Capri2016

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 22.1.2019  04:24
    Pašerák (2018)

Film Pašerák nie je Eastwoodov najlepší film a nedosahuje úroveň jeho predchádzajúcich filmov ako napríklad "Million Dolar Baby" alebo "Tajomná rieka". Napriek tomu sa Clint Eastwood zhostil tejto náročnej témy - pašeráctvo - s úctou a aj vtipom. Druhá dejová linka je osobný život hlavného hrdina Earla a na tom ako sa celý život Earl správal k rodine (až do poslednej chvíľe) nie je bohužiaľ vtipné nič. Úlohu Earla Stonea zahral Clint Eastwood so šarmom a s gráciou, a hoci je jeho postava v podstate záporná postava (pašerák), tak mu divák drží palce a s napätím sleduje jeho neobyčajnú a humornú cestu pašovania. Proste Clint Eastwood je stále pán kráľ režisér a aj vo veku 88 rokov stále dokáže konkurovať ako herec svojím hereckým partnerom. Neviem či Clint Eastwood vo svojom vysokom veku ešte niečo natočí či už ako režisér, alebo ako herec, ale aj keby nie, tak tento film by bol celkom úctihodným záverom jeho bohatej kariéry a nemusí sa za neho vôbec hanbiť.

• 18.1.2019  21:04

Film "Do plaviek!" mi pripomenul film "Do naha". Oba filmy sú o starnúcich neúspešných mužoch, ktorí stratili zmysel života a hľadajú impulz, ktorý bych ich prebral z letargie. Ale anglický film "Do naha" bol o kategóriu lepší, lebo mal silný scenár. Naproti tomu francúzsky film "Do plaviek!" má hoci zaujímavú a zábavnú pointu - sychronizované plávanie mužov, ale scenár proste nebol dotiahnutý, a príbeh sa vliekol v depresii hlavného protagonistu a ďalších jeho depresívnych kolegov / plavcov ako taký nekonečný slíž. Trochu baviť som sa začala a tempo film nabral až keď sa v príbehu objavila trénerka na vozíku ktorú skvostne zahrala Leila Bekhti. Inak bez nej by to bola nedotiahnutá komédia na ktorej by sa skoro nedalo zasmiať. S ňou na scéne sa na túto "komédiu" dalo nielen pozerať, ale sa dalo na nej aj nahlas zasmiať.

• 18.1.2019  20:53

Herecký koncert dvoch hlavných protagonistov - Helen Mirren a Donald Surtherland. Helen Mirren ako angličanka znova dokazuje, že s bravúrou zahrá aj typickú američanku so šiltom na hlave... Film hovorí s citom, humorom a občas aj s melanchóliou, ktorá doženie až k sĺzám, o starnutí, chorobe a láske. Ja som stratila minulý rok mamu v pokročilom veku a bohužiaľ som zažila u mamy to čo postihlo aj našich hlavných hrdinov - rakovinu, stratu pamäte a stareckú demenciu. Toto bolo na tomto filme náročné. Ale film sa týmto vážnym témam venuje s takou prirodzenosťou, že v niektorých chvíľach sa proste musíte na trapasoch vyplývajúcich z následkov starnutia až zasmiať. A záver je taký americký, ale čo to znamená - to si pozrite sami. V skutočnosti starnutie a smrť nebýva takto ľahko vyriešené....

• 18.1.2019  20:41
    Žena (2017)

Výborná psychologická dráma manželského páru - slávneho spisovateľa a jeho oddanej manželky, ktorá manželstvu so slávnym mužom obetovala svoj súkromný život, svoje záujmy a túžby. Vynikajúca Glen Close, ktorá sa v úlohe manželky Joan vrátila v sklevej forme (hereckej a tiež ako keby vôbec nezostarla). U nej je možné vidieť čo znamená hrať minimalisticky - stačí pohľad a ten hovorí za všetko. Výborný tandem dopĺňa dosť zostarnutý Jonathan Pryce v úlohe spisovateľa Joa. Tento "úspešný" muž je prototypom nemakačenka, ktorý sa vezie na vlne úspechu, ktorý si nezaslúži... Bohužiaľ som už stretla aj v skutočnosti viac takých kolegov, kolegýň.... Glen Close získala za rolu Joan Zlatý Glóbus a úplne zaslúžene. Film sa oplatí vidieť hlavne kvôli nej a kvôli dobre vystavanému príbehu, ktorý graduje.

• 18.1.2019  20:31

Sú mnohé iné silné filmy o závislosti o drogách - Traffic, Requiem for a dream, Trainspotting... Oproti týmto drámam s vynikajúcimi scenármi má tento film veľmi jednoduchý príbeh, skoro až nudný. Ide len o vzťah otca a závislého syna. Ale práve ten vzťah, tá emócia je zahraná tak, že sa z nudného amerického dojáku stáva kvalitný film. Skvelý Steve Carell v civilnej role otca, ktorý nedokáže pomôcť závislému synovi. A výborný Timothee Chalamet ako závislý Nic. Teším sa na jeho ďalšie filmy. Hlavne kvôli nemu sa tento "jednoduchý" príbeh vymyká z priemeru. Keďže ja som sa v blízkom okolí stretla so závislosťou u dvoch ľudí (jeden dokázal závislosť poraziť, druhý bohužiaľ nie), tak sa ma tento príbeh tak nejak aj osobne dotkol. Tento film nemusí každému sadnúť... Ale určite by si ho mali pozrieť mladí ľudia, ktorí rozmýšľajú o experimentovaní s drogami. Snáď ich tento film dokáže aspoň trochu odradiť. A keď sa príbeh dotkne ako výstraha aj keď len pár divákov - aj tak už má význam...

• 11.12.2018  01:40
    Toman (2018)

Dobrý film s hviezdnym obsadením s vynikajúcim Jiřím Macháčkom v hlavnej úlohe. Výborná réžia Ondřeja Trojana, skvelá výprava, ktorá diváka zaviedla do obdobia 1945- 1948. Toman bol šmelinársky komunista vo vysokej politike, ktorý hoci pomohol zachrániť 200,000 poľských židov. Ale to ako to urobil, a že si za to nechal kráľovsky zaplatiť mi dvíhalo žalúdok. Celkove správanie Tomana, ktorý zneužíval svoju moc a systém a kradol kde sa dalo, mi fakt dalo zabrať a celý príbeh som sledovala s odporom. Veď ho karma dobehla v tom, že mamon presiahol u neho lásku k rodine, ktorú stratil. Som rada, že som nežila v tejto dobe, keď sa nepohodlní súdruhovia, aj nesúdruhovia zmietli z cesty a to nie väzením ako v 70. rokoch, ale rovno zabitím, vraždou. Toto Stalinovské správanie v Československu v rokoch 1948 až do konca 50. rokov bolo čiernym fľakom našej histórie. Aj takéto filmy je treba točiť, aby sme zostali bdelí. Ale ten hnus po chuti tej doby som mala ešte dlho v ústach....

• 11.12.2018  01:30
    Balón (2018)

Balón som chcela vidieť, lebo patrím k "Husákovým deťom", do veku 18 rokov som chytala rakúsku televíziu a rozhlas, ale moja noha nikdy nevkročila do Rakúska, ani na západ. Film skvelo vykreslil atmosféru 70 rokov, keď štátna bezpečnosť vo Východnom Nemecku aj u nás, kruto postihovala väzením každého kto sa postavil socialistickému zriadeniu. A pokus o útek na "Západ" bol vrchol prekročenia "socialistického poriadku" a preto sa kruto trestal. Hoci ja v Lamači som bola od Rakúska vzdialená možno menej ako 20 kilometrov, vo Východnom Nemecku ich delil od Západného Nemecka vysoký múr a tiež mnoho západných hraníc bolo v lesných oblastiach, čiže "Západ" bol ešte bližšie ako u nás v Bratislave. Keď som bola po revolúcii v Nemecku, videla som "Checkpoint Charlie" a tiež posledných pár metrov deliaceho múru. Zvláštny pocit. A o tejto neslobode, nemožnosti cestovať a tiež nemožnosti mať iný názor ako komunisti hovorí tento skvelý film "Balón", ktorý by si ako pripomenutie doby minulej mali pozrieť všetci, ktorí zažili socializmus, ale tiež dnešná mládež, ktorá sa narodila na "slobode", aby vedeli aká doba by sa nikdy nemala vrátiť, a aby si vedeli viac vážiť čo majú.

• 11.12.2018  01:18

Skvelý dokument o vynikajúcej sopranistke Marii Callas. Chodím pravidelne na operu a obdivujem mnohé skvelé divy v našom "česko-slovenskom" prostredí ako Česky Magdalénu Koženú, Evu Urbanovú alebo Slovenky Evu Hornyakovú, Jolanu Fogašovú. Všetky tieto speváčky sú skvelé speváčky klasickej hudby, ktoré majú výborný hlas a dokážu vyvolať emóciu. Ale tento dokument, hlavne hudobné čísla dokazujú, že Maria Callas bola výnimočná speváčka aká sa rodí možno raz za storočie. Mala nielen vynikajúci hlas, krásnu farbu, ale precítený prejav a bola výborná operná herečka. Proste ako sa dnes hovorí "full package" - celý balík. Na druhej strane to bola citlivá žena, pre ktorú bola láska veľmi dôležitá a kvôli láske dokázala obetovať aj umenie. A krátko potom ako ju opustil jej životný partner Aristotle Onassis nedokázala už žiť na svete sama a zomrela vo veku len 54 rokov. Škoda, že takýto talent odišiel tak skoro. Som rada, že som tento dokument videla. Bol to skutočne hudobný zážitok, aj keď hudba v tomto dokumente nehrala úplne prím, skôr to bolo vyznanie citlivej umelkyne, ktorej výnimočnosť si tiež vybrala daň na zdraví a možno to bola jedna z prvých obetí paparazzi....

• 25.11.2018  09:22

Švédska verzia príbehu Lisbeth Salanderovej a novinára Mikaela Blomkvista bola perfektná. Pôvodný americký sequel bol veľmi dobrý. Ale tento nový príbeh Lisbeth v podaní režiséra Feda Alvareza je bohužiaľ len priemerný akčný film. Pokračovanie story Lisbeth "Dievča v pavúčej sieti" podľa knižnej predlohy Davida Lagercrantza je ako slabý odvar silnej kávy predchádzajúcej série. Film má stále akciu, niekoľko veľmi silných scén, napríklad boj v plynových maskách v dome Lisbeth z detstva je výborný. Ale okolo je taká neochutená omáčka, v ktorej sa tieto pecky strácajú. Claire Foy sa zhostila úlohy Lisbeth statočne. Ale žiaľbohu to nebola ani Noomi Rapace, ktorá sa doslova do Lisbeth prevtelila a bola nezabudnuteľná, a nebola to ani Roony Mara, ktorej Lisbeth bola tiež výnimočná. Ale hlavne Sverrir Gudnanson má v úlohe novinára Blomkvista nudil a bol tak nevýrazný, že si ho už teraz po týždni vôbec nepamätám. Dievča v pavúčej sieti je stále áčkový thriller, ktorý neurazí, ale zostane v zabudnutí šedého priemeru dejín.

• 17.11.2018  23:18

Skupinu Coldplay mám rada, počúvala som hlavne ich prvé 2 CD a naživo som ich mala možnosť vidieť raz a to na ich koncerte v Prahe v roku 2008. Koncert, ktorý som zažila ja bol veľmi podobný ako záznam koncertu Coldplay z ich posledného turné "A head full of dreams". Koncerty Coldplay sú výnimočné už tým, že každý návštevník koncertu dostane svietiaci náramok, ktorý mení farbu podľa pesničky a pohybu. Toto a mnoho iných rekvizít ako sú farebné lopty, konfety a ohňostroje robia samozrejme okrem hudby z koncertov skupiny Coldplay ohromnú hudobnú show. Páči sa mi, že návštevníci koncertov Coldplay sa stávajú aktívnymi účastníkmi ich koncertov. Keď zoberieme záznamy koncertov a tiež tvorivú atmosféru pri vymýšľaní skladieb tak v tom je tento hudobný dokumentárny film výborný. Tieto okamihy filmu sú energické, farebné a pozitívne. Záznamy zo začiatkov hudobnej kariéry pred 20 rokmi sú úsmevné. Časti, kde oslavuje Chris Martin aj ostatní členovia kapely svoje priateľstvo sú zaujímavé možno prvý, druhý krát. Ale keď sa táto téma objavuje vo filme možno desiaty krát, tak bohužiaľ začína toto konštatovanie o perfektnom priateľstve byť nudné. Vo filme Chris Martin hovorí, že im raz americká kritika naložila, že hudba Coldplay nemá nič spoločné s rock and roll. Ja s týmto nesúhlasím a myslím si, že hudba Coldplay je hudbou rock and roll 21. storočia. A práve preto má hudba skupiny Coldplay milióny a milióny poslucháčov, lebo je taká aktuálna.

• 7.11.2018  06:45

Skutočný kriminálny príbeh z nedávnej doby a anglické herecké hviezdy. Prvá polovica filmu, kde sa odohrávala krádež diamantov a zlata zo sefju je vtipná, originálna a celkom akčná. Ale druhá polovica filmu, ktorá asi odráža neuveriteľnú skutočnosť, ako naložili zostarnutí zlodeji s úlovkom z krádeže je až zarážajúca z pohľadu neprofesionality a amaterizmu a je bohužiaľ veľmi vláčna až nudná. V druhej polovici filmu som sa cítila viac ako v domove dôchodcov so senilními dedkami (neviem či to skutočne odrážalo skutočnosť, alebo bol tak napísaný scenár). Film nezachránili ani herecké hviezdy ako Michael Caine, Jim Broadbent alebo Ray Winstone. Najvtipnejší na celom filme je nepočujúci a večne ospalý dedko v podaní Toma Cortenaya. Ako odradenie od lúpeže, keď nie je dobre naplánovaná od začiatku do konca, funguje film skvele. Ale je toto skutočne cieľ režiséra a scenáristu filmu?

• 7.11.2018  05:22

Skupina Queen, Freddie Mercury a ich hudba - to je moja dlhoročná láska, mám všetky ich CD a poznám slová veľa z ich piesní. Bola som na nedávnom koncerte Queen vo Viedni a tiež som "išla" na Briana Maya keď bol v Bratislave. Čiže nie som nezaujatá fanynka skupiny Queen a Freddieho. Bohužiaľ som nikdy nezažila Freddieho naživo a kvôli jeho skorému skonu v roku 1991 už ho nikdy ani neuvidím. Ale toto mi tento film Bohemian Rhapsody aspoň čiastočne vynahradil. Rami Malek podal neuveriteľný výkon a zhostil sa úlohy Freddieho Mercuryho tak, že som úplne zabudla, že som v kine a ako keby som sa na 2 hodiny stala súčasťou života Freddieho. Proste som ho celé 2 hodiny pozorovala zo zatajeným dychom. Musím povedať, že zo začiatku mi vadilo aké zuby a predkus nasadili Malikovi, ale aj na toto som si postupne zvykla. Casting filmu skupiny Queen aj ostatných ľudí v živote Freddieho bol skvelý. Ale to hlavné okrem výkonu Ramiho Malika prečo sa oplatí film Bohemian Rhapsody vidieť je hudba Queen a možnosť vidieť tvorivú atmosféru v skupine Queen ako jednotlivé piesne vznikali. Fenomén Freddieho (jeho hlas, originalitu a energiu) bolo neskutočné pozorovať hlavne v záverečnej 20 minútovke koncertu Live Aid, ktorý sa považuje za najlepšie koncertné vystúpenie všetkých čias. Wow! alebo po slovensky "Fíha!"

• 24.10.2018  23:34

Nadaná speváčka zo strednej triedy, ktorá sa nedokáže presadiť a objaví ju skúsený muzikant. Dvaja speváci sa do seba zaľúbia, ale láska končí smrťou závislého hlavného hrdinu. Jednoduchý romantický príbeh, tak trochu klišé. Ale to by tento film nemohol režírovať talentovaný Bradley Cooper, ktorý sa zhostil aj hlavnej mužskej úlohy a nemohla by tu hrať Lady Gaga v úlohe hviezdičky, ktorá sa stane hviezdou. Ak Bradley bude takto pokračovať vo svojej režisérskej kariére, myslím, že bude pokračovať v šľapajách Clinta Eastwooda a ešte mnoho krát mu zatlieskame. Môj obľúbený Bradley Cooper v štandardne skvele zvládnutej role staršieho skúseného speváka Jacksona Mainea - hviezdy, ktorý sa mi páčil v zamilovaných scénach a v záverečnej scéne, kde si uvedomil že je závažím na nohe novej hviezdy Ally. .A výborná Lady Gaga, ktorá bravúrne zvládla vyjadriť všetky pocity - hnev, zamilovanosť aj smútok. Podľa mňa práve ona je prekvapením tohoto filmu a zaslúži si Oskara. A samozrejme vynikajúca hudba. Hlavne pieseň Shallow mi nejde z hlavy a pre mňa je to zatiaľ hit roku 2018! Zrodila sa hviezda - skvelý hudobný a filmový zážitok.

• 24.10.2018  22:58
    Venom (2018)

Tom Hardy či už v úlohe novinára Eddieho Brocka alebo v prevtelení mimozemšťana Venoma podáva skvelý výkon a vďaka nemu ma Venom bavil od začiatku do konca (aj keď som záverečnú scénu po titulkoch nepochopila..). Viac ako priemerná Marvelovka s dobre nakreslenými a urobenými trikmi s viacerými prvoplánovými, ale vtipnými komentármi.... Okrem šepkajúceho Venoma v hlave Eddieho ma bavili mnohé akčné scény. Bohužiaľ casting tohoto filmu nefungoval... Keby v tejto Marvelovke nehral Tom Hardy dala by som určite o jednu hviezdu menej. Michelle Williams ma prekvapila svojím umelým účesom, umelými perami a botoxovým čelom už vo filme "Som sexy". A bohužiaľ aj v tomto filme bola ako keby z umelej hmoty. Záporák Carlton Drake hraný Rizom Ahmedom na mňa vôbec nezapôsobil, jeho hnev sa prejavil iba keď sa ho zhostil kreslený mimozemšťan. Som rada, že mimozemšťan Venom nezabil svojho hostiteľa a že film má otvorený koniec, čo umožňuje aby nás Venom znova navštívil. Len dúfam, že v pokračovaní Venom 2, bude mať Venom a Eddie lásku aj nepriateľa, ktorí ma viac chytia za srdce.

• 7.10.2018  08:19

Scenár tejto komédie je prvoplanový a jednoduchý. Gagy a jednoduché repliky tejto satiry sú umelo vytvorené a asi by nefungovali. Ale to by v tejto komédii nemohla hrať Anna Polívková. Anna tento film zachraňuje. Proste na scenách ako si ako premenený chlap na ženu oblieka pančuchy na chlapské spodky, alebo ako nesie kávu na podpätkoch, som vybuchla v smiech. Vďaka Anne je táto nová Česká komédia filmom, ktorým si môžete spríjemniť večer, alebo víkend. Bez nej by to bol odpad. P.S. Vedľa mňa v kine sedel chlap a ten sa rehotal najviac z celého kina a to ukazuje, že film je to skôr film šovinistický, ako film pre ženy (čo si asi ženy mysleli, keďže tvorili 90% návštevníkov kina).

• 7.10.2018  08:07
    Imagine (1972)

Imagine - výborná pieseň, názov albumu Johna Lennona ale aj názov tohoto artového filmu. Ja mám rada artové filmy a chodím na ne pravidelne do kina. Ale spracovanie tohoto filmu bolo aj na mňa trosku silná káva. Film má niekoľko rovín - spev a piesne Johna Lennona z albumu Imagine (100%), zaujímavé a farebné spracovanie jednotlivých obrazov filmu ukazujúce život Johna a Yoko a tiež módu začiatkom 80 rokov (70%), spev a piesne Yoko Ono - pre mňa falošné a neladiace tóny ako keby nejakej Marťanky (20%) a bohužiaľ amatérsky strih filmu, ktorým inak zaujímavé jednotlivé obrazy sú pozliepané do nesúviaceho celku, ktorý vyžaduje dosť veľkú dávku pozornosti ho sledovať. Ale tento celok ukazuje hlavne veľkú lásku Johna a Yoko a ukazuje ako boli spriaznené duše. Podľa mňa toto bol asi hlavný dôvod pre tento film (okrem hudby). Ale keďže John Lennon a jeho pieseň Imagine sú nadčasové, musím prepáčiť nedokonalosti tohoto dielka a pamätať si budem výbornú hudbu a Johnon úsmev očami za sklami jeho lennonoviek!

• 7.10.2018  07:48
    Pátrání (2018)

Kriminálny thriller, ktorý sledujeme cez sociálne siete. Tiež komunikácia medzi otcom stratenej dcéry a vyšetrovateľkou a svedkami prebieha cez sociálne siete. Film, ktorý ukazuje vplyv IT a sociálných médií v dnešnej dobe a určite aj v budúcnosti. Veľmi zaujímavé a originálne spracovanie príbehu. Zápletka graduje pritom ako otec odhaľuje z archivovaných príspevkov na sociálnych sieťach život a pocity svojej dcéry. Vyústenie zápletky je bohužiaľ trochu predvídateľné. Ale originalita sprostredkovania tohoto kriminálneho príbehu cez kameru počítača a mobilu je pokroková. Mňa príjemne prekvapil v hlavnej úlohe otca John Cho, ktorého poznám skôr ako komediálneho herca.

• 9.9.2018  08:25

Prekombinovaný scenár vytvorený "tlčhubom" Victorom Levinom, ktorý nezachránili ani také herecké hviezdy Keanu Reeves a Winona Ryder. Vo filme je pár vtipných momentov, ale hlavne prvá polovica filmu, ktorá je len konverzačná je veľmi náročná na pozornosť. Preto ak si chcete prísť do kina oddýchnuť pri romantickej komédii, tak na tento film určite nechoďte, lebo buď sa unudíte, alebo vás začne bolieť hlava z toho bla-bla, čiže rozhovorov 2 pesimistov, ktorých zlúči spolu inak šťastná udalosť svadba, ktorá ale v tomto filme tiež vyznie ako spoločenská udalosť, z ktorej je človeku zle... Baviť som sa začala baviť až v druhej polovici po stretnutí s pumou, po ktorom naši dvaja hrdinovia "skočia na vec" a až vzájomná náklonnosť a ako keby "poľudštenie" hlavných hrdinov prinesie aspoň trochu romantiky. Aj keď sa Keanu a Winona snažili, ale ako sa hovori "bič z hovna neupletieš".

• 9.9.2018  08:11
    Upgrade (2018)

Sci-fi z blízkej budúcnosti v ktorej (podobne ako vo filme Ex Machina) počítač, ktorý má najprv pomáhať, neskôr preberie iniciatívu a začne rozhodovať sám. Tento film nie je až taký nereálny, lebo autá bez vodiča sú už dnes testované a tiež AI (artificial inteligence) už dnes navrhuje riešenia pri liečení rakoviny alebo vyhráva vo vedomostnej hre. Scenár aj réžia je dobre uchopená režisérom Leighom Whannellom. Gradujúci príbeh vhodne dopĺňa vystupňovaná elektrizujúca hudba Jeda Palmera. Dobrý scenár je podporený vierohodnými hereckými výkonmi pre mňa neznámymi hercami. Sci-fi, ktoré potvrdzuje, že počítač je dobrým sluhom, ale zlým pánom.

• 11.8.2018  13:07
    Mustang (2015)

Film Mustang nám ukazuje Tureckú spoločnosť 21. storočia, ktorá je možno tradičná pre moslimskú krajinu, ale nepredstaviteľná pre človeka z viac liberálnej krajiny. Rodina, kde 5 sestier musí prestať chodiť do školy (potom ako jedno popoludnie sa šantia s chlapcami na brehu mora) a 4 sestry na hranici dospelosti sa musia vydať (3 z nich za neznámych vybratých chlapcov pri dohodnutých sobášoch). Tento skvelý film ukazuje vzdor 3 sestier proti vydaju a uzamknutiu v dome s mrežami na oknách a to rôznou formou - buď samovraždou jednej sestry, ktorá nevidí iné východisko, alebo útekom 2 najmladších sestier do veľkomesta Instanbulu. Film Mustang (podobne ako vzdorujúci mustang vo voľnej prírode) ukazuje, že aj človek v emocionálnom a fyzickom väzení, dokáže stále bojovať za slobodu a vlastný názor, aj keď rodina a spoločnosť sa ho snaží udržať v tradíciách obmedzujúcej spoločnosti. Výborné herecké výkony všetkých hlavných aj vedľajších postáv, ale Gunes Sensoy v postave 12 - 13 ročnej Lale je nezabudnuteľná a nápaditá bojovníčka, ktorej budete držať palce od začiatku do konca. Silný príbeh vo výbornom scenári, ktorého sa zhostila režisérka pevnou rukou. Pri zhliadnutí takéhoto filmu si človek uvedomí aké máme šťastie žiť na Slovensku...

• 11.8.2018  12:39
    Woodstock (1970)

Woodstock - 3 dni mieru a hudby! Provokujúci, jedinečný a neopakovateľný hudobný festival. Unikátny hudobný zážitok, ktorý ako reakcia na dianie v spoločnosti a proti vojnám, je bohužiaľ stále aktuálny. Dokument zo 70 rokov je okom dnešného diváka možno príliš jednoduchý. Ale keď beriem hudobnú zložku filmu - nemôžem hodnotiť inak ako 100%. Najviac na mňa zapôsobili - The Who, Grease a Joe Cocker (ktorého som spoznala, až keď začal spievať), 10 years after, Santana, zaujímavá a super talentovaná Janis Joplin (ktorá podobne ako Amy, Kurt Cobain, Jim Morrison alebo aj Jimi Hendrix zomreli vo veku iba 27 rokov) a nenapodobniteľný najlepší gitarista na svete Jimi Hendrix (ktorého gitarové sólo na americkú hymnu musí zapôsobiť na každého). A moment keď 1 milión divákov s Country Joe-om spieva protest song je proste sila!

• 3.8.2018  23:20
    Whitney (2018)

Whitney Huston mala zlato v hrdle a dar od boha. Je jednou z mala speváčok / spevákov, u ktorých už pri prvom zaspievanom slove dokázala vyvolať emóciu. Bohužiaľ mala okolo seba veľa démonov, manžela a bratov, ktorí drogovali a stiahli ju do drogového pekla. Bohatstvo, ktoré jej priniesol úspech, jej nepriniesol radosť, ale pokušenie. Svoju životnú púť skončila, keď sa rozhodla zmeniť, ale asi už bolo neskoro. Ešte smutnejšie je, že do drogového ošiaľu padla aj jej dcéra, ktorá zomrela len pol roka po nej. Keďže som Whitney naživo na koncerte nevidela, som rada, že natočila film the Bodyguard (Osobný strážca), kde bude navždy zachytený jej neuveriteľný a jedinečný talent. Tento film som videla mnoho krát (určite viac ako 10) a ešte mnoho krát si ho pozriem. Dokument Whitney je veľmi smutný, ale skvelo dokumentuje vzostupy a pády hviezdy, ktorá zažiari veľmi ojedinele.

• 2.8.2018  22:44

Mission Impossible - Fallout je klasickým pokračovaním série, ktoré si zachovalo kvalitu predchádzajúcich dielov. Film má tradične super akciu, vtip a množstvo kaskadérskych kúskov (pri niektorých z nich sa zatajoval dych). Ethan Hunt v podaní štandardne výborného Toma Cruisa je konkurenciou Jamesa Bonda (jediné čo je odlišné je Bondova chlípnosť v ženách, kým Ethan má len 2 lásky). Výborná kamera, scenár a super triky, výprava a hudba (proste "full package"). Jednoznačne akčný film roka 2018 (aspoň zatiaľ)!

• 1.8.2018  00:27

Kvôli nízkemu hodnoteniu som nemala veľké očakávania, ale nový film s Jodie Foster som si proste nemohla nechať ujsť. Film by som označila ako skvelý mix sci-fi a krimi-thrilleru v retro štýle. Zaujal ma hneď realistický začiatok filmu o nedostatku vody v roku 2028 (čiže len 10 rokov od dnes) a z toho vyplývajúce nepokoje, ktorý je v súlade so súčasnými teóriami o nepomere rastúceho počtu obyvateľstva a čoraz obmedzenejších prírodných zdrojov. A tiež zápletka o hoteli pre bohatých zločincov nie je ďaleko od súčasnej reality, keď si horných "10 tisíc" (vrátane zločincov) pripláca za zvláštne zachádzanie, vrátane lekárskeho ošetrenia. Vo filme exceluje Jodie Foster, ktorá sa vrátila v netradičnej roly staršej a osamelej zdravotnej sestry. Táto zdravotná sestra, ale nepracuje v nemocnici, ale napravuje rýchlo a úspešne zranených zločincov, ktorý si zaplatili členské v hoteli Artemis. Zdravotné procedúry sú veľmi pokročilé a zo zatajením dychu som si uvedomila, že možno o 10 rokov skutočne takéto high-tech procedúry budú možné. Jodie sa zhostila úlohy sestry, šedej myšky, ale výbornej odborníčky ako zdravotnej sestry skvele a bolo úžasné pozorovať jej zobrazenie rôznych polôh úlohy Sestry - profesionalitu, úzkosť zo strachu pred vonkajším svetom, ako aj jej osobnú tragédiu straty syna v minulosti. Ostatní "zločinci" skvelo sekundujú Sestre, medzi inými citlivý bankový lupič berúci vždy ohľad na svojho menej schopného brata, vraždiaca nájomná vrahyňa z francúzskym šarmom alebo nekompromisný gangsterský šéf, ktorý založil toto útočisko zločincov a má zo sebou celú svorku nohsledov. Dave Bautista zaujme v úlohe zdravotného brata, veľkého hromotĺka s citlivým srdcom. Prvá polovica filmu nás do príbehu hotelu Artemis uvedie s príchodom nových obyvateľov - 5 zranených zločincov a v druhej polovici filmu nastane veľká frma, vrma, čiže akcia pri ktorej skoro všetci aktéri zomrú. Podľa viacerých komentárov je záver filmu nudný, neakčný, ale podľa mňa zdravotná sestra zostane zdravotnou sestrou, aj keď spoločnosť nefunguje a možno práve preto, tento hoci pomalší otvorený koniec, kde profesionálna a odovzdaná Sestra odchádza pomáhať do rozbúreného mesta, je uveriteľný.

• 31.7.2018  23:10

Film má dve roviny - skutočný príbeh o prežití hurikánu na lodi a počiatok ľúbostného vzťahu dvoch mladých ľudí. Skutočný príbeh o prežití viac ako mesiac na stroskotanej lodi je výborne a strhujúco natočený a tiež zahraný. V tomto príbehu dominuje Shailene Woodley, ktorá si na seba strhla celú pozornosť, aj keď Sam Claflin je dobrý a šarmatný herec, ale bohužiaľ Shailene ho presahovala reálnosťou svojho silného hereckého prejavu. Druhý príbeh ako sa dvaja mladí zaľúbenci spoznali je milý, ale trošku nudný príbeh. Výborná je kamera Roberta Richardsona hlavne v scénach vo vode, ktoré vhodne dopĺňa aj hudba Volkera Bertelmanna. Nepredpokladaný a emotívny je záverečný "twist" príbehu a tiež sa mi páčili fotky skutočných aktérov a súčasné video hlavnej hrdinky pred záverečnými titulkami. A prečo hodnotím film 80%? Lebo to ako bol tento príbeh o prežití zobrazený som pozorovala zo zatajeným dychom a tiež som sympatizovala z hlavnou hrdinkou nad jej stratou. Proste to ako bol film nafilmovaný (réžia a kamera) sa ma dotkol a zanechal vo mne emóciu - strach, smútok ale aj radosť z víťazstva vôle. Proste silný príbeh skvelo sprostredkovaný divákovi!

• 24.7.2018  22:40

Veľmi jednoduchý príbeh (opakovanie pôvodnej zápletky v pôvodnom príbehu v mladšom vydaní pred 25 rokmi), otvorenie hotelu na Gréckom ostrovu v súčasnosti a úmrtie hlavnej hrdinky Donny a spomienka na ňu. V pôvodnej historickej verzii Mamma Mia pred 25 rokmi dominovala spevom aj hereckým výkonom Lili James. Príbeh v súčasnosti má skoro minimálnu pointu a stojí na niekoľkých bodoch: niekoľko menej známych Abba piesní, záverečná srdcervúca ale zároveň perfektne ladiaca verzia piesne matky a dcéry vo veľmi malej, ale o to výraznejšej roli Meryll Streep a návrat Cher na filmové plátno v úlohe večne mladej a elektrizujúcej starej mamy, ktorej vystúpenie a spev pôsobili ako čerstvý vánok. Za pokulhávajúci a skoro žiadny scenár by som dala 2 **, za Abbu hudbu, Meryl Streep spev a návrat v jednej piesni a za bombový návrat Cher by som dala 4****. Čiže priemer týchto 2 veličín je 3***. Ale napriek môjmu hodnoteniu film odporúčam vidieť ako letnú oddychovku.

• 17.7.2018  23:10
    Muse Drones World Tour (koncert) (2018)

Muse Drones hudobný film bol perfektným zopakovaním koncertu Muse Drones Tour v Prahe! Muse je najlepšia rocková kapela 21. storočia, čo dokazujú nielen svojimi jedinečnými hudobnými hitmi, ale aj supergalaktickou hudobnou show na každom ich koncerte a preto je to vždy jedinečný zážitok. Proste je to hudba nového milénia. Ja som videla film v kine Lumiere v Bratislave - perfektný zvuk a výborný hudobný zážitok, ktorý ma skoro zodvihol zo stoličky - kde som sa vlnila do rytmu, ruka v päsť pri bum / bum refrénoch a ticho som si spievala spolu s Matthewom. Proste ako Muse fanúšik nemôžem dať inak ako 5*****.

• 16.7.2018  23:00

Jednoduchá pointa tejto trhlo bláznivej komédie u mňa najprv vyvolal pochybnosť či trailer odhalil celú pointu filmu. Ale vďaka bohu hoci bol film bláznivý a vtipný, ale vyjadroval realitu, ktorá sa v skutočnosti deje mnohým z nás žien, ktoré nemajú veľkosť 8 alebo 10 a to že máme pochybnosti o tom či náš vzhľad je brzda nášho úspechu v milostnom alebo pracovnom živote. A tento film s nadsádzkou a vtipne ukázal, že to ako pôsobíme na druhých je v našej hlave. Ak sa vidíme krásne - aj ostatní nás tak vidia. A kvôli vtipným pointám, ktoré vyvolali u mňa hlasné výbuchy smiechu (výborná Amy Schumer, ktorá je vychádzajúca hviezda stand-up komédie) , ale aj vďaka pointe v pozadí, že každá žena je krásna dávam filmu 4****. Letná oddychovka, ktorá rozosmeje, ale zároveň upevní sebavedomie.... P.S. Michelle Williams "zamaskovaná" v roli majiteľky módnej firmy s hlasom a vystupovaním, v ktorej som Michelle odhalila až pri záverečných titulkoch - super skrytý komediálny talent.

• 28.6.2018  00:00

Výborná psychologická dráma o vzťahoch, viere, láske a tradíciách. Hlavná hrdinka Ronit sa vracia do Londýnskej ortodoxnej židovskej komunity po smrti svojho otca rabína. Ako vyvrheľ komunity je Ronit v ťažkej úlohe, lebo milovala otca, ale nemôže mu prejaviť náležitú úctu a spomienku, lebo nežije v súlade pravidiel viery. Rachel Weisz sa zhostila úlohy Ronit skvele. Ale za mňa excelovala v tomto filme Rachel McAdams v úlohe Esti, ktorá bola v minulosti Rotinou najlepšou priateľkou aj milenkou. Esti sa navonok zmenila a vydala sa ako sa patrí za mladého rabína Dovida, učila na židovskej škole a ako správna židovská manželka žila skromne, podľa pravidiel a nosila paruku. Ale s príchodom Ronit sa v nej prejavili dávno zabudnuté city a láska k Ronit. Rachel McAdams v úlohe Esti vyjadrila výnimočne pochyby z hriechu, radosť z novoobjavenej lásky, ale aj smútok a strach z opätovného vzdoru voči komunite. Ako sa v kázni starého rabína pred jeho smrťou spomínalo, sloboda umožňuje si vybrať byť anjelom, alebo zverom. A tento skvelý film ukazuje, že hranica medzi anjelom a zverom je veľmi krehká a tiež, že sloboda znamená pre každého niečo iné. A že anjelom slobody môže byť aj nový život.

• 19.6.2018  23:32

Nemastný, neslaný 4. sequel Dannyho parťákov. Bohužial skoro všetky pointy vo filme sú predvídateľné. Len na konci čaká diváka malé prekvapenie. Po pomalom a dosť nudnom štarte je svižný stred filmu s krádežou a opäť trochu ťažkopádny koniec filmu. Ako vždy skvelá Cate Blanchett aj keď vo vedľajsej úlohe. V tomto filme ma asi najviac bavila Anne Hathaway. Keby v tomto filme nehralo toľko hviezd by som dala filmu so slabým scenárom iba 2 hviezdy. Vďaka skvelým herečkám, ktoré tento film zachránili to bolo príjemné posedenie v kine - pohodové, v celku zábavné, ale nič prevratné a po krátkom čase upadnuté v zabudnutí. Dúfam, že nebude Debbina 9, Debbina 10......

<< předchozí 1 2 3 4 5