Eliška a Damián - Epizoda 1 (2023) (epizoda) odpad!

Tak jsem po tom virálu co nám Emma (neumím skloňovat české jména) Smetana udělala svojí bojovou scénou musel vidět aspoň jeden díl... Ano obětoval jsem asi 30 bodů IQ za tento pokus, ale co bych pro ostatní neudělal.  A tady máte můj postřeh který bych vydal jako kuchařku  Budete potřebovat:  scénář filmu Kate a Leopold. stupidního českého scénáristu(možná více jak jednoho), Prima TV, Smetanu (kysanou),  malí rozpočet,  vidinu velkých zisků. '''''  Na začátku vezmete scénář skvělého romantického filmu Kate a Leopold z něho vykostíte vše co můžete a zahodíte to co zbyde dáte českému seriálovému Scénáristovi asi dvě hodiny necháte pracovat aby vám potom dodal originální název "Eliška a Damián" potom přidáte malí rozpočet a nastavíte funkci "na první dobrou" a necháte štáb "Prima TV" hnětat postupně přidáváte Smetanu až to celé zhoustne pak s vidinou velkého zisku podáváte na televizní obrazovky...

Oppenheimer (2023)

Moje přezdívka je odvozená od "redukované planckovi konstanty" což je jedna ze základních konstant v kvantové mechanice... čili z oboru který Oppenheimer pomáhal budovat. Takže byla moje povinnost tento film vidět. Měl jsem dvě možnosti buď půlnoční premiéra v IMAXu na 70mm pás nebo na 35mm s tím že před premiérou bude mít diskuzní pleno paní Drábová... Takže jsem oželel Nolanov záměr na 70mm a šel na 35mm (s tím že mě 70mm ještě čeká)    Těžko říci jak tohle změní můj názor na film tím že jsem viděl ořezanou verzi. Působili triky a hlavně toliko propagovaný výbuch tak nějak nezajímavě. Prostě si raději pustím dochované záznamy z testu Trinity a budu z toho mít lepší pocit. (opakuji viděl jsem to ořezané) Nicméně asi ani to nezmění hodnocení  protože je to kombinace skvělého příběhu který vypráví složitý režisér geniální filmovou technikou o jednom složitém člověku který byl geniální organizátor (tak na něj vzpomínal Richard Feynman. Jenž je také ve filmu na krátko zmíněn když Nolan ukazuje že četl knihu "to snad nemyslíte vážně pane Faynmane kde Faynman popisuje jak výbuch sledoval skrze okno automobilu neboť sklo polhcuje UV záření a tato scéna tam skutečně je)  A tímto povídáním jsem vám řekl více méně o čem film bude aniž bych vám spoileroval.. Je to prostě životopisné drama kde se prodíráme Oppenheimerovím životem včetně všeho co jej v životě neslo a potkávalo. Věda, bomba, politika, ženy, Nejvýznamnější fyzici 20.stol atd.  3hodiny povídání a řešení problémů vědy a politiky aniž by jste museli chápat co jsou pomalé neutrony, proč je dobře že USA zvolilo grafit co by moderátor a Němci udělali chybu když sázeli na těžkou vodu atd. atd. Prostě kdo chce vědět co byl otec atomové bomby zač musí ten film vidět. Kdo to ví ten rozhodně film musí vidět jako skvělé drama a koho to nezajímá musí to vidět protože na net se jede barbiheimer a protože už na Barbie určitě byl tak musí doplnit to druhé.

Studoval jsem FLE (2005) (amatérský film)

Film popisující alternativní realitu kdy Doc. Ing. Alois Aloys vyšel z Metra na stanici Dejvická jiným vchodem a tak místo FELu na ČVUT studoval FLE na ČZU. Dojemný příběh o člověku jenž musí bojovat s nižší inteligenci díky schopnostem jako je Pilnos, investigativnost, spolehlivost, energičnost a kreativnost.  Díky těmto schopnostem pak vyzraje na téměř všechny překážky obtížného studia na FLE.    Jedná se o drama kde nejedenkrát zamáčknete slzičku. Napětí kdy zákeřný profesor pokládá záludné otázky při zkoušce z lesnické mechanizace.    a teď vážně. Krátký amatérský film z doby kdy počítače byli ještě spíše na škodu a kamery měli rozměr malého domu (z roku 2005) který dokazuje že když máte nápad můžete strčit do kapsy kdejakého odborníka na tvorbu filmu. Co je ale potřeba aby člověk tento film docenil. Musíte mít zkušenosti s vysokoškolským systémem vzdělávání. Nemusíte dostudoval stačí vědět jaké to na vejšce je a hlavně nesmí vám chybět absence nadsázky a humoru.   Tento filmek není určen pro masové obraty ani pro efektu chtivé populaci a tak se ani nesnaží dávat nějakou filmovou kvalitu. Za to humorem to přetéká.  Takže pět hvězdiček... a ti co dají jednu buď nemají smysl pro humor, nikdy nestudovali na vejšce nebo jsou profesoři z Fakulty lesnické a enviromentální  a bytostně je štve že jim od roku 2005 150 studentů ze 150 odpovídá na vše slovem "Písek"

Anne Boleyn - Episode 1 (2021) (epizoda) odpad!

Jediný díl který jsem měl schopnosti a rozkoukat a nedokoukat.  Ano střih slušný  Kostýmy skvělé Herecký výkon dobrý. Je mi Jodie Turner-Smith líto protože se stala objetí ideologie i když se co by herečka opravdu snaží ze sebe dostat to nejlepší. Ale opravdu nejde na tento pokus koukat. Nejde kdyby se tento seriál odehrával ve fiktivním "království krále Jiřího prasáka" a k lidem by nám tam ještě běhali obrové a skřítci asi bych si ničeho nevšiml a užil bych si nějaké to drama. Jenže to má být historické drama. Jenže se ten seriál od fantasy liší opravdu jen tím že tam chybí ti obři. A tím se vracíme k tomu co tu probírají všichni a já víc už nechci.  Prostě je to kravina co znásilňuje historické události Jak Feri studentky práv. To už Tudorovci jsou přímo "historický dokument"  než tohle "historické drama"    odpad za to že někdo záměrně mění historii pro upevnění své ideologie

Anne Boleyn (2021) (seriál) odpad!

"Kdo nezná svojí minulost nemá budoucnost"  Winston Churchil  Existuje tisíce možná desítky tisíc citací, studií, odborných názoru, historických důkazů o tom jak důležité je pro moderní společnost (myšleno od chvíle co lidstvo opustilo jeskyni a postavilo si první osídlení) znát svojí minulost.    Stejně ale tak existují citáty typu "Historii píší vítězové" které ukazují jak důležitý nástroj je historie v rukou propagandy.  A o ničem jiném tento seriál není. Velkolepá produkce která nešetřila kapsu a zaplatila kvalitní herce, Skvělé kostýmy, průměrný střih a seriálovou režii. Přesto všechno je to naprosto nekoukatelne. Všichni víme proč a všichni víme proč to má 2% (v aktuální čas kdy píšu recenzi) Každou vteřinu seriálu totiž vidíte necitlivé a zvrácené přepisování historie kdy se bez skrupulí a naprosto otevřeně sype současná "ideologie".  Proč? Proč mají potřebu přepisovat historii. Svobodná společnost přece tohle nepotřebuje. Svobodná společnost naopak musí hájit historii co nejméně ovlivněnou včetně kritiky své minulosti. Nikdy však se historie nesmí přepisovat a to ani ve chvíli kdy chcete udělat z historických událostí zábavný kus na plátně.    Lze odpustit mnoho nepřesností a filmových "vylepšení" viz seriál typu Černobyl jenž nás přesvědčuje o existenci neexistující vědkyně. Přesto se to dá přejít a říci v zájmu zachování dramatu...  To co představuje Anne Boleyn je ale problém kdy už to přehlídnout nejde.  Když jsem vidět ukázku jako všichni hnula se ve mě žluč. Nicméně jsem si seriál pustil (na ferovku vypirátil tvůrci nemají právo za tohle mít jakýkoliv zisk) S těží jsem překousnul tento "multi rasový konstrukt" Anglického království 16. století. Snažil jsem se jako moderní progresivec nevnímat rasu a hledat "to dobré" na seriálu na rozdíl od Černobylu je moje znalost života a smrti Anny Boleyn velmi povrchní a tak jsem nemohl soudit s čím vším si ještě seriál vytírá zadel. Protože proč se držet historie když vyprávíme historický příběh, ale ve chvíli kdy Anna Boleyn začala líbat jinou ženu nešlo už dále tento paskvil sledovat. Žena která se chtěla postupně provdat potají za dva muže ale přes odpor otce musela vždy nakonec ustoupit a fakt že cizoložství ze kterého byla obviněna bylo vykonstruované (byla věrná Jindřichovy a to neskutečně žárlivě) těžko dokazují lesbické sklony Anny  A je to tu znova. Co sleduje autor tohoto díla jiného než záměrné měnění historie pro podporu své a zvrácené ideologie? (Zvrácené? Ano zvracené protože bez ohledu na ušlechtilost původních cílů pokud někdo záměrně mění historii stává se ideologie zvrácenou a vede k potlačení svobod jednotlivců nebo skupin)

Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

4 hvězdičky. Je to luxusní podívaná jestli se HBO něco povedlo tak tohle. Kdybych měl hodnotit jen seriál je to jednoduše na vrcholu mích seriálů. Problém je že takováhle věc nemůže být hodnocena jen z filmového hlediska ale jak odráží pravdu a tady nám druhý díl začíná pokulhávat. Chápu že jadernou komisi které Legasov velel tu prostě nakonec zastupuje Legasov sám (to je celkem běžná praxew že ze 100 lidí udělají jednoho) Celkem vem čert že Vrtulník to hopne do reaktoru první den po nehodě i když ve skutečnosti to bylo týden a v naprosto jiné situaci. Vem čer i naší hrdinou jadernou fyzičku z běloruska což je celkem fikce jak blázen. Ale to že nám tu ukazují radiaci jinak než ve skutečnosti funguje to už je napováženou.... Kontaminované oblečení vám nespálí ruku problém kontaminovaného oblečení je v šíření alfa a beta částic které můžete dostat do těla a vnitřní kontaminace je mnohem mnohem horší než vnější (viz Litviněnko a jeho otrava poloniem venku neškodné, uvnitř smrtelné). Vem čert že vás těžko nakazí už ozařený pracovník (prostě dostal "tokem" energie a teď mu na to umírají buňky on sám není radioaktivní (pokud nemá na sobě kontaminát což jeden oplach ve sprše vyřeší), atd. jsou to sice detaily ale dost podstatné dokud lidi nepochopí jak to funguje nebudou vědět jaké reálné rizika to představuje a jak se proti tomu případně chránit. Takže tohle nakonec snižuje skóre na 4 hvězdičky.

Hodina pravdy - Černobyl - nultá hodina (2004) (epizoda)

Nevím co si myslet. Je pravda co tam říkají? Ano je, Je pravda co tam ukazují těžko říci asi těžko nese oficiální vyšetřování informace o tom co si povídali dělníci u turbíny (asi nic protože když turbína jede v hale nebude nic slyšet). Ale to podání jaký nám tu předvedl tento "dokument" to je teda hrůza.... "V reaktoru za jistých okolností rostou jistá horká místa" Jo tak z tohodle jsem vyloženě moudrý. Takže místo toho aby černobyl byl pro mě tajemná krabička co se rozpálila a bouchla je to pro mě tajemná krabička co se rozpálila z nějakých důvodů na nějakých místech a pak po tom co tam šoupli tyče s grafitem to bouchlo?? Proč byl grafit tak nebezpečný to nám taky asi pořádně nevysvětlí. Nikdo vám tam nic neřekne o zpětných vazbách, nikdo vám tam nic neřekne o xenonové otravě a jodové jámě.... Prostě před dokumentem nevíte nic po dokumentu nevíte nic. Jen víte že si dělník u turbíny koupil žigulika, že byl Djatlov pedant a blb ale jinak podstatu kterou vám měl dokument vysvětlit to už ne. Tady třeba Martin Rota zvládne vysvětlit nehodu daleko lépe za 6 min. https://www.youtube.com/watch?v=zC83a6YGeZc a to taky není žádný jaderný fyzik

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

Protože se o Černobyl zajímám už hodně dlouho (někde od střední školy) vím o něm snad úplně každý detail. Takže když se mi naskytla možnost kouknout se na trailer byl jsem rozpolcen. Záběry ukazovali že by film nemusel být špatný, ale jak známe z dřívějška byla tu reálná naděje že to bude dojemný příběh o chudáčkovi do dostal smrtelnou dávku a teď musí plešatej týden žít než umře... Nebo cokoliv z tvorby o zlé zákeřné radiaci. Dneska jsem viděl první díl a musím říci... Je to super. Vychází to z reálného popisu situace. I když je tam mnoho věcí umělecky přibarvených tak aby divák měl větší strach/ depresi atd.. Je pravda že nevím jak se bude vyvíjet seriál dále a jestli nebudeme sledovat chudinky dětičky z mostu smrti. Nebo se bude držet více oficiálních dat a statistik a přepisů výslechu to je otázka, on totiž most smrti je spíše legendou. Nebo lépe Most smrti prý oddělovat živé od mrtvých Ti co se tam byli na požár dívat prý přežili podle toho na které straně mostu zrovna stály. Ti co byli blíž elektrárně dnes už nežijí. Jenže most je od elektrárny vzdálen necelé 2 kilometry. Což na okamžité záření (záření které působilo přímo z hořícího reaktoru) hodně daleko. Problém byl tím pádem spíše spád popílku (jak ukazuje i seriál) a to je pak jedno jestli jste stál vlevo nebo vpravo. Takže pokud se film bude držet předlohy. Nikdo z mostu nebude mít zdravotní potíže v době kdy se seriál odehrává ale až o dost později (10-30 let). Pokud bude mít tendenci sklouznout k "jedna bába povídala" Uvidíme plešaté dětičky z pravé strany mostu. Ale zatím po prvním dílu můžu říci. Jsem uchvácen tou prací co si s tím filmaři dali aby události popsali co nejlépe a po umělecké stránce chytlavě. jen ještě dolním že to vychází z verze kde hlavní viník je Djatlov nikoliv chybný reaktor... (tj. pro ty co to neznají, existují dvě verze První: byl blbě navržený reaktor a obsluha nevěděla ani polovinu z toho co měla. Nicméně hlavní vinu nesl personál za odstavení toho či onoho... Druhá verze tvrdí to samí ale větší váhu přikládá chybné konstrukci která zapříčinila že obsluha nemohla o nastávající se skáze vědět. Tj. chyba byla v obojím jen se verze liší v tom co mělo vyšší váhu )

Avengers: Endgame (2019)

Za mě teda slabota. Ano je to lepší jak polovina filmů od DC. Je to koukatelné, ale Rád bych tu napsal konkrétní body je toho hodně. ale nechci spoilerovat. Tak se asi nedá moc víc říci. než že je tam hromada zbytečných scén, spoustu nevysvětlených scén, kameny nekonečna co se nechovají ani jako v původních filmech ani jako ty v jedničce. Stačí když upozorním na to že rukavici si musel Thanos udělat u kováře co dělal věci jako Thorovo kladivo atd... hrozně moc složitá a těžká věc. Ve dvojce? No nic, i když měl film své klady pořád člověk co zná předchozí filmy a pamatuje si je musí říci? Cože? jak můžou tohle udělat vždyť by je to v minulosti prostě jen tak zabilo. jako když lusknete prsty tak snadno, ale tady ne tady se to už může.. Je to fikce ale i fikce obzvlášť komiksová musí dodržovat pravidla svého vytvořeného vesmíru a té se dvojka nedrží a k tomu díky snaze o to aby byl film asi nejdelší možný nacpe film zbytečnými scénami.

7 životů (2017)

Palčiví problém dnešního světa přelidnění. Despotická vláda "Evropské Federace" a ! POZOR ! Následující věta bude spoiler ( i když tohle jsem čekal po první minutě úvodní sekvence) Likvidace nepohodlných občánků co měly smůlu, že se narodili jako druzí. To vše si zadělávalo na skvělí film který by si klidně odnesl 5 hvězdiček. Jenže neodnese. Důvod tomu je prostý silný námět, silný nápad, slabý scénář a hlavně slabá režie a herecký výkon hlavní představitelky v sedmy rolích také nebyl žádný Tom Hanks, ale všechno po popořadě. Inu nevím zda se první zrodil nápad o Despotické společnosti nebo nápad o tom že sedmerčata musí zůstat doma a vycházet jen jedno denně a vydávat se za tu samou postavu. Ať je to jak chce scénář je v těchto bodech prostě slabý. Těžko bych uváděl nějaký případ, ale sem tam čiší z filmu prvoplánovost. Ať už jde o "mrazící koje" přílišná rozdílnost sester dvojčat. Jistá najivní zápletka kterou celý příběh do té doby velmi akční vyvrcholí a mohl bych pokračovat. Přes to všechno je to pěkná akce, člověk na to kouká a jistá surovost kdy se film nepáře prostě někoho poslat k zemi prostřelením hlavy protože je nepohodlný. To vše si zákládá naslušnou akci a člověk by i měl o hrdiny strach kdyby nezasáhl poslední fakt herecký výkon skloubený s najivitou scénáristovy představy všech sester. Vím že hrát sedm různých rolí je těžké. Vím, že to bude o to těžší když musí spolu interagovat, ale pokud někdo v divadle hraje tak že mu to nevěříte jde to přežít, ale ve filmu je to hotová tragédie. Kdyby scénář alespoň přistupoval k těm sedmi postavám s citem asi by to šlo přežít, ale to ne když sedm různých postav tak pořádně. Výsledek Máme tu relativně prkenou postavu jednou jako drsňačku podruhé jako feťáka. potřetí jako štětku. počtvrté jako vojandu (ne je jiná než drsňačka). popáté počítačového nerda a tak trochu autistu. pošesté nemastnou neslanou a poslední (resp. první neb je to Pondělí) Tu která se ztratí. A teď to vemte nechte to zahrát herečku co na tu výzvu nemá a to všechno nacpěte na jedno plátno naráz.... Tohle úplně zabije celý zážitek z filmu. Takže místo toho aby jste byli podělaný strachy když jde čtvrtku o život sledujete blbosti a moc přemýšlíte. Vlastně jen hledáte právě ty prvoplánové chvilky toho filmu. Nemuselo to tak vůbec být. Stačilo jen aby herec byl mistr svého oboru nebo scénář a režie (ta taky protože proč nepodlomit scénář ještě tak že šprt nocí brejle, štětka blond vlasy a vojanda je na krátko) Volili citlivěji rozdílnost těch sester. Přece jsou to sedmerčata co celý život spolu vyrůstají takže takhle odlišné asi dvakrát nebudou.. Jinými slovy to co má být na filmu zajímavé a nápadité to scénář necitelně v dobrovodu ne zrovna dobrého hereckého výkonu (opět opakuji vím že tohle je extrémně těžká situace pro tu herečku) vlastně ničí. Takže já byl z filmu zklamaný, ale věřím že se najde velká skupina lidí kterou ten film nadchne a i tak to pořád nebyl film který by mě urážel tak že bych mu musel dát něco menšího než průměr. Prostě slušná akce, zajímavý nápad, špatný herecký výkon a nedomyšlený scénář 2+ a 2- = 0 tj. průměr nevybočuje z řady

Ovládací panel