Crocuta

dělník slévárensko-filosofický

Skype: crocuta3

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56
    • 14.10.2018  19:28
    Stíny nad Stockholmem (TV seriál) (1997)

Centimův komentář je více než výstižný, za sebe dodám, že ač jsem se obával, jak dopadne adaptace mé oblíbené literární série přenesená do od předlohy padesát let vzdálené doby, výsledek mne potěšil. Z hlavních čtyř či pěti postav z knih tu zbyly pohříchu jen dvě, zato ty nejvýraznější a celé televizní "Stíny..." jsou důstojným protipólem svého předobrazu.

• 10.10.2018  19:40

Poprvé v této sérii jsem si zanadával nad debilitou chování některé z postav - konkrétně té Donutilovy. Zkušený šéf kriminálky se tu nechá bubákem naivně zneškodnit ve scénce připomínající parodii na "Mlčení jehňátek" :-(. Také identita vraha zrovna nenadchne - dotyčný mi byl svým provinilým chováním podezřelý od samého začátku. Ovšem řada motivů byla v tomto díle odhalena a vysvětlena celkem uspokojivě a napětí se příliš nevytrácí, tudíž s chutí do závěrečné epizody...

• 4.9.2018  23:13
    Flanderský lev (TV seriál) (1985)

Po třiceti letech jsem toto skvělé televizní zpracování Consciencova románu opět shlédl - tentokrát v originálním vlámském znění a musím říct, že čas mu ani trochu neubral na působivosti. Na svojí dobu se jedná o velice kvalitní produkci, ať už se to týká výpravy,zvláštních efektů nebo choreografii soubojů. Za vidění stále stojí, to je bez diskuze :-).

• 4.9.2018  22:42

Slibný rozjezd dalšího bloudění labyrintem. A byť se zdá téma po třetím použití již poněkud opotřebované, tohle je můj šálek kávy :-).

• 4.9.2018  22:34
    Schmitke (2014)

Dobře zahraný a zručně řemeslně zvládnutý výlet do krušnohorského zapadákova, lehce říznutý Kafkou, Lynchem a Kaurismäkim, jemuž bohužel k dokonalosti chybí propracovanější závěr - otevřený konec nemusí být naškodu a netřeba vše polopaticky vysvětlovat, ale nějakou výraznější pointu by si tento příběh přece jen zasloužil.

• 25.8.2018  23:00

Idiotský, stokrát omletý a jakékoliv logiky prostý děj, k zblití odporné a debilně se chovající postavy a velezáplavu všemožných klišé částečně vyvažuje slušná vizuální stránka snímku a především závěrečná hromadná žranice, kterou mi zas ovšem zkazil fakt, že ta škaredá a protivná zrzka neskončila s jedním ze svých vysokých kramfleků zaraženým v lebce a její mladší ufňukaný a zarostlý spratek synovec neposloužil jako doplněk stravy některého z roztomilých a dokonale socializovaných zubatých mazlíčků.

• 18.8.2018  14:10
    Miss Hanoi (2018)

"Ty holky žlutý to s náma těžký maj, zaklepala bačkorama krásná Batrflaj", praví píseň v jedné hezké české detektivce (kdo uhodne ve které, má u mne pivo :-) ) z 90. let, ve které se v pražských ulicích pátrá po vrahovi půvabné vietnamské dívky. Ona kniha má řadu předností, které "Miss Hanoi" bohužel postrádá: neotřelý děj, u nějž nehrozí pocit, že už to konzument někde četl-viděl, jiskrné dialogy, skvěle napsané postavy a především originální zápletku a překvapivý konec, který nelze tušit již od samého začátku. Ovšem ani snímek Zdeňka Viktory si určitě nezaslouží převážně negativní hodnocení. Rozhodně mu nechybí osobitá atmosféra ani slušná kamera, příběhu by sice slušelo nějaké to seriálové pokračování, ale obstojí i samostatně, najde se tu humor i napětí a oba představitelé ústřední dvojice dělají co mohou, aby se svých rolí zhostili se ctí (což se už pohříchu nedá říci o některých ostatních aktérech). Sečteno a podtrženo, "Miss Hanoi" za vidění každopádně stojí a u mne má 3 a půl solidní hvězdičky.

• 30.7.2018  00:21
    1945: Krvavý mír (TV film) (2015)

Ne - nechovali jsem se jako nacisté. To je prostě objektivní fakt, a jestli to někoho ze zdejších "uvědomělých" sebemrskačů "baví" nebo nebaví na věci nic nemění. A pokud někdo hodnotí a komentuje opačně, jeho znalost historie za mnoho nestojí. Podobným rozumbradům s neodbytnou potřebou udílet tomuto zoufale jednostrannému dokumentu 5* a sypat si popel na hlavu, vřele doporučuji publikace Jiřího Padevěta (který v pořadu mimochodem vystupuje) "Krvavé léto 1945" a naproti tomu knihu stejného autora "Krvavé finále"- srovnání zločinů obou stran konfliktu. Dále tituly Stanislava Motla "Válka před válkou" a "Svědek z cely smrti", Jana Tesaře "Mnichovský komplex" a (spolu s Josefem Serinkem) "Česká cikánská rapsodie" a celou řadu knih Radana Láška s tématikou krizových let 1938 a 1939, v neposlední řadě pak publikaci Ivo Pejčocha "Kolaboranti a váleční zločinci na pražském popravišti: Osoby popravené v průběhu retribučních procesů 1945-1948" (to aby se případný zájemce dozvěděl, jak se ve skutečnosti nacisté na našem území chovali) - po přečtení alespoň těchto několika výstupů SOUČASNÉHO, nikoliv komunistického výkladu moderních českých dějin se možná pár naivkům rozbřeskne a přestanou srovnávat nesrovnatelné. V "dokumentu" "1945..." jakoby ožíval duch Mnichova, britská nadřazenost, alibismus a snaha ukázat, že ti Čechoslováci přece jen nestáli za krev jediného britského vojáka a všechno je tak velice relativní... a že ten Hitler vlastně mohl mít i v lesčem pravdu :-(.

• 3.7.2018  23:22
    The Terror (TV seriál) (2018)

Neznat výbornou předlohu, byl bych spokojenější. Její třeskutá mrazivost polární noci se kamsi vytratila a zejména čtyři poslední epizody, které se místo na ledových krách a v tíživé temnotě odehrávají na štěrku zalitém sluneční září, přičemž hrdinové příběhu si tu vykračují tak nalehko, že k úplné letní pohodě už chybí jen kytara a nějaký ten rozpálený gril (ale na steaky došlo, to zase jo). Od knihy se autoři seriálu odchýlili v mnohém a samotný závěr byl v tomto ohledu asi nejhorší - nemyslím si že bych byl kdovíjaký hnidopich, ale literární Crozzier a jeho lidští i nelidští protivníci se mi líbili mnohem více, jejich seriálové provedení to má u mne s odřenýma ušima za 4*.

• 21.6.2018  22:17
    Escobar (2017)

K seriálu "Narcos", ač ho ve své filmotéce již nějakou dobu mám jsem se zatím ke své škodě nedostal, tudíž nejsem nucen s ním srovnávat, jak činí většina komentářů, které se zde dosud objevily. Pro mne je "Escobar" velmi dobře natočenou, mistrovsky zahranou, přiměřeně akčně zpracovanou a přitom nepřepálenou drsnou vzpomínkou na přelom 80. a 90. let, kdy i zprávy Československé Televize plnily záběry z ulic kolumbijských měst zdevastovaných výbuchy bomb medellínského kartelu. Bardem je jak se dalo čekat skvělý, role je mu šitá na míru a navíc tu má cemr skoro větší než já - a podobná věc člověka vždycky potěší :-).

• 16.6.2018  13:15
    Ray Mears a divoká Austrálie (TV seriál) (2016)

Do údajně panenského deštného pralesa se na řvoucí čtyřkolce po vykácené cestě přiřítí vyžrané hovado a zastaví čirou náhodou 5 metrů od mimořádně plachého a nesmírně zřídka vídaného kasuára s mláďaty. Vzápětí začne divákům líčit - samozřejmě šeptem, aby tohoto tvora pověstného svojí plachostí náhodou nevyplašil - jak úžasný, skvělý a neopakovatelný je to zážitek kasuára spatřit. Prostě to nejlepší z celého pralesa - stejně jako všechno ostatní, co nám tlouštík v předchozích 20 minutách předvedl. Kupříkladu velevzácného stromového klokana, který - považte!!! - leze po stromech. Ale teď vážně. Tento seriál nabízí celou řadu pozoruhodných záběrů divoké přírody a nabízí o ní nemálo zajímavých informací, ale nabubřelé, patetické a komediantské podání, jakým tyto informace prezentuje Ray Mears sráží celý projekt o několik tříd níže.

• 7.6.2018  22:06
    Cold Skin (2017)

Adaptace Piňolovi skvělé literární předlohy není pouhým otrockým přenesením jejího děje na filmové plátno, ale osobitou variací na dané téma, která zachovává základní prvky příběhu, přitom má svoji vlastní tvář a především zdařile pracuje s neopakovatelnou atmosférou této drsné robinzonády nastolující otázky divošství, tolerance a osamění a spojující v sobě zběsilý boj o přežití s problémy poněkud bizarního milostného trojúhelníku.

• 30.5.2018  17:32

Barokní křivky Jitky Čvančarové působí v tomto pozdně gotickém příběhu mírně anachronicky, ale pohled na jejich majitelku jako vždy potěší, stejně jako herecký projev valné většiny obsazení Jeronýmova posledního útěku. Značné množství klišé - která je zbytečné vyjmenovávat, to už za nás udělala ve své recenzi kupříkladu Mirka Spáčilová - a nějaký ten prohřešek proti historické věrnosti (ať už se týká titulní postavy, výpravy nebo jiných reálií) nepřebíjí celkově kladný dojem z tohoto záslužného TV dílka, snad jen zamrzí ona nepěkná škatulka v níž tak pevně herecky vězí Radek Holub a z níž patrně ještě dlouho nevybředne.

• 14.5.2018  20:32

Thurnův hrob v Revalu (Tallinu) se nezachoval, ale patrně tam někde stále leží, přičemž včerejšího večera o sobě musel dát vědět mohutnou podzemní rotací. Tahle slátanina snad měla být jakási pomsta Habsburků ze záhrobí nebo co... ačkoliv tady dostali na frak naprosto všichni aktéři i historie a televizní tvorba jako takové... :-(.

• 22.4.2018  11:52
    Po stopách duchů (TV pořad) (2008)

Považuje-li někdo tento pořad za "kvalitní horor", patrně hororů v životě moc neviděl a bát se při této komické slátanině budou nejspíš jen dětští nebo psychicky narušení diváci. Přitom se jedná o další zářný příklad toho, jak si pár chlápků a jejich spolupracovníků udělalo výnosný kšeft z lidské blbosti. O tom, že tento obor působnosti má před sebou i nadále světlou budoucnost, a ona zmiňovaná blbost je nekonečná svědčí i zdejší nebývale vysoké hodnocení frašky jdoucí "Po stopách duchů".

• 21.4.2018  03:17

TheRaven: skutečně, happyend jak vystřižený! Pro zájemce o danou tématiku doporučuji pro základní orientaci J. Chalupa: "Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile", NLN 1999 a zejména publikaci zabývající se speciálně "špinavou válkou" - Martin Nekola: "Operace Kondor", Epocha 2012.

• 18.4.2018  21:41
    Láska k divočině (TV seriál) (2016)

Spíš láska k tomu druhu myslivosti, který se nezabývá péčí o přírodu a udržením stavů zvěře v mezích vhodných pro zdárný vývoj ekosystému, ale který je prostě pouhou loveckou vášní - příhodnější by byl tedy název "Láska k lovu". Lovci holdují svému koníčku v míře u nás nevídané, byť jistě nepřekračují rámec stanovený finskými předpisy. Tamní přírodní podmínky se od českých samozřejmě diametrálně liší, počty zvěře počínaje a tváří krajiny konče. Pořad to tudíž není úplně nezajímavý, ale mentalita jeho aktérů mi prostě nesedí a kochat se jejich úspěchy mne nebaví.

• 17.4.2018  19:55
    Sněhulák (2017)

Předloha jistě není bez chyb, ale kromě pár kravin a klišé nepostrádá napětí, logický děj a od začátku do konce se čte jedním dechem. Filmové ztvárnění s románem pracuje hodně volně, což by mi nevadilo - stále je tu vynikající kamera, hvězdné obsazení, slušná atmosféra... ale co naplat, snímek honí zbytečně mnoho zajíců najednou, vyprávění je nekonzistentní a divák (zvláště knihy neznalý) může mít chvílemi značné problémy s orientací v ději. O stupiditách typu výhradně anglického jazyka u veškerých norských textů nebo zhola zbytečné linie s kandidaturou Osla na jakýsi pohár škoda slov. Ovšem co filmového "Sněhuláka" sráží v mých očích nejvíc je nezvládnutý, nechtěně k popukání komický konec - tady už chyběla jen ta příslovečná slupka od banánu.

• 14.4.2018  10:21
    Nož (1999)

Působivá Draškovičova předloha byla napsána a poprvé vyšla v roce 1982 a ve své době způsobila na jugoslávské (nejen) literární scéně značný rozruch. Bylo jí vyčítáno "otevírání starých ran" a (ne zcela neprávem) rozviřování nacionalistických vášní - každopádně se však díky ní rozproudila diskuze kolem řady do té doby tabuizovaných témat. Lekičův film děj knihy dále rozvíjí a v závěru jej přenáší až do počátku 90. let, do období občanské války, v jejímž průběhu příběh vrcholí.

• 7.4.2018  16:30
    Hračka (1976)

Skvělá satira, poněkud deprimující tím jak je více než po čtyřiceti letech od svého vzniku aktuální, pro nás v ČR nyní ještě více než tehdy.

• 30.3.2018  21:21
    1890 (TV seriál) (2017)

Jeden z nejrozvleklejších krimi seriálů posledních let a možná vůbec, plný klišé, nudné vaty a trapných rádoby komediálních vložek, který je - a to je u detektivky ta největší slabina - přes všechny zvraty od začátku do konce zoufale předvídatelný. Poctivě jsem zhlédl všech 13 dílů, ale i přes solidní výpravu a sympatické hlavní postavy to u mne na víc než hodně slabý průměr není.

• 29.3.2018  22:28

Mimořádně kvalitně obsazený (a zahraný) snímek v němž nechybí kromě neokoukaných, syrových kulis na hony vzdálených "slunné Kalifornii", přímočaře vyprávěného příběhu a neodolatelné buranské verbeže z Apalačských hor ani mě tak blízké slévárenské prostředí.

• 29.3.2018  22:10

Snímek s nosným a skutečně zajímavým tématem, jehož zpracování ovšem budí značné rozpaky. Nevadí mi jako mnohým jiným, že Marta Nováková místy kráčí ve stopách Karla Zemana, ale chronologická i formální roztříštěnost vyprávění mi nepřipadá právě nejsdělnější a naopak zavání rádobyartovou samoúčelností. V paměti mi tak nejvíc utkvěla výborná hudba a obří mašle Anety Langerové.

• 18.3.2018  14:51

Až na pár detailů jako je tak trochu samoúčelně působící střídání barevných a černobílých sekvencí (i přes režisérovo vysvětlení - když to při sledování filmu nepochopí nikdo jiný než autor, záměr se v reálu míjí účinkem) a za vlasy přitažený závěr (cestě malého chlapce za hranice všedních dnů a tomu že ho nikdo nehledá lze uvěřit jen stěží), nemám výhrady, Petr Václav opět nezklamal. Role médií (a zdaleka nejen bulvárních, ta veřejnoprávní si co do objektivity a ucelenosti informací s oněmi výše zmíněnými pohříchu příliš nezadají) v naší společnosti je tu načrtnuta jen lehce, ale o to výstižněji, obrazy životů našich bližních jsou vykresleny v celé své kráse i ošklivosti a černý humor jen sympaticky dotváří zdařilý celek.

• 14.3.2018  21:17

Celý pořad se nadmíru povedl, ale zdaleka nejlepší je pochopitelně část věnovaná hyenám, jasnozřivě vyzdvihující jejich vysokou inteligenci a zejména něžnou povahu.

• 6.3.2018  18:27
    Crazy Heart (2009)

Vždycky když vidím podobný film, musím si nalít panáka... Veselá scénka v úvodu, kdy si Bad musí udělat během vystoupení zdravotní přestávku a nechá zatím svůj hit přehrávat doprovodnou kapelu, mi silně připomněla jedno vystoupení Honzy Nedvěda na hrádecké Muzice - ten si ovšem odskočil ne na jednu, ale rovnou na dvě písničky a - jak prohlásil - šel si zapálit a ne hodit šavli :-D.

• 4.3.2018  17:18

Komedie tedy v žádném případě, spíš smutný a svojí nadčasovostí (jen blb si může myslet, že panu Žáčkovi by se dnes vedlo lépe) až deprimující příběh o tom jaká je to bída bejt starej a bezmocnej.

• 26.2.2018  22:48

Po dlouhé době musím pochválit tv Barrandov za nákup kvalitní detektivní série z neokoukaného prostředí, NEpostrádající atmosféru, napětí a charismatického hrdinu. Temnější ladění místy odlehčuje humor titulního hrdiny a partičky kolem něj,samostatnou pochvalnou zmínku zaslouží kamera. Já tedy čas strávený sledováním Jussiho příběhů za ztracený rozhodně nepovažuji.

• 24.2.2018  19:20

Velevýstižný komentář: NinoL. Závažné a nosné téma ukázkově veřejnoprávně předžvýkané a ideologicky nezávadně podané za svazácky nadšené účasti i tak věhlasné osobnosti jako je David Černý, údajný umělec, známý především jako nekompromisní bojovník proti lži a nenávisti a hrdinný antikomunistický odbojář, jehož vysoce erudované názory na 50. léta a vůbec celou rudou totalitu musí vzít za své každý, kdo to s tou naší demoGracií myslí dobře!

• 9.2.2018  20:44

Zpracování této maigretovky je hodně odlišné od verze z roku 1992. A musím dodat - při vší úctě k Bruno Cremerovi - že aktuální zpracování se mi líbilo přece jen více. Budu si muset přečíst předlohu, abych se dozvěděl jak to Simenon vlastně původně napsal...

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56