Capri2016

okres Bratislava

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4
    • 7.5.2018  23:44

Film Tiché miesto je o nutnosti zostať ticho, keď chceš prežiť. Tiché miesto je scifi thriller, ktorý keby nastalo v skutočnosti, by pre mňa osobne znamenalo nočnú moru. Keďže milujem kultúru vrátane opery a koncertov, ja by som bez zvuku bola len polovičný človek. Ja osobne nepovažujem tento film za horor, ale skôr za apokalyptický scifi film, lebo kvôli tomu ako sa chováme my ľudia k životnému prostrediu a k našej planéte nám to možno raz vráti, či už formou nejakého mimozemšťana, alebo odplatou z prírody... Tento film mi pripomenul iný film Udalosť, ďalší apokalyptický sci film, keď niečo neznáme vo vetre a v prírode znamená smrť. Film Tiché miesto je je scenáristickým a režisérskym dielom nadaného "obyčajného" herca Johna Krasinskeho. A John Krasinsky hrá aj hlavného hrdinu a jeho manželku hraje jeho skutočná partnerka Emily Blunt. Herecký koncert Johna aj Emily a veľmi presvedčivé a civilné hranie aj 2 detských predstaviteľov. Tento film ukazuje, že ak je dobrý scenár a správne uchopená réžia, nie je potrebné mnoho slov a aj tak vás film drží v napätí od začiatku do konca. Prvá polovica filmu je pomalší rozbeh pre druhú polovicu filmu, alebo ako by som ho nazvala "hlučné finále". Skvelá dramatická a apokalyptická hudba Marca Beltramiho dotvára hlavne akčné momenty, keď treba "držať hubu" inak "budeš sústom k večeri" zaujímavého sci-fi monštra. U mňa 90%, lebo som 90 minút nedýchala od napätia a len niekoľko krát som nahlas vydýchla keď sa ohava zahryzla....

• 1.5.2018  22:58

Film Dubček je ďalší z filmov o našej histórii, po Únose a Tlmočníkovi, ktorý odporúčam si pozrieť každému, kto sa chce dozvedieť viac o našej histórii. Je možné, že film nie je úplne historicky verný - to neviem posúdiť. Každopádne po skončení filmu mi zostala v krku hrča a každý v malom kine (ktoré bolo plné) zostal sedieť v úplnom tichu až do skončenia titulkov. Je neuveriteľné ako sa skvelý Adrian Jastraban podobal v určitých momentoch na Dubčeka. Hlavným pozitívom filmu sú podľa mňa diskusie politikov v opozícií pred podpísaním akceptácie vstupu Rusov a ostatných vojsk východného bloku do Československa v auguste 1968. Tiež sa mi páčilo prepojenie historických záznamov s filmom. Toto je ďalší film, ktorý treba vidieť, aby človek nezabudol aká je demokracia krehká, aké máme šťastie, že žijeme v mieri a že človek musí zostať navždy bdelý.

• 28.4.2018  22:37
    Gauguin (2017)

Gauguinove obrazy z Tahiti sú plné farieb a zvláštneho kúzla. Naproti tomu jeho pobyt na Tahiti bol podľa scenáru tohoto filmu temný a zúfalý. Hoci Gauguin na Tahiti tvoril, mal mladú partnerku, bol v prostredí rajskej prírody Polynézie, ale bol postarší a už chorý, chudobný a hladný. Preto hoci našiel raj na zemi pre svoju tvorbu, tento raj mal trochu trpkú príchuť. Vincent Cassel sa zhostil role Gauguina veľmi uveriteľne, dokázal ukázať génia maliara, ktorý predčil svoju dobu o desaťročia a preto jeho súpotníkmi zostal nepochopený a zomrel v chudobe. Tiež ostatné charaktery Tahitčanov boli zahrané realisticky. Kulisy filmu v šedej farbe chudoby konca 19. storočia poskytli divákovi sa vžiť do postavenia hlavného hrdinu a jeho rovesníkov. Vždy keď som sa doteraz pozerala na obrázky Gauguina z Tahiti, myslela som si, že tu bol šťastný. Asi aj bol, len bohužiaľ ku šťastiu mu chýbali peniaze na základné potreby a preto sa tento raj zmenil tak trochu na peklo. Keďže film bol natočený podľa biografie Gauguina pravdepodobne vyjadroval skutočnosť. Je paradox, že o storočie neskôr sú obrazy tohoto impresionistu cenené na desiatky až stovky miliónov dolárov a v čase vzniku obrazov nedokázal dostať za ne ani 30 frankov. Hudobný podklad Warenna Ellisa pekne dotváral atmosféru Tahiti, tamojšej prírody, ale aj ťažkých chvíľ v živote Gauguina.

• 28.4.2018  22:20
    Až na dno (2017)

Film sa skladá z 3 častí - 2 sú dobre napísané a zaujímavé, 3. trochu pokrivkáva. Ľúbostný príbeh medzi Danielle a Jamesom je posadený do pekného prímorského prostredia Normandie a bavil ma. Príbeh Jamesa v Somálsku v zajatí extrémistov je pútavý a drží diváka v správnom napätí. Ale príbeh Danielle - výskumníčky oceánografičky nebol dotiahnutý a keďže nám scenár chce nahovoriť, že profesorka by odložila celoživotné plány kvôli tomu, že sa nemôže dovolať priateľovi, táto časť je málo uveriteľná a nudná. James McAvoy sa zhostil úlohy Jamesa štandardne výborne a je v roli agenta britského impéria veľmi uveriteľný. Alicia Vikander, ktorá predtým ukázala herecký talent v iných roliach, bohužiaľ postavu Danielle nerozvinula ako by mohla. Ale musím vyzdvihnúť hudbu Fernanda Velazqueza, ktorá dokonale dopĺňala príbeh mora a oceánu, ktorý sa prelína celým filmom.

• 21.4.2018  02:03
    Tanečník (2016)

Mala som to šťastie vidieť tento dokument na predstavení Sergeja Polunina v SND v Bratislave. Toto predstavenie, spojené s besedou so Sergejom a jeho matkou, uviedol tento dokument, potom Sergej zatancoval 2 jeho kusy - jeho moderný balet na skladbu "Take me to the church" a ešte jeden moderný tanec. Tento dokument skvelo dokumentuje život génia - tanečného virtuóza, ktorý bol talent už od detstva a preto jeho detstvo bol tanec, tanec a ešte raz tanec a to v osamelosti bez rodičov. Keď mal 19 rokov sa stal sólistom Kráľovského baletu v Londýne a ukážky jeho baletných kreácií z tohoto obdobia sú zážitkom. Film tiež ukazuje jeho mega-úspešné video na skladbu "Take me to the church", ktoré má momentálne 23 miliónov zhliadnutí a je výbornou ukážkou skĺbenia geniálneho tanečníka, ktorý ako keby lietal pri tejto skoro "nadpozemskej" piesni. Ja osobne som toto video videla niekoľko krát a znovu mi vždy berie dych. Vďaka Poluninovi "objavili" balet mnohí mladí ľudia, čo je veľmi záslužný počin Sergeja. Na konci dokumentu je vidieť, že Sergej sa stále hľadá. Inak Sergej hral napríklad v detektívke "Vražda v Orient Exprese". Ja osobne dúfam, že sa tento výnimočný tanečník znova vráti na baletné pódia. Tento dokument odporúčam pozrieť fanúšikom baletu, ale aj laikom, ktorý sa o balete chcú niečo dozvedieť.

• 21.4.2018  00:04

Film " The Florida Project" bol v podstate smutný film, lebo ukazoval detský svet detí z nižšej vrstvy, ktoré sú odkázané na hry bez dohľadu rodičov a ktoré v rodičoch nemajú vždy dobrý príklad a preto sa stávajú kópiou svojich rodičov, či už v nadávkach alebo v nezodpovednom a neakceptovateľnom správaní. Tento film má niekoľko rovín. Je to príbeh 3 detských kamarátov, ktorí vyvádzajú huncútstva a z ich pohľadu je život bezhraničná zábava a tak trochu nuda. Potom je tu príbeh zodpovedných ľudí, ktorí sú zamestnaní - či už je to správca fialového domu, alebo matka jedného z detí, ktorá robí vo waflovom fast-foode. A potom je tu nezodpovedná matka, ktorá asi nikdy nepracovala a vždy sa živila kšeftárstvom, alebo prostitúciou. Skvelé výkony detských predstaviteľov a tiež matky hlavnej hrdinky. Všetky vedľajšie role boli hrané neznámymi hercami a preto film vyzeral ako dokument bežných Američanov s nižším príjmom. Ale podľa môjho názoru tento film je hereckým koncertom hlavne Williama Dafoe-a, ktorý rolu správcu hral veľmi civilne (a ukazuje, že vie skvelo zahrať aj "klaďasa"). A jeho Bobby mal niekoľko tvárí - tvár zodpovedného manažéra, citlivého človeka, rozvedeného otca. A hoci film na mňa pôsobil melancholicky smutno, bolo v ňom jeden moment, ktorý ma pobavil a to bola scéna s holými prsiami staršej obyvateľky fialového domu.

• 20.4.2018  23:28

Podľa hodnotenia vidím, že tento film buď "miluješ, alebo nenávidíš". Tento film by sa dal označiť ako "ženský film". Lebo je to pohľad ženy režisérky a scenáristky Claire Denis na partnerské a milostné vzťahy. Vynikajúca Juliette Binoche hrá citlivú umelkyňu - maliarku, matku, milenku, partnerku. Juliette v úlohe Isabelle nehľadá iba sex, ale hľadá aj lásku a nehu. A nájsť chlapa, partnera, milenca, ktorý okrem sexu je schopný viesť normálny rozhovor a otvorene sa vyjadriť k vznikajúcim vzťahom je skoro nemožné. Bohužiaľ sa mnohé ženy v tomto filme nájdu, lebo ako keby tento film ukazoval nefungujúce vzťahy a neúspešné hľadanie lásky ako cez kopírak. A mne sa záver filmu s príhovorom psychológa / liečiteľa páčil, lebo ukázal, že každý človek a teda aj každá žena musí hľadať v prvom rade vnútorné slnko, čiže sa musí starať v prvom rade o seba, mať vnútornú pohodu a potom možno nájde aj pohodu vo vzťahoch... Proste skvelý film, ktorý vo mne (žene) bude ešte dlho rezonovať!

• 14.4.2018  00:39

Skoro dokumentárny film o posledných okamihoch apoštola Pavla vo väzení pred jeho tragickou smrťou. Príbeh bol dotvorený úlohou gréckeho lekára Lukáša, ktorý robil Pavlovi spoločnosť v jeho posledných dňoch a pomáhal mu odovzdať odkaz, posolstvo ostatným kresťanom. Tiež film ukázal život prenasledovaných kresťanov za obdobia vlády rímskeho cisára Nera. Možno príbeh nekorešponduje úplne skutočnosti, ale príbeh ako bol rozpovedaný a nakrútený Adnrew Hyattom, dáva to hlavné, ukazuje ako sa z vojaka / vraha stal apoštol Pavol. Film skvelo ukazuje, že odpustenie môže aj najväčšieho hriešnika priviesť k láske, odpusteniu, viere a kráľovstvu nebeskému. A silná hudba Kaczmareka skvelo dotvára tento starodávny príbeh. Mňa tento skoro dokument bavil a vôbec mi nevadilo, že nemal v sebe monumentálnosť a typický americký pátos. Proste to bol pre mňa uveriteľný príbeh, ktorý ma inšpiroval a to je na film dnešnej doby skutočne dosť.

• 14.4.2018  00:18

Tento film ma sklamal. Dávam mu priemerné hodnotenie, lebo mám z neho pocity ako na hojdačke. Výborný herecký výkon môjho obľúbeného herca "Joaquina Phoenixa" v úlohe Ježiša, dobré výkony Chiwetela Ejiofora v úlohe Petra a Tahara Rahima v úlohe Judáša. Príbeh Márii Magdalény v rodine, keď sa nechcela vydať, čo bolo proti zaužívaným zvyklostiam sa mi páčil. Ale od momentu kedy Mária Magdaléna stretla Ježisa sa tento príbeh, ako ho rozpovedal a nakrútil režisér Garth Davis, začína rútiť. Rooney Mara hrá skoro duchom neprítomná, ako keby opantaná s vypúlenými očami. Proste takto podľa mňa nevyzerá obdiv, viera ani láska.... Tiež scenár vypichol iba niekoľko obrazov zo života Krista a navrhoval, že Mária Magdaléna bola skala na ktorej Ježiš postavil svoju cirkev, čiže, že ona nahradila v úlohe apoštola Petra... Keď už chcel scenárista vyvolať polemiku, mal to urobiť ako napríklad vo filme "Posledné pokušenie Krista", ale v tomto filme bolo všetko iba v náznakoch, politicky korektné, proste typická americká melodráma. A to je na príbeh o Ježišovi a Márii Magdaléne predsa len trochu málo. Keby vo filme neboli také dobré filmové výkony 3 hlavných mužských predstaviteľov, dala by som iba **.

• 13.4.2018  23:52

Nick Cave & The Bad Seeds - vynikajúci hudobný záznam ich koncertu v Kodani, Dánsku. Tento film ukázal hlavne charizmu Nicka Cava, ktorý sa dokázal priblížiť publiku na koncerte fyzicky (preskočil medzeru medzi publikom a javiskom a polovicu koncertu odspieval v tesnej blízkosti publika) a tiež na konci koncertu povolil viacerým fanúšikom vyjsť na pódium. Tiež sa ale priblížil publiku na koncerte, ale aj v kinosále duchovne a to svojím hlbokým hlasom, pohybmi a celkove vystupovaním každého dokázal doslovne opantať. Vynikajúca hudba jedinečných hudobníkov doprovodnej skupiny the Bad Seeds. A hlavne temné melancholické piesne, ktorých texty bolo možné sledovať doslovne vďaka spevu a zrozumiteľnej výslovnosti Nicka Cava. Väčšina piesní uviedla poslucháča melancholickej nálady, ale na koncerte boli aj piesne, ktoré vygradovali do rýchlej skoro besniacej eufórie. Proste jedinečný hudobný zážitok!

• 13.4.2018  23:34
    Eric Clapton (2017)

Dokumentárny film, ktorý podrobne popisuje detstvo, život a hudobnú kariéru Erica Claptona. Film veľa hovorí o hudobných vzoroch Erica z oblasti černošského blues, tiež dokumentuje jeho najväčšie hudobné úspechy, ale tiež pády a jeho drogovo, alkoholické obdobie. Film divákovi rozpovie dôvod abstinencie po rodinnej tragédii, strate syna. Ale film hlavne ukazuje Erica ako výnimočného gitaristu, nadaného skladateľa a speváka. Ja som Erica osobne zažila na jednom koncerte a bol to hudobný zážitok. Nikdy nezabudnem na jeho vynikajúcu hru na gitaru a tiež hru jeho nadaných kolegov. Na jeho koncert by som išla kedykoľvek znovu. Aj tento dokument skvelo ukázal aký geniálny gitarista Eric je a tiež poodhalil zaujímavý kolísavý (raz hore, raz dole) život a Ericovu inšpiráciu vzormi, kolegami, Pattie, rodinnou stratou. Som rada, že Eric je už niekoľko desiatok rokov čistý, nažive a že môžeme obdivovať jeho hudobného génia.

• 6.4.2018  00:29
    Odnikud (2017)

Súčasná a aktuálna dráma, ktorá má niekoľko hladín. Jednak hovorí o extrémizme, tentokrát nenávisti neonacistov voči národnostným menšinám. Ďalšia hladina je súdny proces, ktorý bohužiaľ ani v Nemecku nie je čistý, kvôli manipulácii obhajcu a nepravdivých svedectvách. A hlavne je to príbeh ženy, manželky a matky, ktorá stratí manžela a syna v nezmyselnom bombovom útoku. Výborný výkon Diane Kruger, ktorá civilným herectvom dominuje celému filmu. Silný príbeh, ktorý končí smútkom ženy, ktorá nenašla východisko. Súčasný a dynamický scenár a dobre uchopená réžia Fatiha Akina s takmer dokumentárnou kamerou vytvára film, ktorý vás zaujme každú minútu.

• 12.3.2018  23:53

Po dlhom čase obyčajný film pre obyčajných ľudí. Láskavý pohľad na starobu, chorobu a neveru. Viacero inteligentných vtipných hlášok. Herecký koncert Elišky Balzerovej a Tatiany Vilhelmovej, ale aj ďalších skvelých zrelých herečiek a jedného nestarnúceho herca. A čierno-červená výrazná stopa jednej starej volgy. Výborná hudba Jana P. Muchowa, ktorá skvelo dotvárala túto ďalšiu českú road movie. Krásna kamera Vladimíra Smutného odhaľujúca vo svetle slnečných lúčov krásy Česka. Jiří Vejdělek ani teraz nesklamal a ponúkol nám dojemný príbeh vzťahu matky a dcéry na ktorý sa dá pozrieť kedykoľvek. 70% a dala som ****, lebo som si túto jazdu s Evou a Terezou skvele užila!

• 10.3.2018  10:20

Začiatok filmu začína ako príbeh herca / manžela 40-nika, ktorý hrá role otcov a kvôli komentáru mladej kolegyne sa už necíti byť cool a zaujímavý pre ženy, aj keď žije v šťastnom manželstve a má status známej filmovej hviezdy. Kvôli pocitu, že ešte nie je starý a neušiel mu vlak, začína experimentovať s krášľovacími procedúrami a tiež začne aktívne posilňovať a brať anaboliká. A to privedie až do takého stavu, že sa z neho stáva mužská verzia Cuky-Luky. Ale vďaka zmene imidž a vďaka tomu, že sa začína hlavný hrdina priblížil určitému prototypu krásy, získava znova filmovú rolu (samozrejme už nie vo Francúzsku, ale v mekke okázalého života americkom Miami). Napriek vonkajšej zmene vizáže zostáva Guillaume stále dobrým otcom a priateľom svojej partnerky. Skutoční herci a skutoční životní partneri Guillaume Canet a Marion Cotillard si urobili paródiu zo súčasného sveta, ktorý sa vyžíva v kulte mladosti a krásy. Veľmi vtipná francúzska paródia s výbornými hereckými výkonmi. Bolo mnoho momentov keď som sa nahlas smiala a aj som plakala od smiechu. Svieža, tak trochu prehnaná komédia na odľahčenie všedných starostí života.

• 7.3.2018  00:40

Na jednej strane bitúnok a krvavá realita. Na druhej strane čisté, krásne sny z lesa, kde sa v rannej rose a hmle stretávajú jeleň a laň. Neobvyklý príbeh lásky dvoch ľudí, ktorí sú každý určitým spôsobom poznačení a ktorím každému navonok niečo chýba, ale o to majú hĺbavejší vnútorný svet. Melanchólia tohoto ľúbostného príbehu ma opantala. Výborné herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov (slovenská herečka herečka Alexandra Borbély bola skvelá). Nádherná vizuálna kamera a poetická hudba hlavne lesných pasáží je krásna. A titulná pieseň "Laura Marling - What He Wrote " musí každého poslucháča uviesť do clivej melanchólie. Ako sa hovorí "Ani jedno oko nezostalo suché."

• 7.3.2018  00:11
    Lady Bird (2017)

Mne sa film Lady Bird páčil, lebo je to taký rodinný film, aké sa točili v 80, 90 rokoch. Je to klasický príbeh tínedžerky Christine aka "Lady Bird", ktorá v puberte vzdoruje matke, škole a všednosti svojho života. Hoci sa príbeh odohráva na katolíckej strednej škole, ide o bežný život puberťáčky, lebo keby sme nahradili kňaza a rehoľné sestry učiteľmi, išlo by o bežnú strednú školu. Spolu s hlavnou hrdinkou zažívame prvé lásky, to, že občas veci dopadnú inak ako sa na začiatku zdajú (viď priateľ gay) a tiež, že s odchodom puberty dcéra zistí, že sa podobá na matku a že v dospelosti sa človek aj tak vracia k rodinným hodnotám. Tiež vo filme zažívame príbehy celej rodiny Christine vrátane straty práce otca, fakt, že matka živí rodinu, syn vysokoškolák, ktorý pracuje ako predavač.. Páčilo sa mi, že sa príbeh odohráva v roku 2002, keď ešte neexistovali mobily a mladí ľudia sa spolu rozprávali namiesto ťukania do mobilov. Výborný výkon nadanej mladej herečky Saoirse Ronan, ktorá má pred sebou skvelú budúcnosť. Výborná tiež Laurie Metcalf v roli matky. A páčilo sa mi, že tento rodinný film natočila mladá režisérka a scenáristka Greta Gerwig. Poďla mňa toto je skvelý film pre každú dcéru a matku a mal by byť povinným filmom pre tínedžerky, aby videli, že každá horúca hlava schladne keď príde do "dospelých koľají".

• 6.3.2018  23:52
    Nikdys nebyl (2017)

Tento film bol veľmi brutálny. Bol brutálny násilím spravodlivej odplaty čističa Joe-a, ktorý pomáhal rodičom dostať naspäť zneužívané dievčatá. Ale zároveň bol film brutálny správaním zločincov v oblekoch, ktorí zvyčajne ujdú spravodlivosti. Musím povedať, že násilie vo filmoch nemám rada, ale tu pri odplate podľa Joe-a som sa občas usmievala, aj keď si myslím, že "normálny" postup spravodlivosti za prítomnosti polície a justície je lepší. Verím na karmu a tento film ukazuje, že karma môže mať mnohé podoby, aj takéto ponuré, brutálne a pritom účinné. Zasa to bol jeden zo super výkonov môjho obľúbeného herca Joaquina Phoenixa. V tomto filme bolo jeho hranie minimalistické s minimom textu, ale o to viac bolo výrazné a účinné. Toto nie je film pre každého, hlavne nie pre citlivé žalúdky. Ale je to film pre každého kto verí na spravodlivosť aj keď môže mať tvár tvrdej odplaty. Revenge!

• 2.3.2018  01:01

Ako mnoho dokumentov a filmov na základe reálnych udalostí predtým, aj tento film ma obohatil s informáciou, že okrem toho, že Karel Kryl bol symbolom Pražskej jari a Nežnej revolúcie, bol aj kritik porevolučnej doby, až nakoniec kvôli tomu, že sa predrevolučné pomery znova opakovali aj po revolúcii, zomrel na infarkt. Okrem toho jeho porevolučné piesne a texty sú stále aktuálne aj viac ako 20 rokov po jeho smrti. Proste Karel Kryl bol vizionár celý svoj život a je ním stále aj teraz. Je zaujímavé, že životopis českého speváka, básnika a výtvarníka natočila poľská režisérka a že sa k jeho životu vyjadrovalo mnoho jeho poľských priateľov. Tento dokumentárny film sa mi veľmi páčil a dávam mu 90% kvôli tomu, že v aj tak krátkom filme bolo zopár pomalších pasáží. Ale vypovedacia hodnota tohoto filmu je 100%!

• 27.2.2018  23:19

Som obdivovateľka Stevena Spielberga, Meryl Streep a Toma Hanksa a videla som asi všetky ich filmy. Takže som musela ísť aj na tento film. Ale musím povedať, že pozeranie každého politického thrilleru je pre mňa náročné a vyžaduje odo mňa omnoho vyššiu pozornosť ako bežný akčný thriller alebo romantická dráma. Hoci herecké výkony Meryl a Toma boli výborné, úplne ma zaujala hlavne druhá polovica filmu, v ktorej išlo o boj Goliáša a Dávida. Je výborné, že aj v tomto prípade zvíťazila spravodlivosť a že David porazil Goliáša svojou odvahou a šikovným manévrom. Tento film vo mne silno rezonoval hlavne kvôli tomu, čo sa stalo túto nedeľu, keď na Slovensku bol prvý (a dúfam, že aj posledný) krát zavraždený novinár. Aj kvôli tejto udalosti treba robiť takéto filmy, ktoré sú mementom doby minulej, ktorá sa bohužiaľ znova opakuje....

• 26.2.2018  23:55
    Tlumočník (2018)

Mala som to šťastie byť dnes na predpremiére tohoto filmu v kine Lumiere v Bratislave za účasti delegácie na čele s pánmi Martinom Šulíkom a Marekom Leščákom. Tento film začal ako príbeh človeka, ktorý hľadá vraha svojich rodičov - židov. A keďže svet nie je nikdy čierno-biely, ale skôr šedý, tak aj v tomto filme sa zo syna príslušníka SS, čiže zo syna úhlavného nepriateľa postupne stáva nakoniec priateľ. Ako to povedal režisér a scenárista filmu Martin Šulík, tým že s niekym strávime určitý čas a komunikujeme s ním, tým človeka viac spoznávame osobne, čo môže zmeniť naše predsudky a prvý dojem. Ako povedala moja kamarátka Darinka, ona by dala tento film žiakom a študentom ako povinné pozeranie, aby sa aj mladšie ročníky oboznámili viac s históriou Slovenka počas II. svetovej vojny, z pohľadu dnešných ľudí. Výborný výkon Jiřího Menzela, aj Petra Simonscheka (ktorý pre mňa osobne bude navždy Tony Erdman). Film ponúka niekedy inteligentný humor, inokedy obraz tak smutný, že budete mať hrču v krku. Plus má film skvelý soundtrack. Je to súčasný film, ktorý otvára dialóg. A za mňa 80% a ****.

• 20.2.2018  00:12

Výborný životopisný film o živote režiséra a hlavného aktéra filmu "The Room" Tommy Wiseau podľa knižnej predlohy jeho priateľa a herca toho istého filmu Grega Sestera. V čom je tento film "Disaster Artis" unikátny je skvele uchopená réžia, ale hlavne famózny herecký výkon zvyčajne krásavca Jamesa Franca v úlohe tohoto zaujímavého, geniálne trápneho, ale aj chlapčensky úprimného čudáka, skoro až marťana Tommyho Wiseau. Určite zaslúžená nominácia na Oskara pre Jamesa Franca. A celkom dobre mu asistoval v úlohe Grega Sestera jeho brat Dave Franco. Okrem výborných hereckých výkonov hlavne hlavných dvoch predstaviteľov a bratov, bol tento životopisný film skvelá satira o tom ako sa točil tento jeden z najhorších filmov "The Room", ktorý sa stal kultom. Smiala som sa skoro celý film a to nezadržateľne a nahlas, tak ako sa mnohí diváci dodnes smejú na dielku "The Room", ktorý sa stal kultom aj vďaka trápnosti filmu, tak neuveriteľnej, že u každého "normálneho" diváka musela táto trápnosť vyvolať hlasný smiech.... Ale keďže som aj snílek, páčila sa mi aj odvaha Tommyho si splniť chlapčenský sen zahrať si vo filme a vytvoriť si tento film, keď neprichádzali príležitosti. Človek musí ísť za snami! Pre mňa 80% a príjemné a úsmevné prekvapenie!

• 17.2.2018  00:18

Keby som hodnotila tento film čisto ako dokument, možno by som dala vyššie hodnotenie. V prvých 2 tretinách filmu je to vlastne ako keby blog 3 chlapcov - blog o ich detstve a potom u dvoch vstup do armády, čo je častým javom v USA. Ako blog by to bolo fajn, len prečo by som si pozerala takýto blog o 2 amerických, katolíckych chlapcoch, ktorí vstúpili do armády (plus ich kamaráta) to mi trochu uniká. Posledná tretina filmu, ktorá sa zaoberá teroristickým činom je už iná káva. Táto posledná tretina diváka strhne, priková k sedadlu a každý prestane dýchať. Je skutočne obdivuhodné, že 3 muži dokázali zastaviť teroristu a takto zachrániť celý vlak (mohol zabiť až 300 ľudí, lebo mal toľko nábojov). Keby scenár nešiel úplne podľa knihy, ktorá bola predlohou, ale trochu sa zaoberal aj otázkou nie len ako, ale aj prečo sa to stalo... Možno vtedy by ma film viac zaujal. Je obdivuhodné, že Clint Eastwood obsadil do 3 hlavných úloh skutočných záchrancov, obyčajných chalanov, ktorí hrali hoci civilne, ale prekvapivo dobre. Tento film je proste oslava amerického hrdinstva. Za boha a za vlasť! A u mňa bohužiaľ asi najhoršie hodnotený Clintonov film posledných rokov... 3 hviezdy pre Clintona za odvahu tento skutočný príbeh sfilmovať!

• 15.2.2018  23:13
    Tvář vody (2017)

Ďalší výborný fantasy film od majstra rozprávača Guillermo del Toro. Tentokrát nám rozpovedal trochu desivú love story, ktorá je nezvyčajná, čistá a zároveň funguje úplne bez slov. Pohľad, pohyb, pocit to všetko hraje prím v tomto nádhernom ľúbostnom príbehu, v ktorom láska prekoná všetky prekážky. Výborná Sally Hawkins v hlavnej úlohe nemej, ale zároveň veľa "vravnej" ženy, ktorá sa zaľúbi do nepredpokladaného monštra, alebo záchrancu? A keď nám Elisa zaspievala svoju pieseň lásky, ako keby som sa vrátila do dôb veľkých love story z prvej polovice 20. storočia. Pre mňa jeden z najkrajších ľúbostných príbehov posledného roka, možno rokov... A rolu hlavného záporáka si vychutnal Michael Shannon a túto rolu stvárnil skvelo. Tento film bol nominovaný na 13 Oskarov a v každej kategórii úplne zaslúžene! Pre mňa 90% a len krôčik k dokonalosti!

• 14.2.2018  23:51

Toto je ďalší film, ktorý ma potešil na duši. Jednak je to nádherne vyrozprávaný príbeh nadaného návrhára a krajčíra prvej polovice 20. storočia, keď sa ľudia nádherne a vkusne obliekali a kedy žili ešte džentlmeni a dámy. Tiež je to psychologická sonda do života génia a jeho rodiny a spolupracovníkov, kde génius mal aj svoje vrtochy a mánie a všetko okolo neho muselo fungovať podľa jeho nepísaných pravidiel. Tiež je to príbeh súrodeneckého vzťahu brata a sestry, ktorí sú si takí blízky, že si rozumejú už aj mlčky a jediný pohľad tu povie viac ako mnoho slov. A zároveň je to príbeh lásky, najprv okúzľujúcej a potom až zvrátenej. Výborne napísaný zaujímavý scenár zhmotnený režisérom PTA do nadpriemerného filmu. Štandardne výborný Daniel Day Lewis, ktorý znova dokázal, že je ako chameleón a dokáže zahrať rôzne úlohy a osudy. Ale výborne zahrala svoju úlohu aj Lesley Manville, ktorá v úlohe sestry už len pohľadom dokázala povedať mnohé. A pre mňa neznáma Vicky Krieps zahrala úlohu mladej neštandardnej krásky, milenky, manželky, manipulátorky a pomstiteľky veľmi vášnivo... Táto Niť z Prízrakov aj mne trochu zamotala hlavu a je to taký prízrak na ktorý sa rada kedykoľvek pozriem znovu. 90% P.S. Samozrejme výprava a kostýmy sú okrem filmu a hlavných rolí tiež 2 kategórie hodné Oskara... Tiež nádherná podmazová hudba...

• 14.2.2018  23:35
    Já, Tonya (2017)

Hoci tento film bol nazvaný čiernou komédiou, myslím, že jediné čo bolo vtipné na tomto filme bola životná forma matky Tonyy Harding, ktorú neuveriteľne stvárnila v tomto filme nezabudnuteľná Allison Janney. Margot Robbie podala dobrý výkon ako Tonya Harding, ale páčili sa mi hlavne pasáže, ktoré sa odohrávali na ľade. Inak celý súkromný život Tonyy Harding nestál za nič, či už to začalo nešťastným detstvom, násilníckym manželom alebo celkovo osudom výnimočnej krasokorčuliarky, ktorá sa nedokázala vymaniť z osídiel nastaveného osudu. Je mi prekvapením, že ľudia okolo nej v športe, trénerky jej nedokázali sa vymôcť z jej "neštandardnej rodiny", aby skutočne mohla byť hviezdou, akou mala byť. Keďže som rovesníčkou Tonyy Harding, tak si pamätám na incident s Nancy Kerrigan, aj to, že Tonya musela skončiť s krasokorčuľovaním. Tento zaujímavý príbeh dokázal tento film vyrozprávať dobre, len škoda, že forma, akou sa režisér zhostil príbehu bola byť akože vtipná, až trápna, za každú cenu. Keby bol príbeh zobrazený viac dokumentárne a zameral sa na fakty, bez " trápnych komentárov" od hrdinov príbehu, myslím, že z toho mohol byť nadpriemerný film. Takto to bol len ďalší film, ktorý oboznámil divákov s jedným smutným príbehom, ale rozhodne ich neobohatil.

• 1.2.2018  22:16
    7 životů (2017)

Originálny sci-fi akčák, ktorý sa zaoberá veľmi aktuálnou témou preľudnenia a obmedzených prírodných zdrojov. Na filme ma bavilo hlavne rýchle tempo filmu, neistota budúceho vývoja (hlavne v prvej polovici filmu), nevadili mi ani nadávky 7 sestier , ktoré skvelo zapadali do prostredia strachu straty života a nevadilo mi ani násilie v akčných scénach, lebo tento thriller si túto tvrdú bitku vyslovene vyžadoval. Tiež ma bavilo technické spracovanie filmu a zobrazenie technológií roku 2073. Noomi Rapace zobrazila 7 sestier rôznorodo a vôbec mi nepripadala ako jedna herečka, lebo vo viacerých roliach bola uveriteľná. Solídne boli zahrané aj ostatné (všetky v podstate vedľajšie úlohy), hlavne rola úplne chladného a robotického prenasledovateľa v podaní Christiana Rubecka a rola vydieračského kolegu v prevedení Pal Sverre Hagena. Obaja nórski herci. Vďaka rýchlemu tempu tohoto akčného sci-fi thrilleru, ktoré ma vtiahlo a prikovalo na stoličku bez nadýchnutia na skoro 2 hodiny dávam filmu 80%. Filmu som nedala plný počet kvôli predvídateľnej zápletke, lebo už asi v polovici som vedela, kto je zlý chlapec, alebo vlastne, kto je zlé dievča... P.S. Výborná bola aj hudba k filmu (skoro vesmírno robotická..) a tiež ma zaujalo, že film sa točil v reáliách v Rumunsku... (zaujímalo by ma koľko museli upravovať Rumunské reálie, aby predstavovali apokalyptické mesto budúcnosti...)

• 1.2.2018  21:44

Herecký koncert 2 hviezd francúzskeho filmu Catherine Deneuve a Cathrine Frot. Režisér a scenárista Martin Provost zobrazil mnohé bežné témy života veľmi civilným a mne blízkym spôsobom, ako napríklad starnutie, chorobu, zradu aj odpustenie, lásku, nový život, nechcená modernizácia a komerčnosť okolo nás, ale hlavne užívanie si života staršej dámy Beatrice, ktorá svojou radosťou zo života nakazila aj unavenú ženu stredného veku Claire. Tiež sa mi páčili ako na každom inom francúzskom filme kulisy Parížskeho veľkomesta a predmestia a tiež francúzsky štýl života - pohárik dobrého vínka k jedlu. Kamera filmu bola čarovná, hlavne pri ukážkach záhrady, prírody a pohľadov do diaľky. Ja som si tento tak trochu smutný, ale realistický a normálny príbeh užila a dávam mu 80%.

• 28.1.2018  01:21

Solídna historická biografická dráma, ktorá ma poučila o tom čo so už vedela, že pán Winston Churchill bol odvážny a výnimočný politik a stratég, ktorý sa nebál rizika pri obrane vlasti. Winston tu je vo výnimočnom stvárnení môjho obľúbeného "inak zlého chlapca" Garyho Oldmana. Tento film sa dotkol krátkeho obdobia premiérovania Winstona Churchilla počas Dunkirk operácie. Som rada, že som pred nedávnom videla výborný vojnový film Dunkirk, ktorý mi viac objasnil to čo sa odohrávalo na pozadí tohoto filmu. "Najtemnejšia hodina" bola bola písaná historicky vecne, ale občas zdĺhavo a nudne a inokedy zasa tak zložito, že film bolo náročné sledovať. Som rada, že som film videla, lebo mi zasa odhalil niečo viac z histórie, ale dávam 80%, lebo myslím, že táto zaujímavá historická udalosť mohla byť sprostredkovaná trocha svižnejším a modernejším spôsobom, aby sa viac priblížila súčasnému divákovi. P.S. Samozrejme výprava a historické kostýmy boli úžasné.

• 27.1.2018  00:52

Takto to vyzerá keď sa spojí výborný scenár, pevná režisérska ruka a výborné herecké výkony v hlavných ale aj vo vedľajších roliach. Skvelý scenár mi pripomenul najlepšie Tarantinove "twists", čiže prekvapivé zmeny deja a ponúkal hlavne silný príbeh, skvelé dialógy, smútok, paródiu, ale akciu. A hlavne to bol herecký koncert 3 hlavných hviezd - Frances, Woodyho a Sama, ktorí boli všetci traja zaslúžene nominovaní na Oskara. Frances McDormand je výborná v každej roli, ktorú som videla od Fargo. Nie je klasickou Holywood star, ale v každom filme star určite je a pre mňa je vždy zárukou, že film v ktorom hrá sa oplatí vidieť. Proste výborný "Oskarový kandidát" a za mňa 90%. Jednoducho také skvelé filmové "pošušňáničko", ktoré si človek užije nie až tak často... Tlieskam! P.S. Plus sa mi páčila podmazová hudba...

• 17.1.2018  23:24
    Prince: Sign "O" the times (koncert) (1987)

Hovorí sa, že človek miluje najviac hudbu z obdobia keď mal 20 rokov, u mňa je to koniec 80 a začiatok 90 rokov. Čiže Princov film je práve z obdobia môjho "mládí". Tento hudobný dokument ktorý zaznamenal 2 Princove koncerty v Európe ukázal, že Prince bol výborný muzikant - multi-inštrumentalista, ktorý vedel hrať nielen na gitaru, ale aj na klavír a bicie. Prince bol tiež fenomenálny tanečník, ktorý ako keby nemal kosti. Ale hlavne Prince bol vynikajúci spevák s veľkým hlasovým rozsahom a s hlasom medovým pri rokových baladách, alebo hlasom piskľavým, či sexy ak to vyžadovala pesnička. Keďže Prince bol režisérom filmu, tak film má taký divoký, neprikrášlený strih. A pretože je film z roku 1987, tak všetko vo filme je výrazné - veľké kučeravé účesy, veľké doplnky, výrazné líčenie, výrazné farby a divoké strihy oblečenia. Ale ja som túto výraznú dobu sama zažila a preto som si ju znova rada pripomenula. Kvôli fenomenálnej hudbe jedinečného speváka, skladateľa a hudobníka a jeho výborného hudobného a tanečného doprovodu nemôžem dať filmu inak ako *****. Ľutujem jediné, že už tohoto výnimočného speváka nikdy neuvidím naživo.

<< předchozí 1 2 3 4