Lovci z konce světa (2024)

Bohužel slabší korejský post-apo odvar, který tahá z průseru nahoru charisma hlavních herců a akční scény. Herci se opravdu snaží a představitel hlavní role Dong-seok Ma jednoduše baví a já toho herce žeru. Hhoreografie bojových scén je velmi dobrá a je i kvalitně zachycena kamerou. Je fajn, že každá postava má trochu jiný styl boje. Zbytek okolo je bohužel nezajímavá směsice stokrát viděných klišé postapokalyptických filmů s nezajímavými postavami, bez špetky větší osobnosti. Scénář je absolutně tristní a tempo celého snímku, také nepomáhá. Zároveň se ale nejedná o tragédii, kterou by si aspoň jednorázově nedokázali užít lidé, kteří mají slabost pro žánrovky se solidní akcí.

S tebou nikdy (2023)

Solidní romantická komedie, která určitě neurazí, ale vlastně ani nenadchne. Zápletka je neotřepaná a člověk se baví vzájemnou nenávistí Sydney Sweeney a Glena Powella. Film stojí hlavně na povedeném nápaditém scénáři a na hereckém charismatu ústředního dua, které umí i pěkně zaimprovizovat. Bohužel tomu celému podkopává nohy režie, která je prostě nejvíce standardní, nudná, nezáživná, bez komediálního načasování, záběrování i střihu.  Spousta scén, která mohla být komediálním zlatem, tak vyšumí do prázdna. To je velká škoda, protože kdyby film měl zdatnějšího režiséra a scénář více vypiloval vedlejší postavy, které jsou upřímně jen figurky na šachovnici bez osobnosti a motivací, tak mohlo jít o velmi kvalitní podívanou. S tebou nikdy je tak pouze příjemnou jednohubkou, kterou nemá smysl extra doporučovat a ani vidět víckrát, než jednou.

Chudáčci (2023)

Hravý a kreativní film jak po stránce příběhu, tak vizuální identity. Viděl jsem Chudáčky popisovat, jako vyzrálejší a dospělejší verzí Barbie a pod to bych se podepsal na sto procent. Tohle to jsem chtěl od Barbie! Bella Baxter je svým způsobem také panenkou, která jako nepopsaný list papíru vyráží na cestu kolem světa, aby ho poznala a pochopila. Mezi tím se formuje její osobnost i její pohled na svět. Po audiovizuální stránce tu nejde absolutně nic vytknout. Je to poeticky překrásné a každý záběr, kulisa i barva tvoří slast pro divákovi oči. Scénář je zase plný bohatých, do hloubky rozpracovaných témat, motivů i myšlenek o ženské roli ve společnosti, objektivizaci, zajetých normách, strastech světa a hromadě dalších komplexních témat. Bella jakožto dětská mysl v těle dospělé ženy je fascinující postava na sledování, která svým pohledem na svět nepřestává bavit a fascinovat v jediné scéně. Emma Stone tuhle komplikovanou a komplexní roli předává absolutně uvěřitelným hereckým výkonem. Ovšem i všechny ostatní postavy a herci dotváří tuto černou dramatickou komedii. Willem Dafoe je jako vždy dokonalý a Mark Ruffalo překvapil svým energickým humorným herectvím. Avšak tam kde scénář boduje se svou intelektuální rovinou, lehce ztrácí na svém tempu se strukturou. Několikrát příběh přešlapuje příliš dlouho na místě a finále skrze svůj dodatek ztrácí perfektní tah na branku. Přitom bych jednotlivé scény nevystřihával, jen to lépe rozvrhl, aby to tak krkolomně nenarušovalo drive snímku. Přesto je to silná, chytrá, zábavná, vtipná a přenádherná autorská podívaná, kterou by si nikdo neměl nechat ujít na velkém plátně.

Argylle: Tajný agent (2024)

Argylle se s obří nadsázkou vysmívá špionážním a akčním filmům i jejich klišé, tím že vše tohle předvádí na drogách a já to naprosto žeru. Naposledy jsem se takto smál a bavil nad Fast X. Sam Rockwell to neuvěřitelně táhne nahoru svým charismatem a komediálním načasováním. Akční scény jsou neuvěřitelně nápaditý i střelený a je radost je sledovat, jejich postupná gradace do větší šílenosti mě neustále odzbrojovala. Škoda, že Bryce Dallas Howard tak dobře nefunguje v druhé poloze její postavy. Navíc je to delší než by mělo být a v prostředku to trochu ztrácí grády, nápady a lehce se to táhne. Naštěstí to finále kompletně vynahradí. Unikátní tvůrčí vize, která mě nepřestávala překvapovat svoji střeleností a nápady. Ani to slabší CGI pro mě nebylo překážkou, když se to nebere vážně, tak to pro mě imerzi nerozbíjí. Přijde mi šilené, že tenhle film někteří komentující berou vážně... jak se to jako stalo? To už nestačí ani mrkající herci a kočka přímo do kamery na diváka? Nechcete příště radši od uvaděče, aby vám vysvětlil žánr a náladu filmu?

Bastard (2023)

Miluju filmy, kde je ústřední postava postavena do šíleně nevýhodné výzvy a kde stojí jak proti přírodě, tak proti neférovému systému a tohle Bastard splňuje na jedničku. Páteří filmu je precizně vystavěný scénář, který perfektně rozebere a využije všechny nadhozené témata, přičemž se opírá o skvělý konflikt záporáka s hlavním hrdinou. Konečně je tu zase návrat záporáků, který budeme nenávidět a které cheme vidět trpět! Bastard je tak nekončící přetahovanou a horskou dráhou emocí, proher a trumfů, kde vše skvěle zaštiťuje příběhový oblouk a vývoj Ludviga v podání skvělého Madse Mikkelsena. Ikdyž je to v jádru surový, temný a depresivní, tak se film neutápí v jednom odstínů emoci, ale dokáže vyvolat celé spektrum, které utváří strhující jízdu od začátku do konce. Historická pecka, za málo peněz, která brutálně nakopává zadek Žižkovi. Kdyby to bylo surovější, lehce učasanější strukturou a mělo to silnější tah na branku, tak neváhám jít o hvězdičku víc. Přesto má film dokonalý závěr a tečku, která podtrhne celé to trápení.

Apostle (2018)

Gareth Evans si opět odskočil od akčních náserů k atmosférickému thrilleru, možná i lehce hororu. No a opět mu to neskutečně svědčí a jde vidět, že má jako režisér velký rozsah. Skvělá premisa infiltrace ostrovního kultu pro záchranu sestry je využita a rozpracovaná do napínavé podívané, která rozpracovává motivy o víře. Vlastně se jedná o takový slabší odvar Půlnoční mše od Flanagana, ovšem přímočarost a jednostrannost Apostla bude určitě pro spoustu diváků sympatičtější. Skvělá režie, skvělé obsazení a povedený příběh hnaný hrdinou, kterému budete fandit. Velké plus za surové zakončení vedlejší linky mladé lásky.

Válka o planetu opic (2017)

Wow! Tohle je absolutně bezprecedentní završení takto vysokorozpočtové série. Pomalá, atmosférická až depresivní podívaná, která není hnaná dopředu zběsilou zápletkou a nebo opulentní akcí, nýbrž postavama a jejich přízemním, ale silným konfliktem. Všichni si tu sáhnou na největší dno, ať už lidé, opice a nebo samotný Cézar, který stojí na rozscestí. Úžasný Woody Harrelson se chopil toho nejzajímavějšího záporáka v rámci série, který má mnoho co nabídnout (Opět v rámci blockbusteru se řadí mezi ty nejlepší.). Postavy, jejich cesta a rozhodnutí tvoří hluboký a emocionální příběh, který obsahuje mnoho nuancí o konfliktech založené na druhové odlišnosti a pudu sebezáchovy. Absolutní velkolepá pecka, zakončující úžasná a kouzelnou cestu Cézara, přičemž se tu perfektně a organicky dovršují motivy celé trilogie. Novodobá klasika, která by se měla oslavovat.

Úsvit planety opic (2014)

Vynikající pokračování! Takhle to má vypadat. Skvělé navázání na motivy a témata ze Zrození. Lidská i opičí strana má své pro a proti. Samotný konflikt má mnohem hlubší a větší nuance. Nejvíce zdrcující je ta výstavba, kdy vidíme, jak by spolu mohli obě strany jednoduše vycházet, ale skrze ignoranty na obou stranách vzniká zbytečný konflikt, stejně jako ve skutečném světě. Bez té pomalejší a vyzrálejší výstavby by to nefungovalo tak jak má a divák by neprožíval ty špatné rozhodnutí jedinců na obou stranách. Je tu spousta silných, výrazných, mrazivých, srdceryvných a zapamatovatelných scén, které perfektně slouží ději a dokonale rozvijí ústřední postavy i myšlenky. Velkofilm s velkým V!

Zrození Planety opic (2011)

Začátek novodobé klasiky v rámci trilogií a třídílného návratu ikonické značky, minimálně v rámci minulé dekády. Zrození Planety opic zde má sice nejsilnější hodnocení z těchto prequelů, ale paradoxně je pro mě nejslabším dílem. Ikdyž režie a scénář jsou na solidní úrovni, zvláště proti zbytku současné konkurence v rámci blockbusterů, tak oba dva navazující díly jsou silnější. Celý příběh a vývoj Cézara je vynikajícím stylem vystavěný a jedná se o nejlepší aspekt filmu. Ovšem druhá polovina se svou vědeckou vedlejší linkou a Jamesem Francem už tolik nefunguje. Většina lidí je navíc karikaturně zlá a snímek tak postrádá větší nuance, které nabídla dvojka a trojka. Přesto jde o velmi skvělý, srdceryvný zážitek a památné "NE!" se zapíše do filmové historie.

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Hravý, kreativní, vtipný, nechutný, ale především zábavný. Skvělé masky, zábavný herecký výkony a ikonicky vtipní i vychytralý zombí! Soundtrack je pak pěkný bonus. Krásná satira na lidskou blbost.