DogMan (2023)

Už dávno som prestal veriť, že by Luc natočil ešte nejaký film, ktorým by ma nadchol. Naposledy sa mu to podarilo pred štvrť storočím s Johankou. Ani trailer nenaznačoval, že by nás čakalo niečo výnimočné. Skôr to na mňa pôsobilo až príliš divne. Ale samotný film ma zaujal hneď od prvých chvíľ a od prvým minút som hltal perfektne funkčný príbeh extrémne netypického hlavného hrdinu. Spája sa v ňom uzavretosť a inklinácia skôr k zvieratám ako ľudom, ako to bolo v prípade Jacquesa Mayola a bolestivá minulosť, ktorou trpel Leon. Okrem hlavnej postavy tu už nikto nemá poriadny priestor. Čo je škoda hlavne u policajtky, ktorá s ním vedie pútavý rozhovor. Niekoho môže štvať, že mnohé línie sú len nakúsnuté. No proste len epizódky, ktoré slúžia iba, aby sme čo najviac spoznali hlavného hrdinu. Alebo sa dočkáme extended cutu? Kľudne by som ho privítal. Ak nie, nevadí. Lucovi to tentoraz klaplo v každom ohľade. Aj po technickej stránke je to do veľkej mieri oldschool bez otravného CGI a hudobná stránka s niekoľkými hudobnými výstupmi je tiež úchvatná. Lucove trademarky tentokrát nie sú také okaté a otravné ako v jeho posledných filmoch, kde boli už len k smiechu. Celkovo som nadšený a nečakane sa tento film zaradí k mojim srdcovkám. Teraz zase opatrne čakám, či Luc ďalším filmom potvrdí návrat jeho formy, alebo to bol len ojedinelý záchvev jeho dávnej formy. 9/10.

Jawan (2023)

Neskutočný mišmaš žánrov, ktorý ale do seba perfektne zapadol a celok stojí za to. Taký Indický Robin Hood, ktorý sa so svojimi vernými Charlieho anjelmi snaží napraviť bezprávie v krajine. A nejde len o prachy ale o politiku a celkové vedenie krajiny. Záverečný prejav voličom, aby volili s rozumom perfektne vystihuje aj smutný stav na Slovensku. Čo sa týka jednotlivých zložiek, tak tie ma samé o sebe nenadchli (možno preto ma vôbec nebavil trailer) a napríklad akcia je v prepálenom štýle (kopa CGI a drátov), ktorý normálne nemusím. Ale má to takú neskutočnú dravosť, audiovizuálne to je vypiplané, vyvážený mix humoru, ktorý ma rozosmial a dramatických scén, ktoré na mňa fungovali, že si ma film podmanil prakticky od prvých sekúnd. Dokonca aj Shahrukh Khan, ktorý ma doteraz nezaujal, ma v hlavnej dvojúlohe sakramentsky bavil. A pesničky zmysluplne dopĺňali dej, takže som ich prežil bez pretáčania. Snáď len to silné tlačenie na ľavicové zmýšľanie bolo miestami príliš. 9/10.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Po Ghost Protocole je toto druhý diel z tejto série, ktorý ma baví. Aby nie, keď konceptom to je vlastne štandardná Bondovka o diabolskom záporákovi, ktorý chce ovládnuť svet. A to, že je tým záporákom pre zmenu všemocná umelá inteligencia s krycím menom Entita, je elegantný spôsob ako vyriešili dlhodobo veľkú slabinu tejto série. Nevýrazných záporákov. A tentokrát sa vydaril aj hlavný ľudský spojenec Entity, ktorého hrá Esai Morales. Síce to nie je žiadna hviezda, ale po hereckej stránke nikdy nesklame. Až na hnusnú prestrelku v púšti, tentoraz nemám výčitky ani k akcii. Prevedením patrila vždy k špičke, ale tentoraz je aj kvalitne zostrihaná. Ani zbesilo alebo nekompletne ako v predošlých McQuarrieho dieloch. A zároveň je správne dávkovaná. Nie ako nekonečne naťahované finále v minulom diely. Najviac ma doslova bavila komediálne ladená naháňačka v Ríme pri ktorej som sa smial nahlas. Celkovo tento diel obsahuje veľa humoru a na rozdiel od Marveloviek nepôsobí, že je tam nasilu a v nevhodných okamihoch. Zároveň fungujú aj dramatické scény a odchod mojej obľúbenej krásky ma zabolel. To je ďalší trademark, ktorý odkukali od Bondoviek. Nakoniec ma ešte trochu sklamalo, že to má otvorený koniec. Pokiaľ sa pokračovanie vydarí, tak to problém nebude, ale to ešte len uvidíme. Doteraz bol každý McQuarrieho diel iný, takže istotu nemáme žiadnu. Celkovo som ale spokojný a napriek fakt štedrej stopáži film ani na chvíľu nenudí. 9/10.

Silo - Season 1 (2023) (série)

Už dávno ma nejaký seriál tak silno nepohltil od prvých sekúnd ako Silo. Mal som pri sledovaní podobné pocity ako z prvých sérií seriálu Lost. Na jednej strane som cítil ako ma scenáristi vodia za nos a nie všetko má tip ťop logické vysvetlenie. Ale má to tak skvelú atmosféru a je to tak dokonale zrežírované, že som sa za ten nos nechal ťahať s radosťou. Konečne som sa dočkal postapo seriálu v ktorom je nielen zaujímavá východzia premisa, ale na rozdiel od napríklad seriálu Snowpiercer, tu sú aj skvelé postavy. Ani jedna ma nesrala tým, že by zrazu urobila nejakú nezmyselnú hlúposť. Získali si ma jak kladné na čele s famóznou Rebeccou Fergusonovou tak aj nepríjemný zloduch Common. Plus nechýba množstvo prekvapení na obidvoch stranách. Jedným z nich je nekompromisný prístup k redukcii postáv. Skoro, čo diel, to odchod nejakej zaujímavej postavy. Až mi bolo ľúto, že sa niektoré zdržali tak krátko. Fascinujúce bolo aj spoznávať ako celé to Silo s 10000 obyvateľmi funguje. Jak jeho technická stránka, tak sociologická. V rámci TV tvorby je to celkom uveriteľné. Finále prvej série nám uzatvorí viacero línií, ktoré nám načrtli a zároveň nám položí šokujúce ďalšie otázky. Už aby tu bola ďalšia séria, neviem sa dočkať. Snáď si seriál udrží úroveň. Zatiaľ je to za absolútne spokojných 10/10.

Silo (2023) (seriál)

Vyproštění 2 (2023)

Ok, tak toto som nečakal. Na sériu John Wick som už regulérne alergický. Prvý diel Extraction ma nebavil po dejovej stránke a ani akcia ma úplne nenadchla. Ale v dvojke to nejak všetko do seba dokonale zaklaplo a v každom ohľade ma to bavilo. Jednak príbeh, strohý ale plne funkčný. Aj postavy. V jednotke mi bol Hemsworthov hrdina ukradnutý a tu ma jeho finálny rozhovor s jeho ex dojal. A hlavne som mu celý čas fandil, aby všetku tú akčnú divočinu prežil. Zloduch bol správne slizký na to, aby som ho nenávidel, zároveň neskĺzol k trápnej karikatúre. A akcia? Žrádlo, totálne žrádlo prvotriednej kvality. Obavy som mal z tej dlhej akčnej scény akože na jeden záber. Vo Wickovi akcia vďaka častým dlhým záberom pôsobí pomaly a nudne. Ale tu, dokonca aj v tej dlhej akože jednozáberovej scéne, má akcia tú správnu dynamiku, aby to pôsobilo svižne, ale zároveň prehľadne. Nasnímanie akcie sa teda vydarilo na jednotku. O jej prevedení je zbytočné hovoriť. V tomto ohľade má Hargrave dlhoročné špičkové skúsenosti a ani tu nesklamal. Hlavné je, že na rozdiel od Wicka, som nebol akciou presýtený, ale je správne dávkovaná. Takže po skončení filmu mám chuť si ho hneď pustiť znova. Keby Hargrave dostal do ruky réžiu nejakého dielu Expendables a zároveň by mal rovnakú voľnosť ako tu, tak to by bola vysnívaná pecka. Ale asi by mu tí dôchodcovia v akcii nestačili, tak nič. Teším sa na ďalší diel Extraction a snáď sa vyrovná kvalitám tohto dielu. P.S: Natočiť remake Raidu je už zbytočné. Hargrave strčil do vrecka minimálne jeho druhý diel. 10/10.

Renfield (2023)

Toto je tá upírska pecka, ktorú som čakal od filmu Day Shift a nedostal som ju. V skratke niečo ako mix filmov Kick-Ass a Blade. Najprekvapivejší a najoriginálnejší je ten vzťah medzi hlavným hrdinom a Drakulom, ktorý je podaný ako toxický vzťah medzi narcistickým tyranom a jeho obeťou. V tých momentoch je film dosť vážny, ale do filmu to dokonale sedí. Humor obstaráva hlavne prehrávajúci Cage ako Drakula. Tentoraz jeho extrémne prehrávanie filmu prospieva. Najviac som sa obával často otravnej Awkwafiny, ale aj ona je v tomto filme dostatočne sympatická. Len tá romantika medzi ňou a Houltom dvakrát nefunguje. Hoult je v trpiteľskej polohe skvelý ako vždy. Dlhodobo je to môj obľúbenec. Dosť ma ale šokovala akcia. Jednak jej množstvo. Nechápem prečo nebol film v traileroch prezentovaný ako akčná pecka. Je skvele natočená, prehnane brutálna do takej miery, že je to strašná zábava. Krv prúdi v hektolitroch podobne ako napríklad v Evil Dead 2. Dočkáme sa kopy originálnych krvavých fatalít. Proste v každom ohľade film funguje skvele a tvorí takmer dokonalý celok. Už predošlý McKayov film Tomorrow War bol vydarený, ale toto je ešte lepšie. Teším sa na jeho ďalšiu pecku. Za mňa najvtipnejší akčniak tohto roku, ktorý strčí do vrecka všetkých Wickov alebo Zbesilých a Nemožných. Dodatočný edit: Druhý Vyproštovák má holt o niečo prepracovanejšiu akciu. 9/10.

Lovci zločinců - Série 3 (2013) (série)

3.séria je seriou velkych zmien. Oproti inym serialom, ktore su zbytocne natahovane v POI dostavame priebezne mnozstvo odpovedi a niektore linie su ukoncene tak skoro az mi je luto ako sa serial postupne meni a stava sa z neho cim dalej tym absurdnejsie a nerealne sci-fi. Tato seria sa sklada z dvoch vyrazne odlisnych casti. Prva polovica je venovana vyrieseniu linie so Spolkom, rusmi a bohuzial aj odchodom jednej z hlavnych postav. Aj keby som to nevedel dopredu, tak jej posledne 2 diely bolo ocividne, ze sa chysta jej odchod. Aj ked tato postava nepatrila k mojim najoblubenejsim, tak v serialy bude chybat, lebo ho drzala pri zemi a zaroven bola zo vsetkych postav najcestnejsia. Ale jej odchod bol zvladnuty perfektne a dojimavo. Rovnako ako cela napinava linia so Spolkom a prvu polovicu serie som sledoval skoro na jeden zatah. Oznacil by som ju za doterajsi vrchol serialu za 10/10. V druhej polovici prisli na rad intrigy v pozadi stroja a vsetkych tych organizacii. Na jednej strane vlada s novou extra nesympatickou sefkou, ktora ako by z oka vypadla Melisse Mccarthy. Na druhej tajomna spolocnost Decima na cele s dedkom Greerom so sialenym planom, ktory sme sa konecne dozvedeli. Do toho pribudla otravna skupina anarchistov Ostražitost, ktorej finalny ucel ma dost pobavil. No a medzitym nasi hlavni hrdinovia, ktorym cim dalej tym viac prituhuje. Trochu mi vadilo, ze uz tu nemaju vsetci tak rovnocenny priestor a neraz jeden z nich v epizode chyba a dokonca aj Caviezel bol miestami dost upozadeny. Najpôsobivejsie sceny ma asi Fusco, ktory v tejto serii prejde doslova ocistou a konecne sa predvedie aj v bitkach a nakope rit jak byvalemu Robocopovi Simmonsovi, tak zdatne vydrzi aj suboj s Johnom. Johna zase chyti rapel po smrti jeho kolegyne a dava sa z toho par dielov dokopy. Shaw sa stava zaujimavou postavou ale velmi pomaly. Holt je to az prilis uzavreta postava, ale ked obcas prejavi velmi mierne emocie, tak to dojme viac ako cokolvek ine v serialy. Absolutne mi ale nesedi postava Root, ktoru na dialkove ovlada stroj a miestami je este schopnejsi terminator ako John a Shaw dokopy. Tato linia zacina byt az prilis sci-fi. Rovnako ako suboj medzi strojom a samaritanom, ktory bude pravdepodobne v dalsich seriach este absurdnejsi. Druha polovica serie ma uz miestami skoro vôbec nebavila ale finale je znova vydarene a napravilo jej celkovy dojem. Dozvedeli sme sa znova kopu odpovedi a niektore otravne postavy boli odstranene (Peter Collier). Paradoxne mi bude chybat nevierohodny agent Hersh, ktoremu som prisiel na chut akurat v jeho poslednej epizode, ked bol nuteny spolupracovat s Johnom a Shaw. Takze druha polovica je za rozpacitych 8/10 a celkovo tato seria je ta 9/10, ale prilis sa netesim akym smerom sa serial vyvíja. Tych zmien je az prilis.

Lovci zločinců - Série 1 (2011) (série)

Napriek tomu, ze nemam rad detektivky, lebo ma nudia a akcne serialy, lebo su limitovane nizkym rozpoctom na poriadnu akciu a ratingom, takze poriadnej brutality sa nedockame, tak Person of Interest je jedna z tych mala vynimiek, ktore mi dokonale sadli. Epizodne zapletky sa vynaliezavo pohravaju s klise, takze vyustenie pribehu je zakazdym originalne a uplne ine ako sa zo zaciatku zdalo. A popritom tu mame niekolko velmi napinavych a neustale gradujucich hlavnych linii. Ci uz pozadie vzniku stroja, mafiansku liniu s Eliasom, alebo minulost hlavnej postavy. Davkovanie informacii je ukazkove, takze divak nechyta nervy z toho, ze serial zbytocne natahuju donekonecna ako napriklad Lost. Perfektne sa vydarili postavy. James Caviezel tu ma hlas jak Clint Eastwood a schopnosti jak terminator krizeny s Jasonom Bourneom. Zboznujem sceny, ked bez mihnutia oka napochoduje do miestnosti, ktoru bleskovymi chvatmi vymlati a potom kludne odide prec. Zaroven ale predvadza aj skvely dramaticky vykon a v zavere serie jeho postava zaziva take tragicke chvilky, ze som mal slzu na krajicku. Druhou hlavnou postavou je Michael Emerson. Vševed v pozadi, ktory ma na rozdiel od Lostu nesral tym, ze vsetko vie, ale prave naopak si ma ziskal a postupne sa ukaze, ze aj on je chlapik s tragickym osudom. Policajtka Taraji P. Henson je taka na prvy pohlad obycajna postava, takze mi trvalo par dielov, kym si ma ziskala. Od zaciatku ma ale nonstop bavil benjaminek spinavy polda Fusco. Miestami dost zmätený chlapik ale neskôr sa ukaze, ze uplny blbec tiez nie je. Kazdy poriadny serial musi mat aj zaujimave vedlajsie postavy a nastastie ich ma aj tento. Najlepsi je charizmaticky Enrico Colantoni ako mafian Elias alebo nadherna Paige Turco ako taka zenska obdoba hlavneho hrdinu. V tejto serii mi prilis este nesadla Root, ktora neskôr dostane poriadny priestor. Potesili ma aj jednoepizodne hostovacky niektorych znamych hercov. Napriklad hned dvaja z môjho oblubeneho serialu Third Watch. No a co sa tyka technickej stranky a akcie. Tak na serial to je solidne velkolepe. Prim maju ale hlavne bitky v ktorych James Caviezel predvedie celkom uveritelne rychle rucne chvaty. Sice obcas vidno, ze ku kontaktom nedochadza a aj naväznost zaberov je v prvych dieloch horsia, ale celkovy dojem je z nich pozitivny a nemam s nimi problem. To uz ma obcas stvali digivystreli v niektorych prestrelkach. Nastastie nie uplne vsetkych a dockame sa aj starych dobrych vybuchujucich kapsuliek. No a sem tam do vzduchu neskutocne pôsobivo vyleti nejake auto. A aj brutalita je na mainstramovy serial slusna, takze to obcas v detaile niekto schyta aj do hlavy. Proste nejake tie detaily nie su stopercentne, ale ako celok to pôsobi kvalitne. Môze za to aj kvalitny soundtrack, ktory scenam dodava potrebnu atmosferu. V zavere serie sa skvele pretlo niekolko linii. Cast z nich sa zaujimavo vyriesila a zaroven ostal otvoreny koniec tak akurat, aby sa divak tesil na pokracovanie, ale zaroven ho nesralo, keby nahodou serial zrusili, ze ho zacal pozerat. 9/10.

Zoufalé manželky - Série 7 (2010) (série)

Zase sa potvrdilo, že nepárne série sú tie vydarené a táto sa u mňa po dokonalej prvej radí hneď na druhé miesto spolu s treťou. Prvá séria v ktorej hlavná záhada nadväzuje na nejakú predošlú. Zase sa rieši konflikt medzi Paulom a Feliciou. Paulov plán pomsty je svojím spôsobom férový, keďže chce nastaviť zrkadlo celej ulici. Len je problém, že ho nastavuje ten, ktorý má na to najmenšie právo. Bavilo ma sledovať jeho nejednoznačnosť. Nie je to úplný diabol a finálne vyústenie ma potešilo. Naviac dvakrát zažiť s manželkou tú istú tragédiu. Aj keď za to z časti môže, tak už to, čo sa mu stalo, je dosť tvrdým trestom. Chudera jeho manželka. Ale vzhľadom na jej matku ju aj tak nič dobré nečakalo. Slabinou tejto série je finále v ktorom už záhade došiel dych a vyostrenie konfliktu medzi Paulom a Feliciou bolo tak nejak naviac. A to jak dopadla Felicia bola čistá komédia. Ďalší navrátilec Paulov syn. Hm. Zase z neho urobili magora. Z línií z minulosti ma potešilo, že už snáď nadobro ukončili zápletku s Carlosovou matkou a Andrew sa definitívne rehabilitoval. No a k zúfalkám. Striptérka Susan bola fakt vtipná. Zomierajúca Susan to mi k nej nesedelo a bolo jasné, že hlavná postava to proste nejak rozchodí. Ale to, že boli Susan a Mike zrazu strašne chudobní pôsobilo príliš umelo. Definitívny rozchod Bree a Orsona bol úľavou. Orsonova postava už nemala čo ponúknuť, čo potvrdil aj jeho krátky výskyt v tejto sérii. Jej nový nápadník v podaní sympaťáka z BH 90210 Brian Austin Greena bol jej úplným protipólom v každom ohľade a vďaka tomu bolo zábavné sledovať úplne inú a odviazanejšiu Bree. Nancy Travisová ako jeho matka ma tiež potešila. Ale bolo jasné, že to nemá budúcnosť, takže nakoniec musel prísť nový nápadník, ktorého predstaviteľ mi nesadol. Lynette najprv zápasila s ďalším detským prírastkom a konečne trochu priestoru dostala popri synoch aj ich dcéra. Asi za to môže nová predstaviteľka, ktoré je schopnejšia herečka ako tá predošlá. Sám veľký J.R. ako nový manžel jej matky pobavil. Bohužiaľ Lynette naďalej celú sériu natoľko deptala Toma, že na konci si aj ten najzarytejší fanúšik ich manželstva musel povedať dosť a fandiť Tomovi, aby tú sebeckú manipulatívnu mrchu opustil. Nová zúfalka Renee je ok. Nevadí mi ale ani ju nevidím ako nejaký extra prínos. Gay párik konečne našiel svoje šťatie. Ďalšie plus. No a nakoniec som si nechal Solisovcov. Zase sa nimralo v minulosti. Tentoraz okrem Carlosovej matky, tragédie okolo ich dcéry, čo bola dosť hnusná situácia, tak nakoniec z mŕtvych vstal aj jeden kostlivec z Gabriellinej minulosti. Keďže sa to stalo tak narýchlo, tak to príliš nefungovalo a vlastne to ani nedávalo zmysel. Normálne by sa na to zabudlo, ale evidentne sa z toho bude vo veľkom ťažiť v ďalšej sérii a mám obavy, aby to nezničilo kamarádstvo všetkých zúfaliek. Dobre vieme, že párne série sú tie slabšie. Celkovo napriek niektorých uponáhľaným zápletkám je táto séria fakt vydarená a evidentne sa scenáristi po katastrofálne nevyrovnanej minulej sérii poučili. Zase som mal z každého dielu pocit, že to sú tie staré dobré zúfalky. 9/10.