• Western

Sladká vůně úspěchu (1957)

Skvěle napsaná studie jednoho psychopata a jednoho řiťolezce. Žel, to samé se nedá povědět o hlavní ženské postavě a o uspěchaném závěru, který končí "rychlou smrtí", což byla u filmů té doby nemoc hodně častá. Osobně film za klasický noir nepovažuju. V rámci žánru za 4.

Joe Dakota (1957)

Morální poselství filmu by se dalo shrnout asi takto: "Jo, zabili jsme nevinného člověka, ale my nejsme zlí lidé, jsme přece křesťané." Co je to za ohavnou ideologii! V rámci žánru za 3.

Last of the Redmen (1947)

Dobrodružně-historický snímek (westernem bych ho nenazval) je krásně naivní, jak jsou krásně naivní knížky J.F.Coopera. Je příjemné občas zhlédnout dobře napsaný příběh (i když jednoduchý), kde ne všichni hrdinové jednají podle tupých hollywoodských standardů, a občas zemře někdo, o kom byste to nepředpokládali. Pro všechny odrostlé věkem, ale mladé srdcem. V rámci žánru za 3.

Baby Face (1933)

V podstatě dost tuctový příběh (viď konec) i provedení (film ještě stále vychází spíše z němých filmů než pozdějších zvukových) povyšuje Barbara Stanwyck (jak jinak) a otevřenost, která tolik schází v pozdějších filmech. Nedivím se, že svíčkové báby a pánbíčkáři byli z filmu na větvi. Za tu otevřenost si film hvězdičku navíc zaslouží. V rámci žánru za 4.

Transport z ráje (1962)

Po řemeslné stránce dobře natočený film, však bez emotivního dopadu. Spousta herců, každý jen statista, nemožnost se s kýmkoli ztotožnit. Německá strojová preciznost film ubíjí do bezcitné lhostejnosti. V rámci žánru za 3.

The Fountainhead (1949)

Doteď jsem si myslel, že strádání je údělem jen spisovatelů, hudebníků, herců a samozřejmě básníků. Teď abych k nim přidal i architekty... Co se filmu týče, je docela ironií, že film bojující proti předsudkům, konvencím, za progres a tvůrčí svobodu je natočen tak zkostnatěle, jak jen Hollywood je toho schopen. Viď výkon Patricie Neal, který může sloužit jako výrobní značka filmu. Třetí hvězda jen za Coopera. V rámci žánru za 3.

Město ztracených (1939)

Další příběh Earpa a Doca, a opět jinak. Omlouvám se, že nesdílím zdejší nadšení, taky se za to stydím, ale jde jen o tuctové provedení příběhu, který mi až moc připomínal mexickou telenovelu. Navíc, režisér Dwan měl za sebou bohatou filmografii z období němého filmu a ač jde o snímek z 39 roku, jakoby svým provedením do toho období patřil. V rámci žánru za 3.

Černý den v Black Rock (1955)

Zklamání aneb mnoho povyku pro nic. Takovémuhle příběhu se říká "vycucaný z prstu". Navíc, příběh je plytký a málo nosný na to, aby mohl být přetvořen do celovečerního filmu. Nebylo co hrát, nebylo co točit. Ryan nevyužitý, navzdory Tracymu film působí béčkovým dojmem. Jediný režisér mohl ještě příběh zachránit, vylepšit. Nestalo se. Atmosféra mizivá - Sturges očividně thriller neuměl, však i skončil u westernů. Nic jen řemeslo. V rámci žánru za 3.

Vánice (1962)

Zde uvedený obsah je nejen hloupý, ale hlavně odporuje regulím pro obsah, stanoveným provozovatelem tohoto webu. Dokdy budeme muset tady snášet bláboly z Lexikonu českého filmu? V rámci žánru za 3,5.