Krzysztof Kieslowski: I'm So-So... (1995)

Oficiální informace policie: datum narození, jména rodičů. Zamyšlené zhodnocení lékaře: kuřák, nadměrně konzumující kávu. Grafologa: člověk s organizačním talentem, s vynikající pamětí a obrazotvorností, s neobyčejným citem pro estetiku, velice inteligentní. A dalších. psycholožky, kněze. A samozřejmě Krzysztof Kieslowski sám, jeho vyprávění, jeho vzpomínky doplněné starými fotografiemi. Nádherný dokument o výjimečném člověku.

Night Porter's Point of View (1979)

.. „ Každého člověka něco baví. A mě baví kontrolovat, baví mě kontrolovat své kolegy“. Portrét člověka, který si život zjednodušil pouze na striktní dodržování pravidel. „pravidla jsou důležitější než člověk“.

Kurýr 2 (2005)

Série „Hire“ je reklamou na BMW. „Kurýr 2“, bude zřejmě reklamou na Audi. Ani jedno z aut sice nevlastním, ale poměrně často se vezu jako „závozník“ v obou výrobních značkách. Auta jsou to úchvatnáobě!!! Ale BMW má pravděpodobně lepšího manažéra na prezentaci vozů (jinak by kurýr, prohánějící se v jedničce taky v BMW, neměnil vůz). Dílko nabídne, kromě nádherných aut a dochvilnosti hlavního hrdiny, který vždy dodrží slovo, ještě skoro nahou pistolnici na jehlových podpatcích.a především hodně stupidní příběh. PS: Audi dokáže i létat, pokud jste to nevěděli! A Frank? Ten umí všechno!

Billy Elliot (2000)

..“Je špatné, že chci pochopit, ten strach, co v člověku je skryt? Jaké to je, blázen být? Je to asi povznášející pocit.“ Povznášející, rozhodně povznášející, zvlášť pokud pro svoje nepochopitelné „bláznovství“ získáte někoho, kdo ve vás věří. Na začátek stačí umanutá učitelka baletu s věčně zapálenou cigaretou. Nádherně zahraný, nádherně zatancovaný, nádherně natočený film, který vlastně není ani smutný ani veselý, přesto dokáže neuvěřitelně dojmout.

Stroszek (1977)

Bruno Stroszek je poněkud jednodušší člověk, rád se napije piva (tato záliba ho často přivádí do vězení), rád si zazpívá a zahraje. Když je ve vězení o věci se mu stará kamarád, další trochu prostinký obdivovatel hudby. Poklidný, jednoduchý život s hraním, pitím a občasným přespáním v polepšovně nebo v base se změní v okamžiku, kdy se v hospodě zastane prostitutky Evy a vezme jí k sobě na byt, což se nelíbí jejím pasákům. Takže Bruno opouští všechno co má rád, vše v co věří, vše co mu přináší radost a vyráží se svými kamarády do USA.. za americkým snem. P.S. Ian Curtis se prý po zhlédnutí tohoto filmu oběsil.

Moje krásná čarodějka (2005)

Čarodějka s černým (teda skoro) kocourem a klasickým koštětem (pravda skládacím - pokrok nezastavíš), přestává kouzlit...... .“to bylo naposledy“, “to bylo úplně naposledy“ (i když asi se stejným úspěchem jako kuřák, když tvrdí ta byla poslední) chce být prostě normální. A herec s nezapomenutelným propadákem „Stál 140 miliónů a vydělal 1,6 miliónu, jediné DVD, které si nikdo nekoupil “, ten chce být znovu filmovou hvězdou, ale zatím se musí spokojit s rolí v seriálu, ovšem může si vybrat s kým bude hrát. Jenže dát roli čarodějce a ještě ji naštvat?! Kouzlo průměrné komedii dodává Nicol. U mě, díky ní, bez problému 3*.

Létat jako pták (1984)

„Nebudeš létat stejně jako já. Nemůžeš létat, protože tomu nevěříš.“ V mládí dva nerozluční kamarádi se spoustou tragikomických zážitků (vždyť jeden z nich je tak trochu podivín, tak trochu snílek). V dospělosti dva přátelé, oba těžce poznamenaní válkou ve Vietnamu. Jeden z nich, uzavřený ve svém vlastním světě, za zavřenými dveřmi psychiatrické kliniky leží odevzdaně na podlaze..„Když spím, dává mi to sílu. Nabírám sílu k letu.“ A ten druhý trpělivě vypráví a vzpomíná, vždyť Birdy je víc než přítel „je součástí mého zatraceného života!“. Nádherně natočený film o přátelství, bolestech a snech.„Je čas začít mávat křídly.“

Kids (1995)

Stejný pocit nevolnosti ve mně naposledy vyvolal film „Ken Park“. A ejhle stejný autor. Takže do budoucna si dám velký pozor, abychom se (Larry Clark a já) už nikdy nesetkali !!!

Saw 2 (2005)

Perverzní sadistická hra pokračuje a nástup je opět velmi brutální. Stejná možnost výběru „Žij nebo zemři.“a běží ti čas. Další bizarní způsoby zabíjení (invence autorů je zřejmě nevyčerpatelná). Stejný postup, nejdřív zlikvidovat psychicky a potom to jenom dokončit. „musíme zkoušet lidskou rasu, její sílu a ochotu přežít.“ Logika drhne stejně jako v jedničce, jenže původní nápad už nepřekvapuje originalitou, takže zbývá jenom úchylná sebelikvidace pološílených osob se zmateným koncem. Zřejmě se můžeme těšit na Saw 3.

Ztraceni (2004) (seriál)

Trosky letadla, které havarovalo kdesi „uprostřed ničeho“, zmatení a zranění lidé a pomoc nepřichází, protože 6 hodin před havárií letadlo ztratilo spojení a otáčelo se.“ byli jsme tisíc mil mimo kurz “, takže pokud je někdo hledá. „Hledají nás na špatném místě.“ Navíc na ostrově zřejmě nejsou sami. Banální zápletka, klasické schéma podprůměrných filmů, ale „Lost“ obojí použil jen, aby uvěznil různorodou skupinku lidí (každý z nich má svá tajemství) na jednom ostrově. „Je jedno, kdo jsme byli. Co jsme předtím dělali. Před pádem. Před 3 dny jsme všichni umřeli. Měli bychom začít znovu“ a k tomu přidal strach z neznámého. A zatím (viděla jsem jenom 18 dílů-zatím) to funguje víc než dobře...... „Najděte způsob jak přispět, protože každý za sebe nebude fungovat. Ale jestli spolu nemůžeme žít, zemřeme sami.“