Ad Astra (2019)

Tak teď si všichni vytáhneme omalovánky ze školky, svou sofistikovaně disproporční bublifukovou dýmku a budeme s přechytralým výrazem profesora z Bradavic hodnotit hollywoodský film z čistě fyzikózního hlediska, aano ? Mám převeliké překvapeni pro místní aspiranty na docenturu Matfyzu - ani zachovale mumifikovaná zadnice Sandry B. v Gravity se úplně nechovala dle speciální teorie relativity….Takže vrátíme-li se zpět k základní fyzikální veličině všech pohyblivých obrázků (Zábavnosti), splnil tento Pitózní filmek co měl. Bred se vydal na sebezpytující odyseu svého života a jeho komplikovaného vztahu k otci. Vesmír je jen velmi efektní kulisa ke všemu, co se v Bradovi odehrává. Mě se ta kulisa líbila, ačkoliv některé scény byly tak nějak chaoticky sestřihané. Jestli to byl zaměř nebo debilní produkce? Nevim… to nechám na místní akademii zhrzených studentů pomocných skol. Asi by to chtělo příště iMAX místo zaplivaného Cinemaplácku. Každopádně…jestli cekáte xerox Gravity a Interstellaru, tak asi nechoďte…

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing (2017)

Ridley is back ! Výborný krátkometrážní snímeček navozující atmosféru a příběh nadcházejícího celovečerního snímku. Okamžitě jsem byl přenesen do ponuré a chladné atmosféry vesmíru, kde si na přední místa evolučního žebríčku najde cestu pouze vyšinutá umělá inteligence nebo věčně hladové xenomorfní organismy. A co člověk ? Ten nemá žádnou šanci.....

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Senzacechtivý Spiderman 2 (zkratku zde radši neuvádím) je mnohem vice komiksový, než jsem čekal. Jako by někdo nejdříve vymaloval klasický komiks a pak ho tam prostě šoupl (na plátna kin). Za scénářem stojí docela silná trojka borců, jež se přičinili o nejednu slušnou syfy šťávičku. Spidey v tomhle počinu dělá co má. Vymýšlí kokotinky ve vzduchu, hází vtipné hlášky, zachraňuje staré babky i mladé babky ze spárů pokřivených zmrdů, katastrofálně selhává ve vztahu se svou přítelkyni Gwen a je neustále švorc. I tak působí náš milý arachnid nějak vice dospěleji a sebevědoměji ve své roli (lokálního) superhrdiny než v prvním dílu, což mu docela sedí. Neskutečně únavné a monstrózně protáhlé ubrečeně-romantické scény z jedničky jsou nahrazeny…opět ubečenými romantickými scénami. Nicméně se na ně tentokrát dalo koukat. Působily mnohem promyšlenějším a vtipnějším dojmem. Ovšem Emma Stone (Gwen) mi přišla tak nějak postobrnozní. V emočně vypjatějších momentech vypadala stejně přirozeně, jako Kim na mírové konferenci. Ale všichni trochu znalí komiksové předlohy s klidem na duší ví, že záhy bude milá Gwen strnule čučet pouze do hlíny. Shrnul to bych to tedy takto: sáček na zvracení jsem z pohotovostní polohy protentokrát zajistil a uschoval na další příležitost. Po Raimiho pavoučí trilogii, první koukatelný kousek. A to včetně nejnovějšího hyperkorektního pavoučátka.

Armáda mrtvých (2021)

Hamletovské drama o lidských citech a komplexnosti života v grandiózně zamotaném příběhu plném překvapeni a hlubokých filosofických úvah o zombiích…nečekejte. Některým tématům inovátorství sedí (ženy a nové babičkovské kalhotky z itošky), jiným ne (prezidenti a kolečková křesla). A jako přestárlý konzervativec (od malička masturbuji striktně jen pravou), jsem se zcela logicky připravoval připojit k místňákům a hnidopišsky zhejtnout úplně všechny nové nápady ohledně mých starých nemrtvých, pasivně agresivních kámošů. Ale spletl jsem se. Armáda zombíku s rotou alfa- evolved-rádoby-zombie-příšer (ty už prostě patří do řádu monster a ne do vědeckou obcí uznávaného zombificus classus) byla fajn. Úvod naprosto špičkový. Pak chvíli příběhového kómatu, který nás dokodrcal k druhé polovině filmu, kde Zack opět nabral dech a naservíroval nám maličko novátorsky pohled na Las Vegas a komunitu společensky nepřizpůsobivých zombčanů. Suprová akce s cool vypadajícími scénami. Ovšem pár zombie much by se též našlo…třeba poněkud divné příběhové zkraty, nebo obvyklé dementní nelogičnosti příběhu (jež mě brutálně se#ou už od dob, co povstala první filmová zombie z hrobu). Ale Bautistuv hrubosval v mozku hrál jako o život, jeho „dcera“ zahrála výbornou ultra-pizzu a film končil atomovým výbuchem u na pozadí zapadajícího slunce. Jako, co chceš víc voe? Doufám tedy, že bude opět nějaké pokračovaní (prej jo). Při čekání si ohřeju v mikrovlnce další zombie packu s kečupem a klíďo si to pustím zas a znovu.

Artemis Fowl (2020)

Trochu jsem znejistěl při sledování prvních několika minut dalšího sériově průměrného prefabrikátu megakorporace Disney, jestli náhodou nemám přepnuto z hbo na můj privatexxxtwistedfucks akount. Přece jen udělat film pro děcka a začínající pubertální honiče, kde je hlavním motivem „honitba“ mladistvých (když nepočítám již skoro zesnulou Judi Dench) na artefakt zvaný „Velký žlutý žalud“ (v českém dabingu ještě příšernější „Žaludus“…) není trefa přímo do marketingového centra kakaového oka. Ostatně to bude pravděpodobně další artefakt do pokračovaní tohohle disnej-hnoje (vesmír pidišulínků bude ohrožovat „čokovokus chlupatus“). Hlavní hrdinové jsou příjemní asi jako tučné masařky na zdechlinách agrofert kuřat. Děj opět poupraven tak, aby ho pochopili i naprostí dementi a částečně i voliči spd. Na koho tento film zacílil je tedy zcela jasné. S postupně hloupnoucí populací je třeba zařídit archiv pohádek pro gramotné lidi z dob, kdy ještě psychopatičtí prodavači amerických mickymouzů nevládli celému průmyslu. Pusťte radši Harryho Pič...teda Pottera.

Atlas mraků (2012)

Jak to jen kulantně vyjádřit….hmm, už to mám. Co se stane když chlapovi uříznete koule? Ztratí polovinu mozkové kapacity. Přinejlepším.…. Nic proti starému dobrému transgender kulořezu, ale zdá se mi, že babochlapům Wachowským to ubralo nejen pár gramů na váze , alebržto i několik tun na soudnosti výběru tématu. K filmu není moc co dodat. Vezmete docela slušnou knihu o lidech a jejich trablích se svobodou, strachem a lidskou chamtivostí, která se odehrává v různých časových rovinách a zmrzačíte ji do scénáře, aby se vešla do divácky stravitelných 165 min. No a pak z toho uděláte rádoby sofistikované puzzle pro dostatečně zprůměrovanou populaci diváků. A světedivse, drtivá většina se pak může strhat ve vysokém hodnocení, jelikož zapli všech pět popcorneuronů a dali si to vítězoslavně po několikerém shlédnutí dohromady. Všichni zde hrajou seč můžou, hudba dobrá, efekty oukej, ale prostoru na vykreslení podstaty celého děje a charakterů jednotlivých postav je žalostně málo. Jako by se někdo snažil najednou vyprázdnit svých 10 včerejších piv do malinkého urologického kelímku…to prostě nejde, vyzkoušejte to někdy. Žádná revoluce se nekoná, asi třeba počkat až se W&W překlenou přes klimakterium jejich momentální neschopnosti natočit pořádnej biják. Pusťte si radši znovu Svěrací kazajku nebo Loopera.

Avengers: Endgame (2019)

Doposud Avengerové svorně vzdorovali běžně zažitému zvyku upadající kvality filmových pokračování. Ovšem to poslední dějství naštvaných jogínů v pestrých legínách mělo kvalitu náhrdelníků z pravého zlata ve slevě za 199Kč z teleshopingu na Barandově. Tam kde by člověk čekal boj tak epický, že by z toho popraskaly I ocelové koule terminátora, zbyl jen strojově supernudný CGI souboj , jež měl v sobě asi tolik napětí jako finále české fotbalové extraligy. Až na to, že u toho musel člověk sedět 3 hodiny v kině bez chlastu. Tam kde cekal trošku temného comigzu, bylo až hystericky uštkané “drama pro dospělé”. Chvílemi jsem mel chuť zařvat na celé kino: „KUR..A COŽE ! Kdo měl ten cocotský nápad udělat z posledního dílu (akcí nejnadupanější značky Marvelu) DOSPĚLÉ DRAMA pro přecitlivělé ufňukance a romantické homomileniály ?!“ Tohle zprznili ve stylu vzpomínkových dílů různých roztahaných seriálů o 20ti milionech pokračování… tzv fillerů (neboli plničů), kde se vzpomíná jak to bylo před 20 sériemi dozadu a kdy měli ještě všichni pupínky na xichtu. K podobným hrůznostem se většinou přistupuje, když dojdou nápady různých scenáristických kreténoidních existencí. V kině jsem měl chvílema pocit, že jsem na Titaniku s ženskými v přechodu, jež zrovna vysadily antidepresiva. Jediné, co mi trochu spravilo náladu, byl konečně pořádně vypadající a věčně nalitý nordický bůh hromu a zelený vegan-intelektuál. Jinak zhola nic. Musím si spravit náladu a znovu se podívat na Infinity war.

Avengers: Infinity War (2018)

Film není vo Avengerech, (ti hrají jen vedlejší roli), ale vo fialovým „megahajzlovi“ (nějak mi to přijde vhodnější, než megaplantážník – Dušínův hlavní Nemesis) a jeho epicky náročným dnu. To si tak jeden vstane, má všechno docela fajn naplánovaný, jakože támhle pár schůzek s Thorem a jeho bráchou, tadyhle kafčo se Sběratelem v Nowhere a tak…No, ale perfektně nařádkovaný rozvrh v deníčku se mu snaží celou dobu zkazit banda otravných, zmalovaných a nevkusně oblečených transvestitů. Já se na ten jeho nabitej den šel mrknout a…..fandil mu od začátku, až dokonce. Nejen, aby úspěšně dokončil všechny obchodní mítingy, ale aby dal konečně pořádně nadržku všem těm votrapům okolo. Na konci bych měl v kalhotách (příjemný) hřejivý pocit, kdyby ho malinko nezkazil „přískok letmo“ jednookého nasraného naczika z ass gardu. Za mě jednoznačně nejlepší díl.

Bába z ledu (2017)

Kdybych šel do sámošky na vesnici a musel si vybrat z jednoho druhu salámu, ovšem z vícero hromádek podle pokročilosti stavu rozkladu, pak bych hrábl jistojistě po té, která by mě zdržela v nemocnici na jipce co nejméně. To dá rozum, ne? A takhle je třeba se dívat na kandidáty tzv. Českých lvů, či jejich hlavního vítěze. Celý film se sípavě táhne kolem jedné bohaté ovdovělé babky, která vychovala dva totální (cituji z filmu) „píčuse“. Jednoho dne ovšem zachrání z ledové vody Pavla Nového a začnou se dít zcela nevídané věci! Zničehonic projde hloubkovým geriatricko-psychologickým vývojem. Po 50ti letech dá do latě své dva nezdařeně vychované výplody, vrátí svému vnukovi sebedůvěru a ztracené společenské hodnoty, ba dokonce přivede na správnou cestu i chudáka nicnetušícího Nového. A to si chtěl původně jen zaplavat. Mezitím všude poletují slepice a stará dáma se stihne namazat olivovým olejem. Ha, Ha… Veškeré duševní transformace se odehrávají zničehonic, na základě jemných gest a hlubokointelektuloidních superkrátkých dialogů. Tak jako v běžném životě že… Mám pocit že Sláma velmi dlouho přemýšlel, jak zbavit všechny postavy a prostředí filmu běžné civilní lidskosti, aby vše ohlodal na základní strukturu. Otázka je, udělal to pro slávu a čest Českým lvům, nebo pro čitelnost a úspěch na zahraničních festivalech? Já mám mnohem radši jeho Štěstí, kde postavy vyznějí mnohem přirozeněji a zároveň mnohem víc propracovaně. Nebo si pustím Blaníka a užiju si čistokrevnou satiru.

Barva z vesmíru (2019)

Tuhle povídku jsem četl asi tak před bambiliónem let (zhruba rovno ležaté osmičce) v pradávném zařízení na informace jménem papírová kniha. A jelikož mi byla vyryta samotnými temnými bohy nemilosrdně do paměti, byl jsem docela zvědavej jak tuhle adaptaci amíci zmákli. Na opuštěnou farmu spadl hodně divnej meteor a začal tak trochu po domácku transkriptovat dna všeho živého v okolí: stromy, travičku, pana broučka, psy, kočky, staré smažky v lese, a hlavně cecky vyděšených alpak. A to mi věřte, na konci je na ně hodně nechutný pohled. Komu to trochu připadá jako vyčpělý neorigo námět, ať poradně zagooglí. Zjistil by totiž, že většina scénáře je opravdu podle puvodní předlohy našeho milého náckovsky naladěného H.P. Lovecrafta. Daaavno předtím, než Věc zalezla do svého ikeatalíře a (zjevně úplně na hadry) ztroskotala v Antarktidě. Celkové přenesení do současnosti je úplně vpoho a krom toho je takovýchto sajfaj horrorů jako levných taxikářů na nádraží v Praze. Bohužel…Nick Cage zde velmi efektivně působí jako atmosférový kazišuk. Pokaždé když do sebe začínáte vsakovat hrozivé vibrace podivných událostí filmu, vyskočí na vás z plátna a s přízvukem Donalda Trumpa vám vší silou strčí prst do prdele. Což by nejednoho zcela normálního nadšence hororových snímků alespoň lehce rozhodilo. Takže až na zmíněnou vadu na kráse, vklídku nasaďte dědečkovské plínky a začněte vychutnávat tuhle ojedinělou lahůdku.