Moje letní prázdniny (2012)

Spomienka na starého dobrého Gibsona. Na jeho staršie kultové akčné filmy sa to síce nechytá, ale zle to natočené rozhodne nie je.

Cesta na tajuplný ostrov 2 (2012)

Za zmienku stojí len vydarená dynamická akcia (aj tej je ale málo). Inak je to však nevtipné a príliš umelé dobrodružstvo.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Na počudovanie som dostal miesto očakávaného prepadáka príjemné prekvapenie. Veľkolepá Space Opera podobná ságe Hviezdnych vojen (dokonca to nové epizódy hravo prekonáva). Triková atrakcia, ktorá má v poslednej polhodinke veľmi slušné tempo. Bavil som sa a samého ma to nemálo prekvapilo.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Návrat Jediho je najhorším dielom starej trilógie. Úvod v Jabbovom paláci je nechutný a naozaj sa veľmi nepodaril. Ďalej sa vo filme objavujú infantilní Ewokovia, ktorí sa hodia do nejakej rozprávky pre najmenších a nie do najosudovejšej časti Hviezdnych vojen. Han Solo je tu už tiež len do počtu a bez humoru, Darth Vader stratil na sile a svojej démonickosti a finálna tancovačka na hudbu peruánskych indiánov sa do poslednej časti celej ságy vôbec nehodila.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Impérium vracia úder je najlepším dielom série Hviezdnych vojen. Hneď v úvodných minútach sa odohrá parádna bitka na zasneženej planéte Hoth a dobré tempo pokračuje až do konca. Viac temnoty, viac emócií a spomedzi ostatných dielov aj najmenej infantilnosti. O humor sa zaručene stará Han Solo (jediná postava v celej ságe Star Wars, ktorej to naozaj ide dobre), Darth Vader sa tu stáva legendárnym filmovým zlosynom a má na svedomí jednu z najznámejších hlášok v celej šírej galaxii, hudba dokonalá a toto vesmírne dobrodružstvo je naozaj veľkolepé.

Tohle je válka! (2012)

Dvaja poriadni samci sa zamilujú do toho istého škaredého káčatka s menom Reese Witherspoon a ešte sa kvôli nej takmer navzájom pozabíjajú? To ako vážne?! Vtip roka.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Tempo filmu sa až príliš vlečie a oproti nasledovníkom pôsobí film aj dosť lacno a akcie je málo. Každopádne je to aj v dnešnej dobe príjemná zábava v ktorej vládne úplne s nadhľadom Han Solo. Začiatok jednej dlhej vesmírnej ságy, ktorá zmenila kinematografiu.

Stíhači Red Tails (2012)

George Lucas sa na staré kolená zbláznil. Ak je letka černochov jeho vysnívaný projekt, tak ten chlap asi nemá všetky kolieska pohromade (čo by dokazovali aj Jar Jar zo Star Wars alebo svište z Indianu Jonesa). Našťastie pre jeho dobro film aspoň nerežíroval. Sledovať ukecanú bandu patetických černochov 2 hodiny a počúvať po každom ich zostrelení nemeckých lietadiel hlášky ako - ježiš Ti odkazuje ahoj, čierny ježiš s vami, tak čo poviete na toto pán Hitler? - je utrpenie najvačšieho kalibru.

Tajemství starého hotelu (2011)

Režisérov predošlý House of the Devil bol veľmi príjemným mrazivým potešením. Nový horor sľuboval mnohé, znovu tajomný dom a znovu hrdinku v hlavnej úlohe. Nepodarilo sa to. Scenár je priam úbohý a 80 minút z filmu ponúka len nezaujímavú a nudnú vatu. Nedeje sa jednoducho nič. Postavy blabocú, pobehuje sa po dome a celé to postráda akúkoľvek atmosféru. Posledných 10 minút filmu je už akčnejších a napínavejších, ale celé to jednoducho nedáva zmysel, nemá to dej a pôsobí to maximálne zbytočne.

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Kým v jednotke boli dialógy svižné, vtipné a dostatočne bavili, v pokračovaní už cítiť výrazné komplikácie. Už to ani zďaleka nepôsobí tak sviežo, príšerná prázdna ukecanosť skôr otravuje. Príbeh postráda pútavosť, je neprehľadný a rozhodne nezvláda držať diváka v strehu celú dlhú minutáž. Škoda toho. Akčné scény fungujú dobre, znovu nepostrádajú nápaditosť a hravosť (najlepšia akčná scéna - na rozlúčke so slobodou), tempo je dakedy veľmi dobré a zábavné. Okrem vydarenej akcie je tam na môj vkus však až príliš veľa vaty.