Tjaden

okres Brno

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 26.10.2017  22:25
    Zmrzlá zem (2013)

Vcelku solidní film na motivy příběhu sériového vraha Roberta Hansena, který se vyznačoval tím, že své oběti vypouštěl v aljašské divočině, kde je poté lovil jako vysokou zvěř. Určitou výtku mám k obsazení Johna Cusacka. Ten sice nehraje špatně, avšak do podoby reálného Hansena má hodně daleko (pouhé brýle zkrátka nestačí). Ke konci mě rovněž čím dál více štvala přikrášlená dějová linka s prostitutkou Cindy jako klíčovou svědkyní. Více prostoru mělo být podle mě věnováno osobnosti vraha, o jehož pohnutkách se toho nezasvěcený divák příliš nedozví.

• 20.10.2017  17:04
    Mindhunter - Série 1 (série) (2017)

Toto spojení Netflixu a Davida Finchera vyústilo v lahůdku pro každého "fanouška" sériových vrahů a forenzní psychologie. Pomalé, neakční avšak perfektně mrazivé vyprávění, jehož ústředním motivem jsou rozhovory s existujícími sériovými vrahy, jejichž herečtí představitelé jsou do svých rolí neskutečně trefně vybráni. Pokud vám něco říkají jména Edmund Kemper, Richard Speck či Jerry Brudos, přijdete si na své. V podstatě se jedná o sledování historického vývoje profilování sériových vrahů, avšak díky režii Finchera a spol. se jedná o skvělou krimi/ thrillerovou podívanou. Vytkl bych možná až zbytečně velký prostor, který je věnován osobním životům hlavních postav, ačkoli chápu, že tvůrci chtěli mimo jiné ukázat, jak dokáže čas strávený ve společnosti zvrácených zločinců poznamenat lidskou psychiku. Věřím, že slíbená druhá série udrží nastavenou laťku.

• 4.9.2017  12:57
    Narcos - Série 3 (série) (2017)

Třetí série do jisté míry strádá absencí Pabla Escobara, respektive jeho charismatického představitele Wagnera Moury. Co naplat, na rozdíl od partičky kníratého tlouštíka z Medellínu byl kartel z Cali daleko více sofistikovanější organizací a neliboval si tolik v násilí, natož přímé válce vůči kolumbijskému státu. Z tohoto důvodu je trojka méně akční a chudší na brutální scény, na něž jsme byli zvyklí z předchozích sérií (ačkoli na ně pochopitelně taky dojde). Řemeslně se však jedná opět o špičkovou podívanou. Čtvrtá série se podle všeho přesune do Mexika - už se nemůžu dočkat!

• 13.7.2017  22:51
    Legendy kriminalistiky (TV seriál) (2017)

V podstatě není co vytknout. Uvítal bych pouze víc dílů (od 90. let jsme zde zažili více zajímavých kriminálních kauz, které by zasloužily vlastní zpracování).

• 9.7.2017  19:34
    Zločiny za hranou (TV seriál) (2011)

Viděno deset dílů: některé případy zajímavé, jiné fádní a nudné. Dokumentární sérii jako celek značně brzdí zpracování. Navzdory úvodním upozorněním o obsahu "názorných ukázek" nemá divák šanci vidět žádné skutečné snímky z místa činu, ba co víc, občas chybí dokonce i civilní fotografie pachatelů či jejich obětí (v tomto ohledu si vážím slovenských Najväčších kriminálnych prípadov a českých Legend kriminalistiky). Díly jsou bohužel povětšinou tvořeny hranými rekonstrukcemi, výpovědmi "mluvících hlav" či nicneříkajícími dlouhými záběry na město či krajinu.

• 17.4.2017  22:00

Ben Affleck podle mě není špatný scénárista (Dobrého Willa Huntinga či Město považuju za kvalitní filmy), ale tohle se mu těžce nepovedlo. Knihu Dennise Lehaneho jsem nečetl, takže nevím, do jaké míry se Ben držel jeho literární předlohy. Určitě to bude talentovaný spisovatel - viz již dříve zfilmovaná Tajemná řeka či Prokletý ostrov (jeden z mých nejoblíbenějších filmů)... Pod rouškou noci však považuju za průšvih, a to především právě kvůli scénáři. Boss italské mafie udělá z irského bankovního lupiče (hlavního hrdiny) po jeho návratu z kriminálu jen tak zčistajasna jednoho ze svých nejdůležitějších lidí a přenechá mu velení nad veledůležitou operací na Floridě (zvlášť po tom, co ho onen lupič poslal před svým odchodem do basy k šípku)? Nemluvě o celkovém charakteru hlavní postavy, ztvárněné samotným panem režisérem a scénáristou. Má to být sice veterán, co "v sedmnáctým narukoval do Francie, kde sejmul pár skopčáků", ale celou dobu jsem mu nemohl uvěřit jediné slovo. Na jednu stranu se snaží řídit výnosný ilegální podnik, kolem něhož umírá spousta lidí, zároveň se však se strnulou grimasou neustále babrá v moralizujících úvahách a kýčovitých romantických vzplanutích. Filmových gangsterů, s kterými divák může s klidným svědomím sympatizovat, ačkoli se nejedná o žádné beránky, bylo na plátna a obrazovky uvedeno nespočet (namátkou Michael Corleone, Tony Soprano či Nucky Thompson). Affleckův dušínovský Joe Coughlin mezi ně však, i přes svou křečovitou snahu, nepatří...

• 31.3.2017  20:50

Ze začátku to vypadá jako mix Volného pádu a Klubu rváčů (upgradovaná verze pro týpky ve středních letech), bohužel časem se děj trochu rozplizne a i přes téměř seriálovou stopáž jsem se chvílemi neubránil nudě. Přesto se nejedná o film, který by se měl zcela propadnout do zapomnění. Pro mě vždy nepřílíš sympatický Macy zahrál rebelujícího kravaťáka velice dobře (zejména jeho finální proměna ve zkušeného mukla byla neskutečná), potěšily mě i známé tváře ve vedlejších rolích (Stiles, Mantegna, Woodbine).

• 4.3.2017  21:23
    Acid House (1998)

Acid House jsem si pustil téměř bezprostředně po dočtení Welshovy stejnojmenné knižní předlohy. Paul McGuigan zfilmoval tři z mnoha povídek obsažených v původní knize, přičemž přísnější měřítko snese jen ta prostřední (Měkkejš) s Kevinem McKiddem (Tommy z Trainspottingu či Lucius Vorenus z Říma) v hlavní roli. Toto filmové zpracování na mě zkrátka působilo jaksi amatérsky a až moc ujetě - ne všechny literární díla holt jdou zfilmovat. U dalších Welshových knih - Trainspotting a Filth (Sviňák) se to režisérům povedlo mnohem obstojněji - je to však dáno i tím, že výše zmíněné jsou souvislé romány, zatímco Acid House představuje sbírku kratších povídek.

• 2.2.2017  15:57

Kirchhoff se zřejmě pokoušel o slovenskou verzi Paradise Lost, ale hrubě se mu to nepovedlo. Zatímco americká dokumentární trilogie skutečně svým dílem přispěla k osvobození tří nevinných mužů a navíc odkryla zaostalost a tmářství tamního soudnictví, Kauza Cervanová je jen křečovitým a jednostranným vykreslením slavného případu, přičemž samotným okolnostem vraždy a kriminalistické práci tehdejších vyšetřovatelů není věnován téměř žádný prostor. Nezasvěcený divák se tak pouze dovídá o jakémsi justičním omylu. Dokument se snaží odvést pozornost od odsouzených mužů pomocí konspirací (viz tzv. arabská stopa) či alibi potvrzenými zahraničními svědky (přitom se ukázalo, že datum odpovídající vraždě bylo do deníku francouzských sester dopsáno dodatečně). Nevinnu "Nitrančanů" má pak na závěr dokázat test na detektoru lži (o jehož spolehlivosti se vede oprávněně debata). Aniž bych chtěl rozhodovat o vině či nevině oněch sedmi mužů, dokument působil velmi jednostranně a tudíž nedůvěryhodně. Nástupu pseudohumanistického režimu po roce 1989 se snažili ve svůj prospěch využít už jiní odsouzení, tvrdící, že je k přiznání donutily nešetrné metody tehdejší policie (viz např. brutální pražský pedofil a vrah malé holčičky Z. Moré, který se navíc oháněl rasovou diskriminací). Každý nechť si udělá názor sám, přesto důrazně doporučuji nastudovat i jiné materiály.

• 24.1.2017  23:17

U Australanů jsem si v posledních letech zvykl na temné, nekompromisní a řádně krvavé thrillery. Navzdory zdejšímu hodnocení a díky popisku filmu jsem podobné atributy čekal i u Red Hillu. "Temný a zručně natočený thriller, který vyniká vytříbenou kamerou, se odehrává během jediného dne a noci a nechybí v něm velká dávka explozivního násilí a krutostí". Já jsem asi viděl nějakou upravenou verzi, protože se mi dostalo dosti naivní a laciné podívané, která výpravou místy připomínala německé kriminální seriály, které se u nás vysílají (nebo se kdysi vysílaly) v dopoledních hodinách. Námět přitom není úplně špatný a s vyšším rozpočtem a zručnějším zpracováním by se z něj dalo vytřískat více.

• 23.1.2017  10:13

5* dávám především za tu neskutečně natočenou naturalistickou řežbu, která vyplňuje většinu druhé poloviny filmu. Něčeho takového je v dnešní době schopný asi jen Gibson, který do značné míry zastínil i Spielbergovo kultovní vylodění na pláži Omaha. U amerických válečných velkofilmů se vždy obávám nepřirozeného vlasteneckého patosu. Ten v Hacksaw Ridge naštěstí téměř abstinuje, ovšem na úkor patosu náboženského. Nakonec se to však dalo skousnout. I přes nudnější první polovinu a nepříliš sympatického Garfielda v hlavní roli se po dlouhé době jedná o kvalitně zpracovaná pacifická jatka.

• 8.1.2017  20:09
    Detectorists (TV seriál) (2014)

Neskutečně pohodová oddechovka a režijní debut Mackenzieho Crooka (Gareth z Kanclu), který si zde zároveň střihl jednu z hlavních rolí. Seriál ocení zejména ti, kteří si sami vyzkoušeli brouzdání po polích s detektorem a nenechali se rozhodit faktem, že mezi jejich nejčastější nálezy patřily očka od konzerv.

• 30.12.2016  22:38
    The Neighbor (2016)

Dost slabý odvárek oproti Dunstanovým předchozím filmům The Collector a The Collection. Ty mě dokázaly zaujmout svoji ponurostí, napětím a nekompromisní brutalitou. The Neighbour tyto prvky až na pár výjimek citelně postrádá, nemluvě o tentokrát dost čajových záporácích. Menším pozitivem je tak alespoň neoposlouchaný a často velmi zajímavý výběr písní, což byla i deviza dvou přechozích výše zmíněných Dunstanových snímků.

• 18.12.2016  09:56

Dá přece rozum, že po politicky nekorektní filmu z roku 1960, ve kterém parta sedmi bělásků dávala pohulit hispánským banditům, musí v roce 2016 přijít rasově vyvážený remake. A tak tu máme nových sedm statečných, kdy hned čtyři z nich tvoří příslušníci rasových menšin: černoch, Asiat, Mexičan a indián (pardon, původní Američan). Ti tentokrát stojí proti bílým zaměstnancům soukromé bezpečnostní společnosti, kterou si na špinavou práci najal nemastný a neslaný záporák, který nesahá Eli Wallachovi alias Calverovi z původního filmu ani po kotníky. Přesto je tento remake celkem zručně natočený a akčnější kabátek mu celkem sluší. Nicméně vše působí jaksi sterilně a rutinně. Rozhodně se nedá říci, že by film nějakým způsobem budoval napětí, navíc mu oproti jiným westernům chybí nápaditější soundtrack. Western rozhodně není mrtvým žánrem z minulého století a i po roce 2000 spatřila světlo světa řada mnohem lepších "kovbojek", než je tento remake nestárnoucí klasiky.

• 15.12.2016  23:33

Pro všechny fanoušky Kanclu povinnost, ačkoli mnozí budou zřejmě stejně jako já mírně v rozpacích. David Brent se alespoň na chvíli vrátil a přivedl s sebou dobře známý nekorektní humor, prokládaný tíživými momenty zmaru a trapnosti. Přesto to vše působí mnohem méně přirozeně, než v původním seriálu. Kancl jsem si zamiloval hlavně pro jeho neopakovatelnou atmosféru a pocit "skutečnosti". Starý dobrý seriálový Brent z Wernham Hogg byl rozporuplnou (spíše nesympatickou) figurkou, s níž se život přes všechny vtipné momenty nepáral. Tomu novému, filmovému, nasadil Gervais lidštější masku, přičemž celý film vyznívá mnohem smířlivěji a optimističtěji, než tomu bylo u seriálu. Zřejmě nám Ricky s přibývajícím věkem trochu změkl. Tím však nechci Life on the Road příliš kritizovat, jedná se spíš o názor skalního fanouška britského Kanclu. Uznávám, že jsem se u filmu bavil stokrát víc než u drtivé většiny současných komedií, přičemž některým scénám se dokonce podařilo navázat na atmosféru původního seriálu.

• 10.12.2016  22:32
    Gang (TV film) (1988)

V našich končinách ne příliš známá hodinová jednohubka s Gary Oldmanem, jenž zde hraje vůdce fiktivní chuligánské "firmy" ICC (odkazující na známou ICF West Hamu United). Bohužel je Oldmanův výkon zřejmě tím jediným, co si na filmu budu za pár neděl pamatovat. Přesto můžu The Firm s klidným svědomím doporučit všem fanouškům chuligánského subžánru.

• 20.9.2016  07:40
    31 (2016)

Tahle taškařice je alespoň pro mě nejslabším Zombieho filmem (The Lords of Salem jsem zatím neviděl). Námět, v rámci něhož skupinka znuděných boháčů pořádá pro své zvrhlé pobavení vyvražďovací orgie, není v dnešní době už ničím originálním. Samotné zpracování bohužel také ničím nepřekvapilo. Rozhodně však na Roba nezanevřu a budu se těšit na jeho další film. Třeba se mu podaří překvapit mě tak, jako kdysi u Vyvrženců pekla.

• 31.5.2016  16:05
    Grimsby (2016)

S. B. Cohen zas o něco zvedl laťku fekálností, jež je možné zobrazovat na filmovém plátně. Pokud se vám líbily jeho předchozí filmy, budete patrně spokojení i s Grimsby. Tentokrát si bere na paškál především anglickou bílou spodinu. Mně osobně o něco více sedli politicky satiričtí Borat a Diktátor.

• 25.5.2016  22:53

Stejně jako mnohým zdejším nespokojencům, i mně se podařilo na "překvapivou pointu" přijít celkem brzy. Přesto se jedná o originální film se zajímavým stylem vyprávění. Prostě lehce nadprůměrný krimi thriller, od kterého sice nesmíte čekat bůhvíco, ale zároveň se nebudete mít čas nudit.

• 23.5.2016  15:07
    Snowtown (2011)

Film, u kterého se za každou cenu snaží zvítězit forma nad obsahem. Kdybych o případu Johna Buntinga a jeho party nic dopředu nevěděl a jen tak si Snowtown pustil, vydržel bych u něj maximálně půl hodiny. Díky tomu, že jsem o těchto nejznámějších novodobých australských vraždách už leccos načetl, byl jsem schopný se v ději a postavách ještě jakž takž orientovat. Přesto to šlo natočit mnohem přímočařeji a hlavně jednodušeji. Film stojí na dobrých hereckých výkonech (především Henshall v roli samotného Buntinga) a místy hodně tísnivé a depresivní atmosféře. To bohužel nevyváží chaotický a nepřehledný děj - až příliš mnoho věcí si musí divák sám domýšlet.

• 21.5.2016  12:10

Doufám, že tohle byla pro Rickyho jen taková nepříliš vydařená protahovací rozcvička před Life on the Road, na který už se velmi těším! Snad se nám David Brent vrátí v původní parádě.

• 1.5.2016  22:12

Závěr unikátní časosběrné dokumentární trilogie z produkce HBO, při jejímž sledování se nevyhnete mrazení v zádech a dalším nepříjemným pocitům. Realita arkansaského zapadákova devadesátých let - white trash, domy na kolečkách, zkažený nebo vůbec žádný chrup, povalující se plechovky od piva, povinný mullet na hlavě pro všechny osoby mužského pohlaví od tří do devadesáti let, Metallica ... Na jednu stranu se na konci dostaví určitá úleva, že byla trojice odsouzených po osmnácti letech (!) propuštěna, ale za jakou cenu?! Za cenu přiznání se k tomu ohavnému činu (inu, to je ten soudní systém nejsvobodnější a nejdemokratičtější země světa). Skuteční vrazi stále unikají spravedlnosti. Děsivé je, že podle nejaktuálnější verze byl jedním z pachatelů skutečně nevlastní otec jednoho z chlapců.

• 19.3.2016  22:59

Ve výsledku dost velká slabota. Za vše mluví fakt, že nejzábavnější složkou filmu pro mě byl skotský akcent ...

• 4.2.2016  19:00
    Romanzo criminale - La serie (TV seriál) (2008)

Italský klenot, který bohužel zřejmě zůstane mimo pozornost zdejších uživatelů. 22 dílů ve společnosti nejslavnějšího římského gangu - Banda della Magliana, skutečně stojí za to. Parta mladých podnikavých kamarádů expanduje v divokém období italských dějin (70. - 80. léta) natolik, že začne křížit zájmy Camorry, Cosy Nostry, fašistů i podvratných tajných služeb. Je jasné, že jejich vzájemná oddanost nevydrží nápor milionů lir a vzrůstající moci. Ke konci je to už dosti smutná podívaná, při níž si jdou bývalí přátelé vzájemně po krku a z tvrdého jádra se podaří přežít jen nepatrné hrstce. Nostalgický závěr mě nutí si celý seriál v nejbližší době zopakovat hezky od začátku. P. S. Stefano Sollima umí výtečně pracovat s hudbou, což dokazuje i při svém nejnovějším seriálu Gomorra, který v současnosti běží na ČT2. Jak jsem však psal v úvodu - na rozdíl od něj se Romanzo Criminale na české obrazovky jen tak nedostane :-(.

• 28.1.2016  17:10
    Suburra (2015)

Sollima je bezpochyby borec. Film A.C.A.B. (na rozdíl od Suburry v modrém pásmu zdejšího hodnocení) se mi dost líbil. Zcela jinou a ještě lepší kapitolou jsou pak dva jeho seriály z kriminálního prostřední - Romanzo Criminale a Gomorra (u obou se jedná o špičku svého žánru). Jelikož Suburra má rovněž zpracovávat mafiánské téma, dost jsem se na ni těšil. Výsledek byl však více než rozpačitý - sledujeme vzájemně propletené osudy různých postav, které mi však byly totálně lhostejné a já se tak vůbec nemohl dostat do děje. Přiznám se, že jsem se místy dost nudil. Seriálový formát zřejmě Sollimovi sedne víc. Jdu si proto raději pustit další díl Romanzo Criminale ...

• 21.1.2016  14:22

Téma démonicky charismatických a nadpozemsky geniálních sériových vrahů je již zřejmě vyčerpáno. Jak se tedy zkusit alespoň přiblížit k Se7en nebo Mlčení jehňátek? No jistě, náš padouch bude stejně jako u výše zmíněných snímků 10 kroků před policií. Na rozdíl od nich však nebude pouze geniálním psychopatem, ale bude doslova číst budoucnost! Začátek ještě vypadá celkem slušně a uvěřitelně (existenci médií nezpochybňuju), ale na konci už jsem jen čekal snad jen na to, až po sobě budou Farrell s Hopkinsem v rámci střetu dvou senzibilů šlehat plazmové paprsky z konečků prstů... Je to škoda, takhle herecky obsazený film měl určitě větší potenciál.

• 7.1.2016  09:33

Příběh bratrů Krayových má nesmírný potenciál pro filmové zpracování. Helgeland se bohužel rozhodl pro načančané a nesmírně "cool" pojetí, které možná osloví masy dychtivých puberťaček, zato mě celkem dost zklamalo. Očividná sázka na Hardyho charisma a snaha protlačit vtip do úplně každého dialogu byla zejména v první polovině filmu ubíjející. V kombinaci s barvami hýřící retro stylizací 60. let mi spíš připadalo, že sleduju rozverný český muzikál Rebelové. Já však chtěl ponurý a depresivní příběh o dvojici násilnických a zákeřných parchantů, jež si pozásluze oseděla přes 30 let v kriminále, respektivě v blázinci! Ocenil bych něco na způsob dvojepizody ze seriálu Whitechapel (2009), která se věnovala stejnému tématu mnohem zdařileji. Nicméně Hardy si s dvojrolí skutečně vyhrál a v druhé polovině film trošku zvážní, tudíž ty 3* nakonec udělím. Ale bylo to o fous!

• 5.1.2016  20:37
    Gomora (TV seriál) (2014)

Přiznám se, že původní stejnojmenný film z roku 2008 jsem kdysi se značným zklamáním nedokoukal do konce (možná to v budoucnu napravím). Tento seriál je však úplně jinačí kafe! Ti, kteří očekávají stoprocentně věrnou sondu do fungování Camorry a životě v dnešní Neapoli, budou možná malinko rozčarovaní. Seriál totiž v mnoha ohledech až příliš tlačí na pilu co se týče akce a dějových zvratů. Já to přičítám hlavně tomu, že není možné nacpat komplexní dílo do pouhých 12 padesátiminutových dílů (pokud toužíte po detailně propracovaném mafiánském seriálu, musím vás odkázat na geniální a ničím nedostižitelné The Sopranos - je však nutné počítat s 86 částmi). Gomorra stojí na napětí, syrovém zpracování, soundtracku a hlavně hereckých výkonech. Proměna Salvatoreho Esposita z obtloustlého, rozmazleného, ufňukaného a naprosto nemafiánského blbečka v ještě více nesympatického, za to však tvrdého a nekompromisního sviňáka, zasluhuje velké uznání. Konec dvanáctého dílu slibuje velmi slibnou druhou sérii, na kterou už teď netrpělivě čekám. P. S. Parádnější MILFku, než Mariu Piu Calzone, asi na obrazovce dlouho neuvidím :-D

• 29.12.2015  10:01

Nejméně akční a nejvíce konverzační Tarantinovka (co taky čekat od filmu, odehrávajícího se v jedné velké místnosti) - přesto jsem nad míru spokojený. Po ukecané první polovině, kořeněné černočerným humorem se dočkáme i typicky tarantinovského krvavého střílení, při kterém je ten humor ještě o něco černější.

• 17.12.2015  22:32
    Expozitura (TV seriál) (2009)

Na novácké poměry vcelku povedená záležitost. Občas je to zbytečně přitažené za vlasy a Hana Vagnerová v některých chvílích svoji roli úplně nezvládá. Zbylí herci však celkem příjemně překvapili (Jašków a "prohnilé" duo Dolanský-Zedníček). Člověk, který se zajímá o scénu českého organizovaného zločinu navíc narazí na povědomé kauzy a osobnosti (Mrázek, Zádamský, ...). Je však jasné, že se nejedná o žádnou přímou rekonstrukci - Klímovi a Kroupovi nemůžeme sežrat úplně všechno.

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14