• Western

The Black Cat (1941)

Nečekal jsem nic a dostal jsem velkou porci zábavy. Tak tohle béčko se ohromně povedlo. Dialogy by mohla závidět kdejaká áčková komedie. Výborní herci, skvělá režie. Utajený poklad. V rámci žánru (černá komedie) za 5.

Cvokové (1968)

Pěkná pocta cvokům na kolech. Svižný, humorný, herecky zvládnutý film, s pěknou režii, natočený jako groteska. Od, u nás, neznámého režiséra, který natáčel převážně s Bourvilem. O to víc mrzí, že jde o jediný film, který se dá sehnat. Vůbec se mi to nelíbí. V rámci žánru za 4.

The Cimarron Kid (1952)

Svižný, slušný béčkový film. Nemám rád, když Audie hraje psance, což hrál ve svých prvních filmech. Přece jen, z jeho dětskou tvářičkou, se lépe hodí pro klaďasy. V tomto westernu jsem se dozvěděl, že i zločinci jsou celkem slušní lidé. Nezáleží, kolik lidí jste zabil, kolik bank a vlaků přepadl. Když vás chytí, odsedíte si svoje a jestliže na vás čeká pěkné děvče a ranč, můžete začít znovu. Tak jest v Americe na divokém západě. V rámci žánru za 3.

Měla žlutou stužku (1949)

Western starého myšlení. Na to, že šlo o drama, jsem se dost nasmál. U Fordových "dramat", nic neobvyklého. "Byl to dobrý voják, za 5 až 6 let mohl se stát desátníkem". V rámci žánru slabé 3.

7 donne per i MacGregor (1967)

Rozhodně lepší, než první díl. Snad, po všech stránkách. Hlavní hrdina byl přeobsazen, sice též hereckým dřevem, no alespoň byl sympatičtější. Film se už nesnaží tvářit vážně, jako jednička. Je to čistá komedie a možná proto je lepší. Zloduch Leon Anchóriz se nedal snadno a bojoval až do konce. Všimli jste si, že ani jednou neměl na hlavě sombrero, po celý film. Mexický generál bez sombrera, toť věc vskutku revoluční. Poznámka na závěr... Dočkám se někdy filmu, kde nevymlátí Riccarda Pizzutiho jako řešeto? Je mi ho skutečně líto, měl na víc. V rámci žánru (komedie) za 3.5.

Sette pistole per i MacGregor (1966)

Tak, tomuhle druhu filmů se říká ptákovina (bez ohledu na žánr). Hodnocení bývá podle vaši nálady, či vašich nároků. Kdo se denně modlí k Sergiovi Leone, toho musí tenhle film urazit, pobouřit. Kdo se chce jen nezávazně pobavit, má možnost. Děj by se dal shrnout asi jako "Skotové na Divokém západě". Ve filmu hrají dvě španělské westernové ikony Leo Anchóriz a Fernando Sancho. Málokdo hraje mexické zloduchy tak dobře, jako tyto dva. A to během celé jejich kariéry. V rámci podžánru (ptákovina) za 3.

Shane (1953)

Western s otřepaným dějem, no nadprůměrným zpracováním. Možná proto, že jde o knižní adaptaci, možná proto, že to vlastně není western, ale dost drsné drama o přežití. Westernové jsou jenom kulisy. Alan Ladd v roli hrdiny je správný, spravedlivý klaďas. Navíc to podporuje svým zjevem a vystupováním, už jen mu dát nad hlavu svatozář. A přece je jeho postava uvěřitelná. Závěr skýtal několik možností konce. A i když si vybrali ten nejvíc předvídající, nebyl jsem ošizen či zklamán. Musím pochválit hudbu Victora Younga. Jean Arthur tímto filmem předčasně ukončila svou kariéru. V epizodních dětských rolích hráli též děti hlavního představitele - Alana Ladd (též herečka) a David Ladd (herec, producent, viceprezident MGM). V rámci žánru za 4.

Moucha (1958)

"Já tu mouchu najdu. Nemůže být daleko."... Ale teď vážně. Nemohu si pomoci, ale pokračování (1959) se mi líbilo více. Myslím, že Mouše více přistane černobílá barva. A tak klidnou až apatickou manželku by chtěl mít nejeden manžel. V rámci žánru za 3.

Vzali nohy na ramena (1971)

Takový mladší bratříček filmu Srdcový král (1966) od stejného režiséra. O něco méně smutku, o něco více humoru (jemného). Obojí, pěkně vyvážené. Ústřední herecké trio si vystačilo samo. V rámci žánru za 4.

Walk the Proud Land (1956)

Film je to zajímavý z historického hlediska. John Clum musel mít hodně kuráže, možná byl jen blázen, těžko říct. Je to zajímavé a hodně pozeratelné. O to víc mrzí, jak je film natočený. Až příliš líbivé, romantické a některé scény, hraničící až z hloupostí. John Clum by si zasloužil mnohem lepší zpracování svého života. Též víme, že Hollywood si z fakty velkou hlavu nedělá. Takto je to jen krásně natočená blbůstka.