slúžila len ako stroj na mlieko. Jej dieťa by tiež nečakala pekná budúcnosť. Dcéra by skončila ako ďalšia dojka a syn by išiel na smrť, pretože nie je potrebný. Keď si pozriete tento film, možno si poviete: "To je hrozné, akoby sa niečo mohlo takéto diať?". Toto je však denná realita mliečneho priemyslu na celom svete. A zmeniť to môžeme jedine my, ľudia.

• 30.6.2017  10:20
    Špína (2017)

Citlivo a zároveň až hrozivo autenticky napísaný scenár, vynikajúca kamera a najmä herecký výkon Dominiky Morávkovej-Zeleníkovej, to všetko robí z filmu Špina bezpochyby jeden z najlepších česko-slovenských filmov natočených v poslednej dobe. O to viac, že ide o absolventskú prácu. Film som sledovala zo zatajeným dychom, miestami kŕčovito zvierala sedadlo a potláčala slzy. Téma znásilnenia je podľa mňa stále istým spôsobom v spoločnosti tabu, mnohokrát sa obete hanbia, majú strach z reakcie okolia či samotného násilníka. Veď kto by uveril, že obeť znásilnil napríklad vlastný priateľ? Šarmantný učiteľ, alebo príjemná susedka? Vo filme nie je nič prehnané, dokonca väčšina našich psychiatrických zariadení funguje presne tak ako je to v ňom vyobrazené. Absolútny nezáujem zo strany ošetrujúcich, pre ktorých si len ďalší pacient v poradí. A moja rada na záver: na Špinu určite nechoďte do multikina. Možno ani do klubového kina. Vyhnete sa tak necitlivým divákom, ktorí sa smejú aj v tej najnevhodnejšej chvíli. A to aj počas scény, v ktorej učiteľ Lenu znásilňoval. Cítila som hnev a zároveň mi bolo veľmi smutno. Úprimne, v tej chvíli som si priala aby si to každý zažil sám na vlastnej koži.

• 23.6.2017  19:20
    Norm (2017)

Predstavte si svet, v ktorom by bolo spoločensky akceptovateľné znásilnenie. Nikto by vás za to neodcudzoval, pretože by ste nekonali nič nemorálne. Naopak tí, ktorí by boli pre "súhlas" druhej strany by boli vystavovaní posmeškom a opovrhnutiu. Zdá sa vám to absurdné? A čo ak v podobnom svete žijeme? Vo svete, kde je morálne znásilňovanie či zabíjanie vybraných druhov a nikto sa nad tým nepozastavuje. Kde ľudia plačú nad utrápeným psíkom a na večeru si spokojne dajú prasiatko. Kde pitie materského mlieka iného druhu je bežné, no ak by ste človeka ponúkli jemu vlastným materským mliekom tak pravdepodobne zhnusene odmietne. Film som si pozrela niekoľkokrát. A je to jeden z najsilnejších filmov, ktoré som videla. Kiežby sme mali všetci otvorenú svoju myseľ a srdcia.

• 23.5.2017  21:40

Viete si predstaviť, že by svetové vlády prijali zákon, ktorý by trestal zotročovanie, chov a zabíjanie zvierat? Že ľudia by nerozumeli tomu, prečo bol niekto schopný kedysi zjesť mäso či vypiť pohár mlieka? Presne o tomto je budúcnosť vegánskeho sveta ako ju vidí Simon Amstell vo svojom mockumente Carnage. Tešila som sa na britský humor, veď označenie filmu sľubovalo komédiu. No smiech akosi neprichádzal a skôr sa mi tisli do očí slzy. Scény z muzikálu či bývalých jatiek, ktoré sú prirovnané ku koncentračnému táboru boli také silné, že som ich musela stopnúť a pustiť si ich o pár minút neskôr. Absurditu tomu celému dodávala slečna, ktorá sedela vedľa mňa v autobuse a napriek tomu čo videla na obrazovke môjho počítača pokojne jedla svoju žemľu s fašírkou ďalej. Kedy konečne prestaneme byť ľahostajní voči životom a utrpeniu zvierat kvôli chuti, zábave, zisku či nezmyselným tradíciám? Takúto budúcnosť sveta, kde si budeme vážiť každé živé stvorenie by som si veľmi priala. No dúfam, že sa aspoň dožijem toho, že slovo vegán nebude urážkou a naopak slovo karnista bude bežným pomenovaním. Tých, ktorí si ešte stále myslia, že jesť niečiu menštruáciu alebo zabiť niekoho dieťa len preto aby mohol piť jeho mlieko je správne a úplne normálne.

• 15.4.2017  22:10
    Heaven Shall Burn - Hunters Will Be Hunted (hudební videoklip) (2013)

"A lovci budu lovení až kým sa masaker neskončí". Jednoduchý, no pritom všetko vyjadrujúci videoklip skupiny Heaven shall burn. Tá svojimi textami bojuje proti rasizmu, sociálnej nespravodlivosti či ničeniu životného prostredia. Okrem vegánstva viacerí členovia vyznávajú tiež život bez drog a alkoholu. Otvorene podporujú organizáciu Sea Shepherd, ktorej patril práve tento song na európskom turné skupiny Korn, v rámci ktorého vystúpili ako predkapela. Ostáva mi len otázka, dokedy sa budú týmto témam venovať len skupiny "zo scény"? Kedy uvidíme podobný klip a budeme počuť texty odmietajúce utrpenie zvierat či ľudí od mainstreamových interpretov?

• 2.4.2017  17:27

Svoj život môžete vyplniť akokoľvek. Paul Watson ten svoj zasvätil boju za záchranu morských živočíchov, morí a oceánov. V mnohých krajinách je personou non grata, jeho lode nevidia radi nikde kde sa objavia. Napriek tomu spolu so svojimi ľuďmi neprestáva bojovať za dobrú vec. Paula Watsona nemusíte mať radi, dokonca vám vôbec nemusí byť sympatický. No výsledky jeho snahy sú neprehliadnuteľné. Len tak mimochodom, narátajte na prstoch do 30. Presne toľko sviňúch žije v Kalifornskom zálive podľa vyhlásenia z februára 2017 Výboru pre návrat sviňúch kalifornských CIRVA. A sú to posledné sviňuchy na tejto planéte.

• 28.3.2017  08:07

Nádherný, dych berúci dokument o slovenskej prírode spod Kriváňa. Vďaka Erikovi Balážovi a jeho tímu sa prenesiete na miesta, ktoré ešte človek nestihol zničiť. Kde lesu vládnu majestátne limby a príroda sa riadi podľa svojich pravidiel.

• 26.3.2017  20:03

Organizácia Sea Shepherd mnohým leží v žalúdku a jej členov označujú za ekoteroristov. Čo je však skutočný ekoterorizmus? Zabíjanie morských živočíchov pre tradíciu alebo údajné vedecké účely či snaha tomu zabrániť? Dokument komentuje Peter Jay Brown, dlhoročný člen Sea Shepherd. Miestami sa budete smiať a miestami vás bude bolieť srdce. Osobne sa hlboko skláňam pred všetkými členmi a dobrovoľníkmi z celého sveta, ktorí bojujú za záchranu morských živočíchov a oceánov.

• 17.3.2017  20:24
    Zátoka (2009)

Zátoka Taiji v Japonsku je pre delfínov snáď tým najhrozivejším miestom na svete. Každoročne tam japonskí rybári odchytia a zmasakrujú stovky delfínov len preto, aby mohli zaplniť prázdne miesta vo vodných svetoch na celom svete. V dokumente vystupuje Ric O’Barry, človek ktorý kedysi stál na druhej strane barikády. Odchytil a cvičil delfína, ktorý stvárnil Flippera v obľúbenom seriále 70-tych rokov. Dnes bojuje všetkými prostriedkami aby masakrovanie delfínov pomohol zastaviť. Spolu s ním sa členovia organizácie The Oceanic Preservation Society (OPS) podujali na neľahký boj. Zastaviť toto nezmyslené šialenstvo. Film som pozerala so slzami v očiach. Nárek odchytených delfínov sa vám vryje do hlavy a koniec filmu vás odrovná. Skutočne

• 8.3.2017  21:13

Rodičia vychutnávajúci si pokoj a dve šantiace deti v mori. Idylka, ktorá neskončí práve najkrajšie. Nemusíte vedieť po španielsky aby ste pochopili myšlienku, ktorú do filmu jeho tvorcovia vložili.

• 8.3.2017  20:48

V dokumente Blackfish vystupujú najmä bývalí cvičitelia kosatiek, ktorí otvorene hovoria o pozadí vodného sveta Sea World na Floride. Menej sa už však venuje myšlienke zneužívania morských živočíchov pre zábavu a zisk. K ich odchytávaniu pritom neustále dochádza, neslávne známe je Taiji v Japonsku kde tento rok odchytili 5 rôznych druhov delfínov, z ktorých 595 bolo zabitých a ostatné prežijú svoj život v zajatí. Zastaviť toto barbarstvo je možné jedine zatvorením vodných parkov. Mimochodom, na konci filmu sa dozviete, že Tilikum stále vystupuje v Sea world. Dnes to už nie je pravda, Tilikum umrel 6. januára 2017. Dožil sa len 35 rokov, z ktorých 34 prežil v zajatí.

• 8.3.2017  19:56

Dvaja chalani zo Slovenska, Šule a Martin, natočili nádherný dokumentárny film o Islande. Aby to však nebol len obyčajný dokument, vložili do neho silný odkaz. Odkaz, ktorý vás chytí za srdce. Odkaz, nad ktorým je nutné sa zamyslieť. A začať konať.

• 7.3.2017  19:52
    Unhappy Meal (2000)

Táto reklama na McDonald's nie je vôbec "happy". Neuvidíte v nej smejúceho sa klauna ani veselé rodiny sediace nad hamburgermi s teplou kyslou uhorkou. Naopak, naservíruje vám niekoľko faktov o najznámejšom fastfoode na svete, ktorý sa stal ikonou konzumného sveta.

• 5.3.2017  17:54
    Zelené hnutie (amatérský film) (2011)

Tam kde slová nestačia, nastupujú činy. Mnohé organizácie na svete sa rozhodli bojovať za práva zvierat radikálnejšie a v tomto dokumente sa dozviete, ktoré to sú a čo všetko sa im vďaka ich snahe zatiaľ podarilo. Svoj priestor dostali tiež viaceré slovenské organizácie. Osobne prechovávam hlbokú úctu ku každému človeku, ktorý sa rozhodne aj na úkor svojej vlastnej slobody brániť život zvierat či našu prírodu.

• 2.3.2017  10:06
    Procitnutí (studentský film) (2013)

Krátky animovaný film Precitnutie vám úsmev na tvári nevyčarí. Alena Smrtníková vo svojej magisterskej práci bez akéhokoľvek priklášenia ukázala krutú realitu kožušinových fariem. Ak ste fanúšikom kožušinových doplnkov na svojom oblečení tento film je určený hlavne vám!

• 28.2.2017  10:15
    Otevři oči (TV film) (2013)

Aktivisti Barbora Hunčovská a Marek Voršil podávajú základné informácie o organizácii Otevři oči a o zneužívaní zvierat či v mäsovom, mliečnom alebo kožušinovom priemysle. Osobne by som rozhovor pustila niekomu, kto nie je veľmi informovaný ale má záujem sa dozvedieť niečo viac a video zábery by nemusel na prvýkrát zvládnuť.

• 27.2.2017  08:12

Autistický Ben Affleck ako účtovník pre mafiu? Prečo nie. Aj táto kombinácia môže fungovať. Niekedy sa proste žiada na nič sa nehrajúci film plný akcie, strieľania a pomsty. A s malým prekvapením na záver. Affleck nie je síce najlepší herec a má na konte veľa trápnych filmov, ale táto postava mu celkom sadla, aj keď Christian Wolff je akousi slabou napodobeninou Rain Mana seknutou s Johnom Wickom. Film však nenudí, má veľa zvratov a neustála akcia drží diváka stále v pozore. Len tak mimochodom, kto je váš účtovník?

• 27.2.2017  08:11
    Anthropoid (2016)

Operácia Anthropoid je skutočným príbehom československého odboja, ktorý si vzal za úlohu zneškodniť hlavného strojcu konečného riešenia židovskej otázky, Reinharda Heydricha. Na film som sa tešila a prvýkrát som naň išla sama. Režisér Sean Ellis ako hlavných predstaviteľov Gabčíka a Kubiša vybral Cilliana Murphyho a Jamieho Dornana. Pri Dornanovi som mala chvíľu problém oddeliť ho od sadomaso braku 50 odtieňov sivej a rušivo pôsobila aj angličtina českých hercov. Naopak oceňujem, že britskí tvorcovia sa na nič nehrali a vo filme priznali, že západ sa vtedy na Československo vykašlal. Možno prišlo zbytočné aj ľúbostné vzplanutie medzi hlavnými predstaviteľmi ale celkový dojem z filmu mi to nepokazilo. Historici určite nájdu vo filme nezrovnalosti, no mňa svojou silnou atmosférou vtiahol hneď od začiatku a do kina som naň išla ešte niekoľkokrát. Na záver snáď len postreh – na niektoré filmy by malo byť zakázané občerstvenie. Lebo počuť v tých najsilnejších scénach ako niekto chrúme pukance či nachos je na zabitie.

• 27.2.2017  08:09
    Rozpolcený (2016)

Z kina som odchádzala rozpoltená. Totiž tak ako ma vtiahol trailer, tak ma film sklamal. Miestami ma fakt bavil, no miestami som mala chuť sa dvihnúť a vypýtať si späť tých 7 EUR za lístok. Ak mal byť toto veľký návrat Shyamalana, tak mňa teda nepresvedčil. Ešteže stavil na McAvoya, ktorý celý film ťahá. Prechody z jednotlivých osobností som mu úplne zožrala. Horšie to už bolo s trojicou unesených dievčat. Sympatická mi bola aj doktorka Fletcherová, ktorá sa do poslednej chvíle snaží zvrátiť zrod poslednej Kevinovej osobnosti. Škoda, že Shyamalan nedal vo filme priestor všetkým osobnostiam, niektoré z nich ukázal len prostredníctvom videozáznamu. Chýbalo mi tiež vysvetlenie Kevinového chovania. Film Rozpoltený má veľký potenciál ale akoby ho Shyamalan dostatočne nevyužil. Možno sa však k nemu neskôr vrátim a dám mu druhú šancu.

<< předchozí 1 2