• Krátkometrážní

Místnost sebevrahů (2011)

čakal som emo bulshit, filmársky nevyvážený, formálne rozpačitý, tematicky a výpoveďou nepresvedčivý a zmätený, povrchný a pozérsky... aké veľké bolo moje prekvapenie, keď som dostal skoro presný opak; trochu tej pózy vzhľadom na vek autora a prostredie, v ktorom sa to odohráva, môžeme odpustiť - keď odpúšťame oveľa väčšie pózy napríklad lynchovi a tarantinovi, lebo nás bavia, všakáno?!

Interstate 60 (2002)

veľmi príjemná, milá a dobre vymyslená rozprávka pre dospelých;

Jak je důležité míti Filipa (2002)

dobre to ten oscar wilde napísal... bol to starý cynik... myslím si, že do filmu sa mohlo dostať viac irónie a cynizmu, určite by to starý dobrý oscar privítal, ale aj tak to je slušná konverzačná kostýmová komédia s esami britskej hereckej školy;

Pí a jeho život (2012)

kniha ma oslovila viac, no myslím si, že ang lee urobil hodnotnú a dôveryhodnú adaptáciu s pár strhujúcimi scénami (konkrétne dvoma: búrky) a miestami vyčačkaným vizuálom (svitanie, medúzy...); ale ako človeka, ktorý knihu mal čerstvo v pamäti a ktorý z princípu šiel na 2D to nejak zvlášť neoslovilo; a namôžem vystáť digitálne zvieratá, až tak veľmi, že to stačí ako dôvod na strhnutie hviezdičky (stalo sa tak už pri zrode planéty opíc);

Sedm psychopatů (2012)

Päť hviezdičiek pre Sedem psychopatov... Po siedmych samurajoch a statočných, trpaslíkoch a smrteľných hriechoch vstupuje do kinematografie ďalšia silná sedmička... tentokrát to bude trochu netradičnejšie a čiernohumornejšie, predsa len - píše a režíruje pán, ktorý má okrem In Brugges na svedomí divadelnú hru Mr. Pillowman... a koľko je tých psychopatov? Je to s nimi trošku zložitejšie - je ich naozaj sedem? Alebo len šesť? Či dokonca osem? Koľko ich napokon prežije túto šialenú jazdu za inšpiráciou?

United (2005)

veľmi slabé 3, no pod tie nemôže moje alibistické ja ísť, lebo je to o ľudských právach a má to peknú myšlienku, bohužiaľ však nezaujímavo, klišéovite podanú... jediný svetlý bod: keď lietadielko pristane pred catherine bell v kostýme z JAGu

Struck (2008)

Dobrý nápad, celkom zaujímavé obsadenie, no celkovo to zráža tá hudba: jednak fakt, že hrá celý čas (takže je to ako keby klip) a jednak jej výber - patetická, sladká, gýčová. Tá tomu uberá jeden a pol hviezdičky, ale kvôli nápadu a pekným herečkám zaokrúhľujem nahor.

Zločinec (2008)

filmov o base a z väzenského prostredia existuje naozaj veľa, no stále vznikajú nové, filmárov láka a priťahuje toto exotické územie, kde platia úplne iné pravidlá, než v bežnom svete za väzenskými múrmi, je lákavé to objavovanie limitov mužského ega, objavovanie vnútornej sily, hrubosti, násilia... veľmi zaujímavé je to balansovanie na hrane dobra a zla a zisťovanie, kto je dobrý, kto zlý, kto na akej strane stojí... tento film nepatrí spomedzi filmov o base a z basy k tým najlepším, no rozhodne nie je zlý; jednoduchý, rázny, jasný... no aj tak najväčším plusom, kladom, najväčšou devízou je tu na nespoznanie zmenený val kilmer, ktorý s pribúdajúcimi rokmi (kilami) naberá na vážnosti a začína sa profilovať po svojej transformácii na zaujímavého charakterového predstaviteľa vedľajších postáv - tuto je naozaj skvelý, vizuálne, herecky, dobre napísaná postava, ktorú si pán kilmer patrične vychutnáva;

Nespoutaný Django (2012)

...a ja si vravím: čo bude ďalej, pán qt, kam až sa dá zájsť, ako dlho človek dokáže takto strieľať do čierneho? neviem, ale tuším, že dlho, a nech bude ďalej čokoľvek, už teraz sa na to teším. veľmi. adept na film roka. všetky oscary na tarantinovu hlavu!

Země bez zákona (2012)

nie sú to až také silné 4, skôr sa blížia k trom... je to slabšie, než mohlo byť pri takejto konštelácii... niečo tam chýba, len neviem čo... a pritom predošlý film dvojice cave-hillcoat (skvelý preposition) "TO" mal... ale tak má to aspoň solídne obsadenie pokope - drsný hardy rozdáva rany boxerom, šarmom a svojou nesmrteľnosťou, slizký pearce si už dávno tak neužíval svoju rolu, naposledy hádam v L.A. confidental... máme tu aj 2 krásne dámy... ale nejako sa mi zdá, že na to, aké obsadenie sa tu zbehlo, sme toho videli málo (nemyslím fyzicky, lebo chastainka ukázala kozy... skôr herecky); celá postava garyho oldmana tam má len hmlistú postavu a celá sa tak nejak v polovici filmu stratí... a tiež scenár: nick cave možno príliš ctil knihu a skutočnosť a zabudol pri tom asi aj na filmárčinu, pretože tam mal na pár miestach zarobené na veľmi slušné, silné a vypäté scény, ktoré ale nejako neprišli alebo prišli vo veľmi umiernenej forme... tak ani neviem, preťo dávam tie 4 hviezdy, asi preto, že film s takými menami, ktorý vlastne nie je vo výsledku zlý, by si menej nemal zaslúžiť... ale ono to je vskutku nevýrazné;