Trable prcka Binka (1994)

Pred rokmi ma to dost bavilo. Sice to pre mna nebola taka srdcovka ako Home Alone, ale vsetky tie lapalie, ktore chudaci traja unosci zazivaju ma neskutocne rozosmiali. Dnes ma to uz bavilo o dost menej a zazil som podobne sklamanie ako pri reprize dalsieho Hughesovho rodinneho filmu a to Beethoven. Par scen v ktorych ti traja chudaci niekam padaju ma sice rozosmialo aj po rokoch, ale zvysok filmu mi pripadal dost nudny. Je to taky mix filmov Home Alone a Ferris Bueller's Day Off. Chyba mi tu taka rodinna atmosfera a hlavne sympaticke postavy. Vsetsi su prilis blaznivi a prehravaju jak o zivot az to je miestami trapne. Proste to je prilis detinske. Zaporaci sa svojou komickou nesikovnostou tym v Home Alone ani zdaleka nepriblizuju. U rodicov strateneho Binga necitit velku lutost a samotny Bing sice vyzera roztomilo, ale cely cas mu vsetko prechadza bez akejkolvek snahy alebo pricinenia, co ma postupne zacalo srat. Takze vysledok ma uz prilis nenachol ale okrem par scen, ktore ma rozosmiali ma potesilo par vystupov hercov, ktorych som pred rokmi nepoznal. Napriklad Neil Flynn ako policajt, ktory donekonecna otravuje Mantegnu, kym mu Bing podpaluje vtaka. :) 4/10.

Spaceballs (1987)

Paródia na Star Wars. Vďaka tomu bol už v detstve tento film mojou srdcovkou. Ale kadencia čisto parodických vsuviek je tak malá a postavy sa mimo imbecilných záporákov správajú celkom normálne, tak sa tento film dá brať ako taká komediálne ladená rozprávka. Ja som ju teda v detstve vnímal prakticky rovnako ako Star Wars. Proste epizóda 11 z rovnakého vesmíru, hehe. Hlavná línia sa mi tiež páči a aj keď z časti kopíruje Star Wars, tak nakoniec má aj pekné nové vyústenie. Z hercov ma najviac baví Rick Moranis ako geniálny Lord Helma. On si ukradol film pre seba. Ostatní hrajú oproti nemu druhé husle, ale v rámci príbehu dostatočne dobre a čo je najdôležitejšie, že všetky postavy fungujú jak majú. Pullman je namachrovaný frajer, Daphne Zuniga rozmaznaná krásna princezná a Candy nejaký divný pes. Snáď len od neho som čakal trochu viac. Z cameo výstupov pobaví Michael Winslow, ktorý zase predvedie nejaká vtipné zvuky.  Škoda, že nikdy nevznikla dvojka. Nie je to nejaká megapecka, ale rozhodne solídny nadpriemer za 3* a tú štvrtú dávam za Star Wars tématiku + pomrknutia na ďalšie klasiky od Star Treku, cez Planétu opíc až po Votrelca. 7/10.

Já, hrdina (2015)

Trochu to pripomina Zombieland, ktory je ale ovela lepsi film. Hlavny hrdina je looser a akonahle vypukne zombie apokalypsa, tak sa stane hrdinom. Bohuzial ten looser nie je nicim zaujimavy alebo zabavny a celkovo filmu chyba humor. Nezasmial som sa ani raz. Ostatne stranky filmu su v pohode. Kvalitne triky, par solidnych akcnych scen a mnozstvo stavnateho gore. Ale mna nezaujala ziadna postava, takze som sa dost rychlo zacal nudit. 4/10.

Ploty (2016)

Silna drama o zivote jednej chudobnej negerskej rodiny v 50tych rokoch. Film tahaju hlavne herecke vykony a to hlavne nadpriemerneho Washingtona ako despotickeho ale nie bezcitneho otca. Este lepsia je ale VIola Davis ako jeho manzelka, ktora statocne znasa tazky zivot po jeho boku. Oscara, ktory urcite ziska, jej uz teraz prajem. A ked nebude silna konkurencia, tak mozno ho ziska aj Denzel. Bohuzial z filmu dost citit divadelne zaklady, ktore sa nepodarilo odstranit a tak to nepôsobi vizualne prilis filmovo. Skoro som mal az pocit, ze sa to odohrava na javisku na ktorom sa striedaju herci. A zo zaciatku sa tam keca az tak vela, ze to bolo neprijemne. Chcelo by to dialogy preriedit a ponechat len tie skutocne k veci. Nemuseli sme sa dozvediet kazdy detail o historii predkov tej rodiny. Vdaka pôsobivym hereckym vykonom sa ale jedna o film, ktory stoji za to vidiet. 7/10.

Příchozí (2016)

Matty to vystihol trefne, a ja k tomu nieco malo dodam. Dufal som, ze uvidim sci-fi, ktore bude zalozene na nejakej vedeckej myslienke. Dlho to tak vyzera, pretoze film sa dost realisticky venuje vykresleniu procedur pri prvom kontakte s mimozemstanmi. Sice tie detailne procedury nemaju nasledne vyuzitie v deji, ale sami o sebe pôsobia dost zaujimavo. Potom nasleduje odvazne rozhodnutie, ked sa film väcsinu stopaze venuje snahe najst spolocnu komunikaciu s mimozemstanmi. Skoro to az pôsobi ako ironicky stuchanec do vsetkych sci-fi v ktorych mimozemstania rôznych ras hovoria anglicky. Tu nastava prvy problem, ktory som mal s filmom. Tvorcovia mohli prijst s nejakou prepracovanou vedeckou teoriou ohladom spôsobu vyjadrovania mimozemstanov, do ktorej by aj divak postupne prenikal a sam by sa ucil ich jazyk a pomaly by im zacal rozumiet. Namiesto toho je ich rec vysvetlena jednou vetou a dlhy cas sledujeme narastajucu bezradnost vedcov a stupnujuce napätie politikov z pritomnosti mimozemstanov. Niezeby tato cast bola vylozene nudna, ale nie je prilis napinava a ani poriadne negraduje. Vlastne som len cakal, kedy uz hrdinka nahlo povie, ze ich rec pochopila a konecne si s mimozemstanmi pokeca. To nastane v poslednych minutach, kedy sa odhali pointa, ktora ukaze, ze v centre filmu nestal pribeh mimozemstanov ale hlavnej hrdinky. Toto odhalenie ma nasledne v divakovi vyvolat obrovske dojatie. Bohuzial tu je pre mna druhy velky problem tohto filmu. Villeneuve ako reziser mi nesedi uz dlhsie. Jeho film su strasne odtazite a chladne k postavam. To je pripad aj tohto filmu, takze pointa ma citovo nedostala. Ale musm uznat, ze sa mi pacila a o triedu v mojich ociach zdvihla kvalitu filmu. Pekne vsetko do seba zapadlo a vdaka jej znalosti bude osobny pribeh hlavnej hrdinky na druhe pozretie fungovat minimalne dvakrat lepsie a snad aj intenzivnejsie. Behom filmu som nadobudal pocit, ze to uz viackrat nechcem vidiet, ale koniec na potesil natolko, ze tomu este niekedy v buducnosti dam jednu sancu. Takze kto caka vedecke sci-fi o prilete mimozemstanov, tak bude sklamany. Akcny vyplach typu ID4 snad necaka nikto. Ale kto sa tesi na komorny a dojimavy pribeh jednej ucitelky, pri ktorom si poplace, tak pre neho to asi bude film roka. Pre mna to v tomto ohlade bolo rovnako chladne ako Sicario. Keby som to mal k niecomu prirovnat, tak ma napadol jedine film Donnie Darko. Proste komorny pribeh jednej postavy v sci-fi omacke okolo. Ale Darko je ovela inteligentnejsi film, ktory dokaze vyvolat poriadne emocie. Skoda, ze Arrival nereziroval Richard Kelly. 6/10. edit: jak nad tym filmom premyslam, tak ma ta filozoficka rovina stale viac fascinuje a tesim sa na druhe zhliadnutie.

Výplata (2003)

Nametom to trochu pripomina Minority Report, akurat to ma ovela jednoduchsi az hlupejsi scenar. A hlavny hrdina sa udalostiam nesnazi vyhnut, ale naplnit. Dost trapne pôsobi neustale Affleckovo premyslanie nad zmyslom predmetov, ktore ma ako MacGyver vo svojom snazeni pouzit, kedze mu to zakazdym trva ovela dlhsie ako divakovi. Vrcholom imbecility je to poskladanie predmetov do symbolu otaznika. To uz fakt vyzera jak parodia. Ale ked sa zmierime s primitivnostou zapletky, tak dostaneme svizny akcny film s kvalitne prevedenou akciou. Sice je v PG-13 raatingu, takze ziadny krvavy balet sa nekona, ale po kaskaderskej stranke dostaneme dostatocne pôsobive akcne kusky, ktore su uz tradicne u Wooa prehladne a stylovo natocene. Otravne pôsobia len jeho trademarky (mierenie na seba, holubice), ktore sa do tohto filmu nehodia a vyzera to, ze ich tu vlozil len z povinnosti. Dalsim kladom su herci. Sice nikto z nich nepredvedie nic nadpriemerne, ale chlapi film podrzia svojou charizmou a zeny krasou. Hlavne Uma v tomto filme vyzera bohovsky a Ben je stylizovany do retro polohy svojim oblecenim. Najroztomilejsi je Paul Giamatti. Nakoniec si vyzdvihnutie zasluzi skvely soundtrack, ktory filmu dodava dynamicke tempo. Vysledkom je tupy akcny vyplach, ktory sa snazi cely cas tvarit inteligentne a vôbec mu to nejde. Nastastie to je zabava, aj ked na ucet tvorcov. 5/10.

Pokrevní mstitel (2017) odpad!

Pribeh o dvoch bratoch z vidlakova, ktory sa zapletu s nejakym gangsterom a nakoniec im pôjde o zivot. Zhruba o nieco take tam ide, ale film pôsobi dost chaoticky a hlavne to je strasna nuda. Cage tu hra vedlajsiu ulohu mafiana a je fakt divne namaskovany a znova neznesitelne prehrava. Bohuzial uz aj on nabehol na Seagalov system natacania co najviac filmov rocne bez ohladu na kvalitu. Oproti Seagalovi sa sice snazi prehravat jak o zivot, ale vysledok je rovnaka mizeria. Akurat technicka stranka jeho filmov je v poriadku, kedze nepôsobia tak amatersky. Ale to beriem ako samozrejmost, takze nevidim dôvod, preco by som to mal ocenit jednou hviezdickou. Ten film nic zaujimave neponuka. 1/10.

Obr Dobr (2016)

Totalna nuda bez tempa. Postavy nezazivne a to ich tu vela nie je. Humor prakticky ziadny. CGI spickove, ale prostredie v ktorom sa to odohrava nezaujimave, takze aj CGI vysli na zmar. Chcel som dat z ucty k Spielbergovi aspon 2*, ale film je bez pretacania neznesitelny. 3/10.

Hard Boiled (1992)

Hovori sa, ze dej toho filmu tvoria tri megaprestrelky medzi ktorymi je niekolko mensich prestreliek. Uz ta prva je tak mega, ze by vo väcsine ostatnych filmoch tvorila finale.Tu sluzi len na rozbeh a naladenie sa na inferno, ktore vas caka. Take sialene kaskaderske kusky dnes uz neuvidite, kedze ti stastlivci kaskadéri, ktori to nahodou prezili, su uz v dôchodku. Z natacania Police Story vraj nosili kaskaderov do nemocnice. Z natacania Hard Boiled rovno do marnice. No dobre, trochu zvelicujem. :) Prestrelky su proste grandiozne, postune stale velkolepejsie a prehladnejsie natocene. Teda nie zeby boli neprehladne. Ale zo zaciatku su strihane dynamickejsie a postupne sa strih spomaluje, aby vyzneli velkolepejsie a divak si vychutnal sialene kaskaderske kusky. Keby som mal specialne vyzdvihnut aspon jednu prestrelku, tak spomeniem tu natocenu na jeden zaber v ktorom hlavni hrdinovia vystrielaju kopu nepriatelov a popritom este riesia dilemu, kedze jeden z nich zabil aj policajta. No a teraz konecne k zapletke. Rozhodne nie je pravda, ze by tu ziadna nebola. Len pod nanosom prestreliek ju mozete lahko prehliadnut. Je sice jednoducha o poldovi v utajeni (Tony Leung) a druhom poldovi (Chow Yun-fat), ktory mu ide po krku, kedze o nom nevie, ze je v utajeni, ale postavy funguju bezchybne a su brilantne zahrane. Ako je u Woo zvykom, tak hlavni hrdinovia sa postupne skamaratia a na konci pôjdu spolu do samovrazednej akcie proti mnozstvu zloduchov, petoze aj keby neboli policajti, tak cest a zasady im nic ine ani nedovolia. Okrem famoznej ustrednej dvojky exceluju aj ostatni. Slizky zaporak bez zasad Anthony Wong, jeho elitny zabijak s vlastnym kodexom cti, ktory sa mu stane osudny Philip Kwok, roztomila Teresa Mo ako kolegyna a priatelka Chow Yuen-fata a nakoniec Philip Chan ako nekompromisny sef policajneho oddelenia. Hudba vo väcsine filmu mi nikdy uplne nesedela, kedze ju tvori jazz, ale hlavny jednoduchy motiv pocas prestreliek je pôsobivy. Takze aj ked mam od Wooa radsej Killera a hlavne prvy Better Tomorrov, ktore sa viac venuju pribehu, tak Hard Boiled je jednoznacne vynimocny film a na poli filmov s prestrelkami patri medzi vrchol zanru. 9/10.

Zloději (1991)

Po dlhsej dobe sa Woo pokusil o nieco odlahcenejsie, ale komedie mu podla mna nikdy prilis nesli a ani tento film nie je prilis vtipny. Srandovne su len akcne sceny, ktore su odlahcene drsnymi forkami, takze nepôsobia tak brutalne ako v ostatnych Wooovych filmoch. Prestrelky su len tri, ale su absolutne spickove. Nadherne natocene, vynaliezave a obsauju pôsobive kaskaderske kusky. Chow Yun-fat aj na voziku predvedie, ze je neprekonatelny akcny hrdina. Hlavne kvôli nim sa ooplati film vidiet. O dost horsie pôsobia sceny v ktorych prebieha nejaka lupez. Technicky su sice znova bezchybne, ale prilis zmysluplne nepôsobia. Proste take samoucelne blbiny. No a samotna zapletka je taka priemerna. Pribeh o troch zlodejoch, ktory sa poznaju od detstva a striedaju jednu lupez za druhou. Netypicke je snad len to, ze jednym z nich je zena a tak tu ma priestor aj romanticka linia. Ale k naruseniu priatelstva medzi nimi nedôjde, kedze Chow tu hra nezreleho chlapika, ktoreho vazne vztahy nezaujimaju. Vlastne tomu chyba nejaka poriadna zapletka, ktora by gradovala. Cely cas sa len tak blbne. Zapletka so zlym otcimom je slaba. Herecky tu ani nikto prilis neexceluje. Najviac ma nakoniec zaujal Kong Chu ako ten dobry otcim. Vysledok je vdaka spickovej akcii solidny nadpriemer, ale ziadna slava to nie je. 6/10.