Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Akční
  • Dokumentární

plakát

Prohlédnutí v kruhu (2010)

Rodičia vychutnávajúci si pokoj a dve šantiace deti v mori. Idylka, ktorá neskončí práve najkrajšie. Nemusíte vedieť po španielsky aby ste pochopili myšlienku, ktorú do filmu jeho tvorcovia vložili.

Černý zabiják (2013)

V dokumente Blackfish vystupujú najmä bývalí cvičitelia kosatiek, ktorí otvorene hovoria o pozadí vodného sveta Sea World na Floride. Menej sa už však venuje myšlienke zneužívania morských živočíchov pre zábavu a zisk. K ich odchytávaniu pritom neustále dochádza, neslávne známe je Taiji v Japonsku kde tento rok odchytili 5 rôznych druhov delfínov, z ktorých 595 bolo zabitých a ostatné prežijú svoj život v zajatí. Zastaviť toto barbarstvo je možné jedine zatvorením vodných parkov. Mimochodom, na konci filmu sa dozviete, že Tilikum stále vystupuje v Sea world. Dnes to už nie je pravda, Tilikum umrel 6. januára 2017. Dožil sa len 35 rokov, z ktorých 34 prežil v zajatí.

plakát

Nie je už neskoro? (2017)

Dvaja chalani zo Slovenska, Šule a Martin, natočili nádherný dokumentárny film o Islande. Aby to však nebol len obyčajný dokument, vložili do neho silný odkaz. Odkaz, ktorý vás chytí za srdce. Odkaz, nad ktorým je nutné sa zamyslieť. A začať konať.

Unhappy Meal (2000)

Táto reklama na McDonald's nie je vôbec "happy". Neuvidíte v nej smejúceho sa klauna ani veselé rodiny sediace nad hamburgermi s teplou kyslou uhorkou. Naopak, naservíruje vám niekoľko faktov o najznámejšom fastfoode na svete, ktorý sa stal ikonou konzumného sveta.

plakát

Zelené hnutie (2011) (amatérský film)

Tam kde slová nestačia, nastupujú činy. Mnohé organizácie na svete sa rozhodli bojovať za práva zvierat radikálnejšie a v tomto dokumente sa dozviete, ktoré to sú a čo všetko sa im vďaka ich snahe zatiaľ podarilo. Svoj priestor dostali tiež viaceré slovenské organizácie. Osobne prechovávam hlbokú úctu ku každému človeku, ktorý sa rozhodne aj na úkor svojej vlastnej slobody brániť život zvierat či našu prírodu.

plakát

Procitnutí (2013) (studentský film)

Krátky animovaný film Precitnutie vám úsmev na tvári nevyčarí. Alena Smrtníková vo svojej magisterskej práci bez akéhokoľvek priklášenia ukázala krutú realitu kožušinových fariem. Ak ste fanúšikom kožušinových doplnkov na svojom oblečení tento film je určený hlavne vám!

plakát

Otevři oči (2013) (TV film)

Aktivisti Barbora Hunčovská a Marek Voršil podávajú základné informácie o organizácii Otevři oči a o zneužívaní zvierat či v mäsovom, mliečnom alebo kožušinovom priemysle. Osobne by som rozhovor pustila niekomu, kto nie je veľmi informovaný ale má záujem sa dozvedieť niečo viac a video zábery by nemusel na prvýkrát zvládnuť.

Zúčtování (2016)

Autistický Ben Affleck ako účtovník pre mafiu? Prečo nie. Aj táto kombinácia môže fungovať. Niekedy sa proste žiada na nič sa nehrajúci film plný akcie, strieľania a pomsty. A s malým prekvapením na záver. Affleck nie je síce najlepší herec a má na konte veľa trápnych filmov, ale táto postava mu celkom sadla, aj keď Christian Wolff je akousi slabou napodobeninou Rain Mana seknutou s Johnom Wickom. Film však nenudí, má veľa zvratov a neustála akcia drží diváka stále v pozore. Len tak mimochodom, kto je váš účtovník?

Anthropoid (2016)

Operácia Anthropoid je skutočným príbehom československého odboja, ktorý si vzal za úlohu zneškodniť hlavného strojcu konečného riešenia židovskej otázky, Reinharda Heydricha. Na film som sa tešila a prvýkrát som naň išla sama. Režisér Sean Ellis ako hlavných predstaviteľov Gabčíka a Kubiša vybral Cilliana Murphyho a Jamieho Dornana. Pri Dornanovi som mala chvíľu problém oddeliť ho od sadomaso braku 50 odtieňov sivej a rušivo pôsobila aj angličtina českých hercov. Naopak oceňujem, že britskí tvorcovia sa na nič nehrali a vo filme priznali, že západ sa vtedy na Československo vykašlal. Možno prišlo zbytočné aj ľúbostné vzplanutie medzi hlavnými predstaviteľmi ale celkový dojem z filmu mi to nepokazilo. Historici určite nájdu vo filme nezrovnalosti, no mňa svojou silnou atmosférou vtiahol hneď od začiatku a do kina som naň išla ešte niekoľkokrát. Na záver snáď len postreh – na niektoré filmy by malo byť zakázané občerstvenie. Lebo počuť v tých najsilnejších scénach ako niekto chrúme pukance či nachos je na zabitie.

Rozpolcený (2016)

Z kina som odchádzala rozpoltená. Totiž tak ako ma vtiahol trailer, tak ma film sklamal. Miestami ma fakt bavil, no miestami som mala chuť sa dvihnúť a vypýtať si späť tých 7 EUR za lístok. Ak mal byť toto veľký návrat Shyamalana, tak mňa teda nepresvedčil. Ešteže stavil na McAvoya, ktorý celý film ťahá. Prechody z jednotlivých osobností som mu úplne zožrala. Horšie to už bolo s trojicou unesených dievčat. Sympatická mi bola aj doktorka Fletcherová, ktorá sa do poslednej chvíle snaží zvrátiť zrod poslednej Kevinovej osobnosti. Škoda, že Shyamalan nedal vo filme priestor všetkým osobnostiam, niektoré z nich ukázal len prostredníctvom videozáznamu. Chýbalo mi tiež vysvetlenie Kevinového chovania. Film Rozpoltený má veľký potenciál ale akoby ho Shyamalan dostatočne nevyužil. Možno sa však k nemu neskôr vrátim a dám mu druhú šancu.