Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Akční
  • Animovaný

Top Gun: Maverick (2022)

Reklama na anti-aging produkty jak vyšitá. Jako by mi bylo zase 5 a koukal jsem s bráchou a tátou na první Top Gun, který u nás jel s každou reprízou povinně v bedně. Cruise vypadá stejně, Connolly vypadá pořád úžasně, Jon Hamm ani Ed Harris asi nestárnou. Hold i kopírka prvního dílu jak vyšitá, ale vyplatilo se jít do kina, bojové scény jak lusk. Snad jen toho poprcávání s Jennifer ve zpomalených záběrech a retrospektivních klipů mohlo být méně.

plakát

Stěrač předního skla (2021)

Co je láska? Dá se vůbec popsat jednoduše a srozumitelně tak, aby výsledný popis obsáhl všechny její podoby a nuance? V přechozích odstavcích jsem se na lásku opakovaně zeptal a odpověď se vždy lišila. Stejně tak se liší malé, různě namíchané epizody ve snímku Stěrač předního skla, které nám jednou zobrazí lásku neopětovanou, podruhé lásku prožívanou mlčky vedle sebe ve zlaté hodince na osamocené pláží a jindy zase lásku tragickou. Podob je mnoho a režisér a animátor Alberto Mielgo se nesnaží podstatu lásky nějak vysvětlit, protože to ani není možné — každá láska je jako vzor, který na předním skle v dešti vytvoří stěrač. Na první pohled jsou stejné, ve skutečnosti mají tolik drobných odlišností, že žádné dvě nejsou identické. Po vizuální stránce je snímek nádherný. Barevnou paletou, designem postav a melancholickým vyzněním mi připomněl hru Life Is Strange. Ach, vzpomínky. [Oscar 2021]

Bestie (2021)

Co je láska? Je to oddanost režimu své země až za hrob? Chilský kraťas je inspirovaný skutečnými událostmi a zobrazuje útržky ze života reálné ženy (nebo lépe řečeno bestie) Íngrid Olderöck. Ta během vojenské diktatury v Chile v 70. letech mučila v rámci tajné policie desítky lidí a nechala je znásilňovat svým psem Voloďou, který je ve snímku také zastoupen. Vpravdě děsivý příběh, kterému ještě sekunduje nehezká estetika spolu s až hororovým hudebním podkresem. Brrr. Ale i nehezké věci mají své místo na tomto světě a já jsem rád, že vznikají i kraťasy, jejichž smyslem není pobavit, ale například vzdělat či poukázat na dějiny lidstva, které by se ke mně jinak vůbec nedostaly. Jak jsem zmínil, stylisticky není snímek nijak oku lahodící, což na druhou stranu jde ruku v ruce s ústředním tématem. Celkově je zpracování lehce neatraktivní a vypadá skoro až odfláknutě, z letošní pětice se mi líbil nejméně, ale jeho zhlédnutí bych i tak doporučil. [Oscar 2021]

Robin není myš (2021)

Co je láska? Je to vědomí, že červenku obecnou (anglicky robin) si adoptuje myší rodinka, pojmenuje ji Robin (odtud anglický název filmu) a i přes to, že pták není myš, se snaží červenku tak nějak učit všem myším věcem? Co na tom, že při pídění v lidských obydlích je neobratná a spíš na obtíž, i snaha se cení a hlavní je, že rodina je pospolu. Robin ale postupně zjistí, že být nejhorší myší na světě nechce být věčně, a tak se rozhodne udělat něco, čím ohromí nejen myšáky, ale i ostatní zvířata z jednoho malého dvorku. Film je to krásný. Ruční stop-motion animace, plstěné příšerky a roztomilý design vyvažují neoriginalitu tématu, nicméně z filmu dělají moc pěknou podívanou, kterou si užijí děti i rodiče. [Oscar 2021]

Jde o umění (2021)

Co je láska? Je to zapomenutá a znovuobjevená touha tvořit, malovat, kreslit, vydávat se do všech uměleckých směrů a být doslova posedlý uměním? Je to posedlost smrtí, hnilobou a rozkladem v mnohačetných formách? Může láskou být posedlost šroubky všech velikostí, závitů a tvarů, posedlost jejich organizováním, přerovnáváním a tříděním? Členové jedné divnorodinky by vám pravděpodobně odpověděli kladně na všechny vyřčené dotazy, protože tu či onu činnost vykonávají s láskou sobě vlastní. Britská animátorka a režisérka Joanna Quinn už o Oscara soupeřila v roce 1997 (byť neúspěšně), letos jde tedy o její druhou nominaci. Po 25 letech! Stejně jako Boxballet, i tento snímek o mnoha formách umění byl od A do Z ručně animovaný (viz pěkný pětiminutový rozbor jedné scény přímo od autorky) a má osobité kouzlo a předpokládám, že i částečné autobiografické prvky. Film je občas trochu morbidní (postupně se v něm objeví mrtvá myš, kočka, pes, šváb a babička), ale celkově má vtipné vyznění a zařazuji jej do kastlíku „líbilo se mi velmi“. V úvodu zmíněná skladba se objevila v tomto snímku, jmenuje se Pavane pour une infante défunte a je to jedna z nejhezčích/nejsmutnějších skladeb, které znám. [Oscar 2021]

Boxer a baletka (2021)

Co je láska? Je to vzájemná přitažlivost dvou obyčejných lidí, ovšem lidí na první pohled zcela nekompatibilních — ať už fyzicky či společensky? I to ve svých hlavách a srdcích řeší zavalitý, šrámy ověnčený boxer a droboučká, křehká baletka. A oba zřejmě tuší, že rozdíly jsou nesmazatelné a okolí se může na podobný vztah koukat skrz prsty, nebo mu dokonce aktivně bránit. Budou schopni vzdát se svých snů a obětovat se jeden pro druhého, ustoupit tlaku veřejnosti a jednoduše být spolu? Na to vám odpoví film kazašského filmaře Anton Ďjakova, který zkoumá, jak se promění (a doplní) životy lidí z opačného spektra společnosti, kteří k sobě ale mají blíže, než by se mohlo zdát. Ručně kreslená animace se povedla, ve filmu je několik vtipných momentů a přechodů (boxer sedící v hledišti a během vteřiny odstrojený ke svému zápasu) a ačkoliv jsem svoji čelist nehledal někde u podlahy, považuji kraťas za velmi povedený. Téma je to sice otřepané (v rámci předchozích ročníků si vzpomenu třeba na Den a noc z roku 2010), ale stále platné. Za mě palec nahoru. [Oscar 2021]

Salvia, 9 let (2020)

Příběhem nijak oslnivý animák, animace je vcelku jednoduchá. Ale velmi se mi líbily přechody a transformace mezi jednotlivými scénami, na tom si autorka dala záležet. Pointa byla slabá, žádné vyvrcholení nenastalo, hodnotím proto průměrem. [Anifilm 2021]

Podivní vetřelci (2002)

Dítě vám změní život. O tom asi nemusíme vést žádné debaty, jako otec tří malých rarachů o tom vím svoje. Své o tom ví i Cordell Barker, který vytvořil vtipnou taškařici, a tentokrát to nemyslím nijak špatně. Kreslený snímek mě zaujal ztřeštěnou animací, přitom řeší docela vážná témata, jako například odcizení páru, náročnost starání se o dítě, nervy v kýblu apod. Za mě nejlepší film tohoto jinak velmi nepovedeného ročníku. [Oscary 2001]

Stubble Trouble (2000)

Celkem pěkné provedení, to je tak jediné, co o tomto snímku můžu říct. Pračlověk se snaží zaujmout opačné pohlaví, není to vtipné, není to zajímavé, není to originální. I podle ČSFD jde o nejhorší snímek tohoto ročníku, za mně je to jeden z nejslabších ze všech nominovaných, které jsem zatím viděl. Proč byl nominován na Oscara, to už se asi nikdy nedozvíme. [Oscary 2001]

plakát

Give Up Yer Aul Sins (2001)

Tento film byl pro mně dost nesnesitelný. Budiž, náboženské téma bych ještě překousnul, kdyby film exceloval v jiných kategoriích. Bohužel je nám ale formou reálné audionahrávky z 60. let představen biblický příběh, který mě nezajímal, malou dívkou, která se v projevu zasekává a plácá páté přes deváté (z jejího přednesu jsem si nic neodnesl; byv nábožensky nevzdělán jsem si neužil ani to, že bych porovnával svoji verzi s verzí této malé vypravěčky). Pro mě malé utrpení, ono ani hodnocení na ČSFD není kdovíjaké., takže naprostá trefa vedle a celý čas jsem se modlil (snap!), aby už to skončilo. [Oscary 2001]

Ovládací panel
2 body