Truman Show (1998)

Touha po svobodě je ta nejsilnější touha. Svoboda je něco, co bereme za samozřejmost, a nevážíme si jí. To je špatně. A to nám Truman Show ukazuje. Rutina je důležitá, pokud by člověk měl každý den zcela jiný, tak by se mu to po chvíli přestalo líbit. To samé ale platí u rutiny. Truman je vtipný, chytrý, romantický a postrádající něco důlžeitého ve svém životě - ideální postava pro seriál. Jenže Truman si začne všímat chyb - spadlé studiové světlo, déšť na jenom místě a pak na dalších, postavy, které nikdy neviděl někdo rychle odvede. Záverečná scéna - pecka! 100%

Smrtonosná zbraň (1987)

Jeden z mála dobrých akčňáků. Během filmu hraje skvělá hudba. Film není vůbec zastaralý. Nejlepší scény filmu: Mel Gibson skáče se sebvrahem, Mel Gibson zatýká pašeráky, Mel Gibson se pere s Garym Buseyem, Danny Glover večeří se svou rodinou, Danny Glover jde do své kanceláře. 80%

Hora mezi námi (2017)

Idris Elba je neskutečně charismatický herec. Stejně jako jeho herecký protějšek. Zajímavý příběh s některými velmi napínavými momenty. A nakonec to bylo v rámci mezí i dojemné. Svoje také udělala hudba. Prostě fajn oddychový film se skvělými kvalitami (kinematografickými). 82%

Wind River (2017)

Skvělý thriller, který vtáhne a nepustí. Celý film jsem si připadal jako další postava. Hodně velký podíl na tom má neskutečně zajímavá a originální hudba. Tak zajímavý film jsem dlouho neviděl. Celkem mě překvapila Olsenka, ale mile. Herecké i neherecké výkony byly úžasné. A ta scéna s těmi vrahy - hooodně mě překvapilo, co si ti lovci dovolili na policisty a agentku FBI. A samozřejmě úžasný konec, olný pocitu zadostiučinění. 95%

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Jakožto balkánský entuziasta nemohu jít pod plné hodnocení. Krásný magický realismus, temperamentní srbsko-cikánské nátury a úžasné hudební podkreslení film staví do výšin, kterých se těžko dosahuje. "Tato, rusové s náma vyjebáli!"

matka! (2017)

Hodně, hodně, ale hodně nepříjemný film. Matka! je netypický film, se skvělou myšlenkou. Osobně krom myšlenky, že by člověk měl radši hledět na sebe, než na ostatní, a že pokud mu je něco nepříjemné, má zasahnout, vidí!m ve filmu i kritiku socialismu. Možná jsem blázen, ale vemte si to - levičácký envirnomentalisticky smýšlející spisovatel říká, že všehcno je všech, a zároveň nic není ničí, a vychvaluje myšlenku společného a veřejného vlastnictví, ale zvrhne se to v teror ("You killed my baby!!!! - "But honey, they're sorry!"). Ten konec byl vážně dost silný. Akorát moc nechápu účast Pheiffer, Harrise a Briana a Domhnalla Gleesonových . Každopádně se mi film moc líbil. 100%

Crash (2004)

Viděl jsem to už asi 5x, vždycky mi to něco dá. Jeden z úplně nejlepších filmů, co znám, extrémně realistický film, leč se tak nemusí zdát, který dokazuje, jak jemné nuance v našem chování mohou naprosto stěžejně ovlivnit náš život. Higgs je prostě machr a všichni herci taktéž. Srdcovka.

Král rybář (1991)

Příběh o bezdomovci a hlasatelské hvězdě - ti spou musejí ukrást svatý grál z domu miliardáře. A režíruje to Terry Gilliam. Co vy nato???!!! SÚÚÚPÉÉÉR! Krásné drama, o našich rytířích. A tohle je taky krásný https://www.youtube.com/watch?v=Vza5Io4AKf8 Je velká škoda, že se Robin Williams zabil. Když člověk vidí, jaké filmy točil (Čas probuzení, Dobrý Will Hunting, Král Rybář...), je z toho do breku. To jsem ale odbočil. Král Rybář je krásný příběh Jeffa Bridgese, který nepřímo zavinil smrt Barryho ženě, a snaží se Barryho (ale spíš sebe) uplatit nebo mu pomoci. Jediným háčkem je, že Barry je blázen a přestože Jacka zná, tak to není jako hvězdu, ale jako toho, kdo mu má pomoci ukrást svatý grál z domu miliardáře. A ještě miluje dívku, kterou stalkuje. A nesmí se bavit o své miínulosti. Musíte si na styl Krále Rybáře zvyknout, a pak už se stačí kochat záběry úžasné kamery, třeba jak se uprostřed parku Williams svlékne, lehne si nahý do trávy a začne pomocí myslí trhat mraky. Nebo jak se transvestitní bezdomovec obleče do kostýmu ženy, vezme si 5 balónků, a jde zpívat Lýdii do práce. Ale i tím, jak rádiová hvězda leze po laně do domu ufetovaného miliardáře a ukradne svatý grál. Co z toho vznikne? Film o našich démonech? Film o naší minulosti? Nebo snad ovojí dohromady? Mě to je jedno, pro mě to je jeden z těch nejmileji podaných filmů všech dob. Dávám 100%

Desatero přikázání (1956)

S délkou 231 minut (3 hodiny a 51 minut, bez titulků, intermise, extra'ce a konce 3 hodiny a 36 minut) to je nejdelší film, co jsem viděl. A....jo, bavil mě celou dobu. Film bych rozdělil na tři části - Mojžíš jako dobyvatel, Mojžíš jako otrok a Mojžíš jako prorok. Nejvíce se mi líbil jako otrok, pak jako prorok a jako doy´byvatel nebyl vůbec špatný. Sympatický Charlton Heston si u mě zasloužil titul pan před slovem herec už ve filmu Ben Hur, kde mimochodem hrál také žida, a také vládce, ze kterého se stal otrok, ale Ben Hur u mě vítězí. Megamolonská produkce a výprava - pctyhodné i dnes (hlavně rozkošně, ale i inovativně udělaný oheň a rozestoupení Rudého moře). Kostýmy jsou pecka, stejně jako hudba, zvuk, střih a nebo masky. A režie je kategorie sama pro sebe. Scénář byl dobře udělaný, ale to bych spíš chválil Bibli než J. Lasky Juniora. Herecké výkony super. Krom Mojžíše (Charlton Heston), byl i skvělý Rameses (Yul Brynner), Nefretiri (Anne Baxter), Dathan (Edward G. Robinson), Sephora (krásná Yvonne De Carlo), ale překvapil i Baka v podání Vincenta Price. A jako zajímavost, bych rád uvedl, že film je se zohledněním inflace trhu a dolaru 6. nejvýdělečnější v Americe a 7. nejvýdělečnější na světě. Byly tam ale i humorné chvíle. Zabavilo to na čtyři hodiny, a asi si to ještě jednou za několik let pustím. Mojžíš je můj pátý nejoblíbenější příběh z Bible (1. je narození Ježíše, přesněji putování Josefa a Marie, 2. je konečné zníčení třetiny světa, 3. je příběh Jidáše a dospělého Ježíše a 4. je Adam s Evou). Po zvážení pozitiv (filmařská práce, děj), ale i negativ (chvílemi nudá, tak o třičtvrtě hodiny delší stopáž, než by stačilo...) dávám filmu 100%

Magnolia (1999)

Hodně hustej film, s neuvěřitelně napsaným scénářem a místy dost divácky nepřijemnou atmosférou. Spolu se scénářem táhne film hlavně výkon Toma Cruise, kde převedl, že je to opravdu pan herec (btw, aby se film mohl vůbec natočit, odmítl peníze za roli). Nejpříjemnější překvapení je John C. Reily v dost vážný roli, kterou zvládnul úplně perfektně, William Macy byl ale taky úžasnej a podal nezvykle dobrej vážnej výkon. No a soundtrack je už jen takový pěkný podtrhnutí tohohle skvělýho dramatu.