Duna: Část druhá (2024)

Možno nie až tak komplexné a trochu uponáhľané, no spôsob, akým Denis Villeneuve používa vyjadrovacie prostriedky na rozprávanie príbehu berie dych. Dokonalý príklad toho, ako dokáže strhujúca forma uzemniť diváka.

Red Rooms (2023)

Pascal Plante prináša dokonalo ozvučený a vizuálne presný thriller s napätím, zvratmi a mrazivým príbehom. Harmónia formy a obsahu s najlepšou originálnou hudbou celého festivalu. [KVIFF2023]

Oppenheimer (2023)

Christopher Nolan po tretíkrát v rade skúša niečo iné a preto je Oppenheimer okrem maximálneho fyzického zážitku, za ktorým tentokrát stojí najmä zvukový dizajn a megalomanská hudba Ludwiga Göranssona, aj jemne artový, experimentálny a abstraktný. To, akým spôsobom pracuje s vyjadrovacími prostriedkami a doslova drví zmyslové vnemy divákov je síce už klasicky nolanovské, no v kontexte žánru a konkurencie nevídané. Štruktúrou scenára mi to pripomenulo The Social Network, strihovou skladbou v niektorých pasážach Strom života a audiovizuálnym burácaním to najlepšie z Dunkirku či Interstellaru. Vrcholom filmu je samozrejme test Trinity, ktorý je zároveň pravdepodobne aj najlepšie spracovaným napätím vo filme ever. Strhujúci, formálne novátorský a tri hodiny ohlušujúci herecký koncert Cilliana Murphyho a jeho očí je jeden z najlepších filmov britského génia. Teraz už len toho Oscara. [IMAX 70mm]

Karaoke blues (2023)

Dokonalá chémia medzi hlavnými postavami, fungujúci humor, vynikajúci soundtrack a úžasná vizuálna štylizácia. To všetko je neobyčajná tragikomédia Akiho Kaurismäkiho o obyčajných ľuďoch. Bez jedineho hluchého miesta a s vďačnou minutážou. [KVIFF2023]

Unavená naděje (2023)

Pred projekciou som mal určitý strach, či tá minutáž nie je prepálená, no a potom ma Nuri Bilge Ceylan okamžite uistil, že nie je. A že on je jeden z najlepších scenáristov na svete. Absolútne strhujúce dialógového výmeny nielen ústrednej trojice, miestami prekvapivo vtipné a s jednou geniálnou scénou, ktorá podčiarkuje majstrovstvo tohto tureckého filmového spisovateľa. [KVIFF2023]

Babylon (2022)

Tak, ako Damien Chazelle vnáša energiu do každého záberu, ako agresívne a vynaliezavo pracuje s kamerou, ako dokáže skĺbiť niekoľkominút dlhé zábery s rýchlo zostrihanými montážami, ako doslova lieta s kamerou naprieč mizanscénou, to všetko utvrdzuje fakt, že je jeden z najlepších režisérov v súčasnosti. Najlepšia hudba roku. 9/10

BANGER. (2022)

Adam Sedlák vyráža dych svojou energickou a neskutočne našľapanou réžiou s rôznymi originálnymi prvkami a nápadmi  a stvoril ozajstný BANGER. Aspoň do trištvrtiny, potom tomu začne dochádzať dych a nemá to taký spád a vyvrcholenie ako by sa patrilo. Na druhú stranu je to stále jeden z najzaujímavejších a najlepších českých filmov, aké som kedy videl. No a Marsell Bendig a jeho “Láďa” dominuje celému filmu a každú scénu, v ktorej vystupuje, si jednoznačne kradne pre seba. (KVIFF 2022)

Blízko (2022)

Najlepší film tohtoročných Varov. Fenomenálny scenár, nádherná kamera plná úžasných close-upov i kamerových jázd a absolútne famózna ústredná dvojica Gustav De Waele a Eden Dambrine. Druhý menovaný predviedol herecký koncert a u mňa zatiaľ výkon roku. Lukas Dhont ma svojim režijným umom absolútne rozdrvil a stvoril masterpiece. (KVIFF 2022)

Trojúhelník smutku (2022)

Östlund sa tentokrát prekonal a doniesol satiru s množstvom absurdných scén, ktorá dokázala zaujať, šokovať, znechutiť, nadchnúť a najmä nesmierne zabaviť. Bohatý scenár, výborná hudba, bezchybní herci a jedna brilantne vygradovaná scéna, ktorú z hlavy len tak nedostanete. (KVIFF 2022)

K zemi hleď! (2021)

Adam McKay doručil nesmierne zábavnú satiru s veľkou kadenciou kritiky na našu spoločnosť, ktorá mimoriadne neprvoplánovo hovorí o aktuálnych témach ako vplyv médií, nebezpečnosť hoaxov, dôležitosť počúvania odborníkov, zneužitie moci, predvolebné kampane, manipulácia vo voľbách a množstvo dalších. Tragikomická pecka o ľudskej hlúposti s výborným remeslom, vyniká najmä strih a hudba. 9/10