Mariin

Mariin

Česko

1 2 3 4 5 6 7 12 23 34 45
    • 27.2.2016  10:53

Typický španělský brak, již devátý ze série o polském šlechtici-vlkodlaku Waldemaru Daninském, tentokrát v režii samotného Paula Nashy-ho (uveden jako Jacinto Molina). Poněkud překombinovaný scénář, ale pro diváka, který zcela vypne rozum, bohatá porce dekadentní zábavy, namíchaná snad ze všech ingrediencí žánru o vlkodlacích a upírech. Začínáme v 16. století, pak se ocitáme ve 20. století, kde se na plovárně tři emancipované lepé děvy rozhodnou vypravit se do Karpat pátrat po vlkodlakovi a Alžbětě Báthoryové. Převážná část film se vyznačuje koloritem gotického hororu a odehrává se téměř výhradně v noci (svíce, děvy v nočních košilích atd.), samozřejmě řada scén tu působí nechtěně komicky. Ačkoliv se má jednat o karpatský hrad, v celkových záběrech se ukazuje svérázný španělský kastel. Proti monstrům funguje posvěcený stříbrný kříž...

• 26.2.2016  21:36

Film žánru sci-fi hodně dobově podmíněný románem Iry Levina, čiší z něho revoluce šedesátých let, jejíž nejsem obdivovatelem. Hlavně feminismus a prolomení sexuálního tabu, jinak natočeno velmi dobře s výbornou herečkou Katharine Ross. V závěru mírně hororové prvky. Myšlenka a zápletka vlastně velmi jednoduchá, takže by příběhu prospěla kratší stopáž.

• 14.2.2016  16:56

Tatiana Vilhelmová v zajetí šíleného kastelána Jiřího Dvořáka na hradě Velhartice. Dost dobrý, napínavý horor, velmi dobře zahraný zejména Tatianou Vilhelmovou. Atmosféra tajemných zákoutí hradu ovšem mohla být využita lépe...

• 14.2.2016  16:01
    Hotel (2004)

Kvalitní film, u něhož bych se nedivil extrémním výkyvům hodnocení. Někdo ho úplně zavrhne, někdo bude možná nadšen. Veskrze náznakový, lehounký mysteriózní thriller, v němž není žádné násilí a krev. Tísnivý (kafkovský) pocit zde vyvolává společnost lidí v hotelu sama o sobě. V hlavní roli sympatická slušná dívka Irena, která začíná pracovat jako recepční v hotelu Waldhaus. Divák je stále s ní a sleduje i běžné banální činnosti (pro Hausnerovou charakteristický "dokumentární styl"). V pozadí celého nejasného a náznakového příběhu je legenda o lesní čarodějnici z konce 16. století (takových legend je v Rakousku a ve Štýrsku hodně), ale ani ta se za celou dobu nikterak jasně neprojeví.Nicméně od začátku do konce převládá pocit neklidu, umocněný zvukovou podmalbou. Po skončení filmu si uvědomíme, že křížek, který Irena nosí na krku, je klíčovým symbolem k chápání děje. Dalo by se uvažovat i o čtyřech hvězdičkách, ale přece jenom se mi to zdálo chvílemi příliš zdlouhavé. Jessica Hausnerová mne hodně zajímá, je pro mne tajemná jako její filmy. Je to ateistka, židovka nebo co? Ona ví, co je to katolická víra, ale zatím jsem nepoznal, jestli je věřící nebo agnostička, která si zahrává s religiózními tématy...

• 12.2.2016  20:15
    Disco Latine (TV pořad) (1995)

Bylo to dobré, škoda že už to TV neopakovala. Marně na to čekám...

• 10.2.2016  08:43
    Smrt Anežky Hrůzové (TV film) (1992)

Stejně manipulativní jako všechna soudobá produkce na toto téma.

• 9.2.2016  20:13

Ve své době pěkný dobrodružný film pro děti podle verneovky "Děti kapitána Granta". Dnes již triky působí spíše úsměvně, ale ten, kdo viděl podobné filmy jako dítě, neodolá nostalgii.

• 8.2.2016  20:23
    Zločin v Polné (TV film) (2016)

Pro mne zklamání poté, co jsem četl převážně kladná hodnocení filmu. Především proto, že je to opět krajně zjednodušené pojetí tendenční pro-židovské, pro-hilsnerovské, které příběh staví tak, aby (pro blbého diváka) od začátku jednoznačně obhajoval židovského šnorera Hilsnera. Z hlediska umělecké kvality mi tu chybí nástin prostředí malého, ale sebevědomého českého města poblíž německé Jihlavy, v němž se nachází poměrně velká židovská čtvrt. Chybí mi tu polenské ghetto se synagogou, náčrt mentality převážně katolického obyvatelstva Polné (ti jsou tu ukázáni jako pověrčiví a ziskuchtiví burani) a náčrt povahy židovského světa. Hilsner zde není prezentován popravdě jako drzý prolhaný lotr, ale eufemicky jako jednodušší člověk, kterému je jenom ubližováno. Víme přece, že u soudu hodně lhal, což napomáhalo k jeho odsouzení. Jinak, tímto netvrdím, že Anežku zavraždil Hilsner. Ono se to neví dodnes. Ale vadí mi to, že se našim předkům tak kálí na hlavu, a to v českém filmu. Vadí mi primitivní černobílé zjednodušení, kterého se tu autoři filmu dopustili. Herecké výkony nepovažuji nikterak za oslnivé, zejména u venkovských (maloměstských) postav. Viz též rovněž tendenční dokumenty http://www.csfd.cz/film/385902-pripad-leopolda-hilsnera/komentare/ a http://www.csfd.cz/film/357374-smrt-anezky-hruzove/prehled/. Ti, co jsou dnes "nad věcí" a odsuzují naše "fanatické" předky, budou první, kdo odsoudí nějakého toho imigranta z údajného zločinu, jenom proto, že je jiný. Židovské rituální vraždy jsou známy z více míst Evropy, ale všechny jsou dnes židovskými historiky popírány a za "pověrčivost" jsou peskováni křestané. Prostě tento Polesného film řadím mezi filmy dobově podmíněné, tendenční; až příliš manipulujících s divákem, a tipuji, že s odstupem času se jeho hodnocení bude hodně měnit... Dobré postřehy má v recenzi např. Martin Svoboda http://magazin.aktualne.cz/televize/recenze-zlocin-v-polne-prinasi-chvalyhodne-tema-mene-chvalyh/r~2d8ea3c6c80c11e59e52002590604f2e/ Výstižný titulek: hystericky anti-hysterické! A ještě toto stojí za přečtení: https://makrofagblog.wordpress.com/2016/02/08/film-zlocin-v-polne-dil-druhy-labyrint-lzi/

• 6.2.2016  16:01

Další ze série "Filmy ne na spaní", tento s názvem "Dětský pokoj". Mladý manželský pár koupí starý dům a má v něm obavy o své sedmiměsíční dítě. Zdá se, že někdo navštěvuje dětský pokoj. Opět charakteristický, pomalý, atmosférický, mysteriozní thriller, postavený na paranormálním jevu zdvojení osobnosti.

• 5.2.2016  19:27

Kvalitní mysteriozní drama mexicko-židovského režiséra Ripsteina potvrzuje, že mexické filmy patří ke světové špičce. Jde o pomalu plynoucí, gradující, atmosferický příběh o čarodějnici s tak realisticky zahranými projevy, že právě v tom spočívá hrůzný náboj filmu. Vynikající kamera, zlověstná Isabela Corona v roli tetičky i půvabná herečka Diana Bracho v roli matky, i kolorit koloniálního domu se secesním interiérem přispívají k uměleckému zážitku. V mexickém prostředí tu ovšem zcela nelogicky chybějí prvky katolické zbožnosti, bez nichž by taková rodina byla nemyslitelná. Stavba filmu a plynule stupnovaná gradace připomíná ještě lepší mexický horor Hasta el viento tiene miedo.

• 4.2.2016  17:30
    Zapomenutá kletba (TV film) (2007)

Myšlenka, resp. nápad natočit dobrodružný mysteriozní film na téma, že materiál, který roku 1923 použil Cecile DeMille při natáčení filmu "Desatero přikázání" nebyly vše jen rekvizity, ale také originály, není špatná. Ale scénář je tak mizerný a chaotický, že jsem se díval jen kvůli brazilské krasavici Moreně Baccarin. Jinak to vypadá jako slabý odvar známého filmu Mumie apod. Zajímavostí je, že hudbu komponoval český emigrant Dřízhal.

• 31.1.2016  11:11
    Rybička (TV film) (2015)

Jako rodinný film odpad, jako pohádka pouze pro děti snad, možná podprůměr. Scénář slabý a herectví velmi špatné (Helena LiaTachovska). Herec je jen Josef Polášek, ale ten se v tom tuctovém příběhu ztrácí.

• 24.1.2016  18:13

Nad průměr vystupují jen sekvence s lady Marshovou, jinak mi film připadal chaotický, bez gradace a bez napětí.

• 24.1.2016  14:34
    Dracula (TV film) (1973)

Údajně jeden z nejobtížněji dostupných filmů s adaptací klasické předlohy.

• 24.1.2016  11:34
    Dracula (TV film) (1974)

Dosti dobré britské zpracování, držící se zkrácené literární předlohy (vypuštěny jsou např. pasáže z blázince nebo události na lodi aj.). U nás téměř zcela neznámé, poměrně kvalitní brakové dílko, koloritem připomínající hammerovskou produkci. Palance jako Dracula je přijatelný, Muray Brown jako Harker rovněž. Draculův hrad je natočen v Chorvatsku (Trakošćan). Tento TV film s poměrně skromnými prostředky, na nic si nehrající, patří k těm lepším, zpracovávajícím klasické literární dílo. Černobílá televizní inscenace Anny Procházkové s démonickým Iljou Rackem je však celkově ještě daleko lepší http://www.csfd.cz/film/208119-hrabe-drakula/prehled/. Proto má toto Curtisovo dílo smůlu, že jsem je viděl až poté. - Zajímavost, jež byla adminem odepřena zveřejnit: "V úvodní scéně v hostinci v Bystrici se objeví česko-židovští herci Hana M. Pravdová a Jiří Pravda jako hostinský. Harkerovi, jenž mluví anglicky, nerozumí, a mluví s ním rumunsky".

• 9.1.2016  19:24
    Přineste si židli (TV pořad) (1978)

Ve své době skvělá zábava, byl to nový, originální druh humoru, dnes mi to připadá slabší než dřív. Bez normalizačního socialismu 70. let však tyhle srandičky poněkud ztrácejí šťávu, nebo se mi to je zdá? Mládkův humor, na rozdíl např. od humoru Holzmannova, není nadčasový...

• 9.1.2016  18:08

V době svého vzniku jistě vysoce atraktivní dokumentární film, seznamující diváka s výsledky výzkumů biblické archeologie, které potvrzují pravdivost Bible. Dnes jsou výzkumy již zase o něco dále, a tak tento dokument pochopitelně upadá v zapomnění.

• 2.1.2016  17:49

Nádherně kýčovitý, slaboduchý gotický horor, odehrávající se v Karpatech v 19. století. Po španělském způsobu volně historizující kostýmované ženy, z nichž ale přímo sálá estetika 60.-70.let. Hnedle čtyři krasavice (dvě argentinské herečky, jedna Němka, jedna Francouzka) přijíždějí dostavníkem k Drakulovu hradu! Jaká to příležitost pro hraběte (Paul Nashy)! Aguirre by tu hravě konkuroval Hammerovkám, ale -bohužel- příliš přitlačil na pilu, aby si zajistil komerční úspěch. Přehnal to s krvavými a násilnými scénami (což u něho arci není náhoda). Škoda, kdyby se film sestřihal, byla by z toho příjemná, barvitá hrůzná pohádka se všemi typickými atributy klasického žánru. Takto ale jen za 3.

• 1.1.2016  21:59
    Jaro 45 (TV pořad) (2015)

Tzv. Přerovský masakr, zavražděni většinou karpatští Němci, ženy a děti...

• 27.12.2015  12:11
    Bůh král (1975)

Historický příběh z 5. stol., odehrávající se na Srí Lance. Sinhálským králem se pomocí násilí stává nemanželský syn Kasya, jehož zplodil král Dathusenu s palácovou společnicí. Legitimní nástupce Magalla slibuje odplatu, proto Kasya nechá zbudovat podivuhodnou skalní pevnost Singirya. Jeden z mnoha "srílanských" filmů britského režiséra Periese, žijícího na Srí Lance.

• 24.12.2015  18:41

Dost dobré, animace i dabing. Mohou se na to dívat děti i rodiče. Krátké, relativně samostatné příběhy, které na sebe navazují.

• 21.12.2015  19:29

Uf,to je znepokojivé drama. Podle skutečné události z roku 2005. Takřka celých 150 minut se odehrává v malém ženském monastýru. Pětadvacetiletá dívka Alina se vrací z Německa, kde pracuje, za svou přítelkyní Vojčitou, která se stala mniškou v rumunském klášteře. Mniška se od vztahu s přítelkyní oprostila a nachází svou cestu s Bohem, naproti tomu Alina se stále upíná na Vojčitu. Ústředním motivem filmu je posedlost Aliny, která se v klášteře začne projevovat. Poté, co ji lékař doporučí místo nemocnice pobyt v klášteře, se její stav zhoršuje a nakonec dojde k exorcismu. Ten zde však není ukazován (jako v jiných filmech) pro atraktivitu, ale je tu postaven jako veliký otazník na konec. Současná společnost vlastně není na podobné případy vůbec připravena. Silná scéna je např. když přivezou Alinu z kláštera do nemocnice, jak s řeholnicemi mluví lékařka. Tento film nechává na samotném divákovi interpretaci příběhu. Není jednoznačný, zato je neúprosně realistický, až dokumentární - a hlavně znepokojivý. Rumunská dramata rozhodně mají svou kvalitu. Podotkněme, že pravoslavné prostředí chudičkého kláštera bude působit na naši "západní" povahu spíše zaostale a bigotně, to ale nic nemění na velkém otazníku, který na závěr naskakuje....Přesněji 3,5 až 4. - Přínosný komentář např. Traffic. Jak vidno, režisér Mungiu není žádný břídil. Je autorem vynikajícího dramatu o potratu s názvem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny http://www.csfd.cz/film/231418-4-mesice-3-tydny-a-2-dny/prehled/.

• 20.12.2015  14:54

V době vzniku snad atraktivní film. Pro mne dnes zklamání. Za body stojí snad jen herectví Lino Ventury, jinak mi vše ostatní přišlo naivní.

• 19.12.2015  17:53
    Brána do záhrobí (1981)

Opět se mi potvrdilo, že Fulci byl mizerný režisér, který neuměl nic víc než stavět na nechutnostech a brutalitě. Na opravdové umění nikdy neměl. Také tento produkt je jen absurdní spletenec nelogických, absurdních, samoúčelně krvavých scén.

• 19.12.2015  15:56
    Bratr (1997)

Ruský thriller o chladném ruském zabijákovi, který předčí svého staršího bratra. Jeho "kamarádem" je německý bezdomovec, přežívající na petrohradském luterském hřbitově. Marně jsem ve filmu hledal nějakou myšlenku. Napínavé to je, ale pouze na jedno zhlédnutí. Balabanovův Topič se mi zdá lepší, i když ani tam žádné hlubší myšlenky nejsou.

• 17.12.2015  20:29
    Topič (2010)

Pozoruhodný film, drama s prvky černého humoru, odehrávající se v depresivním industriáním prostředí v postsovětském Rusku. Hlavní postavou je Jakut Skrjabin, vysloužilý major, hrdina SSSR z Afghanistánu, který po zranění skončil jako topič v kotelně. Kolem něj se pohybují dva gangsteři, zabijáci, s nimiž vychází až do určité doby... Černobílý epilog převádí do obrazu Skrjabinovu "knihu" o Jakutech, kterou v kotelně ve volném čase psal. Ve filmu je hodně násilí, místy i erotika (nikoliv samoúčelná, ale ukazující absurditu) a závěr vyznívá bezútěšně a beznadějně. Jednoduchý kytarový doprovod dodává filmu místy až prvky černého humoru (vzpomněl jsem si na Bílé slunce pouště, to je ale zábavnější). Režisér Balabanov však rozhodně stojí za pozornost. Přesněji 3,5.

• 13.12.2015  16:28
    Zámek (1968)

Kvalitní zfilmování Kafkova "Zámku". Nemám toto dílo rád, ale v jeho provedení nevidím žádné nedostatky. Zajímavé je, že Iva Janžurová tu zahrála krátkou scénu nahé Olgy v šenku.- Je ta beznaděj, bezvýchodnost odrazem Kafkova židovství nebo je to obecně lidský úděl?

• 12.12.2015  18:01
    Asmodexia (2014)

Zmatený děj, přemíra dryáčnicky "šokujících" scén, slaboduchý závěr. Oproti starším filmům ze 70.let na podobné téma, zjevně úpadkové.

• 12.12.2015  14:42
    The ABCs of Death (2012)

Zvrácenost, nechutnost, neumění.

• 12.12.2015  14:30
    Večer pod lampou (TV pořad) (2011)

Díval jsem se na několik talkshow "Pod lampou" Štefana Hríba na TV NOE (Fedor Gál varuje), Západ versus Východ (Tomský, Čarnogurský, Zajac, Šafin), ale přišlo mi to jako prázdné, nesmyslné tlachání.

1 2 3 4 5 6 7 12 23 34 45