Nevada Smith (1966)

Film o mladíkovi, ktorý sa vydá na nekonečnú cestu za pomstou behom ktorej sa z neho stane chlap. Hlavná postava mi vôbec nesadla jak tým ako je napísaná. Naivka, ktorý zo začiatku fakt nič nevie a učí sa dosť pomaly. No a jeho obsadenie sa tiež vôbec nevydarilo. McQueen bol v tej dobe na mladíka už príliš starý a pôsobí v tej úlohe smiešne. Nejaká poriadna akcia tu tiež nie je, takže celkovo sklamanie. 4/10.

Starosta Kingstownu (2021) (seriál)

1. séria: Asi to fakt bude netypická Sheridanovka, pretože na rozdiel od jeho ostatných diel, som pri tom nezdochýňal od nudy. Začiatok bol síce pomalší a trochu dlhšie mi trvalo, kým som prišiel na chuť tým postavám. Ale prostredie väzenia a zákulisie jeho skorumpovaného fungovania ma bavilo od prvého dielu. Pritom sa seriál nedrží len v base, ale ukazuje nám celé skorumpované mestečko, kde na nevinného človeka nenarazíte. Jeden gang sa snaží vydrbať z druhým a medzi nimi je ústredný hrdina - prostredník, ktorý udržuje s pomocou skorumpovaných policajtov a bachárov prímerie. Séria neustále graduje až do famózneho finále s krvavou vzburou v jednej z väzníc. To bolo mäso. Už dávno sa mi nestalo, aby som namiesto ľútosti cítil nadšenie z toho, že všetkých tých parchantov masakrovali jedného za druhým. Tam už nádej na nápravu nie je. A postava matky hlavného hrdinu, ktorá tu má pôsobiť ako mravokárny prvok s tou jej snahou o férové zachádzanie, je skôr otravná. Seriál pekne pracuje aj s rôznymi klišé a viaceré línia sa vyvinú nečakane. Z postáv som najviac zvedavý jak sa bude príbeh vyvíjať u hlavného hrdinu, ktorý nejaké sympatie vzbudzuje len vďaka famóznemu Rennerovi, ktorý si po dlhej dobe strápňovania sa v pláštenkách zahral kvalitnú rolu v chlapáckom seriály. Z vedľajších postáv ma bavil kat zo SWAT jednotky, ktorý hneď v prvom diely detailne inštruoval svoju obeť predtým ako ju odbachol. To je fakt drsná postava a dúfam, že v ďalších sériách sa o ňom dozvieme niečo viac. Z gangsterov bol famózny slizký nácek Andrew Howard, ktorý mi svojím zjavom pripomínal Johna Voighta z filmu Splašený vlak. Na jeho smrť som sa tešil a seriál nesklamal. Celkovo je táto séria za silné 4*, ale za prostredie väzníc a skvelé finále si zaslúži aj piatu. Len mám obavy, že tromfnúť to bude skoro nemožné. Každú sériu nemôže byť v base vzbura. Tak som zvedavý aké ďalšie tromfy vytiahnu. Najskôr bude nova nepríjemné zatápať sadistický parchant Milo v podaní Aidana Gillena. 9/10.

Jack Reacher (2022) (seriál)

1. séria: Deväťdesiatkovo tupý akčno-kriminálny seriál na úrovni seriálov typu Walker, texaský ranger o veľkom (tentokrát doslova) gerojovi, ktorý príde do malého mestečka rozlúsknuť zapeklitý prípad. Len je tá jedna epizóda natiahnutá na 8 dielov. Čo je jeden z hlavných problémov seriálu, pretože od polovice série sa to už začalo nekonečne tiahnuť. Najlepšie by bolo, keby z tej chabej ústrednej zápletky natočili jeden film. Vďaka tomu tu je aj kopa zbytočných línií, ktoré nikam nevedú. Ale paradoxne ma línia so psom bavila viac jak ústredná zápletka a som spokojný s tým jak vyústila. Hlavný hrdina je tiež rozpačitý. Pôsobí jak autista. Na jednej strane vám zo sopľa pod nosom vydedukuje, čo ste šňupali pred dvadsiatimi rokmi na strednej a na druhej strane je totálne mimo pri medziľudských vzťahoch. Tak trochu Monk na steroidoch. Tá jeho osvalená postava tiež nie je dvakrát logicky podaná. Čakal som, že sa ho budú všetci vďaka tomu báť a mať pred ním rešpekt. Ale každý jeden ten vidlák, ktorý ide s ním do bitky, ho podceňuje snáď ešte viac ako Cruisea z filmových spracovaní. Tam to aspoň dávalo zmysel. Tu je to len trápne a otravné. Bitky a prestrelky sú po technickej a choreografickej stránke cool, ale znova to je na úrovni Komanda. Čiže aj keď sa to tvári seriózne, tak sa tam dejú strašné taktické nezmysli a aj ja som si povedal pri finále, aby Reacher zahodil tú blbú pištoľ a konečne zobral nejaký samopal, ktoré sa tam veľkom váľali po zemi. Takisto to tu preháňali so samoúčelnou brutalitou. Scéna s chlapíkom pribitým na stene bez gulí, bola WTF a rozhodne nevzbudzovala strach z protivníkov. Na to boli všetci zloduchovia príliš veľkí dementi. Reacher mi sadol priemerne. Viac ma bavili jeho kumpáni, sexy blondínka a úzkoprsý černoch. Takže celkovo to je ok výplň v dnešnej na oldschool akciu chudobnej dobe. Ale znova si radšej pustím prvý film s Cruisom na ktorý sa seriál nechytá a na druhú sériu seriálu nemám veľkú chuť. Fanúšikovia nekonečných naťahovaných krimináliek by ale mali byť spokojný. 6/10. Druhá séria má zaujímavejšiu zápletku, svižnejšie tempo, viacej akcie a dokonca aj Reacher mi bol sympatickejší. Už to nie je rozumbrada, ktorý všetko vyrieši sám, ale robí aj chyby a často ho musí podržať jeho tím. Len v akcii je naďalej nezničiteľný terminátor. V súkromí sa ale Reacher ukázal ako chudák na poľutovanie. Záporáci boli ok. Robert Patrick už zostarol, takže na viac ako na šéfov rozdávajúcich rozkazy nemá. Ale odkaz na terminátora pobavil. Sklamal ten super duper zabiják, ktorý má celú sériu samostatnú líniu a divák sa teší na jeho stret s Reacherom a nakoniec prd z toho. Takže to muselo kompenzovať množstvo komparzistov, ktorých Reacher likvidoval ako na bežiacom páse. Chýbal mi tu trochu ten čierny tvíďák z minula. Trochu to nahradil ten holohlavec a mrzelo ma ako dopadol. Ženy boli tiež menej pekné ako minule. Celkovo som ale spokojnejší ako minule. Už to nebolo tak ultratupé. Akcia na dnešnú dobu patrí k tým vydarenejším. Proste príjemná oddychovka v retro štýle a teším sa na ďalšiu sériu. 8/10.

Různé chutě světa (2019)

Taký jednoduchý, keďže je pojatý z pohľadu hlavnej detskej postavy, tak až naivný film o tom, jak sa chlapec snaží zmierovať obidve strany svojej rodiny, ktorá má rôzne korene. Všetky tie kultúrno-náboženské rozdiely tu sú vo veľkej miere prezentované cez jedlo. Čakal som trochu viac jak od dramatickej stránky, ktorá len nenápadne bublá pod pokrývkou, tak aj od kulinárskych scén. Už som videl podstatne chutnejšie filmy o žrádle. Takže celkovo to je len taká nenáročná jednohubka, ktorá ako tak vidím v komentároch, predsalen niektorým ľuďom môže pekne zabehnúť. 5/10. P.S: CZ dabing je katastrofa. Aby toho chlapca daboval dvakrát tak starý chlap je úchylné.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Za mňa rovnaká tragédia ako Mandalorian. Skvelá technická stránka, sem tam cool akčná scéna alebo cameo nejakej známej postavy, ale hlavné postavy sú mrtvolné rovnako ako ten svet v ktorom sa to odohráva. A je úplne jedno, či sa jedná o nové postavy alebo postavy známe z filmov. Ich príbeh je absolútne nezaujímavý. Boba Fett okrem cool kostýmu nemá čo ponúknuť. Sklame aj meditujúci Luke v totálne zbytočnom cameu. Čakám, že v nejakom ďalšom seriály bude celá epizóda s ním o tom jak sa snaží vysrať. Toto fakt nemá ani štipku Star Wars atmosféry. Ešte vyskúšam seriál o Obi-Wanovi, ale moje očakávania sú nulové, ak to bude robiť rovnaká neschopná zberba ako toto. Disney úplne zničil Star Wars a to som sa pred dávnymi rokmi v preďalekej galaxii mohol zblázniť od radosti pri predstave hraných seriálov zo Star Wars sveta. 4/10.

Čára 2 (2022)

Dvojka plynule nadväzuje jak na dej, tak našťastie aj na atmosféru jednotky. Vrátili sa všetky pôvodné postavy (a aj všetci dabéri vo vydarenom CZ dabingu), takže sa zaujímavo rozvíjajú ich príbehy a vytvárajú sa nové páry. Jedným z nevyhnutných mínusov je, že akonáhle sa na konci minulého dielu dal konečne dokopy ústredný pár, tak v dvojke ho musia nejakým spôsobom rozbiť, aby sa snáď mohli dať na konci zase dokopy. A ten dôvod ich rozchodu je proste vycucaný z prsta. Tentoraz sa už prakticky vôbec nerieši výška hlavnej hrdinky, ale vymysleli jej úzkostné stavy. Našťastie ostatné línie sú vydarené (dokonca sa polepšia aj záporáci z jednotky) a komu sadol prvý diel, tak bude spokojný aj s dvojkou. Proste vydarené teenage romantická komédia u ktorej nechápem jediné. Čo za intelektuálne dielo od toho všetci tí 1-2 hviezdičkári čakali? Snáď vznikne aj trojka, nech trpia ešte viac. 7/10.

Šikatanakatta to ju'u te wa ikan no desu (2021) (TV film)

Informačný film, ktorý ukazuje ďalšie svinstvá Japoncov počas druhej svetovej. Hlavné posolstvo je síce pekné, ale aj tak som nemal chuť fandiť hlavnému hrdinovi za to, čo spáchal. Takže celá tá dramatická stránka, či sa zachráni alebo nie, mi bola ukradnutá. Možno keby sa film viac venoval procesu ako jeho rodinnému zázemiu a jeho vlastnému svedomiu, tak to mohlo byť napínavejšie. Takže za mňa priemerný film. 5/10.

Midnight Swan (2020)

Pekný príbeh, ale spracovanie mi nesedí. Pomalé artové. Minimum dialógov. No a k tomu Ústredná dvojka. Jedna z nich len nadáva a odstrkuje druhú a tá druhá skoro nič nepovie. Dosť ťažko sa vcítiť do takých postáv. V druhej polovici sa mi to akotak podarilo, ale stále ma to spracovanie skôr sralo. Aspoňže smutný záver funguje. Výsledkom je film, ktorý určite získa nejaké ceny, ale druhýkrát si ho nikdy nepustím. 6/10.

Horton (2008)

Pekná rozprávka určená hlavne detskému divákovi. Pre dospelých tu veľa vtipov nie je. Najviac ma zaujal ten svet Kdovíkov, ktorý je podobný ako svet z Grincha. Vydaril sa aj český dabing. Hlavne Svěrákov komentár. Celkovo to je ale len taká príjemná detská jednohubka. V súčasnosti vznikajú oveľa prepracovanejšie animáky. 6/10.

Pes zabiják (2017)

Neviem, či som mal jasnú chvíľku ja alebo vegetol, že sme sa po dlhšej dobe v hodnotení nejakého filmu zhodli, ale podľa hodnotenia ostatných to vyzerá, že sme boli riadne ožratí, keďže sme sa ako jedny z mála bavili. Toto je druhý film od Soleta, ktorý som videl a vyzerá to, že má v ruke jak technickú stránku, tak aj dramatickú. Tento žánrový mix komédie, drámy, heist thrilleru a hororu s jedným veľkým nasratým psom funguje vo všetkých smeroch. Je to nádherná ukážka toho, že aj film za pár mega odohrávajúci sa prakticky nonstop v jednom rozpadávajúcom sa sklade, môže perfektne fungovať, že znudený Willisíku? Stačí taká drobná maličkosť. Aby sa všetci snažili a mali trochu talentu. Najviac ma bavila prekvapivo línia s hrôzostrašným psom, čoho som sa trochu obával. Hlavne keďže tu sú aj scény psích zápasov. Ale všetko to nepríjemné sa odohráva mimo pohľad kamery. A samotný pes vzbudzuje jak hrôzu, keď naháňa hlavných hrdinov, tak ľútosť, keď sledujeme jak z neho svinský Banderas vychoval takú krvilačnú beštiu. S vyústením príbehu som tiež spokojný, takže celkovo to je vydarený film. Vyzerá to, že Brody a Solet si celkom sadli, tak dúfam, že natočia ďalšiu pecku. 8/10.