Crocuta

dělník slévárensko-filosofický

Skype: crocuta3

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56
    • 3.12.2018  22:35

Amatérské rádoby gestapáky svojí nechtěnou komičností přebíjí dvojice Lukáš - Tomáš, která absurdní nečinností tváří v tvář vraždění, mučení a žhářství a neumělým opožděným pokusem něco zachránit posouvá celý tento seriál někam na úroveň ochotnického divadla. Ovšem ochotnická představení, která jsem letos zhlédl podivnost jménem "Lynč" převyšovala dramaturgií, režií i hereckými výkony :-(.

• 3.12.2018  22:27
    Lynč - Špína (E06) (epizoda) (2018)

Od chvíle, kdy se na scéně objevili dva blbečci v kloboučcích se štětkou jsem čekal, kdy zazní stylové: "Alles gute!" To je parodie nebo co?

• 3.12.2018  18:20

Ačkoliv "Van Diemen´s Land" vypráví o jiném čase i místě, hodně mi připomíná "Ohně na planinách" Kona Ičikawi. Mají společné téma - vysilující bezútěšné putování nehostinnou tichomořskou divočinou a především nepřetržité trýznivé hladovění, které dohání lidské bytosti do krajností způsobujících jejich morální a posléze i fyzický rozklad - i určitou formální podobnost v tom, jak se oba snímky vyhýbají popisnému naturalismu při zobrazování brutálních zvěrstev která se v nich odehrávají často mimo obraz nebo jen v náznaku. To jim ovšem nijak neubírá na působivosti. "Van Diemen´s Land" je ponurý příběh plný beznaděje, který jako studie patologického jednání v izolované skupině narušených individuí snese srovnání třeba s Reesovou "Podzemní pevností" (rovněž film na základě skutečných událostí, kde ovšem nebyl katalyzátorem temných povahových stránek postav hlad, ale tma a klaustrofobie)

• 24.11.2018  12:05
    Raja 1918 (2007)

"Raja 1918" znovu potvrzuje, že Finové o vlastní historii umějí točit opravdu dobré snímky. Po technické stránce kvalitní, slušně napsané a zahrané a nebojí se v nich objektivně (nakolik to tedy nezaujatý středoevropan s nijak hlubokou znalostí tamní historie dokáže posoudit) ukázat kontroverzní a temné stránky národních dějin.

• 22.11.2018  23:26

Překombinovaná příbuzenská zápletka z temné minulosti, vyžadující sáhodlouhé vysvětlování a působící spíš jako nepodařená parodie ubírá snímku na tempu, stejně jako Mlokova do nemožnosti přehnaná "nesmělost" (než se vymáčkl o těch očích salamandrů, začal jsem v kině usínat). Návrat do Bradavic a Law coby Brumbál ovšem potěší, stejně jako ta titulní zvířátka, i když je jich zde podstatně méně než v jedničce. Buď jak buď, na další pokračování se docela těším.

• 21.11.2018  11:19
    Oni a Silvio (2018)

Trefné, přesné, výstižné. Komplexní satirický obraz současných mocipánů i (a zejména) těch kdo jim vládnout umožňují a kdo je volí, panoptikum ziskuchtivých kuplířů i přičinlivých objektů vášní, snažících se využít svojí sexualitu nevybíravě a s maximálním nasazením. Řada scén dokumentujících zdatného obchodního ducha, bodrou "lidovost", až patologicky nulovou sebereflexi i bezskrupulózní vypočítavost je nezapomenutelných ("obracení" senátorů, "prodej" bytu, setkání "u kaktusů"). Tento snímek skvěle charakterizuje nejen podobu současné italské politiky a Silvia Berlusconiho - jeho daleko obecnější platnost je očividná a já už jen čekal, kdy se Servillo na diváky obrátí a se svým neodolatelným úsměvem zvolá "Čau, lidi!"

• 13.11.2018  22:28
    Most - Epizoda 10 (S02E10) (epizoda) (2013)

Poslední díl série mne sice bavil stejně jako ostatní, ale vzhledem k tomu, že Martin byl mojí nejoblíbenější postavou a jejich přátelství se Sagou byl můj neoblíbenější motiv, radostí nad rozuzlením zrovna nejásám.

• 2.11.2018  23:19
    Hospoda Jamajka (TV seriál) (2014)

Adaptace skvělého románu, která se příliš nepovedla. Nejpodstatnější negativa této verze shrnuje výstižný flankerův komentář. Slabá atmosféra, víceméně absentující napětí a hlavně a především mizerně napsaná hlavní postava - na rozdíl snad ode všech ostatních filmových podob "Hospody Jamajky" je zde Mary nesympatická, otravná, neustále moralizující a přemoudřelá kráva, která evidentně neví čí je, ale sebevědomí má na rozdávání. Zkrátka nic moc - po nevalném francouzském filmu z 90. let jen další marný pokus o slušné ztvárnění geniální předlohy. Verzi z roku 1983 s J. Seymourovou nesahá tahle ani po kotníky.

• 2.11.2018  14:54

Zajímavý i zábavný dokument, který diváka vybízí k zamyšlení nad různými národními mentalitami a rozdílnými přístupy k práci a řízení, ale zároveň ve značné míře i nad lidskými vztahy na pracovišti v čistě osobní nebo dokonce partnerské rovině. Jako bonus stojí za to pročíst si i zdejší komentáře - některé svojí blbostí trumfnou i tu zmiňovanou "současnou ruskou komunistickou společnost" :-D.

• 21.10.2018  23:20
    Napoleon (1960)

Obstojný snímek s výborným představitelem v titulní roli. Neurazí, ale fanoušky filmů s touto tématikou rozhodně ani nenadchne. V závěrečných bitevních sekvencích bije do očí jejich převážně studiová výprava, do realističnosti a dynamiky vynikajících Bondarčukových napoleonských opusů má "Austerlitz" opravdu hodně daleko a Pierre Mondy, jenž hraje jako o život to ani při vší své přesvědčivosti bohužel nevytrhne.

• 14.10.2018  19:28
    Stíny nad Stockholmem (TV seriál) (1997)

Centimův komentář je více než výstižný, za sebe dodám, že ač jsem se obával, jak dopadne adaptace mé oblíbené literární série přenesená do od předlohy padesát let vzdálené doby, výsledek mne potěšil. Z hlavních čtyř či pěti postav z knih tu zbyly pohříchu jen dvě, zato ty nejvýraznější a celé televizní "Stíny..." jsou důstojným protipólem svého předobrazu.

• 10.10.2018  19:40

Poprvé v této sérii jsem si zanadával nad debilitou chování některé z postav - konkrétně té Donutilovy. Zkušený šéf kriminálky se tu nechá bubákem naivně zneškodnit ve scénce připomínající parodii na "Mlčení jehňátek" :-(. Také identita vraha zrovna nenadchne - dotyčný mi byl svým provinilým chováním podezřelý od samého začátku. Ovšem řada motivů byla v tomto díle odhalena a vysvětlena celkem uspokojivě a napětí se příliš nevytrácí, tudíž s chutí do závěrečné epizody...

• 4.9.2018  23:13
    Flanderský lev (TV seriál) (1985)

Po třiceti letech jsem toto skvělé televizní zpracování Consciencova románu opět shlédl - tentokrát v originálním vlámském znění a musím říct, že čas mu ani trochu neubral na působivosti. Na svojí dobu se jedná o velice kvalitní produkci, ať už se to týká výpravy,zvláštních efektů nebo choreografii soubojů. Za vidění stále stojí, to je bez diskuze :-).

• 4.9.2018  22:42

Slibný rozjezd dalšího bloudění labyrintem. A byť se zdá téma po třetím použití již poněkud opotřebované, tohle je můj šálek kávy :-).

• 4.9.2018  22:34
    Schmitke (2014)

Dobře zahraný a zručně řemeslně zvládnutý výlet do krušnohorského zapadákova, lehce říznutý Kafkou, Lynchem a Kaurismäkim, jemuž bohužel k dokonalosti chybí propracovanější závěr - otevřený konec nemusí být naškodu a netřeba vše polopaticky vysvětlovat, ale nějakou výraznější pointu by si tento příběh přece jen zasloužil.

• 25.8.2018  23:00

Idiotský, stokrát omletý a jakékoliv logiky prostý děj, k zblití odporné a debilně se chovající postavy a velezáplavu všemožných klišé částečně vyvažuje slušná vizuální stránka snímku a především závěrečná hromadná žranice, kterou mi zas ovšem zkazil fakt, že ta škaredá a protivná zrzka neskončila s jedním ze svých vysokých kramfleků zaraženým v lebce a její mladší ufňukaný a zarostlý spratek synovec neposloužil jako doplněk stravy některého z roztomilých a dokonale socializovaných zubatých mazlíčků.

• 18.8.2018  14:10
    Miss Hanoi (2018)

"Ty holky žlutý to s náma těžký maj, zaklepala bačkorama krásná Batrflaj", praví píseň v jedné hezké české detektivce (kdo uhodne ve které, má u mne pivo :-) ) z 90. let, ve které se v pražských ulicích pátrá po vrahovi půvabné vietnamské dívky. Ona kniha má řadu předností, které "Miss Hanoi" bohužel postrádá: neotřelý děj, u nějž nehrozí pocit, že už to konzument někde četl-viděl, jiskrné dialogy, skvěle napsané postavy a především originální zápletku a překvapivý konec, který nelze tušit již od samého začátku. Ovšem ani snímek Zdeňka Viktory si určitě nezaslouží převážně negativní hodnocení. Rozhodně mu nechybí osobitá atmosféra ani slušná kamera, příběhu by sice slušelo nějaké to seriálové pokračování, ale obstojí i samostatně, najde se tu humor i napětí a oba představitelé ústřední dvojice dělají co mohou, aby se svých rolí zhostili se ctí (což se už pohříchu nedá říci o některých ostatních aktérech). Sečteno a podtrženo, "Miss Hanoi" za vidění každopádně stojí a u mne má 3 a půl solidní hvězdičky.

• 30.7.2018  00:21
    1945: Krvavý mír (TV film) (2015)

Ne - nechovali jsem se jako nacisté. To je prostě objektivní fakt, a jestli to někoho ze zdejších "uvědomělých" sebemrskačů "baví" nebo nebaví na věci nic nemění. A pokud někdo hodnotí a komentuje opačně, jeho znalost historie za mnoho nestojí. Podobným rozumbradům s neodbytnou potřebou udílet tomuto zoufale jednostrannému dokumentu 5* a sypat si popel na hlavu, vřele doporučuji publikace Jiřího Padevěta (který v pořadu mimochodem vystupuje) "Krvavé léto 1945" a naproti tomu knihu stejného autora "Krvavé finále"- srovnání zločinů obou stran konfliktu. Dále tituly Stanislava Motla "Válka před válkou" a "Svědek z cely smrti", Jana Tesaře "Mnichovský komplex" a (spolu s Josefem Serinkem) "Česká cikánská rapsodie" a celou řadu knih Radana Láška s tématikou krizových let 1938 a 1939, v neposlední řadě pak publikaci Ivo Pejčocha "Kolaboranti a váleční zločinci na pražském popravišti: Osoby popravené v průběhu retribučních procesů 1945-1948" (to aby se případný zájemce dozvěděl, jak se ve skutečnosti nacisté na našem území chovali) - po přečtení alespoň těchto několika výstupů SOUČASNÉHO, nikoliv komunistického výkladu moderních českých dějin se možná pár naivkům rozbřeskne a přestanou srovnávat nesrovnatelné. V "dokumentu" "1945..." jakoby ožíval duch Mnichova, britská nadřazenost, alibismus a snaha ukázat, že ti Čechoslováci přece jen nestáli za krev jediného britského vojáka a všechno je tak velice relativní... a že ten Hitler vlastně mohl mít i v lesčem pravdu :-(.

• 3.7.2018  23:22
    The Terror (TV seriál) (2018)

Neznat výbornou předlohu, byl bych spokojenější. Její třeskutá mrazivost polární noci se kamsi vytratila a zejména čtyři poslední epizody, které se místo na ledových krách a v tíživé temnotě odehrávají na štěrku zalitém sluneční září, přičemž hrdinové příběhu si tu vykračují tak nalehko, že k úplné letní pohodě už chybí jen kytara a nějaký ten rozpálený gril (ale na steaky došlo, to zase jo). Od knihy se autoři seriálu odchýlili v mnohém a samotný závěr byl v tomto ohledu asi nejhorší - nemyslím si že bych byl kdovíjaký hnidopich, ale literární Crozzier a jeho lidští i nelidští protivníci se mi líbili mnohem více, jejich seriálové provedení to má u mne s odřenýma ušima za 4*.

• 21.6.2018  22:17
    Escobar (2017)

K seriálu "Narcos", ač ho ve své filmotéce již nějakou dobu mám jsem se zatím ke své škodě nedostal, tudíž nejsem nucen s ním srovnávat, jak činí většina komentářů, které se zde dosud objevily. Pro mne je "Escobar" velmi dobře natočenou, mistrovsky zahranou, přiměřeně akčně zpracovanou a přitom nepřepálenou drsnou vzpomínkou na přelom 80. a 90. let, kdy i zprávy Československé Televize plnily záběry z ulic kolumbijských měst zdevastovaných výbuchy bomb medellínského kartelu. Bardem je jak se dalo čekat skvělý, role je mu šitá na míru a navíc tu má cemr skoro větší než já - a podobná věc člověka vždycky potěší :-).

• 16.6.2018  13:15
    Ray Mears a divoká Austrálie (TV seriál) (2016)

Do údajně panenského deštného pralesa se na řvoucí čtyřkolce po vykácené cestě přiřítí vyžrané hovado a zastaví čirou náhodou 5 metrů od mimořádně plachého a nesmírně zřídka vídaného kasuára s mláďaty. Vzápětí začne divákům líčit - samozřejmě šeptem, aby tohoto tvora pověstného svojí plachostí náhodou nevyplašil - jak úžasný, skvělý a neopakovatelný je to zážitek kasuára spatřit. Prostě to nejlepší z celého pralesa - stejně jako všechno ostatní, co nám tlouštík v předchozích 20 minutách předvedl. Kupříkladu velevzácného stromového klokana, který - považte!!! - leze po stromech. Ale teď vážně. Tento seriál nabízí celou řadu pozoruhodných záběrů divoké přírody a nabízí o ní nemálo zajímavých informací, ale nabubřelé, patetické a komediantské podání, jakým tyto informace prezentuje Ray Mears sráží celý projekt o několik tříd níže.

• 7.6.2018  22:06
    Cold Skin (2017)

Adaptace Piňolovi skvělé literární předlohy není pouhým otrockým přenesením jejího děje na filmové plátno, ale osobitou variací na dané téma, která zachovává základní prvky příběhu, přitom má svoji vlastní tvář a především zdařile pracuje s neopakovatelnou atmosférou této drsné robinzonády nastolující otázky divošství, tolerance a osamění a spojující v sobě zběsilý boj o přežití s problémy poněkud bizarního milostného trojúhelníku.

• 30.5.2018  17:32

Barokní křivky Jitky Čvančarové působí v tomto pozdně gotickém příběhu mírně anachronicky, ale pohled na jejich majitelku jako vždy potěší, stejně jako herecký projev valné většiny obsazení Jeronýmova posledního útěku. Značné množství klišé - která je zbytečné vyjmenovávat, to už za nás udělala ve své recenzi kupříkladu Mirka Spáčilová - a nějaký ten prohřešek proti historické věrnosti (ať už se týká titulní postavy, výpravy nebo jiných reálií) nepřebíjí celkově kladný dojem z tohoto záslužného TV dílka, snad jen zamrzí ona nepěkná škatulka v níž tak pevně herecky vězí Radek Holub a z níž patrně ještě dlouho nevybředne.

• 14.5.2018  20:32

Thurnův hrob v Revalu (Tallinu) se nezachoval, ale patrně tam někde stále leží, přičemž včerejšího večera o sobě musel dát vědět mohutnou podzemní rotací. Tahle slátanina snad měla být jakási pomsta Habsburků ze záhrobí nebo co... ačkoliv tady dostali na frak naprosto všichni aktéři i historie a televizní tvorba jako takové... :-(.

• 22.4.2018  11:52
    Po stopách duchů (TV pořad) (2008)

Považuje-li někdo tento pořad za "kvalitní horor", patrně hororů v životě moc neviděl a bát se při této komické slátanině budou nejspíš jen dětští nebo psychicky narušení diváci. Přitom se jedná o další zářný příklad toho, jak si pár chlápků a jejich spolupracovníků udělalo výnosný kšeft z lidské blbosti. O tom, že tento obor působnosti má před sebou i nadále světlou budoucnost, a ona zmiňovaná blbost je nekonečná svědčí i zdejší nebývale vysoké hodnocení frašky jdoucí "Po stopách duchů".

• 21.4.2018  03:17

TheRaven: skutečně, happyend jak vystřižený! Pro zájemce o danou tématiku doporučuji pro základní orientaci J. Chalupa: "Dějiny Argentiny, Uruguaye, Chile", NLN 1999 a zejména publikaci zabývající se speciálně "špinavou válkou" - Martin Nekola: "Operace Kondor", Epocha 2012.

• 18.4.2018  21:41
    Láska k divočině (TV seriál) (2016)

Spíš láska k tomu druhu myslivosti, který se nezabývá péčí o přírodu a udržením stavů zvěře v mezích vhodných pro zdárný vývoj ekosystému, ale který je prostě pouhou loveckou vášní - příhodnější by byl tedy název "Láska k lovu". Lovci holdují svému koníčku v míře u nás nevídané, byť jistě nepřekračují rámec stanovený finskými předpisy. Tamní přírodní podmínky se od českých samozřejmě diametrálně liší, počty zvěře počínaje a tváří krajiny konče. Pořad to tudíž není úplně nezajímavý, ale mentalita jeho aktérů mi prostě nesedí a kochat se jejich úspěchy mne nebaví.

• 17.4.2018  19:55
    Sněhulák (2017)

Předloha jistě není bez chyb, ale kromě pár kravin a klišé nepostrádá napětí, logický děj a od začátku do konce se čte jedním dechem. Filmové ztvárnění s románem pracuje hodně volně, což by mi nevadilo - stále je tu vynikající kamera, hvězdné obsazení, slušná atmosféra... ale co naplat, snímek honí zbytečně mnoho zajíců najednou, vyprávění je nekonzistentní a divák (zvláště knihy neznalý) může mít chvílemi značné problémy s orientací v ději. O stupiditách typu výhradně anglického jazyka u veškerých norských textů nebo zhola zbytečné linie s kandidaturou Osla na jakýsi pohár škoda slov. Ovšem co filmového "Sněhuláka" sráží v mých očích nejvíc je nezvládnutý, nechtěně k popukání komický konec - tady už chyběla jen ta příslovečná slupka od banánu.

• 14.4.2018  10:21
    Nož (1999)

Působivá Draškovičova předloha byla napsána a poprvé vyšla v roce 1982 a ve své době způsobila na jugoslávské (nejen) literární scéně značný rozruch. Bylo jí vyčítáno "otevírání starých ran" a (ne zcela neprávem) rozviřování nacionalistických vášní - každopádně se však díky ní rozproudila diskuze kolem řady do té doby tabuizovaných témat. Lekičův film děj knihy dále rozvíjí a v závěru jej přenáší až do počátku 90. let, do období občanské války, v jejímž průběhu příběh vrcholí.

• 7.4.2018  16:30
    Hračka (1976)

Skvělá satira, poněkud deprimující tím jak je více než po čtyřiceti letech od svého vzniku aktuální, pro nás v ČR nyní ještě více než tehdy.

<< předchozí 1 2 3 4 15 29 42 56