Fatima (2020)

Pekne spracovaný príbeh o Fatimskom zjavení. Ako veriaci človek, ktorý Fatimu navštívil som niektoré fakty o tomto zjavení už poznala. Film výborne zachytil historické reálie Fatimy, Portugalska a sveta v období I. svetovej vojny. Mohli sme sa dozvedieť veľa o živote v rodinách detí, ktorým sa panna Mária zjavila. Pre mňa bolo zaujímavé porovnanie posledného zjavenia a doložených dobových filmových a novinových dôkazov. Film z roku 2020 bol natočený pre bežného diváka a realisticky. A práve takéto filmy treba dnes o historických udalostiach (aj náboženských zázrakoch) točiť.

Havel (2020)

Tento film predstavil Václava Havla vo viacerých rovinách ako disidenta a väzňa, ako manžela a milenca, ako umelca a spisovateľa a ako prvého porevolučného prezidenta. Niektoré roviny filmu sa mi páčili viac ako iné. Viktor Dvořák sa prevtelil do role Václava Havla skvele a v niektorých momentoch skoro ako keby kopíroval jeho skutočné vystúpenia. Ale myslím, že Václav Havel by si zaslúžil film s lepšie prepracovaným scenárom, lebo tak ako on, ani jeho hry a knihy, neboli prvoplánové a jednoduché.

Jak býti dobrou ženou (2020)

Dievčenská škola okolo roku 1960, ktorá je zviazaná pravidlami. Skvele vyzerajúca Juliette Binoche, vtipná Yolande Moreau, ale za mňa vyhráva Noeme Lvovsky v úlohe upätej a prísnej rehoľnej sestry. Prvá polovica filmu, kde všetko išlo podľa pravidiel ako keby dýchalo atmosférou 60. rokov minulého storočia, bola uveriteľná. Druhá odviazaná a bláznivá polovica filmu bola už trochu hipisácka. A záver z tančekom už bol "mimo mísu". Ale aj tak som sa celkove zabavila.

Meky (2020)

Dokumentárny film Meky bol napísaný a natočený Šimonom Šafránkom štýlom typického životopisného dokumentu. Dozvedeli sme sa veľa o živote, kariére a kolegoch Mira Žbirku - "Mekyho", ale hudobný film to rozhodne nie je, lebo hudba v tomto filme je len ako podmaz, čo je veľmi málo u takého umelca, ktorý sa zásadne zapísal do hudobnej scény Československa. Proste jeho hity sú jedinečné a každý ich pozná a ten wow efekt mi z tohto filmu vôbec nezaznel. Škoda!

Salto je král (2020)

Ďalší nový skvelý dokument o tisícmetrových vodopádoch sveta a ich zdolávaní. Pavol Barabáš znova skvele zdokumentoval toto dobrodružstvo. Ale hlavné pozitívum tohto filmu je samotná príroda, v ktorej sa ocitáme, ktorú vďaka kamere Pavla Barabáša môžeme vnímať celým telom. Panoramatické výhľady na vodopády a prírodu okolo sú nezabudnuteľné a dych berúce.

Sviňa (2020)

Toto je už druhé filmové spracovanie režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktoré bolo inšpirované skutočnými udalosťami. Film Sviňa je trochu prvoplánový, lebo aj keď na začiatku si môžeme prečítať, že podobnosť so žijúcimi, alebo mŕtvymi osobami a so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, v tomto filme nič náhodné nie je. Postavy v tomto filme ako premiér, minister vnútra a podnikateľ nám veľmi pripomínajú politické a podnikateľské figúrky minulých rokov a súčasnosti a mŕtvy novinár nám pripomína skutočnú tragédiu, ktorá sa na Slovensku stala. To čím tento film ale vyhráva je výber hercov do hlavných rolí, kde excelujú hlavne Jozef Vajda, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Diana Mórová ale aj mladá vychádzajúca hviezda Petra Dubayová, ktorá zaujme v úlohe dievčaťa uväzneného v resocializačnom centre. Okrem výborného výberu hercov tento film drží nad vodou aj rezké tempo, v ktorom sa jednotlivé zápletky odvíjajú jedna za druhou. Je Sviňa to najlepšie zo slovenského filmu, čo som videla? Nie je. Je potrebné takéto filmy točiť a premietať? Je. A to už len preto, aby to mrazenie z filmu, ktoré vlastne predstavuje / predstavovalo realitu života na Slovensku v nás ešte dlho rezonovalo. A aby sa aj na plátno kín dostalo, že nikto nie je nad zákon, aj keď sa tak správa.

Šarlatán (2020)

Zaujímavý, aj keď temný životopisný film o českom liečiteľovi, o ktorom ja som predtým nevedela. Ivan Trojan aj Juraj Loj boli v hlavných úlohách výborní. Výprava a kostýmy boli na jednotku. Proste keď sa spojí režisérka Agnieszka Holland a scenárista Marek Epstein, tak z toho musí vzniknúť výnimočný film.

Tenet (2020)

Za mňa príliš dlhý film, v ktorom sa zápletka odhalila v prvej polovici filmu a druhá polka filmu už bola len predvídateľná akcia. Najzaujímavejšie stvárnil svoju postavu Kenneth Branagh, aj keď sa mi do úlohy ruského mafiána proste nehodil. Ostatní herci mu len asistovali a pre mňa boli úplne zabudnuteľní. Christophera Nolana mám rada, ale viac v klasických akčných filmoch ako Batman, ale proste Tenet alebo Počiatok sú pre mňa až príliš prešpekulované filmy, kde forma bola povýšená nad príbeh.

V síti (2020)

Výborne natočený dokument o tom akí sú sexuálni predátori zvrátení. Klusák sa vždy dotýka kontroverzných tém, ale v tomto prípade bol aj on prekvapený, kam až muži môžu v sexuálnom chate zájsť a ako rýchlo sa vedia zmocniť nevinných mladých dievčat, ktoré sú na druhej strane sociálnej siete. Povinný film pre každého rodiča dievčat (a nielen ich).

Ženská pomsta (2020)

Film s predvídateľnou zápletkou. Ale miestami vtipné. Skvelé obsadenie, ktoré by excellovalo, keby malo lepší scenár. Rada som videla znovu na plátne Evu Vejmelkovu. Všetky 3 hlavné dámy vyzerali skvelo!