Daft Punk Unchained (2015)

Vždy som si rád vypočul Daft Punk, obzvlášť live album Alive. Vôbec som ale netušil, aký príbeh sa skrýva za ich vystúpením na Coachelle - klobúk dole pred týmto francúzskym duom, zaslúžia si obrovský obdiv. Ich filozofia, ktorá sa pretvorila do úspešného biznis modelu by mohla byť príkladom pre množstvo slávnych a nadaných interpretov. Z dokumentu je cítiť, že títo dvaja páni sú naozajstnými umelcami. V priebehu filmu som sa zamýšľal nad tým, či sú všetky tie piesne, ktoré poznám a počúvam naozaj len zo štyroch štúdiových albumov - a je to tak, Daft Punk vydal za 16 rokov "len" štyri albumy. Každý z nich je svojim spôsobom výnimočný a každý z nich dokonale zapadá do mozaiky ich kariéry, ktorú pomáha odhaliť práve tento film.

Vůně ženy (1992)

Akokoľvek objektívne sa snažím na tento film nahliadať a hodnotiť ho, neumožňuje mi to jeden faktor - famózny Al Pacino. Jeho výkon pozdvihol celý film o niekoľko úrovní vyššie a urobil z priemerného príbehu vynikajúci filmový zážitok. Aj napriek občasnému klišé si preto zaslúži plné hodnotenie.

Jen Bůh odpouští (2013)

Refna s Goslingom zjavne opantal úspech Drive-u. Toto však nemá s výnimočnosťou Drive-u nič spoločné, je to len obyčajná zlátanina bez deja, ktorá sa snaží byť umeleckým dielom. Pravdupovediac, z popisu filmu, ktorý som si prečítal až po pozretí filmu som sa dozvedel viac ako z filmu samotného. Jednu hviezdičku dávam za vizuálnu stránku.

Nemoc třetí moci (2011)

Téma je zaujimavá, no prevedenie katastrofálne. Chýba mi tam aj väčšia investigativita a nejaké hlbšie posolstvo, takto mi to prišlo ako zhrnutie už známych faktov, ktoré človek sledujúci dianie na Slovensku pozná aj pred zhliadnutím tohto dokumentu.

Senna (2010)

Vynikajúci dokument s nevyhnutne smutným koncom. Predpokladám, že každý, kto si tento film pozrie, ho pozná. Aj tak som celý čas dúfal, že sa to napokon nestane, že to nie je pravda. Senna bol skutočný fenomén, žil pre závody a neodišiel od nich aj keď cítil, že sa mu môžu stať osudnými. Bol viac ako len jazdcom, bol symbol. Symbol pre milióny Brazílčanov. V dokumente je vynikajúco vykreslené aj zákulisie F1, bol som naozaj prekvapený, ako niektoré veci prebiehajú a keďže som v čase Sennovej najväčšej slávy ešte ani nebol na svete, mnoho vecí som sa dozvedel. Samozrejme, Senna bol zámerne vykreslený v čo najlepšom svetle a v priebehu filmu si ho zamilujete, zatiaľ čo Prosta začnete nenávidieť. No v každom prípade, je to obrovská športová legenda. Zábery z jeho kokpitu boli dychberúce, to sa nedá porovnať s dnešným jazdením. A veta, ktorú vyslovil Sid Watkins na konci filmu ma úplne položila. Takto sa robia dokumenty!

Stud (2011)

O každej generácii sa hovorí, že je horšia ako tá predošlá. Ľudia sa však nemenia, mení sa svet. Ten dnešný zrejme ponúka viac možností na realizáciu zvrátených fantázii, no ak by ľudia spred storočia žili teraz, správali by sa rovnako. Ľudia odjakživa obcovali a robili zvrátenosti, nemyslím si, že je to výsadou modernej generácie. Shame je krutý film, ktorý pláva na hladine nechutnosti. Jeho cieľom je však poukázať na neschopnosť prejaviť emócie, čo vedie k úplnej ľahostajnosti a v konečnom dôsledku k tomu, že človek nevie existovať v akomkoľvek zväzku s iným človekom. Veľmi dobrá analýza duše takého človeka, no nezanechalo to vo mne hlbšie dojmy. Možno som sám zvrátený.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Pre mňa je celá trilógia jednou veľkou bublinou. Pravdepodobne najväčšou v histórii celej kinematografie. Donútil som sa to dopozerať len s veľkým sebazaprením a jediné, čo dotiahlo moje hodnotenie od odpad k 1 hviezde je Williamsova hudba. Hlavné postavy bojovníkov sú nesympatické, počas 3 filmov som si nevytvoril ani k jednej z nich vzťah. O ostatných príšerkach ani nehovorím. Celá pasáž na Mesiaci mi prišla ako z nejakého animovaného filmu pre deti. Toto má byť najväčšia sci-fi sága všetkých dôb? Choreografie bitiek sú hrozné a Emperorov koniec vrcholne smiešny. Nehovoriac o dialógoch a kvázi vtipných dobrodružstvách R2-D2 a Androida. Vlastne si viem predstaviť, že by celá trilógia bola vtesnaná do jedného filmu, možno by to potom bolo o čosi lepšie.

Na sever Severozápadní linkou (1959)

Skvelý thriller natočený s noblesou starých čias. Hitchock je naozaj kráľom napätia, dávkuje ho presne a jednotlivé skutočnosti odhaľuje postupne, čo filmu dáva skvelú atmosféru. Navyše, Cary Grant to zahral perfektne, jeho šarm a uveriteľnosť mu môžu závidieť mnohé súčasné hollywoodske hviezdy.

Temný rytíř povstal (2012)

Ak by som bol fanúšik Batmana, tak by som jasal. Takto je to pre mňa len film. Film, ktorému však musím dať najvyššie hodnotenie. Je v ňom všetko - napätie, dej s viacerými twistmi, romantika, Zimmerov soundtrack, akcia a efekty, dokonca aj dávka vtipu. Veľké herecké mená sú vedené skvelým režisérom a na výsledku je to vidieť. Za hercami so zásluhami (Caine, Freeman, Oldman) sa pomaly ukazuje nastupujúca generácia hercov, ktorí majú v sebe obrovský potenciál (Hardy, Gordon-Levitt). Prišlo mi to o čosi slabšie ako Dark Knight, Bane skrátka nie je taký záporak ako Joker v podaní Ledgera. Je to naozaj epické zakončenie, ako to sľubuje trailer. Nolan spravil z Batmana niečo viac ako len komiksového hrdinu, celú ságu povýšil na filmové umenie. Ak by tam aj Batman nebol, bol by to vynikajúci akčný film. Takmer 3 hodiny ubehli ako voda, čo je takisto dôkaz dobre natočeného snímku. Česť pamiatke tým, ktorí zomreli kvôli tomuto filmu.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Ukameňujte ma, ale mne sa to nepáči. Celé STAR WARS idú mimo mňa, no patrí to k "filmovému vzdelaniu". To je jediný dôvod, prečo som sa to vôbec unúval pozrieť. Film vo mne nevyvoláva žiadne emócie, dialógy v podstate ani neexistujú alebo sú plytké. Polovicu filmu tvorí vrčanie Chewbaccy a pípanie R2. Celý film je o tom istom. Darth Vader už má na dosah dopadnutie lode s Hanom, ten mu utečie a potom znova a znova. Vždy sa smejem na tom, keď počujem, že Leia je hlavnou protagonistkou erotických snov mnohých chlapov. Možno Natalie Portman v novších častiach, ale Carrie Fisher teda určite nie. Dávam 2 hviezdičky, z toho 1 je za Yodu.