Mariin

Mariin

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45
    • 8.10.2017  02:16

Koncepce a scénář O. J. Blažíček, což je samo o sobě záruka kvality. trochu se divím, že toto bylo možné natočit za komunistů, ono totiž baroko je strašně moc katolické... Výstižný extrakt se záběry, které již dnes mají patinu.

• 8.10.2017  02:15

• 8.10.2017  02:14

• 27.9.2017  20:00
    V pravé poledne (TV film) (2000)

Není to nejhorší, hlavní dějová osa je téměř totožná, v některých drobnostech je to dokonce lepší než původní verze z roku 1952. Darebáci tu rozhodně nepůsobí tak legračně a slušňácky, Kaneaova manželka není cukrová panenka a krasavice, a paní Ramirézová je drobátko sympatičtější a hezčí, Zpomalené záběry některých dramatických pasáží určitě nejsou na škodu. Ovšem ten závěr v původním filmu je dle mého názoru jednoznačně lepší, jednodušší a pravděpodobnější (v originále je to 4 na jednoho, v novém 6 na jednoho), rovněž učinkování Kaneovy manželky v přestřelce se mi zdá pravděpodobnějšív v původním. A koneckonců, ten Tiomkinův hit je sice pěkný, ale v podstatě se hodí jen na začátek a konec dramatu, takže mi ani nechyběl. Myslím, že hodnocení tohoto remaku je zde na csfd až hystericky zbytečně nízké.

• 10.9.2017  10:54

Možná podobenství totality, ale v každém případě beznadějně působící film, plný absurdit a hnusu. V podstatě kafkovská deprese se sice snaží vše zabalit do uměleckého hávu, ale všudypřítomná ošklivost a zmar a současně naprostá absence čehokoliv pozitivního, nemají nic společného se skutečným životem. V rámci toho l´art pour l´art neomlouvá ani secesní prostředí (k němuž se Nový zámek výborně hodí) a dobré výkony (některých!) herců. Na rozdíl od Petra Čepka mi Táňa Fischerová připadá velmi slabá, ale o to v podstatě až tak nejde. Jako nechtěný dokument podoby Nového zámku v Jevišovicích a ukázku ducha tvorby šedesátých let“ to jakousi hodnotu má, nic víc.

• 8.5.2017  22:32
    I giochi del diavolo (TV seriál) (1981)

Viděl jsem zatím jen díl "Venuše Illská" podle Prospera Merimée a moc se mi to líbilo. Kvalitní, atmosférické, kostýmové 19. století a mysteriózní příběh.

• 17.4.2017  15:04
    Arcana (1972)

Spíše drama, nikoliv horor, ale zvrácené drama. Film, jehož děj je založen na praktikování spiritismu milánskou vdovou a jejím synem (zpočátku jen pro peníze), v podstatě ukazuje zvrhlost a oddanost zlu.Vše zamaskováno do surrealistického hávu, aby se stavělo na odiv "nezávislé umění" a předešlo se oprávněné cenzuře. Vztah mezi matkou-vdovou a synem je téměř incestní. K tomu levicové (neomarxistické) zabarvení scénáře je zcela zjevné. Fuj tajbl, i když umělecké prvky to nesporně má...

• 16.4.2017  22:38

Zajímavé jen z hlediska dějin eurowesternu. Jedno z raných děl spaghetti žánru italsko-španělské koprodukce. Morálně nezávadné, ale z dnešního pohledu neskutečně naivní. Nevhodná hudba (Morricone?!), toporné herectví, nechtěně komické střelecké scény. Sara Lezana v roli nevlastní Gringovy sestry zcela nevýrazná a nezajímavá, na rozdíl od Micaely Rodriguez v roli bývalé Gringovy milenky Marie...Točeno v okolí Říma, městečko (má být na pomezí Mexika a Texasu) zde působí silně papundeklově. Ve své době ale asi příjemná podívaná...

• 30.3.2017  22:27

Znamenité zpracování tradičního tématu, asi stokrát kvalitnější než Strachovy pokusy o mysteriózní thrillery. Pomalé, přitom dramatické jak Beethovenova Moonlight Sonata... Jedno z nejlepších děl tzv. gotického hororu let devadesátých, odehrávající se v barokní Itálii. Obě hlavní postavy, student vyloučený ze semináře, a exkomunikovaný monsignore, jsou výborně zahrané. Skvělá atmosféra, estetika vizuální i zvuková, pomalý tajemný příběh. Rozhodně stojí za pozornost. Přesněji 4,5.

• 5.3.2017  18:45
    Letem světem: Velké výpravy (TV seriál) (2012)

Skotsko-paraguayská míšenka Judith Jonesová, ovládající brilantně španělštinu i angličtinu, je sice fotogenická a vtipná, ale celý seriál je pojat výrazně levičácky. Díval jsem se na díly z Mexika, střední Ameriky a Argentiny a nápadné je, že v žádném díle nebyla věnována špetka pozornosti např. pozoruhodným církevním stavbám a kostelům, které jsou pro koloniální architekturu těchto oblastí typické a některé by mohly být nazvány divy světa. Též komentáře, věnující se historii, jasně svědčí o neomarxistickém zabarvení.

• 3.3.2017  20:26
    Spotlight (2015)

Závažný námět spíše pro dokumentární film je v tomto případě zpracován ploše, bezbarvě, jakoby měl jen jednu strunu - vůbec tu není ukázána bostonská společnost alespoň v trochu širším spektru, není tu ukázán nikdo z kněží, nikdo z katolíků, postavy nejsou prokresleny. Vše je zaměřeno jen na "statečné" a "charakterní" žurnalisty a jejich únavné konverzace. A jak si správně povšiml např. xxmartinxx: "není tu bůh" (napsal sice s malým "b", ale platí to i pro velké "B"). Tom McCarthy zjevně na hlubší pohled nemá.Tady nelze mluvit o filmovém umění; ověnčení filmu Oskary je zřejmě za skandální námět...

• 13.2.2017  20:01

Jesus Franco je břídil a fušér.

• 13.2.2017  18:41

Celkem neprávem zapomenutý gotický horor, odehrávající se v balkánském prostředí. Příběh je brakový, naivní a má dějový spád, lze mu snadno rozumět i bez titulků, co svědčí o jisté (pohádkové) kvalitě. Režisér je zajímavou osobou, původním povoláním duchovní teosofické sekty (LKK).

• 12.2.2017  20:16
    Libido (1965)

Mysteriózní thriller, čerpající z freudovských zvráceností a obvyklých kriminálních zápletek. Kladem jsou "gotické" milié starobylého zámku a typizované ženské postavy, naivní blondýnky a záhadné brunety. Typická braková oddechovka z 60. let, jejíž expresionistickou účinnost umocňuje černobílý obraz. Přesněji 3,5.

• 18.1.2017  22:39

Jak se odhalilo, film je založen na lživé výpovědi! - film zatím nehodnotím, neviděl jsem jej. http://www.rozhlas.cz/vltava/dokument/_zprava/efter-festen-po-oslave-jaka-je-skutecnost-sexualniho-zneuziti-ve-filmu-rodinna-oslava--1559514?print=1

• 18.1.2017  20:50

Stejně dobrý film jako jednička. Režisér ví, co točí a herci vědí, co hrají. M. J. Hartová v roli obviněné učitelky a Ray Wise v roli zkušeného žalobce jsou vynikající. Když se zarmoucený čínský konvertita přichází modlit do (luteránského) kostela, zazní krásná melodie modlitby "Blíž k Tobě, Bože můj" (Nearer, My God, to Thee), kterou přijali i katolíci. Mohu konstatovat, že nejméně 3/4 filmu se mi velice líbila; zvláště pasáže u soudu svědčí o tom, že autoři filmu čerpají z životní zkušenosti. Jako obvykle, u těchto evangelikálních produktů, mi pochopitelně neseděla "baptistická" rozjásaná mentalita, která se naplno rozpoutá v závěru. Jinak ale díky protestantům za takové radikální příběhy, v tomto případě i celkem slušné umělecké úrovně (herectví, dialogy). Rozhodně stojí za vidění a navíc, u takových filmů jsou komentáře zajímavé a hodně vypovídají o pisatelích...

• 14.1.2017  22:53

Tohle je hanba českého filmu, jméno Jiří Chlumský si budu pamatovat a nezapomenu na autora slabomyslného scénáře, Miloně Čepelku. To, co má být humorné, je tu jen a jen trapné.Jazyk (mluva) neodpovídá stavu a době, oděvy a chování venkovanů opět svědčí o neznalosti Pražáků. Podle výpravy ten film musel něco stát, ale je to ostuda, a to hlavně s ohledem na vážnost tématu - 2. světová válka, konkrétně její závěr spojený s odchodem Němců, to není žádná legrace. Němci byli všechno možné, jenom ne idioti. Škoda, půvabné zámecké exteriéry v Jevišovicích a krajina jihozápadní Moravy byly zneužity k takovému paskvilu...

• 13.1.2017  21:06

Nechtěně komické, zastřelení vždy vyskočili, rozpřáhli ruce a udělali kotrmelec. Jako herci by obstáli je Steffen a Wolff, vše ostatní mi připadalo amatérské a pochybuji, že "brakový mistr" Klimovsky tu měl větší účast.

• 30.12.2016  20:54

Naprosto výstižný komentář viz fragre, já nemám co dodat.

• 29.12.2016  21:58
    Ukradená nevinnost (TV film) (2007)

Docela slušný thriller, nechápu co se komu nezdá na herectví neznámých herců. Překlad "Ukradená nevinnost" musel vymyslet nějaký idiot, který nejspíš píše oficiální texty distributora. Vůbec neodpovídá.

• 29.12.2016  21:44
    Vinnetou (TV seriál) (2016)

Pojetím (nikoliv věrností!) určitě bližší Mayovým románům, než filmy předchozí, zároveň se blíží tak trochu i londonovkám. Navzdory špatným prognózám, oprávněným obavám a zdejším odsudkům to ale není úplně špatné! Syrovější a drsnější, ale přesto také idealistické, zase jinak. Vše mi tu připadá celkem přiměřené, lehká erotika, ne moc bitevních vřav. Oceňuji rovněž jemné náznaky spojitosti s Vinnetouem 60. let (hudební reminiscence, chorvatská krajina, někteří herci). A zároveň jde o pojetí zcela odlišné. Myslím si, že Američané by to tak dobře nedokázali natočit. Na rozdíl od Reinlovek mnohem méně akce, romantiky a humoru, silně narativní, takže mám pocit, že by se příběh dal až o 40-50% zkrátit. Zbytečnou chybou např. je, že tu Karel May (Old Shatterhand) vystupuje v prvním dílu jako pokřtěný volnomyšlenkář (ve třetím je najednou věřící křesťan) a Apači (a Vinnetou) jsou tu na rozdíl od knihy polyteisté. Po prvním dílu 4,5, líbilo se mi to - a to jsem velký ctitel Reinlových mayovek ze 60. let....Po druhém dílu hodnocení dolů, třetí díl má kvalitu prvního, ale je moc zdlouhavý. Mario Adorf v roli Santera st. vynikající.

• 27.12.2016  10:24
    Zázračný nos (TV film) (2016)

Pohádka nevyužila potenciál exteriérů, děj je zdlouhavý, nemá spád ani vtip. Další chybou je příliš civilní projev - králové s princeznami a dvorem mají mít výrazně jiné chování na rozdíl od prostého lidu (byť kladných postav), než aby se to projevilo pouze v tom, že princezna podá při seznámení ručku k políbení. Nepochopení tohoto velikého rozdílu, se negativně projevuje snad ve všech nových (českých, slovenských) pohádkách i dobových inscenacích (např. seriál První republika - děs!) - proto pak také nemají vůbec žádnou atmosféru. Postavy zde také jednají proti smyslu svých načrtnutých charakterů - např. král, který prý léta úzkostlivě hlídá dceru, ji pak klidně (na doporučení chůvy) nechá tři dny bloudit kdovíkde, rozhazovačná a rozmazlená princezna se chová rozumněji a sympatičtěji než vládnoucí král otec a jeho matka, atd. Tuto "pohádku" lze sledovat jen tehdy, pokud člověk má v úmyslu zkazit si náladu.

• 26.12.2016  14:09

Rozhodující, šokující a přesto dost pravděpodobný výrok zazní na konci od prof. Olivy. Není sice založen na "vědě", ale na legendě, přesto je důležitým faktem.

• 25.12.2016  17:35
    Blázinec (1988)

Sám bych dobrovolně tento film asi nikdy nevyhledal, ale zahlédl jsem ho v TV a dodíval se zvědavě až do konce. Film je to příjemný, mírně vtipný, nikterak nadprůměrný, ale pobavil mne. A končí hezky, dává dobrý příklad manželům a mladým lidem.

• 24.12.2016  10:40
    Sušický betlém (TV film) (2005)

Dokument o velmi záslužně a pěkné práci.

• 24.12.2016  10:37
    Kolínský Dóm (TV film) (2011)

Podle mého názoru špatný dokument a úžasné stavbě; velmi mne zklamal. Katedrála tu nebyla ukázána ani trochu komplexně (není tu snad ani jediný celkový záběr na exteriér!), nezazní tu ani, komu je zasvěcena (pouze se mluví o relikviáři sv. Tří králů). Chybí tu rozlišení stavební fáze gotické a neogotické. Prolínání pomalých obrazů a historických personálních rekonstrukcí přímo nesnáším.

• 6.11.2016  22:44
    Columbo: Za úsvitu (TV film) (1974)

Jeden z nejlepších dílů.

• 27.10.2016  23:00
    Habsburkové (TV seriál) (2015)

Zatím dávám čtyřku, počkám na další díly, může to jít nahoru i dolů. Netěšil jsem se na Pavla Kříže, ale nebylo to tak hrozné, naštěstí je ukazován spíše z dálky. Přínosné jsou záběry přímo na místech, kde se historie odehrávala, zatím ujdou i zjednodušené průpovídky. Jinak chápu, že je těžké na malém prostoru vše obsáhnout, i tak dokument působí jako velmi rychlý sled dat a osob. Ale nejsem zklamán a těším se na další díly. - ---------2. část - stejný dojem a názor, dost dobré. Jsem zvědav, jak bude pojat díl o 17. a 18. století. - -----------Třetí díl mne zklamal. Křížova průpovídka u defenestrace, resp. vyhození místodržících z hradu pražského r. 1618, je nehorázná a hloupá. Vždyť to nebylo nic jiného než neúspěšný pokus o vraždu a jestliže písař se jí snažil zabránit, jednal naprosto správně bez nějaké vypočítavosti. Dále mi vadilo zcela odbyté a ledabylé informování o tom, že Habsburkové vlastně ochránili Evropu před Turky, význam katolické církve aj. Snížení hodnocení je u mne na spadnutí, ale ještě počkám na čtvrtý díl...

• 11.10.2016  14:28

Western s kriminální zápletkou o dvou bratrech (dvojčatech), z nichž jeden je šerifem a druhý zločincem. V hlavní roli Craig Hill s nepříjemně světlýma očima. Slabě průměrné, takřka televizní zpracování. Nic víc než brak a oddechovka.

• 13.8.2016  22:14
    O Apóstolo (2012)

Mysteriózní loutkový film s výbornou estetikou, výtvarnou i zvukovou. Český divák si chtě nechtě musí vzpomenout na Zemanova Čarodějova učně, nicméně tento španělský film je výtvarně plastičtější a rozmanitost lidských hlasů mnohem pestřejší (španělština je krásná). V podstatě jde o příběh zloděje, uprchlého z vězení, který se zaplete do prokletého městečka, ležícího na trase do poutního místa Santiago de Compostella. Myšlenkově je příběh, zvláště jeho závěr, bohužel poněkud prosycen magií, ale filmu rozhodně nelze upřít napínavost, podmanivou atmosféru a uměleckou kvalitu. Určitě stojí za vidění.

<< předchozí 1 2 3 4 12 23 34 45