rasistik

Slovensko

1 bod

<< předchozí 1 2 3 4
    • 15.7.2019  20:28

Pomerne zaujímavý diel, konečné rozriešenie je netradičné i na tento seriál.

• 15.7.2019  20:16
    Roj (1978)

Tento film je dvojnásobne katastrofický. Nielenže sa zaoberá katastrofou, ale predovšetkým je katastroficky natočený. Efekty sú zaujímavé (avšak nič prevratné), nápad obohraný, postavy strašné (obzvlášť keď zvážime celé to hviezdne obsadenie). Celý dej je strašne nerozumný a nedotiahnutý, mnohé scény, ktoré majú pôsobiť napínavým či dojímavým dojmom, sú v podstate úplne stupídne (Henry Fonda testujúci vakcínu, ktorá mu na zvieratách nefungovala). V pamäti mi zostal najmä vrieskajúci Caine, ktorý nechce znečistiť pesticídmi pár štvorcových kilometrov kvôli ich dopadu na úrodu a na životné prostredie, aby neskôr s pokojom polial more ropou a zapálil. Úspešne mu sekundovali: nevyrovnané decko, ktoré nikto nestrážil, krásna doktorka, ktorá prežila aj najväčšie zlo (keďže sa do nej protagonista zamiloval), armádni dôstojníci, ktorí z nejakého dôvodu neznášajú hlavného protagonistu, i keď majú rovnaký cieľ, či milostný trojuholník v stredných rokoch s tragickým koncom. Čo sa týka tohto tragického konca - načo zatvoriť okno na vlaku, ktorý práve evakuuje ľudí z oblasti plnej smrtiacich včiel? Aha, asi preto, že tie včely by im tam mohli vletieť... Ďalšia vec - ako dopadla jadrová elektráreň po explózii? To nechám tak, predsalen Černobyl vtedy ešte nevybuchol, tak si to možno nevedeli celkom predstaviť. Koniec úplne najhorší, nelogický. Len som sa chytal za hlavu. Dávam 1* za Henryho Fondu, ktorý má občas dobré hlášky, ktoré však nevyvážia takmer 2 a pol hodiny strateného času, ktorý mi už nikto nevráti.

• 11.7.2019  20:51
    Insomnie (2002)

Tento film síce nie je najlepším dielom Al Pacina, Robina Williamsa, Christophera Nolana a ani Hilary Swank. To ale neznamená, že sa nejedná o dobrý film, napínavý námet je dobre spracovaný. Ale nie je to ten druh filmu, ktorý vám zanechá silné stopy v myslí či ktorý by ste po dopozeraní túžili vidieť znova.

• 10.7.2019  20:27

Peter O'Toole je vynikajúci herec! Dokázal zahrať psychicky nevyrovnaného a ambiciózneho narcisa (Lawrence z Arábie), zahral inteligentného, drzého a sympatického zlodeja (Ako ukradnúť Venušu) a zvládol aj psychopata s túžbou zabíjať v tomto filme. Dôvod, prečo píšem o ňom je ten, že ostatných hercov necháva za sebou a nedovoľuje im celkom vyniknúť. Napríklad taký Omar Sharif mi tu prišiel omnoho nevýraznejší než v Lawrencovi, v ktorom tiež Peterovi sekundoval. A možno práve táto prílišná zameranosť na jednu postavu mi tu trochu prekážala. Ináč je scenár výborný, dej napínavý, ale na 5* tomu niečo chýba.

• 7.7.2019  16:57

Prvý diel prekvapí nečakane veľkým množstvom filmovaných záberov, ako i na tento seriál neobvykle erotickou scénou Patricka pracujúceho s háčikmi na udici... Celkovo mi táto časť pripadala neobvykle vtipná a svižná. O druhej časti sa to už celkom povedať nedá, ale i tak je to možno najvtipnejší diel série.

• 7.7.2019  16:54

Pokojný a príjemný rodinný film, ktorý sa svojím jednoduchým a nekomplikovaným dejom hodí jednak pre deti, jednak pre dospelých na oddych, keď sa im nechce príliš premýšľať či vzrušovať sa nad tým, čo pozerajú. Samozrejme, najväčším lákadlom tu sú zvieratá a tak sa ako milovník fauny musím priznať, že som hneď po dopozeraní surfoval po oficiálnej stránke tej ZOO. Ale ani ľudskí predstavitelia sa tu nestratia, obzvlášť Matt Damon.

• 6.7.2019  20:08

Na jednej strane hodnotím veľmi pozitívne herecké výkony i spracovanie "poruchových stavov" hlavnej postavy, ako i spôsob, ako sme sa k tomuto poznaniu dopracovali. Na druhej strane by som ocenil presnejší, pravdivejší a ucelenejší obraz o živote hlavného hrdinu; predsa len má film titul 'Životopisný'. Inak je to podľa mňa vynikajúci film, Russel Crowe hrá skvele (maskéri odvádzajú na ňom tiež skvelú prácu), aj na J. Connelly sa dobre pozerá. Máloktorý film mi v hlave zanechal takú silnú psychickú stopu, ako tento.

• 3.7.2019  20:57

Taký westernový Avengers Endgame, vzhľadom k počtu westernových hercov, ktorí si tu zahrali: H. Fonda, E. Wallach, J. Stewart, W. Bernnan, L. Van Cleef či J. Wayne. Najmä pri poslednom menovanom som mal však pocit, že sa film snaží len upútať na seba pozornosť použitím slávneho mena. Čo sa týka filmu, dej je poriadne rozťahaný, rozhádzaný, miestami nedotiahnutý a prehnane romantický, záverečné rozprávanie o hrdinských pionieroch možno aj trochu propagandistické (predsa len, Studená vojna bola vtedy v plnom prúde a nielen ZSSR sa snažilo samé seba vykresliť v najlepšom možnom svetle). Po umeleckej a stránke mi film pripadal len ako zmes náhodných a nevýrazných poviedok, ktoré okrem príbuzenstva hlavných postáv nespája celkom nič. Ako diváka ma to vôbec nezaujalo. Po edukatívnej a dokumentárnej stránke mi film prišiel tiež nekvalitný (otázka Indiánov tam bola z historického hľadiska spracovaná asi tak pravdivo a presne ako vo Winnetouovi). Pokiaľ si chcete pozrieť kvalitné a pravdivé dielo o Divokom západe, odporúčam oveľa viac osemdielnu sériu Divoký západ s Robertom Redfordom.

• 3.7.2019  20:37
    Spongebob v kalhotách (TV seriál) (1999)

Cieľom tohto seriálu je pobaviť diváka. Nejde na to však prostredníctvom bežného humoru, vtipov, situačnej komiky či paródii, ale predovšetkým prostredníctvom nezmyselných, šokujúcich, niekedy až absurdných scén (jeden príklad za všetky - oheň či sprchovanie na dne oceánu). Tento zámer však našťastie nie je vybičovaný až do extrémov (ako napríklad moje "obľúbené" Sharknado) a sekunduje mu tu aj tradičnejší humor. Osobne som sa na týchto scénach aj pobavil. Vzhľadom k žánru a spôsobu spracovania sa o nejakom deji či vývoji postáv nedá ani hovoriť, rovnako ani o hlbšom význame celého seriálu. V dnešnej dobe je síce Spongebob už legenda, udržiavaná pri živote najmä množstvom memes, aspoň podľa mňa sa však o nejako zvlášť výnimočné či kvalitné dielo po žiadnej stránke nejedná.

• 29.6.2019  20:36

Jeden z mála dielov Spongeboba, pri ktorom som sa zo srdca zasmial.

• 29.6.2019  20:30

Zaujímavý dokument o prírodnom masakri nevídaných rozmerov. Neviem, či ma tak zaujalo jeho spracovanie, alebo len zábery a informácie, ktoré som videl a počul, ale rozhodne to na mňa urobilo dojem. Možno že to bolo samotnou témou, pretože ostatné epizódy tohto seriálu ma neberú tak, ako iné seriály od Davida Attenborougha.

• 27.6.2019  14:15

Tie vykračujúce si tučniaky ma dostali do kolien...

• 27.6.2019  14:11

Tento film má 2 úlohy: jednou je rozosmiať, druhou šokovať a priviesť k uvažovaniu. Obe si spĺňa na jednotku. Niektoré scény, napríklad Hitlerovo objavovanie internetu či firemná porada à la Pád Tretej ríše ma dostali do kolien a mal som čo robiť, aby som nevybuchol od smiechu. Na druhej strane si pri tom človek uvedomuje, ako hrozivo realisticky tento film pôsobí, obzvlášť, keď si uvedomíme, že mnohé zábery sú autentické. Keď vezmeme do úvahy historický kontext, pôsobí to ešte hrozivejšie. V období, keď bol natočený tento film, zúrila utečenecká kríza a nálady boli veľmi divoké. Tento film na to vynikajúco poukazuje. Túto stránku na ňom hodnotím možno ešte viac, než komediálnu.

• 23.6.2019  15:47
    Vinnetou se vrací (TV film) (1998)

Winnetou sa vracia a mne sa chce z toho zvracať. Oproti tomuto je Apanači priam oscarovým dielom. Oceňujem snahu obsadiť do úlohy Indiána niekoho, kto nie je beloch (aspoň sa pri ňom ešte lepšie vynímajú "indiánske" črty Pierra Bricea), ale dej a to, čo tu herci predvádzajú,... Zhrniem to Winnetouovým pokrikom na hlavného záporáka: DEBILE, DEBILE. Btw, je to celkom sranda, že posledným Winnetouovým protivníkom je Slovák. Nepripomína mi to záporáka v nejakom inom diele (GoT), ktoré sa začalo vynikajúco a skončilo naho*no?

• 23.6.2019  15:39

Ako to dopadne, keď sa Winnetou a Old Shatterhand rozhodnú nachvíľu opustiť svoje ikonické úlohy a zahrajú si spolu niekoho úplne iného? Pomerne dobre. Aj keď sa pri pohľade na toto duo nezbavíte akéhosi podvedomého pocitu, že nie sú tým, čím normálne sú (obzvlášť, pokiaľ ste, rovnako ako ja, dôverne oboznámení s Mayovkami), nedá sa povedať, že by nepodávali celkom dobrý výkon. Na klasické westerny (Dolárová trilógia, Vtedy na Západe, 7 statočných alebo aj Winnetou) sa to samozrejme nechytá. Ale aj tak pomerne príjemné na pozeranie.

• 22.6.2019  20:47

Zakončenie jednej slávnej série, ktoré síce už úroveň, ktorú mala na začiatku, nedosiahlo, ale aj tak sa dokázala jeho kvalita ešte raz zdvihnúť nad úroveň viacerých dielov. I keď herci sú tu kompletne starí, scenár pôsobí pomerne iným dojmom, než zvyšné filmy, ale aspoň ja ho hodnotím pomerne dobre. Ale už bolo na mieste tú sériu skončiť, lebo v tej dobe by podľa mňa už produkovali len filmy s kvalitou na úrovni filmu Winnetou a miešanka Apanači.

• 22.6.2019  20:38

Podľa mňa asi najslabší film zo série Mayoviek. Scenár má mnoho trhlín, postavy sa konajú nelogicky a absolútne bez rozmýšľania. Je jasne vidieť, že sa tvorcovia len snažili ťažiť z toho, čo tak výborne rozohrali v Poklade na Striebornom jazere a čo opäť predviedli len v dvoch, nanajvýš troch ďalších filmoch tejto série. Avšak tu aspoň mne tá obyčajná snaha o peniaze pripadala ešte okatejšia, ako napríklad vo filmoch Petrolejový princ či Poklad Aztékov.

• 22.6.2019  20:17

V ďalšom výpravnom dokumente stanice BBC sa pozrieme na to, ako sa stravujú vorvane, spoznáme cestu jednej umelej kačičky a poodhalíme tajomstvo žralokov obrovských (alebo ozrutných - nieviem, ktorý druh to presne je - ten so škvrnami). Na záver nám David A. opäť prehovára do duše a rozoberá akútny problém plastového odpadu. Opäť geniálne, skvelé usporiadanie "epizódiek" zo života rôznych živočíchov, skvelá kamera, skrátka všetko.

• 22.6.2019  20:13
    H2O: Stačí přidat vodu (TV seriál) (2006)

Ďalší z tých priblblých seriálov o tínedžerkách, ktoré sa tentokrát snažia vysporiadať so svojimi "superschopnosťami", a o niekoľkých ďalších postavách, ktorým dominuje blonďák s množstvom znalostí a ktorého humor a hlášky boli tým jediným, čo ma tu pobavilo. Okrem toho som sa totiž smial už len pri nechápavom krútení hlavou a premýšľaní nad tým, aké blbosti sa tu robia. No čo, nie som osemročné dievčatko, tak to na mňa neurobilo nijaký dojem.

• 21.6.2019  20:46

Je možné vytvoriť lietajúci tanier, hyperpohon, svetelný meč či plášť neviditeľnosti? Dr. Kaku sa snaží dať odpoveď. Predstavuje najnovšie objavy a technológie a snaží sa zistiť, či by sa dali použiť na tvorbu požadovaných zariadení. Seriál je určený skôr širokej verejnosti, miestami mi prišiel až moc optimistický, ale celkom zaujímavý.

• 21.6.2019  20:30

Tentokrát sa ponoríme do hlbín a pozrieme sa na prekvapivé formy života... Diel je svojím spôsobom podobný epizóde Hlbiny oceánu zo seriálu Planéta Zem, ukazuje však mnoho nových vecí. Ako tradične všetky prírodopisné epizódy od D. Attenborougha (dúfam, že som to napísal správne), si aj toto zaslúži 5*.

• 18.6.2019  21:05

Oproti svojej animovanej predlohe sme sa tu dočkali o niečo napínavejšieho a pochmúrnejšieho deja, zameranie na pobavenie celej rodiny tu trochu ustupuje. Animácie sú vynikajúce, scenár tiež. Tvorcovia vedeli, kde sa majú držať pôvodných liniek (a samozrejme aj hlášok a pesničiek) a kde to trošku pozmeniť. Zároveň som mal pocit, že sa o niečo vernejšie držia pôvodnej románovej predlohy. Osobne tento film hodnotím veľmi pozitívne a dúfam, že aj ďalšie animáky, ktoré bude Disney pretáčať, dopadnú rovnako dobre.

• 13.6.2019  16:43

Pekný a kvalitný film. Nádherné zábery prostredia, kamera odvádza prvotriednu prácu, herecké výkony sú vynikajúce, i keď postavy ako také tu sú trochu zvláštne. Ale miestami mi film prišiel trochu rozťahaný a nevyvážený - zábery na jazdu na ťavách sú síce úchvatné, ale zase iné dôležité časti deja mi prišli nedotiahnuté a mnoho vecí mi tam chýbalo alebo do seba celkom nezapadalo. Ale i tak výborný film.

• 9.6.2019  15:55

Skupinka žoldákov vymiera na neznámy vírus a niekto im pomôže bombou... O niekoľko desaťročí vymrie celá dedina a potom prídu rad na Spojené Štáty... Strhujúci príbeh, Dustin Hoffman hrá podľa očakávaní dobre, ostatní herci tiež. Scény chorých ľudí striedané scénami s armádou, atmosféra smrti a intríg na každom kroku a dobré hlášky; tak by som charakterizoval tento film. A navyše, naučil som sa najmenej 2 veci: (1) nikdy nevypúšťať zvieratá do prírody a (2) keď je pred vami vrtuľník s guľometmi a prikáže vám stáť, tak sakra zastavte.

• 6.6.2019  20:10

Pomere priblblý ruský pokus vytvoriť si svojho vlastného superhrdinu. Postavy sa chovajú úplne nelogicky, fyzika si vzala voľno, skrátka, vidieť, že sa tvorcovia snažili len vytvoriť ruskú verziu DC alebo MCU. Vzhľadom k tomu, že Rusi sú ako takí vo svete považovaní za "super" ľudí, tu dokonca neboli potrebné ani nijaké špeciálne schopnosti (ešteže sme tu nemali Wonder Ženštinu či Gulka alebo Captaina Russiu s červeným štítom a žltou hviezdou). Nedočkali sme sa tak "boľšego" (veľkého) universa, ale len niekoľkých postáv, ktoré ale na zničenie mojej nálady bohate stačili. Ale aspoň mali pravdu v tom, že sa iPhonom rýchlo vybíjajú baterky. Nechápem však jedno: ako mohol taký krehký mobil prežiť pád z vesmíru do vody? No nič, je to Rusko a tam je možné všetko (možno aj to lietajúce auto).

• 5.6.2019  20:37
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Najlepšia historická rekonštrukcia, akú som kedy videl. Tvorcovia dokázali niečo úžasné - takmer úplne sa držali pravdy (snáď okrem toho, že skupinu vedcov spojili do jednej hlavnej ženskej postavy) a zároveň dokázali túto pravdu podať napínavým a emotívnym spôsobom. Som si istý, že obete tejto katastrofy, ktorým bol seriál venovaný, by boli na toto dielo hrdí.

• 5.6.2019  20:33

Zakončenie takmer dokonalej série sa opäť nesie v ponurom duchu. Tentokrát sa zameriavame na súd a na vnútorný boj hlavnej postavy, pričom môžeme vidieť aj systém, akým sa veci diali za totality. A, samozrejme, uvidíme aj názorné vysvetlenie toho, čo sa v Černobyle vlastne stalo. Dúfam len, že HBO dokáže znovu vyrobiť niečo také dobré, možno o nejakej inej historickej udalosti.

• 4.6.2019  17:45

Oproti jednotke omnoho trápnejšie, dej blbý, postavy nesympatické. Zbytočné pozerať.

• 2.6.2019  20:39

Kým Vince točí príbehy o zvieracích športovcoch a najväčšie zločiny v príbehoch predstavuje nelegálny obchod s domácimi miláčikmi, tak sa na to ešte ako tak dá pozerať. Ale akonáhle sa pokúsi natočiť príbeh o zvieracom detektívovi a majstrovi bojových umení a zápletka obsahuje únos a ohrozenie celej civilizácie, tak vám radím okamžite vypnúť TV alebo to prehodiť na hocičo iné (snáď okrem Malého Herkula alebo Sharknada).

• 2.6.2019  14:45
    Nákaza (2011)

Katastrofické sci-fi filmy sú väčšinou na jedno kopyto. Druh katastrofy sa síce mení, ale zápletka a typy postáv ani nie. Preto mi toto pripadá ako príjemná zmena. Stretávame sa tu s pomerne realistickým vyobrazením situácie, sledujeme ľudí, ktorí zápasia s problémom, ako len môžu, vidíme aj ich prehry. A pomerne realisticky vidíme aj vyobrazený dopad na ľudskú spoločnosť. Možno si to tých 5* nezaslúži, ale už len z pocitu, že si to zaslúži vyššie hodnotenie, než to tu má, ich dám.

<< předchozí 1 2 3 4