Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (5 655)

Smrtelné stroje (2018)

Trailery boli divné a recenzie rozpačité, takže som uveril, že je to sračka a doteraz som film odkladal. Ja idiot, zase raz sa mi potvrdilo, že sa nemám príliš riadiť názormi druhých. Najmä vkus kdejakých recenzentov dnes stojí za hovno. Začne sa to ako originálne postapo z ďalekej budúcnosti s karavanmi na steroidoch. Ten vyprahnutý svet a rôzne originálne vozítka vzdialene pripomenú poetiku Mad Maxov a v druhej polovici sa to prepne na regulérnu variáciu na pôvodné Star Wars. Aj zlá hviezda smrti tu je. Len namiesto Darth Vadera tu je rovno zlý Imperátor Hugo Weaving. Asi najväčším mínusom filmu je, že je trochu zbrklý. Takže síce na jednej strane film nemá žiadne hluché miesta a nemá šancu nudiť, ale na druhej strane to trochu odniesli postavy. Okrem hlavného záporáka, tu má priestor prakticky len ústredná dvojica hrdinov a zvyšok tvorí krovie rôzne roztomilých mimozemšťanov, teda pardon, etník. Našťastie ústredné duo si ma získalo a rozhodne som chémiu medzi nimi cítil. Aj tie flashbacky mali význam a dodali hlavnej hrdinke nejaké pozadie. V jednu chvíľu pri kontaktnom súboji mi bolo trochu ľúto, že to má len PG-13. Predsalen by sa tvrdé R-ko do tej špiny a zo začiatku depresívnejšej atmosféry hodil viac, ale kamera neuhne a detský rating je vyťažený na maximum.  Podľa mňa je fungovanie toho svetu dostatočne načrtnuté a nemal som palčivý pocit, že sa mi neustále nedostávajú odpovede na základné veci. Priestor lepšie ho preskúmať v pokračovaniach, ktoré bohužiaľ nikdy nevzniknú, tu bol. No čo už. No a nakoniec som si nechal technickú stránku. Tipoval som dvojnásobný rozpočet, lebo to vyzerá jak neskutočne originálne, tak aj triky sú pre mňa na dostatočne kvalitnej úrovni, aby som ich prestal vnímať. Do veľkej miery za to môže to, že fyzika pôsobí v tom digibordely na uveriteľnej úrovni, aby to môj mozog akceptoval. Potešil aj soundtrack, ktorý ponúka zase raz niekoľko zapamätateľných mohutných motívov, čo je dnes už rarita. Takže celkovo pecka za 9/10.

Rošťáci (1985)

Keď sa spoja také esá ako Spielberg, Columbus a Donner vo svojom vrcholnom období, tak z toho proste musí vzniknúť pecka. A to sa v tomto prípade dokonale podarilo. Perfektná detská variácia na Indiho s detským humorom v štýle série Sám doma. Zloduchovia Robert Davi a Joe Pantoliano fakt pripomínajú Mokrých banditov. Rovnako blbí, rovnako zábavní.  Vydarilo sa aj obsadenie detskej bandy, čo dokladá, že Sean Astin to dotiahol až do slávnej vandrovky po stredozemi. U Indiho tu je zase detská posila a keďže to je osemdesiatkový film, tak tu nesmie chýbať aspoň jeden Corey. A ako ozdoba tu je nádherná Martha Plimtonová. Chémia medzi bandou je dokonalá. Každý tam má svoj trefný charakter, ktorý v správnej chvíli vynikne. Technická stránka je prvotriedna a všetky tie pasce stoja za to. Akurát zakaždým po dopozeraní mi je ľúto, že to nebolo dlhšie. Výsledkom je perfektné detské dobrodružstvo, ktoré funguje aj po rokoch. A aj ten burácky pôvodný dabing sa mi stále páči. 8/10.

Všechno, co měli (2018)

Pekná rodinná dráma. Je to dobre napísané a aj zrežírované. Moja milovaná Hilary Swanková už dávno tak skvele nehrala v nejakom dobrom filme. Z ostatných hercov vyniká ešte hlavne Robert Forster v úlohe starého manžela trápiaceho sa s dementnou ženou. Po Jackie Brown asi najlepší výkon aký som od neho videl. Ale celkovo ma príbeh tej rodiny nejak extra nezaujal a ani citovo nedostal. Téma demencie ma príliš nebaví. Proste som tak v pohode sledoval, kto sa vzchopí vo svojom živote, kto nie, kto zomrie, kto nezomrie. Nenudil som sa ani na chvíľu a kvôli Hilary to za jedno pozretie stálo, ale znova sa k tomu už nikdy nevrátim. Som ale zvedavý na ďalší film tejto režisérky. Na debut to bolo dostatočne dobré. 6/10.

Silk Road (2021)

Film o IT zločinoch z pohľadu človeka, ktorý nevie čo je internet. Rovnako ako hlavný vyšetrovateľ, ktorý ide po ústrednom zloduchovi. Takže sa tu vysvetľujú základné pojmy ako youtube, Tor, Dark Web atď. Zo začiatku fakt sranda na účet postáv ale aj tvorcov. Keďuž sa ale rozdajú karty, tak sa veľmi rýchlo ukáže, že celá tá zápletka aj keď skrýva potenciál na celkom slušný thriller, je podaná strašne fádne, naivne a nebola tam ani štipka napätia. Zloduch, ktorý stvorí taký Amazon pre nelegálne veci je nezaujímavý a polda celý čas pôsobí ako idiot. Chuť fandiť alebo sa aspoň trochu o nich zaujímať som nemal ani sekundu a dopozeral som to len čisto zo zvedavosti, keďže je to vraj inšpirované skutočnými udalosťami. Článok na wikipédii je ale napínavejší jak tento film. 4/10.

Rodičovství (1989)

Na prvý pokus mi to pripadalo ako len priemerný film, ale po nejakom už štvrtom pozretí ma to baví stále viac. Celkom výstižný film o rodičoch a deťoch bez ohľadu na vek jedných aj druhých. Mňa najviac bavil vzťah medzi prísnym Robardsom a jeho nezodpovedným dospelým synom (Hulce). Scéna keď si ide Robards po radu k druhému synovi je fantastická. Trochu mi je ľúto, že film sa najviac sústredí na Martinovu famíliu, keďže Martina dvakrát nemusím, ale tu je celkom umiernený. Akurát, že má jeho postava 35 rokov som neveril ani na sekundu. On celý život vyzerá na zrelého päťdesiatnika. Dosť ma fascinuje Moranis, ktorý hral vždy utláčaných chudákov, ale tu bol dosť nepríjemný kokot. Fakt ma vytáčal, ale to bol účel jeho postavy. Moje srdce si zase získal príbeh Dianne Wiestovej, ktorej som s tými jej dvoma problémovými deťmi fandil. Hlavne totálne krásna Martha Plimptonová ako rebelujúca teenagerka s jej čerstvým nie dvakrát bystrým manželom Reevesom jej dala riadne zabrať. Film je neskutočne nabitý hviezdami a každý tu odvádza kvalitný výkon. Je to pekný mix drámy a komédie, ktorý navnadí a zároveň odradí ľudí od túžby mať deti. Podľa toho jak odvážny ste. 8/10.

Na břehu řeky (1986)

Zvláštny film o teenageroch zo zapadákova a jednej vražde. Ťažko povedať do akej miery sa to dá brať ako nejaká kritika dobových pomerov na americkom zapadákove, pretože miestami sa to fakt blíži absurdnosti Twin Peaks. Ale vraj je to sa niečo podobné v tej dobe stalo, tak asi tam fakt žili takí jebnutí a citovo vyprahnutí teenageri s ktorými ani nezamáva, že jeden z nich zabil svoju priateľku. Rozhodne je ale zaujímavé to sledovať a nemal som predstavu jak sa to skončí. Nakoniec relatívne spravodlivým happyendom. Zloduchovia boli potrestaní a časť tých vyprahnutých a nonstop ožratých alebo sfetovaných teenagerov sa trochu spamätala. Film zaujme hereckým obsadením viacero povedomých xichtov a pár budúcich hviezd. Síce tiaž hrajú tak divne. Niektorí sú jak vygumovaní, Reeves sa touto úlohou na čas zaškatulkoval do polohy totálneho zhulenca a Glover už tradične prehráva. Ale k atmosfére filmu to dokonale sedí. Výsledkom je netradičný film, ktorý rozhodne nenudí a za jedno pozretie stojí. 6/10.

Poslední večírek (1996)

Na odporúčanie jedného 100%ného užívateľa som si pustil tento film zo 4%ného prostredia a úplne ma to dostalo napriek tomu, že patrím k tým 96%ným. Naviac som biely a pravičiar, takže podľa súčasných štandardov číre clo a môj komentár treba zrušiť. Ale späť k filmu. Gay prostredie je len vedľajšie. Film je hlavne o smrti a o tom ako sa všetci tí priatelia a rodina na poslednej rozlúčke vyrovnávajú s tým, že ich milovaný na druhý deň radšej dobrovoľne odíde z tohto sveta ako sa ešte nejaký čas trápiť s následkami AIDS. No a to je teda riadny doják. Kľudne by som to prirovnal ku Kórejským citovo vydieračským melodrámam. Rozbeh bol pomalší, postupne si ma to získavalo a posledných 30-40 ma to už naplno pohltilo a emociálne vyžmýkalo ako sa to už minimálne rok nejakému filmu nepodarilo. Neviem si predstaviť, že by som sa na podobnej rozlúčke zúčastnil a to ani v jednej úlohe. Obrovským kladom a trochu aj prekvapením a to aj pre mňa ako človeka, ktorý ho totálne žerie na rozdiel od jeho odpornej sestry,  je výkon Erica Robertsa v hlavnej úlohe umierajúceho. Takto skvele snáď nikdy predtým nehral. Civilne, precítene. Ani známka po tých jeho béčkových záporáckych úškleboch. Zrazu pôsobil tak krehko a bezbranne. Celý film som smútil jak za hlavným hrdinom, tak svojím spôsobom aj za Robertsom ako hercom, pre ktorého to bola asi posledná kvalitná úloha v jeho kariére. Odvtedy už filmy točí len aby sa uživil, podobne ako dnes taký Willis a len výnimočne raz za čas v nejakom šteku u Nolana alebo Slya naznačí, že bol dobrým hercom. Vo filme sa objaví mnoho viac či menej známych hercov a trochu som sa bál, že tých postáv tam je príliš, ale nakoniec každý z nich dostane jednu scénu v ktorej zažiari. Dokonca aj taký otravný klaun Bronson Pinchot. Až na druhý deň som si uvedomil, že mi tam chýbala iba scéna v ktorej by aspoň na minútku hlavný hrdina zapochyboval o svojom rozhodnutí alebo sa osamote trochu zložil. Až príliš nekompromisne bez chvíľkového zaváhania si ide za svojím. Ale čo ja viem, možno to tak naozaj funguje, keď sa človek rozhodne pre niečo také. Ale to je výtka, ktorá mi behom sledovania nenapadla a pri ďalšom sledovaní mi vadiť nebude. Je to niečo, čo človeka napadne len, keď chce napísať čo najpodrobnejšiu recenziu na nejakom debilnom filmovom servery. Niečo ako keď sa niektorí experti pri filmoch sťažujú na CGI efekty namiesto praktickej akcie alebo strih cez osu namiesto toho, aby si film naplno užili. Tak tentoraz som si film naplno užil.

Ape vs. Monster (2021)

Za mňa je to po dejovej stránka rovnaká hovadina ako predražená Godzilla vs. Kong. Akurát to stálo 200x menej a tak triky vyzerajú, že sú v previz fáze. Väčšina filmu sa odohráva v jednej miestnosti, kde sedí aj Roberts a odohral to celkom normálne a seriózne. Akurát vyzerá jak scvrknuté hrozienko. Zvyšok hercov nestojí za zmienku. Keď dôjde na akciu, tak síce na slabú úroveň trikov za veľa nestojí, ale keby sa na nich zapracovalo, tak by to bolo v pohode. Výsledkom je klasický Asylum príživník na nejakom aktuálnom hite. Raz sa to dá prežiť. 3/10.

plakát

The Rebels of PT-218 (2021)

Aj keď to produkoval Asylum a v hlavnej úlohe je shitmaker Roberts, tak to nie je žiadny trápny prehnaný trash, ale seriózny film z druhej svetovej. Dejová stránka funguje a ani raz som si neťukal od trápnosti alebo prehnaných nelogičností na čelo. Aj herci predvádzajú solídne výkony, vrátane kuchára Danny Treja. No a triková je niekde na úrovni Stargate seriálov. Keď proste budete brať ohľad na minimálny rozpočet, tak budete spokojní. Najväčší plus tohto filmu je ten, že aj keď je to lacný Asylum, tak na každej stránke filmu vidno, že sa tvorcovia snažili a neodflákli to ako Willis za jeden deň. 5/10.

Black Widow (2021)

Roky som sa tešil na sólovku Black Widow kvôli Scarlett a keby prišla oveľa skôr, niekde na prelome prvej a druhej fázy, tak by som bol pravdepodobne spokojný. Teraz sme ale dostali klasického Marvelovského bastarda, ktorý chce potešiť všetkých a vo výsledku neuspokojí nikoho. Akotak sa mi ešte páčila prvá polovica, ktorá je v takom reálnejšom Bourneovskom štýle. Aj keď aj v nej som mal niekoľko problémov. Keďže som už nevidel všetky Marvelovky a mnohé z nich som s radosťou vymazal z pamäti, tak som sa trochu strácal v deji. Ako samostatný film to príliš nefunguje, keďže dej neraz odkazuje na udalosti z iných filmov. Vďaka tomu je aj vývoj charakterov skokový a dramatická stránka ma dvakrát nestrhla. Akcia bola síce priemerná, ale vo veľkej miere v reálnom štýle, takže prvá polovica filmu je taký súčasný nikoho neurážajúci priemer za 5/10.. V druhej polovici sa to všetko rozpadne, lebo do toho znova začnú nonstop tlačiť sitcomovský humor, postavy menia strany zo scény na scénu, akcia sa zmení na full digibordel mizernej kvality a do toho sa obnaží tá antiWeinsteinovská lobby z ktorej sa mi chcelo grcať. Druhá polovica je tak za 3/10. Takže celkovo to je za slabých 4/10. Marvel definitívne ide mimo môj vkus a do budúcna tam nevidím projekt, ktorý by som chcel ešte vidieť.