Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Dokumentární

plakát

Z popelnice do lednice? (2010)

Skôr ako si pozriete dokument Taste the Waste, pozrite sa do svojej chladničky. Máte tam toho dostatok? Koľko z tých potravín naozaj skonzumujete a koľko skončí v koši? Sama som sa pred časom začala viac zaujímať o to, ako môžem obmedziť plytvanie potravinami. Naučila som sa akú spotrebu jedla približne mám a podľa toho nakupujem. Vo viacerých obchodných reťazcoch je možné kúpiť aj potraviny pred ukončením doby spotreby, ale ide len o zlomok toho čo v skutočnosti končí v ich kontajneroch. Priemerný Slovák vyhodí ročne približne 160 kíl potravín. Slovensko v roku 2015 vyprodukovalo dvakrát viac potravinového odpadu ako Česko, až 0,86 milióna ton. Až 50% z celkového odpadu vyprodukujú domácnosti. Za nimi nasledujú výrobcovia, spracovatelia a ako posledné sú obchodné reťazce. Podľa konferencie FoodWaste, ktorá sa nedávno konala v Bratislave, slovenské Tesco vyhodilo v priebehu posledného roka takmer tritisíc ton jedla, ktoré bolo možné ešte skonzumovať. Najväčšiu časť tvorila zelenina a ovocie a to až 46 percent, mliečne a mäsové výrobky 9%. Z 2979 ton potravín len 137 obchodný reťazec daroval. Jeho iniciatíva predaja „Dokonalo nedokonalej“ zeleniny či ovocia je síce pekný pokus ale v regáloch som na tento druh natrafila asi dvakrát. Ide o potraviny, ktoré nespĺňajú normy EÚ či už svojou veľkosťou, farbou alebo zakrivením. Ľudia si radšej kúpia uhorky, ktoré sú jedna ako druhá či síce krásne voňavé maliny, ale tie so skutočnými malinami nemajú nič spoločné. A vďaka nezmyselným normám sa na pulty nedostanú ďalšie tony potravín. Tam, kde je prebytok je však inde hlad. V dokumente hovoria napríklad ľudia z afrických krajín o tom ako si nemôžu dovoliť jesť ovocie, ktoré pestujú pre európsky trh, pretože je pre nich drahé. Každým rokom je im uberané z ich pôdy len preto aby tam mohla vzniknúť ďalšia plantáž. Pri probléme plytvania potravinami mi však napadá ešte jeden rozmer. K tomu, aby boli regály v obchodoch neustále plné čerstvých jogurtov či mäsových výrobkov sú každoročne zneužívané a zabíjané tisícky zvierat. A ich chov má na životné prostredie tiež výrazný dopad. Emisie z chovu hospodárskych zvierat v roku 2006 predstavovali až 18% čo je viac ako autá, lietadlá a všetky ostatné formy dopravy dokopy. Znížením spotreby mäsových a mliečnych výrobkov nepomôžeme len samotným zvieratám ale tiež životnému prostrediu. Ako teda obmedziť plytvanie potravinami? Premyslené nakupovanie a zásobovanie je základ. Poznať rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti. A snažiť sa využiť čo najviac potraviny, ktoré ste už kúpili.

The Herd (2014)

Dlhé roky som žila v mylnej predstave, že pokiaľ prestanem jesť mäso, zmiernim tak utrpenie zvierat. Naďalej som sa tlačila mliečnymi výrobkami a dokonca som si svoj život bez nich nevedela predstaviť. "Ale ja tak milujem syry a jogurty, čo budem jesť namiesto nich?". Nemala som ani poňatia čo všetko stojí za mojím obľúbeným jedlom. Nikto mi to nikdy nepovedal, nemala som žiadne informácie. Ako som však spoznávala stále viac vegánov, tým viac sa mi otvárali oči a moje srdce. Definitívne ma presvedčilo známe 5 minútové video. Áno, mliečny priemysel je jednoznačne oveľa väčšie peklo ako ten mäsový. Nie, kravy nie sú veselé tak ako sa nám to snaží nahovoriť reklama. Nechodia po zelených lúkach niekde vo Švajčiarsku a neužívajú si slnko. Drvivá väčšina z nich trávu nikdy nevidela a celý svoj život pocítila len bolesť a utrpenie. Veď ktorá matka by chcela zažiť ako jej odoberú narodené dieťa bez toho aby ho mohla nakojiť, starať sa oň a dať mu svoju lásku? Namiesto toho stála hodiny bez pohnutia a slúžila len ako stroj na mlieko. Jej dieťa by tiež nečakala pekná budúcnosť. Dcéra by skončila ako ďalšia dojka a syn by išiel na smrť, pretože nie je potrebný. Keď si pozriete tento film, možno si poviete: "To je hrozné, akoby sa niečo mohlo takéto diať?". Toto je však denná realita mliečneho priemyslu na celom svete. A zmeniť to môžeme jedine my, ľudia.

Špína (2017)

Citlivo a zároveň až hrozivo autenticky napísaný scenár, vynikajúca kamera a najmä herecký výkon Dominiky Morávkovej-Zeleníkovej, to všetko robí z filmu Špina bezpochyby jeden z najlepších česko-slovenských filmov natočených v poslednej dobe. O to viac, že ide o absolventskú prácu. Film som sledovala zo zatajeným dychom, miestami kŕčovito zvierala sedadlo a potláčala slzy. Téma znásilnenia je podľa mňa stále istým spôsobom v spoločnosti tabu, mnohokrát sa obete hanbia, majú strach z reakcie okolia či samotného násilníka. Veď kto by uveril, že obeť znásilnil napríklad vlastný priateľ? Šarmantný učiteľ, alebo príjemná susedka? Vo filme nie je nič prehnané, dokonca väčšina našich psychiatrických zariadení funguje presne tak ako je to v ňom vyobrazené. Absolútny nezáujem zo strany ošetrujúcich, pre ktorých si len ďalší pacient v poradí. A moja rada na záver: na Špinu určite nechoďte do multikina. Možno ani do klubového kina. Vyhnete sa tak necitlivým divákom, ktorí sa smejú aj v tej najnevhodnejšej chvíli. A to aj počas scény, v ktorej učiteľ Lenu znásilňoval. Cítila som hnev a zároveň mi bolo veľmi smutno. Úprimne, v tej chvíli som si priala aby si to každý zažil sám na vlastnej koži.

Norm (2017)

Predstavte si svet, v ktorom by bolo spoločensky akceptovateľné znásilnenie. Nikto by vás za to neodcudzoval, pretože by ste nekonali nič nemorálne. Naopak tí, ktorí by boli pre "súhlas" druhej strany by boli vystavovaní posmeškom a opovrhnutiu. Zdá sa vám to absurdné? A čo ak v podobnom svete žijeme? Vo svete, kde je morálne znásilňovanie či zabíjanie vybraných druhov a nikto sa nad tým nepozastavuje. Kde ľudia plačú nad utrápeným psíkom a na večeru si spokojne dajú prasiatko. Kde pitie materského mlieka iného druhu je bežné, no ak by ste človeka ponúkli jemu vlastným materským mliekom tak pravdepodobne zhnusene odmietne. Film som si pozrela niekoľkokrát. A je to jeden z najsilnejších filmov, ktoré som videla. Kiežby sme mali všetci otvorenú svoju myseľ a srdcia.

plakát

Masokr: přijetí minulosti (2017)

Viete si predstaviť, že by svetové vlády prijali zákon, ktorý by trestal zotročovanie, chov a zabíjanie zvierat? Že ľudia by nerozumeli tomu, prečo bol niekto schopný kedysi zjesť mäso či vypiť pohár mlieka? Presne o tomto je budúcnosť vegánskeho sveta ako ju vidí Simon Amstell vo svojom mockumente Carnage. Tešila som sa na britský humor, veď označenie filmu sľubovalo komédiu. No smiech akosi neprichádzal a skôr sa mi tisli do očí slzy. Scény z muzikálu či bývalých jatiek, ktoré sú prirovnané ku koncentračnému táboru boli také silné, že som ich musela stopnúť a pustiť si ich o pár minút neskôr. Absurditu tomu celému dodávala slečna, ktorá sedela vedľa mňa v autobuse a napriek tomu čo videla na obrazovke môjho počítača pokojne jedla svoju žemľu s fašírkou ďalej. Kedy konečne prestaneme byť ľahostajní voči životom a utrpeniu zvierat kvôli chuti, zábave, zisku či nezmyselným tradíciám? Takúto budúcnosť sveta, kde si budeme vážiť každé živé stvorenie by som si veľmi priala. No dúfam, že sa aspoň dožijem toho, že slovo vegán nebude urážkou a naopak slovo karnista bude bežným pomenovaním. Tých, ktorí si ešte stále myslia, že jesť niečiu menštruáciu alebo zabiť niekoho dieťa len preto aby mohol piť jeho mlieko je správne a úplne normálne.

plakát

Heaven Shall Burn - Hunters Will Be Hunted (2013) (hudební videoklip)

"A lovci budu lovení až kým sa masaker neskončí". Jednoduchý, no pritom všetko vyjadrujúci videoklip skupiny Heaven shall burn. Tá svojimi textami bojuje proti rasizmu, sociálnej nespravodlivosti či ničeniu životného prostredia. Okrem vegánstva viacerí členovia vyznávajú tiež život bez drog a alkoholu. Otvorene podporujú organizáciu Sea Shepherd, ktorej patril práve tento song na európskom turné skupiny Korn, v rámci ktorého vystúpili ako predkapela. Ostáva mi len otázka, dokedy sa budú týmto témam venovať len skupiny "zo scény"? Kedy uvidíme podobný klip a budeme počuť texty odmietajúce utrpenie zvierat či ľudí od mainstreamových interpretov?

plakát

Pirate for the Sea (2008)

Svoj život môžete vyplniť akokoľvek. Paul Watson ten svoj zasvätil boju za záchranu morských živočíchov, morí a oceánov. V mnohých krajinách je personou non grata, jeho lode nevidia radi nikde kde sa objavia. Napriek tomu spolu so svojimi ľuďmi neprestáva bojovať za dobrú vec. Paula Watsona nemusíte mať radi, dokonca vám vôbec nemusí byť sympatický. No výsledky jeho snahy sú neprehliadnuteľné. Len tak mimochodom, narátajte na prstoch do 30. Presne toľko sviňúch žije v Kalifornskom zálive podľa vyhlásenia z februára 2017 Výboru pre návrat sviňúch kalifornských CIRVA. A sú to posledné sviňuchy na tejto planéte.

plakát

Vysoké Tatry: V srdci divočiny (2017)

Nádherný, dych berúci dokument o slovenskej prírode spod Kriváňa. Vďaka Erikovi Balážovi a jeho tímu sa prenesiete na miesta, ktoré ešte človek nestihol zničiť. Kde lesu vládnu majestátne limby a príroda sa riadi podľa svojich pravidiel.

plakát

Confessions of an Eco-Terrorist (2010)

Organizácia Sea Shepherd mnohým leží v žalúdku a jej členov označujú za ekoteroristov. Čo je však skutočný ekoterorizmus? Zabíjanie morských živočíchov pre tradíciu alebo údajné vedecké účely či snaha tomu zabrániť? Dokument komentuje Peter Jay Brown, dlhoročný člen Sea Shepherd. Miestami sa budete smiať a miestami vás bude bolieť srdce. Osobne sa hlboko skláňam pred všetkými členmi a dobrovoľníkmi z celého sveta, ktorí bojujú za záchranu morských živočíchov a oceánov.

Zátoka (2009)

Zátoka Taiji v Japonsku je pre delfínov snáď tým najhrozivejším miestom na svete. Každoročne tam japonskí rybári odchytia a zmasakrujú stovky delfínov len preto, aby mohli zaplniť prázdne miesta vo vodných svetoch na celom svete. V dokumente vystupuje Ric O’Barry, človek ktorý kedysi stál na druhej strane barikády. Odchytil a cvičil delfína, ktorý stvárnil Flippera v obľúbenom seriále 70-tych rokov. Dnes bojuje všetkými prostriedkami aby masakrovanie delfínov pomohol zastaviť. Spolu s ním sa členovia organizácie The Oceanic Preservation Society (OPS) podujali na neľahký boj. Zastaviť toto nezmyslené šialenstvo. Film som pozerala so slzami v očiach. Nárek odchytených delfínov sa vám vryje do hlavy a koniec filmu vás odrovná. Skutočne