Capri2016

okres Bratislava

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 24.2.2020  11:44

Tak trochu netypický dokument, ktorý sledoval kauzu únosu Kováčovho syna, vraždu Róberta Remiáša a kauzu Technopol. Všetky časti, v ktorých vystupovali očití svedkovia udalostí - Oskar F, Peter T, prokurátor, alebo príbuzní Róberta majú výpovednú hodnotu a pre mňa odokryli niektoré nové informácie v týchto kauzách. Ale časti, kde sa režisérka Berezňáková snažila ako robiť umelecký dokument o púpave, časti v ktorých vystupoval herec (úplne mimo výpovedí svedkov udalostí) a tiež časti, ktoré boli nasnímané čierno-bielou ako keby halucinogénnou kamerou - tak tieto časti dokumentu boli podľa mňa mimo. Proste jedno dielo, ktoré bolo nevyvážené ako celok. Hoci výpovednú hodnotu o tom, že "Skutok sa stal" tento dokument mal, ale forma akou to predostrel bola ako zo škôlky a nie ako od skúsenej režisérky - dokumentaristky. Škoda.

• 24.2.2020  11:32

Skvelá fraška režiséra a scenáristu Taika Waititiho na tému nacizmus. V tomto filme môžeme pozorovať absurditu II. svetovej vojny, keď Hitler zapojil do vojny aj malé deti. Táto skutočnosť je tak zvrátená, že z toho bolo nutné vysúkať túto miestami vtipnú a miestami zvrátenú absurdnú čiernu komédiu. Vedela som, že tento film je ako neopracovaný diamant. Veľmi hrubý na povrchu, ale zároveň vzácne pravdivý vo vnútri. Roman Griffin Davis je v úlohe 10 ročného presvedčeného nacistu okúzľujúci. Tento citlivý chlapec, ktorý nie je schopný násilia je zároveň nacista každým "coulem" a v tejto viere verne slúži nenásilnou formou Hilterovi. Vo filme ma bavila aj Scarlett Johanson, ktorá si tu strihla úlohy nemeckej matky, ktorá miluje svojho syna nacistu, ale zároveň bojuje proti nacizmu ako členka odboja a skrýva židovské dievča. Tiež Sam Rockwell zaujal v paródii na nemeckého dôstojníka, ktorého odstavili na druhú koľaj, v ktorom ale zároveň zostala štipka človečenstva. A Taika Waititi v paródii na Hitlera bol veľmi vtipný, lebo dokázal vystupňovať všetky Hitlerove neduhy do absurdnej frašky. Pre mňa bol tento film pozitívnym prekvapením. Do kina som prišla s nulovým očakávaním a odchádzala som s potvrdeným presvedčením, že každá vojna je zbytočná fraška, ktorej by sme sa už mali v budúcnosti vyhnúť.

• 16.2.2020  23:57
    1917 (2019)

Režisér Sam Mendes pre nás vytvoril ďalšiu filmovú lahôdku. Tentokrát je to vojnový príbeh z I. svetovej vojny, kde sa pred nami odvíja jeden deň a noc z pohľadu 2 vojakov. A to doslovne. Divák môže vidieť to čo vidia dvaja hlavní hrdinovia a hoci je 24 hodín života vojakov vtesnaných do 2 hodín filmu, ako keby sa pred nami odvíjal jednoliaty príbeh bez jediného strihu. A práve to akým spôsobom bol film nasnímaný, na ako keby na jeden záber je obdivuhodné a kameraman Roger Deakins zaslúžene získal Oskara za kameru. A príbeh samotný? Bolo obdivuhodné pozorovať ako bojovali vojaci v I. svetovej vojne, vidieť ich uniformy, zbrane, zákopy, mŕtvoly a opustené vojenské základne. Ale hlavne tento film je o priateľstve 2 vojakov, ktorým pri ich poslaní držíme palce už od začiatku a tento správňacký film bolo proste zážitok sledovať. Niektoré scény boli tak realistické, že som nahlas v kine niekoľko krát vykríkla. A o tom film má byť - má vtiahnuť diváka do príbehu, a ja som počas 2 hodín nebola vlastne v kine, ale bežala som s depešou po zákopoch spolu s hlavnými hrdinami.

• 16.2.2020  23:45
    Judy (2019)

Film Judy nie je inšpirovaný celým životom hviezdy Judy Garland ale bohužiaľ len jej posledným rokom a v rámci toho iba jej koncertným turné v Londýne. A tu na sklonku života Judy Garland nenachádzame úspešnú speváčku a herečku, ale skôr ženu zničenú filmovým priemyslom, alkoholičku s poruchami stravovania odkázanú na lieky. A preto sa pred nami odvíja príbeh, kde vidíme ešte posledné záchvevy žiarivej speváckej hviezdy a jej neuveriteľného talentu v šťastných chvíľkach. Ale vo chvíľach, keď môžeme sledovať odvrátenú stranu života Judy Garland, táto strana vôbec nie je optimistická a bohužiaľ Judy skôr ľutujeme ako obdivujeme. Renee Zellweger má talent sa prevteliť do svojich úloh a preto aj v tomto filmu nevidíme Renee, ale vidíme Judy a to ako sa či už fyzicky, prejavom, alebo spevom Renee podobá Judy je obdivuhodné. To je definitívne zaslúžený Oskar pre Renee za hlavnú ženskú úlohu. Len škoda, že film Judy neobsiahol celý neskutočný životný príbeh Judy Garland, ale len jej smutný koniec.

• 13.2.2020  10:05
    Gentlemani (2019)

Ja nie som typický divák gangsteriek, ale nový film režiséra Guya Ritchieho - majstra gangster filmov som si proste nemohla nechať ujsť. Pre mňa bolo tempo filmu veľmi zdĺhavé. Užila som hlavne vtipnú úlohu, ktorú stvárnil Colin Farell - cvičiteľ vo fitku a jeho tím, aj keď to boli vlastne vrahovia a zlodeji s vtipom. A samozrejme sa mi páčilo stvárnenie gangstra - džentlmena, kde v hlavnej úlohe exceloval Matthew McConaughey. Jeho drogový dealer, vrah a vlastne mafián, bol zahratý s takou gráciou, že aj keď zločincov odsudzujem, jemu som vlastne držala palce. Táto komédia je celá preliata anglickým čiernym suchým humorom, ktorý nie je úplne mojou šálkou kávy. Verím, že pre milovníkov gangster komédií je tento film to pravé orechové a preto sa nečudujem toľkým hodnoteniam 5 hviezdami. Ale pre mňa tento film nebol proste tak zábavný a prekvapivý ako predchádzajúce veľdielo Guya Ritchieho - film Podfu(c)k. Ten proste sršal vtipom a nepredvídateľnou zápletkou. Film Gentlemani (na Slovensku uvádzaný pod názvom Slušní chlapci) vznikol 19 rokov po filme Podfu(c)k a ako keby vtip a predvídateľnosť jednotlivých situácií tiež zostarli o 19 rokov.

• 13.2.2020  09:38
    Sviňa (2020)

Toto je už druhé filmové spracovanie režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktoré bolo inšpirované skutočnými udalosťami. Film Sviňa je trochu prvoplánový, lebo aj keď na začiatku si môžeme prečítať, že podobnosť so žijúcimi, alebo mŕtvymi osobami a so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, v tomto filme nič náhodné nie je. Postavy v tomto filme ako premiér, minister vnútra a podnikateľ nám veľmi pripomínajú politické a podnikateľské figúrky minulých rokov a súčasnosti a mŕtvy novinár nám pripomína skutočnú tragédiu, ktorá sa na Slovensku stala. To čím tento film ale vyhráva je výber hercov do hlavných rolí, kde excelujú hlavne Jozef Vajda, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Diana Mórová ale aj mladá vychádzajúca hviezda Petra Dubayová, ktorá zaujme v úlohe dievčaťa uväzneného v resocializačnom centre. Okrem výborného výberu hercov tento film drží nad vodou aj rezké tempo, v ktorom sa jednotlivé zápletky odvíjajú jedna za druhou. Je Sviňa to najlepšie zo slovenského filmu, čo som videla? Nie je. Je potrebné takéto filmy točiť a premietať? Je. A to už len preto, aby to mrazenie z filmu, ktoré vlastne predstavuje / predstavovalo realitu života na Slovensku v nás ešte dlho rezonovalo. A aby sa aj na plátno kín dostalo, že nikto nie je nad zákon, aj keď sa tak správa.

• 13.2.2020  09:20
    Malé ženy (2019)

Mám rada ženské romány z 19. storočia napísané ženami spisovateľkami. Žena spisovateľka pozná ženskú dušu. A román Malé ženy a jeho filmové spracovanie si vždy rada pozriem. Toto spracovanie pani režisérkou Gretou Gerwig je vydarené. A to tak, že by som ho nenazvala Malé ženy, ale chcela by som ho nazvať Veľké ženy. Od začiatku sa pred nami rozvíjajú osudy 4 dcér Marchových a ich rodiny a priateľov. Keďže je film rozprávaný retrospektívne, na začiatku sa ocitáme skoro na konci príbehu. A tak sa jednotlivé dejové línie pred nami odvíjajú najprv opatrne a len postupne lepšie spoznávame hlavné predstaviteľky, ich životné príbehy a postoje. To čím toto spracovanie vyhráva je okrem skvelého scenára a výborne zvládnutej réžie je jednoznačne výber herečiek v hlavných úlohách a výber hercov a herečiek vo vedľajších roliach. Tu Greta Gerwig mala skutočne šťastnú ruku. Mňa bavila hlavne Saoirse Ronan v úlohe Jo, ale aj herecký výkon ostatných herečiek a hercov vykúzlil pred nami krásu ale aj náročnosť a útrapy života v 19. storočí, keď nebolo samozrejmosťou, aby žena žila, konala a myslela samostatne. Toto filmové spracovanie Malých žien samozrejme nádherne dopĺňali dobové kostýmy a reálie a nádherná hudba Alexandra Desplata, ktorá dotvárala tú pravú atmosféru. Mňa osobne tento film pohladil na duši a znova som si uvedomila aká je výhra žiť v 21. storočí.

• 16.1.2020  14:10
    Výjimeční (2019)

Film Výnimočný bol naozaj výnimočný. Bolo to výborné spracovanie skutočnej udalosti a to fungovania sociálneho zariadenia, ktoré sa stará o autistické deti, ktoré kvôli svojej chorobe sú agresívne voči sebe a / alebo ostatným, kvôli čomu sú vo väčšine zariadení neakceptovateľné. Zároveň je to aj film o výchove sociálnych pracovníkov z mladých ľudí zo slabších sociálnych vrstiev. A neposlednom rade je to film o dvoch výnimočných ľuďoch - Brunovi a Malikovi, Brunovi, ktorý vedie sociálne zariadenie v nepredstaviteľných podmienkach a Malikovi, ktorý pracuje s mládežou, ktorú už mnohí odpísali. Tento film je herecký koncert hlavne Vincenta Cassela, ktorý v úlohe Bruna ukazuje svoj herecký talent zahrať normálnu ľudskú bytosť s veľkým srdcom, ktorý sa nezastaví pred žiadnou výzvou. Bruno v jeho podaní vás chytí za srdce a od začiatku až do konca filmu mu budete držať palce, aby dokázal prekonať všetky prekážky. Skvele mu asistuje Reda Kateb v úlohe Malika, veľmi reálnej postave muža, ktorý je nekompromisný, ale zároveň chápavý a odpúšťajúci, ale hlavne je to chlap ako má byť s poslaním. A tiež všetky vedľajšie úlohy mladistvých vychovávateľov a autistických detí sú tak reálne, že film funguje skoro ako dokument. Zároveň film ukazuje ako sa spoločnosť nedokáže vysporiadať zo sociálne slabšími (v tomto prípade nezvládateľnými autistami, a tiež mládežou bez vzdelania) a že treba priekopníkov ako Bruno a Malik, aby si spoločnosť začala všímať takýchto ľudí a začala s nimi pracovať a starať sa o nich. Ak vás zaujímajú sociálne silné príbehy, máte rady Vincenta Cassela, alebo milujete francúzsky film - určite na tento výnimočný film choďte.

• 16.1.2020  13:53

Tento film je nenáročná , romantická komédia pre ženy, od ktorej keď nič neočakávate, tak vás neurazí. Autori využili dobre fungujúcu štvoricu herečiek seriálu Milenky (Pauhofová, Lišková, Marcinková a Norisová) a obsadili do vedľajších rolí hviezdy slovenského filmu a vďaka tomu sa na film ako oddychovku oplatí ísť. Funguje tu humor Maštalíra, ktorý svoj komediálny talent ukazuje čoraz viac a tiež herectvo Milky Vašáryovej. Koleník a Majeský iba asistujú a Prachař je bohužiaľ dosť trápny a jeho komičnosť vôbec nefunguje. Film sa odohráva vo vianočnom období vo Vysokých Tatrách, čo sú pekné filmové kulisy.A práve na obdobie vianoc sa tento oddychový film bude hodiť a v budúcnosti ho asi častejšie budeme vidieť počas vianočných sviatkov v televízii. Ale film nie je reálny čo sa týka reálií, lebo kto si dnes môže kupovať oblečenie za stovky až tisícky eúr ako hlavné hrdinky a kúpiť si pobyt v 5-hviezdičkovom hoteli Kempinsky? Filmu by som dala o jednu hviezdu menej, ale dala som nakoniec 3 hviezdy kvôli tomu, že tento jednoduchý film bol presne to čo som v danej chvíli potrebovala a pri čom som sa pobavila a oddýchla si.

• 16.1.2020  13:37
    Parazit (2019)

Film Parazit som si išla pozrieť hlavne preto, lebo vyhral Zlatu palmu v Cannes a je horúcim ohnivkom v bitke o zahraničného Oscara. Proste to je film, ktorý je nutné vidieť, lebo sa o ňom veľa hovorí. Očakávala som bláznivú komédiu, čo bola čiastočne pravda v prvej polovici (až 3/4) filmu, lebo režisér pred nami rozohral satirickú frašku chudobnej ázijskej rodiny žijúcej v malom pivničnom byte, ktorá využije hlúposť a bohatstvo inej rodiny, ktorá patrí do horných 10% juhokórejskej spoločnosti. Celej chudobnej, ale prefíkanej rodine sa podarí šikovne parazitovať na bohatej rodine cez klamstvá o svojich schopnostiach, do ktorých sa postupne zamotáva. A potom v poslednej štvrtine filmu nastane šok a príbeh sa zmení na prekvapujúcu, brutálnu a krvavú kucu-pacu. Záver filmu mi pripomínal šokujúcu bodku iného ázijského filmu Old Boy, len Parazit bola trochu jemnejšia verzia tohoto ázijského trháku. Tento film ukazuje aj inú stránku života v Ázii, ktorú ja som bola schopná osobne zažiť a to priepasť medzi rôznymi spoločenkými kastami a tiež takú prietrž dážďa, ktorá do hodiny dokáže zničiť domovy a životy. A práve táto realita života v Ázii je ďalší dôvod prečo na tento tak trochu nepredvídateľný film ísť.

• 24.8.2019  23:58

Nový film Mira Drobného je veľmi súčasný a zaoberá sa tým, ako smart telefóny, internet a sociálne média ovplyvňujú deti a mládež. A tento vplyv je tak významný, až je to zarážajúce a smutné. Film sa dotýka 3 tém - kyberšikany, robenia selfies (svojek) vo výškach a na nebezpečných miestach a youtube videami mladých dievčat a tým ako môžu byť tieto zneužité. 1. a 3. téma sú ako keby hrané amatérskymi hercami a tieto 2 časti sú tým slabším vo filme. Najsilnejšia je 2. časť, kde ide skôr o dokument v ktorom môžeme sledovať 3 mladých Rusov ako robia selfie fotky a videá na exponovaných miestach vo výškach po celom svete, čo je až dych berúce. Film sa oplatí vidieť kvôli súčasnej téme, ale zaujme vás určite hlavne 2. časť, z ktorej sa vám zatočí hlava a bude vám viať vietor vo vlasoch...

• 24.8.2019  23:41
    Free Solo (2018)

Nemám rada výšky a preto obdivujem každého, kto sa výšok nebojí. Obdivujem horolezcov a horolezci, ktorí lezú bez istenia - to sú naviac úplne iná kategória. Alex Honnold je horolezec, ktorý si kladie ako každý iný horolezec vždy nové a nové výzvy. Ale tieto výzvy sú naviac výnimočné v tom, že Alex lezie na vrcholy bez istenia - free solo. Ako posledný si dal neuveriteľnú výzvu - zdolať free solo 900 metrový kolmý vrchol El Capitan v národnom parku Yosemite. Lezecké pasáže sú super a zdolanie El Capitan je dych berúci.To ako Alex lezie bez istenia na El Capitan je neuveriteľné, krútila som nad tým hlavou v mnohých okamihoch záverečnej scény a pozerala som s úžasom a so zatajeným dychom podobne ako filmový štáb či Alex Kapitána pokorí. Odporúčam každému milovníkovi hôr a horolezectva, ale aj každému, kto má rád dokumenty o zdolaní výziev (ako napríklad tejto 900 metrovej výzvy len tak free solo).

• 23.8.2019  00:42

Oddychová komédia pre dospelých (politika, sex, drogy), ktorú odporúča pozrieť každému, kto sa chce dobre zabaviť bez zbytočného premýšľania. Seth Rogen sa predstavuje v štandardnej komickej úlohe a výborne vyzerajúca Charlize Theron zaujme v neobvyklej komickej role (keďže ju skôr vnímam ako dramatickú, alebo akčnú hrdinku). Čo skvele funguje na tomto filme je chémia medzi dvoma hlavnými hrdinami a inteligentný a vtipný scenár. Najvtipnejšia scéna je tá úplne najmenej pravdepodobná scéna, keď si obaja hlavní hrdinovia dajú extázu na diskotéke (Molly). Film ma proste bavil a vďaka výbornému kástingu hlavných postáv dávam o hviezdičku viac, ako by som dala inak.

• 23.8.2019  00:30

Mám rada Leonarda da Vinciho a mám šťastie, že som videla mnoho jeho prác vrátane Mony Lisy v Louvre v Paríži a Poslednej večere v Miláne. Tiež som navštívila jeho technické múzeum v Miláne. Proste som taká Leonardova fanynka. Tento film sa pokúsil Leonarda predstaviť ako všestranného umelca, ktorý sa okrem maľby zaoberal aj architektúrou, anatómiou alebo vynálezmi. Čo sa mi nepáčilo, že film ukázal Leonarda ako lenivého všeumelca, ktorý robil všeličo, ale nič úplne dokonale a že veci nedoťahoval do konca. Proste, že bol lenivý a nebolo na neho spoľahnutie. Možno to bola skutočne pravda, napriek tomu bol Leonardo famózny umelec, ktorý v mnohom predčil svoju dobu. Film ukázal len niekoľko jeho najznámejších malieb a kresieb a skôr poukázal na jeho život, vrcholy a pády. Pre mňa, ale aj tak Leonardo da Vinci je jednotkou vďaka jeho dvom skoro zázračným dielam- Mona Lisa a Posledná večera. Hlavne freska Posledná večere, keďže má šírku niekoľkých metrov, berie dych a každý návštevník tento skvost obdivuje s otvorenou pusou. Film bol informatívny, a hoci sa volá Génius v Miláne, takto bohužiaľ úplne Leonarda neopísal.

• 23.8.2019  00:16

Výborná dráma, ktorá rieši dve zložité témy - emigráciu a prisťahovalectvo na jednej strane a drogy a finančné dno na druhej strane. Je to príbeh 2 žien - emigrantky a slobodnej matky, pasovej policajtky. Tieto dve ženy sa stanú nepravdepodobnými spojencami a pomôžu si vzájomne v ťažkej životnej situácii. Príbeh je natočený veľmi minimalisticky, s minimom slov a skôr je o pocitoch. Príbeh sa odohráva na Islande, kde chladné a upršané počasie plné severského vetra navodzuje ešte lepšie drsnú atmosféru situácie, v ktorej sa obe hlavné hrdinky nachádzajú. Obe hlavné hrdinky aj detský herec v úlohe syna podali výborné výkony. Pre mňa bol tento film príjemným prekvapením. A dôkaz, že skvelý scenár, dobrý výber hercov a lokality filmu umocnia umelecký zážitok. Odporúčam!

• 23.8.2019  00:03

Pre mňa toto bol najslabší Tarantinov film, ktorý som videla. Akčné scény, ktoré sú plné násilia a majú rýchle tempo a vtip a sú v tomto filme tým najlepším. Je to jednak skoro záverečná scéna, ktorú ja som nazvala Mansonova zabíjačka, ďalšia skvelá scéna bola na konskom ranči, bývalej filmovej scéne, kde zloduch dostal dobre na hubu a bavila ma tiež skvelá akčná scéna boja s Brucom Lee. Zvyšok filmu je prerozprávaný štýlom čo sa dialo, alebo sa deje, namiesto toho, aby to film ukázal. A tieto scény sú zdĺhavé a nudné, že som pri nich skoro zaspala. Mimo akčných scén ma bavila scéna kŕmenia psa v karaváne, lebo to bol intímny, ale zároveň vtipný moment. Proste pokulhávajúci Tarantinov scenár tento krát nezachránili ani také hviezdy ako Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, hoci obaja podali veľmi solídny výkon (plačko Leonardo a cool macher Brad boli v niektorých momentoch priam famózni). Vo filme sa objavia v štekoch mnohé ďalšie hviezdy ako Al Pacino alebo Kurt Russell. Musím povedať, že herecky a scenáristicky ma zaujala najviac Mansonova skazená banda. A Margot Robbie bola krásna a proste čarovná.

• 15.8.2019  23:21
    Dívka (2018)

Citlivo spracovaná chúlostivá téma transexuálneho dievčaťa Lary. Lara sa cíti byť dievčaťom, celá jej rodina aj priatelia ju už tak vnímajú a tiež v škole akceptovali túto zvláštnu situáciu. Lara je dievčaťom vo vnútri a cíti sa tak aj keď je oblečená. Ale bohužiaľ je stále ešte v mužskom tele aj keď vďaka hormónom sa toto telo začína pomaly meniť na dievča / ženu. A hoci okolie túto životnú zmenu Victora, čiže Lary prijalo, aj tak je Lara ako dievča ako slon v porceláne. Je vysoká ako chlapec a tiež hoci trénuje krehkou profesionálnou baletkou sa len ťažko stane. Lara ale bojuje hlavne vnútorný boj, pretože jej ženská duša je uväznená v mužskom tele a už to nemôže vydržať dlhšie (až do operácie na zmenu pohlavia). Výborné sú pasáže rozhovorov otca s dcérou, kde otec sa snaží pochopiť dcéru, podporovať ju a spoznať jej trápenie, ale hĺbku Larinho utrpenia predsa len nemôže pochopiť naplno. Výborný Victor Polster vo svojej prvej filmovej role v postave Lary. Skvelý Arieh Worthhalter v úlohe chápajúceho otca. A réžia začínajúceho režiséra Lukasa Dhonta na vysokej profesionálnej úrovni. Už teraz sa teším na jeho ďalší film.

• 28.7.2019  01:22
    Pavarotti (2019)

Ron Howard natočil nadpriemerný dokument o jednom z najlepších tenorov 20. storočia, ktorý ukazuje bohom nadaného speváka ako dobrosrdečného človeka, optimistu, ktorý si dokáže užívať život. Zo všetkých ukážok Pavarottiho majstrovského spevu mi naskakovala husia koža a od šťastia sa mi rinuli z očí slzy. Okrem umeleckého vrcholu v najväčších operných domoch, dokázal tento operný génius priblížiť operu aj širokým masám a tak spopularizovať operu. Bol to obdivuhodný spevák aj človek. Škoda, že ho už nikdy neuvidím spievať naživo.

• 28.7.2019  01:07

Tak reálne natočený televízny dokument (rekonštrukcia reálnych udalostí), že ma z neho bolel žalúdok a zvieralo hrdlo. Koľko frustrácie a hnevu na okolitý svet môže byť v mladom človeku. Nepochopiteľné!

• 27.7.2019  00:03

Skvelá pointa vzniku zombiekov Jima Jarmuscha. Výborný Bill Murray, Adam Driver, Steve Buscemi. Čierna zombie komédia, ktorá mohla byť perfektná, keby záver nebol taký Jarmuschovský - ufo, scenár? Čo?! Ja mám rada prekvapenie v príbehu, ale musí dávať zmysel. Pre milovníkov zombie filmov a Jima Jarmuscha bude toto taká správne krvavá, rozhryzená a požuvaná lahôdka. Mňa film zaujal vtipnými situáciami, kde vládne čierny až krvavo červený zombie humor, ktorý sa ale občas rozplynul ako čierny popol. Proste taká letná večerná pohodička pri tejto zombie zabíjačke. A potešil ma Iggy Pop v úlohe prvého zombíka.... Hami, hami, ham v bistre! A tiež ma potešil žmurkajúci pár zombíkov v pohrebnom ústave. Žmurk!

• 26.7.2019  23:38

Prvoplánovo vtipná komédia z východného Slovenska, ktorá sa sčasti odohráva v šarišskom nárečí. Máme tu nesúrodú dvojicu - sympatického postihutého Milana a jednoduchú, naivnú a žensky prefíkanú rómku Veronku. Chémia medzi hlavnými hrdinami funguje skvele. Michal Iľkalnin stvárnil úlohu Milana uveriteľne. Príjemným prekvapením filmu bola Kamila Mitrášová v úlohe Veronky. Neviem, či uspeje aj v iných úlohách v budúcnosti, ale úloha Veronky jej sadla perfektne a ona je hlavným ohnivkom filmu. Bez nej a jej vtipných a naivných komentárov by som si ja osobne film určite tak neužila. Skvelý bol aj Michal Soltész v úlohe "typického" podnikateľa, jednoduchého chlapa z východu, pre ktorého je alkohol ako keby chlebom každodenným. Okrem atmosféry východňárských jarmokov a zábav je práve on zrkadlom lokálnej spoločnosti. Po inom vynikajúcom filme Pásla kone na betóne, bol toto ďalší film z východného Slovenska, ktorý ma svojím spôsobom potešil. Loli paradička (červená paradajka) bola proste parádička.

• 24.7.2019  08:05
    Lví král (2019)

Ten istý starý dobrý príbeh a staré dobré piesne. Opäť vynikajúca hudba Hansa Zimmera. Disney animácia je na úrovni dokonalosti! Na začiatku filmu som keď sa zvieratá zhromaždili na stretnutie s levím kráľom som sa cítila ako na safari. Safari v kinosále. P.S. A slovenský dabing bol obstojný. Ale určite si chcem kúpiť film na DVD a pozrieť si ho aj v originále.

• 2.7.2019  22:47

Tá istá pointa, tí istí hráči a francúzsky vidiek. Druhé pokračovanie, ktoré neohúrilo, ale ani neurazilo. Vtipná francúzska komédia s dobre napísanými vtipmi podobnými ako v 1. diely. Ale keď počujete rovnaký vtip znovu, tak sa zasmejete aj keď poznáte pointu. Na niektorých momentoch som sa schuti zasmiala, inak to bol iba francúzsky film, v ktorom vládne opakujúci sa čierny humor. P.S. A dúfam, že 3. už nebude, lebo s počtom pokračovaním budem asi znižovať počet hviezd...

• 2.7.2019  22:34
    Brankář (2018)

Výborný životopisný film o legendárnom brankárovi Manchester City Bertovi Trautmannovi. Bert bol Nemec, ktorý sa do Anglicka dostal ako nemecký vojnový zajatec. Bert našťastie II. svetovú vojnu prežil, hoci mu šrámy na duši zostali doživotne. Našťastie mohol v anglickom zajatí Bert ukázať svoj talent chytať loptu v bránke. A v malom anglickom vidieckom týme si ho všimol tréner klubu Manchester City, za ktorý potom chytal 20 rokov a stal sa jedným z najlepších futbalových brankárov. David Kross výborne zahral brankára, milenca, manžela, otca ale aj vojaka a preživšieho vojnové hrôzy. Tomuto mladému nemeckému hercovi skvele asistovala celá plejáda pre mňa neznámych hlavne anglických hercov. Už dávno som nevidela takto kvalitne spracovaný životopisný film. Do dokonalosti chýbalo len málo. P.S. A výborná hudba 50. rokov každého diváka v kine dokázala preniesť o 70 rokov späť.

• 2.7.2019  22:18
    Yesterday (2019)

Skvelá romantická komédia s dobrým zmyslom pre humor. A navrch filmu vládne nesmrteľná hudba Beatles. Danny Boyle a Richard Curtis poznajú svojho diváka a dokážu osloviť široké masy. Tentokrát mali super pomocníka - hity Beatles. Himesh Patel bol veľmi uveriteľný v postave pôvodne neúspešného a nezaujímavého umelca a speváka, ktorého úspech prekvapí a napriek lákadlám show businessu stále ostáva tým chlapcom z malého anglického mesta. P.S. Super pointa ako automaticky vnímame niektoré značky - hudobné, spotrebiteľské, knižné a ako by sa mohol náš život zmeniť keby sme boli skoro jediní, ktorí so tieto už neexistujúce veci ešte pamätajú.

• 2.7.2019  22:08
    Dobrá smrt (2018)

Potichučky a s pokorou spracovaná téma, z ktorej sa mi chce kričať. Eutanázia je kontroverzná téma s ktorou by som pred pár rokmi ešte nedokázala súhlasiť. Ale stačilo mi mať skúsenosť so smrteľne chorou mamou, ktorá ma prosila o to aby mohla zomrieť keď ešte bola pri vedomí a skúsenosť keď mama bola na JIS na prístrojoch a ja som prosila lekára, aby ju už pustil na druhý svet, na čo mi povedal, že to nie je možné, lebo vyliečenie je stále možné, aj keď je malá pravdepodobnosť. Našťastie sa Pán Boh už na jej utrpenie nemohol pozerať a dovolil, aby jej puklo takto pred rokom srdce. A odvtedy moja mama už nepociťuje žiadnu bolesť. Preto sa teraz pozerám na asistovanú sebevraždu inak a myslím, že kill pill pri smrteľnej chorobe bez možnosti zlepšenia by mala byť možnosť výberu. Tomáš Krupa otvoril skrinku, ktorá je možno pre niekoho Pandorinou skrinkou, ale podľa mňa Tomáš práve pootvoril dvere komunikácie na túto ťažkú tému.

• 2.7.2019  21:53
    John Wick 3 (2019)

Akcia a odplata na 100%. Ale príbeh, ktorý neprinesie skoro nič nové a okrem hlavných starých známych hráčov zaujme iba Halle Berry v úlohe rebelky a priateľky z minulosti. Keanu Reeves hrá 100% v jednej z jeho najlepších rolí a páči sa mi, že film sa nebojí ukázať bolesť 50 ročného muža. Proste akčnák z ktorého nemrazí, ale ktorý vás nabije horúcou energiou. Dobrý film pri ktorom netreba premýšľať, stačí si ho len užívať a to občas s otvorenými ústami. A teším sa na ďalšie pokračovanie!

• 2.7.2019  21:41

Dokument o dvornom maliarovi Benátok Tintorettovi, v ktorom som sa dozvedela, že jeho súkmeňovci známi maliari Titian a Paolo Veronese s ním súperili v získaní zákazok na rôzne hlavne sakrálne maľby. Tintoretto veľa týchto zákazok vyhral, lebo svoje zákazky dokázal lacno a rýchlo zdarne dokončiť. Tintoretto na svojich obrazoch dokázal zobraziť mnoho postáv a dokázal sa vyhrať s každým svalom na tele. A tak napríklad umierajúci Ježiš podľa Tintoretta je umierajúci muž z ktorého každý divák môže cítiť jeho bolesť. Veľmi realistický maliar, ktorého výtvory si znova rada pozriem pri mojej budúcej návšteve Benátok.

• 25.6.2019  23:38
    Chvilky (2018)

Jenovéfa Boková je v úlohe Anežky výborná. Cítiť môžeme z každého pohľadu, z každej rýchlej a neosobnej odpovedi v akom nezávideniahodnom stave sa Anežka nachádza. Vnučka a babka sú dve hlavné hybné sily rodiny. Vnučka navštevuje starých rodičov a nahradzuje pritom úlohu svojej matky, ktorá je v depresii. Babku vtipne a ako vždy skvele stvárnila Jaroslava Pokorná. Ale problém je, že medzi babkou a vnučkou je dvojgeneračný rozdiel a preto aj keď si tieto dve ženy rozumejú, predsa len každá ako keby hovorí iným jazykom. Hlavne z tohoto vzťahu je vidieť ako tu chýba úloha strednej generácie matky- ktorá keďže je duševne chorá, tak sa od nej nič neočakáva. Páčil sa mi aj tradične dobrý Martin Finger v úlohe až príliš praktického otca. Anežka postráda city od matky, otca a tiež od partnerov, ktorí nestoja ani za "deravú grešli". A city od babky, ktoré dostáva sú ako keby z iného sveta. Náročná psychologická dráma, ktorá ukazuje život mladej ženy, ktorá sa obetovala pre rodinu, lebo je jej jediným spojivom. Ale daň za to v podobe samoty a osamelosti je až príliš vysoká. Pani režisérka a scenáristka Beata Parkanová - "Tleskám!" a teším sa na váš ďalší film.

• 25.6.2019  23:12

Dokument, ktorý mal 2 tváre. Jedna tvár bola ukážka asi 20 najväčších diel veľmi realistického umelca Caravaggio s odborným komentárom o dielach, ich jedinečnosti, majstrovom štýle maľby a jeho práce so svetlom a tmou. Caravaggio, ktorý sa zaslúžil o vznik baroka bol majstrom výrazu postáv, kde výraz tváre hlavnej, ale aj vedľajších postáv boli neprekonateľné a divák sa ako keby mohol vnoriť do príbehu a pocitov postáv. Táto časť dokumentu bola na 5 hviezd. Ale druhá časť dokumentu, kde bol život umelca rozpovedaný formou príbehu moderného umenia (modern art performance) bol predsa len trochu veľa a ja osobne by som si viac užila rozpovedanie príbehu inou formou - možno viac formou historického zobrazenia jeho životopisu. Proste niekedy menej je viac a to platí aj na spracovanie životného príbehu tohoto génia.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7