Poslední samuraj (2003)

Poslední samuraj patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším historickým filmům. Jelikož mám strasně rád Japonsko a vše co se týče této jedinečné země, tak toto byl pro mě splněný sen. Fantastická výprava starého Japonska, Tom Cruise, Ken Watanabe, fenomenální a nezapomenutelná hudba Hans Zimmera, kterou mohu poslouchat neustále zas a zas a v neposlední řadě také velkolepá akce, obzvlášť bitva armád na samotném konci snímku.

Terezín: Láska za zdí (2023)

Film Terezín je zvláštní případ, který sem ani nečekal, že bych mohl vidět někdy v kině. Psal se rok 2021 a já se doslechl, že se vedle ve městě natáčí jakýsi válečný film. Tak sem chytl příležitost za pačesy a získal roli v komparzu jakožto židovský obyvatel, jenž byl uvězněn v Terezíně. Poprvé v životě jsem byl součástí nějakého filmu! Úžasný pocit. Byl sem součástí několika poměrně důležitých scén, jenž se ve výsledku opravdu objevily v samotném filmu a já se na několika málo sekund objevil i v samotných záběrech. Říkal sem si, to je vážně super, já hraji ve filmu a vidím jak se něco natáčelo...dokonce jsem byl bok po boku i známých osobností jako Karel Dobrý, Jan Révai. Dominika Morávková, Marek Lambora nebo Petr Vaněk. Slýchal jsem ale, že film je poměrně malý, produkce nízkorozpočtová, a tak jsem začínal mít pocit, že film v kině neuvidim. Po dlouhém dvouletém čekání, zda snímek budu moci vůbec někde vidět jsem se doslechl, že bude nakonec nasazen do vybraných kin po celé ČR. A byl sem šťastný! Navštívil jsem hned premiéru, která byla 2. listopadu 2023 u nás v Litoměřicích. A výsledek? Musím uznat, že film není vůbec špatný a na to, že jde u první film italského režiséra, tak dopadl za mě velice slušně. A to neříkám jen proto, že jsem si v něm jako komparzista zahrál. Film sice nedosahuje takové kvality jako Schindlerův seznam, Pianista a další filmy na toho smutné téma, nicméně je natočený poměrně věrně a s citem pro danou látku. Nikdy by mě nenapadlo, že lze natočit válečný film o utrpení Židů, aniž bychom vlastně viděli nějakou drsnou a explicitní scénu. A ono se to vážně povedlo. Jde tady hlavně o to, jak skrze hudbu a lásku k ní je možné přežívat v terezínském ghettu a jak hudebníci a umělci mohou dělat za zdmi to, co je vlastně baví a naplňuje. I proto jsme svědky několika vystoupení, které nacvičují hlavní i vedlejší hrdinové. Některé věci sice byli lehce zkratkovité a možná bych řekl nevysvětlené až útržkovité...bral sem to ale tak, jak to bylo. Pochválit určitě musím i zajímavé herecké obsazení v čele s Mauro Conte, Dominikou Morávkovou-Zeleníkovou, Janem Révaiem, Karlem Dobrým či Bořkem Slezáčkem. Celý film byl sice natočený v anglickém jazyce, do kin ale šel s českým dabingem. Ten nakonec nebyl tak divný, jak zněl v prvním traileru, ale nakonec mi úplně nevadil a byl fajn. Všichni víceméně dabovali sami sebe až třeba na Martinu s tváří Dominiky, která musela být předabována do českého jazyka. Škoda jen, že nemluvila svým rodným slovenským jazykem, bylo by to přirozenější. To je ale detail. Pochválit musím i výraznou hudbu Emanuela Frussiho, jenž byla správně procítěná a emotivní. Upřímně si myslím, že film mohl dopadnout daleko hůře avšak ve výsledku jsem byl mile překvapený, jak se film, i přes své pomalé a dialogové tempo povedl. Určitě někdo řekne, že to byla nuda a nic extra dramatického se tam nestalo a nedělo. Mně se ale film líbil a je to poctivě natočený film o přežívání v Terezínském ghettu, jenž se stalo tolik ikonickým místem v České republice. Velice pěkných 7/10

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Tak jsme se konecne dockali a jsem rad, ze to nekdo dokazal! Ptate se co? No, ze ceska kinematografie neni uplne mrtva a plna hloupych komedii, ktere uz radu let sbiraji ty nejhorsi hodnoceni ve vsech moznych recenzich a dokaze cas od casu mile prekvapit. Jsem nesmirne rad, ze nekdo prisel konecne s necim, co v nasi zemi nema obdoby. Ryze fantasy zanr, ktery ma dost vypravne meritko. Oproti jednicce vzrostla stopaz (mensi deti by se mohly uprostred filmu sice trosku nudit a nasledne vrtet), mne to ale jako dospelemu divakovi nevadilo. Digitalnich efektu je daleko vice a vypadaji na ceske pomery velice slusne, stejne tak akce a nejruznejsi souboje, vcetne velke bitvy na konci. Pribeh se venuje dalsim postavam (nyni je to prevazne o alchymistce Amelii a jeji rozdvojene osobnosti) a rozviji se take onen fantasy svet. Mesto Ayra je opravdu krasne vykresleno a prezentovano, barrandovske ateliery tu maji tu nejlepsi moznou reklamu a vskutku jsem si ho uzival, a to nejen jako komparzista, kde jsem mel tu cest zahrat si jednoho ze strazcu Calderonu. Musim pochvalit i nejruznejsi hratky, scenky a vysvetleni jak to v Ayre vubec funguje, coz dava prostor k usmevnym situacim. O ty se opet postaralo duo straznych Frantisek a Martin a jsou opravdu vtipne. Scena ve vane, anebo kdyz behem zaverecne bitvy prijdou s rucniky z masaze nemely chybu. A hudebni doprovod? Ten je patricne dechberouci a sakra se dobre posloucha...tesim se, az si ho budu moct vychutnat samostatne. Jeste neco malo k hercum. Marek Lambora hraje takovou tu svoji klasiku...proste prince pohodare, stejne tak Natalie Germani v podstate to stejne, sympatickou holcinu, co se tentokrat neboji strilet dva sipy najednou. Mozna bych uvital vice do hloubky prokreslit ten jejich vztah, ale jinak v pohode. Eliska Krenkova? Ta si vesmes ukradla cely film pro sebe a musim uznat, ze Amelii hraje fakt skvele. Opravdu me bavily vsechny jeji sceny, stejne tak s hlavnim zaporakem Alazarem ci skvelou Murien. Skoda jen nevyuzitych hercu Jana Revaie a Veroniky Freimovane. Takze podtrzeno secteno, skvele vypadajici ceska fantasy pohadka pro odrostlejsi divaky, ktera vskutku nema u nas obdoby. Velka pochvala celemu tvurcimu tymu. Tech bezpocet bezesnych a narocnych dnu i noci se vyplatily, jdou videt a je na svete film, za ktery se nemusite absolutne stydet. No a ted uz do nas valte dalsi dil. Sem s nim. 😊

Casino (1995)

Jak začít zhodnocení tohoto filmu, který sem měl správně vidět už dávno a viděl jsem ho až nyní? Horko těžko, já vím. Naprosto dokonalý mafiánský film, který si u mě vytvořil status kultovního snímku. Na režisérovi Martinu Scorsesem se mi vždy líbila jedna věc. Dokáže stvořit vždy věrohodnou a drsnou podobu nějakýho světa...ať už jde o Vlka z Wall Street, Mafiány nebo právě Casino. Nevíte, jak to chodí na burze s cennými papíry, jak si vydělat špinavý peníze, či jak přijít k nepřebernému luxusu? Žádný problém. Každý ze zmiňovaných filmů Vám dá hodně detailní návod do těchto světů...s určitou dávkou nadsázky samozřejmě, avšak bohužel podle skutečných událostí, správnou dávkou násilí a nekompromisního mafiánského světa. Bohužel není žádné zlato co se třpytí, a tak jak je zajímavé vidět, na kolik si jednotlivý hrdinové těchto filmů přijdou peněz a všelijakého bohatství, na druhém konci je vždy čeká vystřízlivění v podobě představitelů zákona a trestů s tím spojených. Jo jo, peníze a moc ničí charaktery lidí, tak to platilo vždy. Casino je naprostá povinnost pro všechny, kteří mají rádi filmy dle skutečných událostí, skvělé herce, kteří táhnou děj kupředu i přes obrovskou stopáž...De Niro, Stone či šílený Pesci, včetně dalších vedlejších postav. Jestli to skutečně takhle nějak funguje v Casinech, tak jsem rád, že jsem tomuto hráčství nikdy nepropadl. Výjimečný film!

Demolition Man (1993)

Kdysi dávno jsem tento akčňák viděl prvně v televizi, myslím, že to bylo na Nově. Pak hodně dlouho nic a nyní jsem si ho připomněl až nyní na Blu-ray v super kvalitě a původním českým dabingem. Ten musím každopádně hodně pochválit, pro sprosté slovo se nejde daleko a Bohdan Tůma dabující Wesleyho Snipese předvádí skvělý výkon, stejně jako ji tradičně Pavel Soukup v roli Sylvestera. Film má hodně dobře natočenou akci a pochválit musím i zobrazení blízké budoucnosti roku 2032. V souvislosti s ní ve filmu vzniklo i několik komických momentů, když se Sly po probuzení z kryospánku snaží zjišťovat jak vlastně všechno kolem funguje. Film mohu fanouškům akčních filmů 90. let doporučit...je to takový ten druh filmu, který si rád zopakuji i někdy příště. :-)

Trhlina (2019)

Na nase krajany to ma solidni atmosferu, docel dobry herce, ale ono se tam toho zase az tolik nedeje. Tri hvezdy davam za to, ze tento zanr je v nasich krajich a hajich pomerne vzacnou zalezitosti. :-) I tak jde ale v celku o fajn vec, na jeden vecer.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Po dnešní projekci jsem došel ke zjištění, že musím být hloupý divák. Na plátna kin konečně dorazil snad nejočekávanější komiksový film všech dob v hrané podobě a ačkoliv nesesbíral bůh ví jak bombastické recenze, nesměl jsem u toho chybět a utvořit si vlastní pohled na věc. Je opravdu BvS tak nemastný neslaný, navíc hloupý jak se uvádí v recenzích? Z mého pohledu absolutně ne. Fanoušek komiksů stoprocentně jsem a velice rád sjedu každý, který mě nějakým způsobem zaujme. Komiksové sešity, ve kterých se objevují desítky různorodých superhrdinů nicméně v malíčku vůbec nemám. Základy však mám. Když dorazil v roce 2013 do kin epický Muž z oceli, byla to pro mě podívaná roku. Když jsem zaslechl, že BvS skutečně vznikne, natočí ho opět můj oblíbenec a velký talent na komiksárny Zack Snyder, navíc v něm doopravdy poprvé v historii kinematografie uvidíme Batmana a Supermana, má radost stoupla rychleji než rtuť na teploměru. Bena Afflecka jakožto Batmana jsem si zpočátku sice moc nedokázal představit jako netopýřího hrdinu, obzvlášť poté, co nám ho tak skvěle zahrál Michael Keaton a Christian Bale - Affleckovi jsem ale držel palce, aby mu to po zpackaném Daredevilovi (2002) vyšlo. A voilá, ono to fakt vyšlo! V jeho podání je Batman správně temný, občas nekompromisní a jde si tvrdě za svým. Poprvé se fandové mohou těšit i na několik různých batmanovský kostýmů a spoustu nových technických vychytávek, kterými si usnadňuje chytání zločinců. Pochvalu musím vystřihnout i jeho pomocníkovi a rádci Alfredovi (Jeremy Irons), který byl sympaťák a příjemně ho Jeremy vystihl. Henry Cavill si podruhé zahrál Supermana a je vlastně úplně stejný jako v Muži z oceli, což je vlastně dobře. Z mého pohledu je to zatím ten nejlepší představitel Supermana vůbec, Christopher Reeve mi promine :-) Ale k ostatním hercům a postavám. Když jsem poprvé zaslechl, že slavnou sexy Wonder Woman bude hrát něžná Gal Gadot z adrenalinové série Rychle a zběsile, nevěřícně jsem kroutil hlavou a nadával jak jen to šlo. Wonder Woman je a vždycky byla luxusní krasotinka s velkým poprsím a byla vlastně takovým splněným snem každého komiksového fanouška. A Gal Gadot? Ta byla v sérii Rychle a zběsile neskutečně vyhublá a bohužel plochá, až to nebylo hezké. Což o to, hezká ona je, ale na postavu Wonder Woman jsem si ji zkrátka vůbec nedokázal představit. Díky bohu, že s prvním charakterovým plakátem na tento komiksový velkofilm můj obrovský strach o Wonder Woman zcela opadl a zmizel. Nejenže nabrala svalovou hmotu a váhu, ale ono ji to slušelo i v kostýmu! Takže díky Gal Gadot za to, jak si ztvárnila Wonder Woman, byla to sexy paráda a po této roli jsem si ji oblíbil. Záporák Lex Luthor (Jesse Eisenberg) byl v supermanových filmech vždy zobrazen jako starší chlápek s vyholenou hlavou. V BvS je z něj mladík, s delšími a neučesanými pačesy. Navíc s roztěkaným a bláznivým chováním jako byl například Joker ( Heath Ledger z Temného rytíře). To, jak Jesse Eisenberg zahrál tohoto padoucha leží někomu v žaludku někomu ne. Jde o to, že to vypadá, jak kdyby Jesse Eisenberg aplikoval Jokerovo roztěkanost na svého Lexe Luthora a mnozí to nyní srovnávají. Můj názor? Podobnost tam chvilkami je a opravdu tu tak trochu vypadá. Je však důležité, že mi to zrovna dvakrát nevadilo a jeho dialogy mě sakra bavili. No dobře, starší mohl být, ale dá se na to nakonec v pohodě zvyknout. Za herecký výkon Jesse Eisenberga palec nahoru a možná bych se nedivil, kdyby bojoval o Oscara. Co jsem však dosud ještě nezmínil, tak akční scény. Těch je ve filmu stejně jako v Muži z oceli více než dost a ikdyž je pravda, že první půlka filmu je dost pomalá a ukecaná, kdo si počká, ten se dočká. Zack Snyder akčním scénám dodává spoustu svého, ať už jsou to unikátní zpomalovačky, nájezdy kamer nebo originalitu a dalo by se říci, že i určitou dravost a hrubost. Batman si to v pěstních soubojích opravdu užívá (Ben Affleck očividně hodně trénoval), kamery ho obletují ze všech možných úhlů a vypadá to perfektně a dospěle! Jakmile dojde na toužebně očekávaný mega souboj Batmana a Supermana, husinu musí mít snad každý komiksový fanda. Jejich bitka je správně epická a do poslední chvíle vlastně netušíte kdo nakonec vyhraje, ikdyž by to Superman měl správně vyhrát na plné čáře, nicméně má Batman jeden hodně silný trumf. Dočkal jsem se i Batmobilu a honičky s ním, který je opravdu parádně navržený, a to stejné platí u Batwingu, jeho letounu. Za design obou dvou, zvedám oba palce nahoru. Slavné supersilné monstrum Doomsday, proti kterému se nakonec naši hrdinové ve finnálním souboji spojí možná trochu vypadá jak Abomination z Neuvěřitelného Hulka (2008), já s ním byl naprosto spokojen a jeho vzhled mě nerušil. Každopádně byl velkým protivníkem pro všechny a neměli to s ním vůbec jednoduché. Trochu té kritiky sklidila i hudba Hanse Zimmera a Junkie XL, která je dle některých okopírovaná z Muže z oceli, nepřináší nic nového a když už ano, není to nic, co by v člověku zůstalo. Tady si dovolím také oponovat, protože hlavní motiv Lexe Luthora či Wonder Woman si pobrukuji ještě doteď a jsou hodně povedené a originální. Obzvlášť u Wonder Woman je tak správně divoká, což dokonale odráží její původ. Pokud dojde na staré známé motivy, je to jen ku prospěchu věci, protože v člověku navodí ony nostalgické vzpomínky na scény z Muže v oceli, což je jen a jen dobře. Vizuální styl celého filmu je přesně takový, jaký byl u jiných filmů Zacka Snydera - úmyslné filmové zrno a temný, avšak sytý barevný vizuál dělá z filmu daleko lidštější a v uvozovkách drsnější komiksovou podívanou než je většina filmů od Marvelu. Ostatně jsem za to moc rád, že DC Comics respektive Zack Snyder dodal svým komiksovým filmům dospělejší a temnější ráz a jeho filmy rozhodně nemůžou být pro každého. Jo jo, je to tak, i přes drobné vytýkání, si film zaslouží plný počet hvězd, protože jde o fantastický komiksový velkofilm se dvěma (ale i několika dalšími) legendárním a nesmírně oblíbenými komiksovými postavami. To, co vlastně studio Marvel nejdříve nastínil v několika sólovkách a pokračovalo týmovkou Avengers, to DC Comics zvládl už ve druhém bijáku a šel na to vlastně úplně obráceně. Byl to sice riskantní tah, ale vyšel a moc se těším na další filmy od DC, či dokonce Zacka Snydera, pokud se upíše nějakému dalšímu komiksovému filmu z tohoto univerza. Tak na co ještě čekáte? Běžte točit Justice League a s tím i další související sólovky jako Wonder WOman, Aquaman a další.

Katy Perry: Prismatic World Tour (2015) (koncert)

Nikdy jsem žádný koncert neviděl - ani na nějakým médiu, ani naživo. Když měla Katy Perry koncert v únoru roku 2015 v Praze, hořce jsem litoval, že tam nemůžu jít a celou tu její mega show si užít na vlastní kůži. Nicméně jsem si počkal na její koncertový dvouhodinový filmek a s obrovskou radostí musím konstatovat, že to bylo opravdu bombastické a megalománské se vším všudy. Katy Perry je moje nejoblíbenější zpěvačka (říkejte si co chcete, i když jsem kluk) a neuvěřitelně jsem se bavil po celé dvě hodiny. Když si k tomu připočtěte úžasnou choreografii všech zúčastněných, spoustu Katyiných oblíbených kostýmů, duhových barev, kytiček, nafukovací auto, jednoho koně, kočičí vystoupení, tisíce balónků, laserovou a světelnou show, trojúhelníkový design kulis, zpěvaččiny slavné a nezapomenutelné hity, okořeněné několika povedenými vtípky (S Katy musí být v reálu fakt sranda s velkým S) a dojemnými momenty (selfie s fanynkami, žádost o ruku jednoho mladého páru během písně "Unconditionally") je to z toho koncert, který se musí prostě vidět a který se nezapomíná. Za mě jasný plný počet hvězd, a pokud u nás ještě někdy bude koncertovat, vyrazím stoprocentně a nenechám si ji ujít.