Teuksong (2022)

Ale hej, celkom vydarená kórejská kuriérka, ktorá na aute rýchlo a zbesilo dopraví zákazníkov z bodu A do bodu B, ktorí utekajú pred políciou alebo gangstermi. Po úvodnej cool naháňačke sa film spomalí a začne sa budovať vzťah medzi ňou a roztomile otravným chlapcom o ktorého sa bude musieť proti svojej vôli postarať. Až na nejaké drsnejšie skutky hlavného záporáka má film väčšinu času skôr komediálne ladenie a tak celkom príjemne plynie. Finále je ale prekvapivo akčné (kuriérka zrazu predvedie solídne kung-fu), brutálne a k niektorým postavám nekompromisné. Úplne mi ten drsný záver k filmu nepasoval, ale vyústenie je našťastie presne také aké vás napadne po pár minútach, takže to film zachránilo. Váhal som medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale za chvályhodný prístup chlapca k mačkám tomu musím prilepšiť. Moje pocity vystihol dokonale. Normálne som sa v ňom videl. 7/10.

Shark: The Beginning (2021) (TV film)

Čo napísať, aby som neopakoval to isté čo EvilPhoEniX? Vystihol to dokonale. Konečne po dlhej dobe vydarený oldschool mix žánrov, aké Kórea točila pred dvadsiatimi rokmi. Od stredoškolského prostredia plného šikany sa film veľmi rýchlo presunie do väzenia, kde sledujeme pôsobivý prerod totálneho knihomoľa v absolútneho bitkárskeho kráľa. A pôsobí to uveriteľne. Jednak sú bitky po choreografickej stránke fantastické (bezchybné nasnímanie je u Kórejcov samozrejmosť), ale aj nerdík to odohral presvedčivo, keďže používa techniku nezničiteľného boxovacieho vreca. Síce zinkasuje mnoho rán a x-krát to už vyzerá, že je po ňom, ale ako chcete poraziť boxovacie vrece, ktoré sa nikdy nevzdá? Nakoniec umorí každého vola, ktorý sa s ním pustí do bitky. Páčila sa mi aj tá hierarchia v base. Konečne som sa od Kórejcov dočkal aj poriadneho väzenského filmu, takže nemám problém privrieť oči nad tým naivným vyústením, keď sa všetci skamarátia. Jediná vec, ktorá mi chýbala bol prepracovanejší vzťah medzi nerdom a jeho mentorom. Mohli mať aj nejaké rozhovory o súkromí a ísť trochu viac do hĺbky u postáv. To by som dal nadšených 5 hviezdičiek. Ale venovali sa len tréningu. Nevadí, stále je to veľmi vydarený film, ktorý odporúčam každému fanúšikovi kvalitných bitiek. 8/10.

Detektiv Down (2013)

Nápad natočiť klasickú detektívku s downiakom v hlavnej úlohe je originálny a zo začiatku aj veľmi vtipný. Postupne si ale divák na to zvykne a aj pokračujúce úškrny ľudí voči detektívovi už tak nezaberajú. Plusom je aj skvelá žánrová atmosféra, či už vďaka hudbe alebo komentáru hlavného hrdinu. Našťastie celá zápletka je vystavaná akceptovateľne na to, aby ju bol schopný vyriešiť. Viac ako na komplikovanosť prípadu sa tu stavilo na morálne vyznenie (láska nadovšetko), takže čím viac sa detektív zbližuje s rodinkou pre ktorú pracuje, tým viac odhaľuje ako veľmi je nefunkčná. Celkovo ma detektív s downovým syndrómom bavil viac ako ten s tourettovým, keď rozťahaný prípad vyšetroval Norton vo filme Motherless Brooklyn. 6/10.

Agent Game (2022) odpad!

Mel Gibson sa definitívne rovná nový Bruce Willis. Ak máte rozum, tak ruky preč od jeho ďalších filmov. Tam si nikto absolútne o nič nesnaží. Už úvod hovorí za všetko. Prvá scéna. Gibson sedí, strih, Gibson stojí a obtočí sa okolo neho kamera jak keby to bol najdrahší money shot celého filmu.. Strih, Gibson vyberie pištoľ a striela, strih, Gibson vyberie mobil a zahlási: máme problém. Ach jaj, dúfam že hovoril so svojím manažérom, pretože inak je jeho kariéra v riti. Vo zvyšku filmu sa už len párkrát mihne, keď sedí (ako inak) v kancelárii. Zvyšok filmu nezmyselná nudná sračka. Relatívne zaujímavá je akurát záverečná prestrelka. Znie celkom agresívne, ale hovno v nej vidno. Takže ruky preč od tohto blokbástru. 1/10.

Muž z Toronta (2022)

Čakal som peklo, ale že to bude trápny nepodarok na úrovni Asylum produkcií, je smutné. Netflix líže dno. Dostali sme komediálny akčniak s nevtipnou ústrednou dvojkou a mizernou akciou. Zas to vyzerá jak keby väčšinu filmu natočili v štúdiu. Takže keď už sa objaví nejaká akcia, tak niekto po nikom vystrelí v miestnosti alebo sledujeme tragické CGI orgie či už akcie vo vzduchu alebo vybuchujúci dom. Je to horšie ako Seagalovky alebo Willisovky v tom zmysle, že od nich divák už nemá nádej, že by sa dočkal niečoho dobrého  a baví sa len na ich účet. Netdlix má prachy, hviezdy pred aj za kamerou a tak sa vzchopí len na nepozerateľnú sračku na ktorú si nikto za pár týždňov nespomenie. 2/10.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Tento seriál ma už dlhší čas nebaví a túto epizódu som si pustil len kvôli Raimimu. V deji, postavách a ich schopnostiach som sa solídne strácal, pretože polovicu predošlých epizód som nevidel a tú druhú si už poriadne nepamätám. V akcii to je o niečo kvalitnejší digibordel ako je u Marvelu obvyklé a občas tam sú hororové náznaky. Ale PG-13 rating a hlavne Marvel sitcomový štýl nepustí a tak je akýkoľvek náznak niečoho desivého hneď zhodený trápnym vtipom. To platí aj o pokusoch o dramatické scény. Predsa nebudeme divákov terorizovať niečím trochu vážnejším. Takže som si užil prakticky len dve cameá. U Profesora X som mal radosť, aj keď ho príliš nevyužili. Ale je to postava, ktorú poznám a mám ju rád. Pokiaľ fanúšikovia Marvelu toto isté cítia aj k ostatným postavám, tak chápem, že ich tieto rozprávky bavia. Najlepším na celom filme bol pre mňa aj tak Bruce Campbell. Tie jeho dve scény stáli za to. Hlavne jeho posledná slová mi hovorili z duše. Konečne to skončilo. 2/10.

Kurz negativního myšlení (2006)

Dokonalý mix povzbudivej drámy a depresívnej komédie, tak ako to dokážu natočiť len v severskej kinematografii. Postavy ma zaujali hneď od prvých minút. Sú perfektne zahrané a skvele napísané. Každá z nich si prejde zmysluplnou a silnou katarziou, keď vyplávajú na povrch ich skutočné pocity ohľadom ich skurveného života. Vidieť pohár rozjebaný na franforce poloplný, je holt ťažké. Skoro až nemožné. Ale keď sa človek prestane snažiť, tak je v piči nadobro. Teda aspoň ja som si z toho zobral také posolstvo. Ale čo ja môžem vedieť. Ja si to na vozíku nepádím rýchlosťou 10km za hodinu s vejúcimi vlasmi a mariánkou v hube. Ale bavil som sa dobre a stojí to aj za opakované zhliadnutie. 8/10.

Chlap na roztrhání (2012)

Mám rád romantické filmy a mám rád Butlera, ale Butler a romantické filmy = veľká katastrofa. Zápletka pripomína nedávnu komédiu Home Team. Ale tam sa tlačilo hlavne na komediálnu stránku a fungovalo to aj ako športový film. Toto je hlavne o zbližovaní Butlera a jeho malého syna a popritom si raz za čas spomenie, že by sa chcel dať dokopy so svojou ex. O zápas tu nejde a je jedno, či to tie decká vyhrajú alebo nie. Celkovo to je po každej stránke veľká nuda a zachraňujú to len všetky tie krásky vo vedľajších úlohách mamičiek tých detí, ktoré sa predháňajú v tom, ktorá z nich dostane do postele Butlera ako prvá. Aspoň tie scény boli vtipné a výber krások sa podaril na jednotku. Ale aj tak si to ale nadpriemerné 3 hviezdičky nezaslúži. Viac ako priemer na jedno pozretie to nie je. 5/10.

A Year-End Medley (2021)

Kwak sa znova vrátil k žánru, ktorý ho preslávil a rozhodol sa ísť na istotu. Natočiť multivzťahovú romantiku v ktorej je toľko párov, že aspoň s jedným sa musí stotožniť každý divák a samozrejme hlavne diváčka. Proste niečo ako ďalšia Láska nebeská, pokiaľ by som to mal čo najstručnejšie opísať. Ale väčšina príbehov sa odohráva v luxusnom hoteli. Dokonca sa to aj odohráva počas obdobia Vianoc až do prelomu rokov. Aj keď tá Vianočná atmosféra fungovala najmenej. Plusom je, že ma celkom zaujal príbeh každého páru a ani na chvíľu som sa nenudil. Mínusom je, že to pôsobilo príliš hutne. Jak keby som si pustil naraz celú sériu nejakého seriálu, takže som film dopozeral na druhý deň. A síce všetky tie epizódky boli zaujímavé ale ani jedna ma nezasiahla tak ako Kvakové klasiky My Sassy Girl alebo Windstruck. O nejakom dojatí nemôže byť ani reči. V niektorých prípadoch ma doslova iritovalo jak tam niektoré postavy často plakali (uplakaný manažér popíkovej hviezdy). Najviac ma bavil príbeh riaditeľa hotelu a pokojskej (typický príbeh boháča a obyčajného dievčaťa). Samovražedného lúzra, ktorý si rád pokecá s neznámou, ktorá ho každé ráno telefonicky budí v hoteli. A príbeh ženy, ktorej dávny kamarát sa chystá oženiť a ona si musí ujasniť, čo k nemu cíti. Ostatné príbehy boli ok, ale skôr už len do počtu. Kľudne by som to trochu osekal a tým trom hlavným sa venoval viac. Možno trochu aj sklamaním je, že sa to pre všetkých skončí dokonale šťastne. Nikto tu nezomiera a ani nezomrie (ups, ani ten samovrah). Možno práve preto to nemá takú emocionálnu silu. Viacmenej sa všetky príbehy odvíjajú až príliš hladko a keď dôjde k nejakej drobnejšej komplikácii, tak je to len komická epizódka. Scenáristicky je to príliš nenápadité a obohraté. Kvaková réžia to úplne nezachráni. Takže celkovo to je príjemný nadpriemer, ktorý asi nikoho nenadchne, ale ani príliš nesklame. A možno na Vianoce to bude fungovať lepšie ako v tomto parnom teple. 6/10.

Status: Naživu (2022)

Tak Žerard už nefušuje do remesla len Casey "kurva" Rybackovi, ale po novom už aj Kurtovi Russellovi a vykráda jeho film Breakdown. Som zvedavý u ktorého ďalšieho herca, ktorého dabuje Jiří Štěpnička sa inšpiruje nabudúce. S kvalitou jeho kópií to ale ide dole vodou. Tentokrát sa nedočkáme žiadneho cool blbnutia s nasratým kamionistom. Toto je smutná doba podfinancovaných DTV béčiek, takže polovicu filmu tam Butler vo flashbackoch rieši svoje posraté manželstvo a v druhej sa zmätene potuluje z miesta na miesto a predstiera, že napínavo pátra až som skoro zaspal. Sem tam niekto po niekom vystrelí a vrcholom je jeden otrasný CGI výbuch nejakej búdy. Po každej stránke totálna nuda a ak by ste si to chceli pustiť len zo zvedavosti, či sa to skončí happyendom, tak samozrejme že skončí. Žena sa nájde, manželstvo je zachránené a párik žil šťastne až do pokračovania, v ktorom pre zmenu unesú jeho. 4/10.