Půlnoční expres (1978)

Dlouho jsem tento film odkládal, ale toto byla paráda a naprostý herecký koncert Brada Davise. Až ho je vážně škoda, kluka ušatého. Vězeňských filmů už sem viděl spousty, ale toto je vážně topka. Spousta postav se mi dostala doslova pod kůži, navíc film má několik velmi zajímavých zvratů. 80%

Nestřílejte! (2018)

Nevím co jiného dodat, než že toto je kurva síla. Jednoho podzimního večera, příjde stárnoucí manželská dvojice o téměř celou rodinu vinou řádění Brabantských zabijáků, kteří v 80. letech v Belgii přepadávali supermarkety a bez ostychu vraždili každého, kdo jim přišel pod ruku, včetně žen a dětí. Jediný, kdo přežil je jejich vnuk David. Příběh se táhne od počátku střelby, přes jeho těžké zranění nohy až do dospělosti, kdy sám vychovává svého syna. Postupem tohoto času při vyšetřování selhávají úřady, policie, soudy. Až teď, více jak 30.let po hrůzných činech gangu se začínají pomalu rozplétat nitky, které vrcholí na nejvyšších místech celé Belgie. Režisér Coninx natočil tento znepokujující příběh s bravurou. 85%

Uprchlík (1993)

Dr. Richard Kimble (Harrison Ford) je obviněn z vraždy své manželky a je odsouzen k trestu smrti. Při převozu však jeho spoluvězni napadnou ozbrojenou stráž a Richardovi se podaří uprchnout. Od té doby po něm pátrá tým vedený zkušeným agentem Samuelem Gerhardem (Tommy Lee Jones), který chce Richarda dostat za každou cenu. Richard se mezitím vydává domů do Chicaga, kontaktuje některé své přátelé a kolegy a snaží se najít jednorukého muže, který mu zabil ženu...Vyníkající thriller s parádní zápletkou i herci. Při mém prvním shlédnutí někdy před dvaceti lety, jsem se do toho filmu zamiloval a dlouho předlouho jej nemohl žádný thriller překonat a tak i po tolika letech musím dát i přes hrozný český dabing plnou palbu. 90%

Sowon (2013)

Když jde jednoho deštivého dne osmiletá So-won (Re Lee) do školy zastaví jí muž, který jí posléze znásilní a téměř usmrtí. Po komplikované operaci So-won přežije a identifikuje násilníka pomocí policejních fotografií a tak je podezřelý muž zadržen. Ten ale tvrdí, že si kvůli opilosti z onoho dne nic nepamatuje a tak následuje složitý soudní proces. Mezitím se So-won pomalu uzdravuje v nemocnici a čeká na návrat domů. Rodiče se pomalu smiřují s doživotními následky své dcery, která má strach z mužů a také ze svého otce, který se s ní snaží opět sblížit pomocí velké plyšové figurky...Jihokorejci natočili film na velmi ožehavé téma se vší parádou. Emoce tady lítají ze strany na stranu a jen těžko se ubrání slzám zejména ti, kteří už mají své děti. Herecké výkony jsou navíc bravurní a se slzou v oku tleskám tomuto filmu...90%

Coldplay - Ghost Stories (2014) (koncert)

Záznam z živého vystoupení poslední desky kapely Coldplay, Ghost Stories...Tato kapela nikdy nezklame. Sice se tentokrát jedná o koncert z komornějšího prostředí, ale to tahle deska potřebuje. Skvěle natočený hudební dokument chrlící emoce i skvělou hudbu. Jen škoda té krátké stopáže, která je jen něco okolo 40 minut. Na DVD, které vyšlo koncem roku 2014, lze ale nalézt taky několik videoklipů doprovázející tuto desku, plus nějaký ten bonus navíc. 90%

Co jsme komu udělali? (2014)

Manželé Claude (Christian Clavier) a Marie (Chantal Lauby) Verneuilovi mají čtyři krásné dcery. Vždy se snažili vychovávat je tak nějak po francouzsku, ale jejich dcery jim přivodili hned několikanásobný šok, když se první dcera provdá za muslima, druhá za žida a třetí za číňana. Při velkých rodinných nesrovnalostech vkládají poslední zbytky nadějí do své poslední dcery, která ovšem po určité době přivede na večeři svého nového partnera Charlese (Noom Diawara), který je ovšem černý...Opravdová lavina černého rasistického humoru, jaký nemá konkurenci. Francouzům se povedl přivést na svět další skvost, který bych mohl sledovat znovu a znovu. Vykašlete se na přiblblé americké teenage komedie, jakým je trh zasycen, protože toto je komedie roku. 90%

Je to i můj život (2009)

Kate Fitzgeraldová (Sofia Vassilieva) trpí od malička leukémií a jediným vhodným dárcem je pro ni její mladší sestra Anna (Abigail Breslin). Když se Katin zdravotní stav začne zhoršovat všichni očekávají, že Anna půjde darovat sestře ledvinu, která by jí mohla pomoci. Z ničeho nic ale Anna navštíví právníka Campbella Alexandera (Alec Baldwin) a podává na své rodiče žalobu, protože už nechce, aby za ní rozhodovali, zda bude nadále podstupovat lékařské zákroky kvůli své sestry. Matka obou dívek Sara (Cameron Diaz) je z počínání své dcery v šoku, ale nevzdává se a protože chce zachránit své dceři život, dojde až na soud. Mezitím je Kate hospitalizovaná v nemocnici a vzpomíná na dobu, kdy onemocněla, na svou první lásku a očekává poslední den svého života...Řečeno obrazně, jděte s takovým filmem do prdele. Takovou dávku emocí co jsem dostal, jsem opravdu nečekal. Slzy se mi drali do očí už po deseti minutách filmu, sem tam mi proběhl pořádný mráz po zádech a ke konci už jsem měl pomalu depresi. Nikdo by nechtěl zažívat to co postavy ve filmu, ale já se neskutečně sžil s postavami, až mi jich tam bylo všech líto. Herci jsou zde vybráni parádně, všem to náramně sedlo, dokonce mě překvapil i samotný Alec Baldwin, což jsem myslel, že se ani stát nikdy nemůže. Nejvíc to ale zabil režisér Nick Cassavetes. Od tak průměrného herce, bych takový režijní počin nečekal ani náhodou. Tleskám všem. 85%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

2. světová válka je v plném proudu a kapitán Miller (Tom Hanks) je postaven před těžký úkol. Z válečné vřavy má zachránit a dovést zpět domů vojína Ryana (Matt Damon), který ve válce přišel o čtyři bratry a jehož matka chce svého posledního syna vidět živého a zdravého opět doma. Kapitán Miller z této situace není příliš nadšený, ale se svou jednotkou se chystá splnit rozkaz a nasadit své životy, za záchranu jediného...Asi nejlepší válečný film, jaký jsem kdy viděl. Spielberg dokázal natočit úvodní půlhodinovou scénu tak dokonale, že i kdyby byl zbytek filmu špatný, stejně bych mu musel zatleskat. On je ale celý film výborný, nejen díky skvělému scénáři, ale také díky partě výborných herců. Prostě dokonalé dílo. 90%

Vítězové a poražení (1999)

Dlouholetý trenér miamských žraloků Tony D'Amato (Al Pacino) je postaven před nelehký úkol. Pár zápasů před play off se mu zraní jeho nejzkušenější hráč Jack 'Cap' Rooney (Dennsi Quaid). Rozhodne se jej nahradit nezkušeným nováčkem Willie Beamenem (Jamie Foxx) ze kterého se překvapivě vyklube talentovaný zadák. Bohužel mu ale sláva stoupne bleskurychle do hlavy a během zápasů se ani nesnaží dodržovat taktické pokyny trenérů. To velmi trápí nejen všechny spoluhráče, ale hlavně trenéra D´Amata. Ten se rozhodne v play off nasadit právě uzdravenou legendu Rooneyho, čímž nakrkne prezidentku klubu, chamtivou Christinu Pagniacci (Cameron Diaz). Na rozpory je ale minimum času, protože vyřazovací boje klepou na dveře...Vyníkající scénář, hudba i herecké výkony, dělají z tohoto filmu můj nejoblíbenější sportovní film. Oliver Stone dokázal zákulisní válku parádně přenést na plátno a samotnou hru natřískat pěkně drsnou akcí. Kdybych byl fanouškem amerického fotbalu, dal bych určitě ještě více procent. Ale to nic nemění na tom, že tento film je prostě pecka. 85%

Zmizení (2013)

Do života dvou sousedských rodin, které se vzájemně navštěvují vstoupí nečekaná událost. Jejich dvě holčičky, které si ještě před chvíli spolu hráli náhle zmizí a protože je rodiče nikde nemůžou najít zalarmují policii. Po několika hodinách hledání už se zapojuje celé městečko a detektiv Loki (Jake Gyllenhaal) už má také prvního podezřelého. Je jím mladý muž, který měl před zmizením dívek zaparkovaný svůj karavan v blízkosti dětí. Policie jej však propustí, protože mladík je očividně mentálně zaostalý. Jeden z otců dívek, Keller Dover (Hugh Jackman) je však přesvědčen o jeho vině a tak se rozhodne jednat na vlastní pěst, protože je mu jasné, že pokud holčičky někdo unesl, zbývá jim čím dál tím méně času na to, aby se obě vrátili domů zdravé...Nervydrásající kriminálka u které jsem byl přikovaný i přesto, že filmy trvající více než dvě hodiny mě málokdy osloví. Toto bylo ale něco jiného. S postavami jsem se dokonale zžil a hltal každou další scénu. Zejména Hugh Jackman mě pěkně překvapil a ujistil mě, že je to pan herec. Trošku mě mrzelo, že nedostala možnost více se ukázat Maria Bello, ale to je vedlejší. Hlavní je, že jsem dlouho čekal na takovýto thriller s pořádně hustou až deprimující atmosférou, ale dočkal jsem se. Zmizení je jednoznačně thriller roku. 90%