Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)

| Morgan Creek | Jim Carrey je absolútny blázon, jeho komediálny timing a tvárové kreácie sú proste niekde inde. Ace Ventura sa vôbec neberie vážne a divák to vie, ale je to proste nesmierne vtipné. Carreyho tu proste nechali, nech si robí, čo chce a ja som si to užíval plnými dúškami, pretože tak hilarious herec proste neexistuje. Je to komediálny génius. Príbeh nebol až tak priemerný, ako som možno očakával, ten plot twist na konci je ale tak vypečený, že vám je to vlastne maximálne jedno. Zábava tento film. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Ad Astra (2019)

| 20th Century Fox | Uf, tak nakoniec sklamanie. Dosť som bol na toto natešený. Začalo to zaujímavo, meditatívna atmosféra filmu sa mi páčila. Ale ten koniec to celé zahrabal. Veľká škoda. | Hodnotenie: 6/10 |

Aftersun (2022)

| BBC Films | Prvé zhliadnutie tohto malého snímku s názvom Aftersun som si v rámci možností užil. Je to pekne natočené, v pohode zahrané a celkovo cítim, že je to film urobený zo srdca - no skoro nič som po dopozeraní necítil. Zvláštne. Cítim toho veľa, ale zároveň vlastne nič. To sa mi nestáva často. No po prezretí pár YT videí a eseí ohľadom tohto filmu som si zopár vecí uvedomil. Uvedomil som si, že som úplne minul pointu filmu. Ale že úplne. Hneď mi na myseľ naskočil výkričník, ktorý značil, že ten film si musím pozrieť znova, pretože môj statement na tento film je kompletne irelevantný. No rewatche bežne nerobievam, chcem toho predsa napozerať čo najviac, tak prečo by som mal kukať na filmy ktoré som už videl? No tu mi to prišlo iné. Tu som cítil, že to jednoducho musím vidieť znova, pretože ľudia sa idú zblázniť na internete z toho, aký je tento film jedinečný. A dámy a páni, tento film sa stal oficiálne prvý film, ktorý ma kedy naozaj úprimne a kompletne rozplakal - a nechal ma rozmýšľať nad vecami, nad ktorými som mal už dávno rozmýšľať. Charlotte Wells do toho dala všetko. Pravdepodobne prežila niečo podobné aj vo svojom živote, pretože takto, ako tento film prenáša emócie a zachytáva detskú nevinnú psychiku, ktorá netuší, čo sa naozaj deje s jej vlastným otcom - to som nikdy v živote v žiadnom inom filme nevidel. A pritom je to tak jednoduchý film. Otec s dcérou sú na dovolenke v Turecku. That's it. Režisérka nič viac nepotrebuje, aby nám ukázala, že aj s málom sa dá natočiť niečo neuveriteľné. Minimalizmus tu hrá svoju rolu, pretože ten film nemá dej, nemá antagonistu, nemá zvraty a ani poriadne dramatické scény - a predsa to so mnou zarezonovalo tak, ako možno žiadny iný film v mojom živote. A som si istý, že bez Paula Mescala by to nefungovalo. Tento človek totiž hral v tomto filme na úrovni takej autenticity, že som fakt nevedel, či má reálne nejaký problém, alebo iba hrá. Geniálny herecký výkon a právoplatne nominovaný na Oscara (vďaka Bohu, že má tento film aspoň jedinú nom.). Frankie Corio je správne "goofy" a jej postava dáva jasne najavo, že netuší, čo sa naozaj s jej otcom deje. Vstupuje do puberty, zažíva prvé lásky a užíva si dovolenku. A je jej dobre. Zatiaľčo Calum, jej otec, toho prežíva strašne veľa. Prezerá si videá po večeroch z kamery, číta knihy o meditácii, divne tancuje a vstupuje do čierneho mora. Nevednúc kam. Pre neho je voda nekonečná temnota, pre Sophie je to radosť a zábava. Takto vám to film celé prezentuje, nezávisle sleduje obe postavy a ich konverzácie a na konci... vás gut-punchne pesničkou "Under Pressure" a záverečnou sekvenciou scén, ktoré vás odrovnajú. Absolútne odrovnajú. A nechávajú vás v slzách spamätať sa z udalostí, ktorých ste boli svedkom. Technickosti netreba ani spomínať, je to natočené a napísané presne tak akurát, aby sa to vygradovalo do záverečného last dance. Opäť som sa presvedčil, že filmy sú proste niečo viac. A že vážme si blízkych, nech je to akékoľvek veľké klišé. Pretože nemusíme tušiť, čo sa s nimi deje. Pretože sme príliš slepý na to, aby sme si to uvedomili. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Air: Zrození legendy (2023)

| Amazon Studios | Bavilo ma to. Nie je to zďaleka tak komplexný a scenárom vychutnaný film podľa skutočnej udalostí, v aký sme možno dúfali, ale predsa je Air veľmi dobrým kúskom filmariny pre basketbalových fanúšikov a pre ľudí, ktorí majú radi tento typ príbehov. Je to zábavné svojským spôsobom a bol som rád, že to nikdy nespadlo do konvenčnej žánrovej nudy, ktorá by diváka roznudila k smrti. Má to príjemný 80s feel, má to priemernú réžiu, má to super hercov. Vhodný filmový koktejl pre takúto látku. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Akira (1988)

| MBS | Psychologicky a obsahovo neskutočne bohatý film, ktorý sa ale v závere zamotá vo vlastnej genialite. Akira sa s divákom nehrá. Nevysvetľuje mu veci dopodrobna, necháva ho osamote pozerať sa na to, čo predkladá krásnou animáciou a sofistikovanými vizuálnymi nápadmi. Je to dospelé, riešia sa tu existenciálne veci a pomocou danej Akiri sa tu buduje myšlienkové podhubie filmu, ktoré som bohužiaľ subjektívne nejak komplexnejšie nepobral. Objektívne je to vizuálne opojné dielo s tonou nuancií, subjektívne iba anime hračka s wannabe filozofickým podtónom. Ale stojí za pozornosť. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

All of Us Strangers (2023)

| Searchlight Pictures | Keď vo filme tancuje Paul Mescal, určite sa stane niečo strašné. Ale takto nedopadol tento film. Je to totiž výstižná sonda do života osamelého človeka, ktorý to v živote nemal ľahké. A funguje to na výbornú, najmä vďaka dvom protagonistom, ktorí do svojich rolí dávajú život a pomocou veľmi schopnej réžie a fungujúcim emocionálnym scénam vás film správne chytí za srdiečko a možno až exceluje v tom, v čom excelovať má. Kiež by trocha viac prekreslenej postavy Harryho, šlo by o najlepší prírastok do kategórie queer cinema od Call Me by Your Name. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Amadeus (1984)

| Orion Pictures | Nádherne plynúci film. Videl som trojhodinovú režisérsku verziu a nebolo sekundy, ktorá by bola zbytočná. Forman nádherne ovládal tempo a jeho Amadeus je nádhernou ukážkou perkekcionisticky zvládnutého filmového eposu, ktorý vyskládal z či už vypätých, krásnych, alebo humorných momentov a to celé dokopy funguje nesmierne sviežo a kvalitne. To celé ešte viac podporené výbornými hereckými výkonmi od Abrahama a Hulca ako Mozarta. Fascinuje ma, že Čech toho dokázal tak veľa v Hollywoode. A absolútne to milujem. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Amélie z Montmartru (2001)

| UGC-Fox Distribution | Uf. Úspešne pretrpené. Režisérske sureálne hrátky ale pekné. | Hodnotenie: 5/10 |

Americká fikce (2023)

| MRC | Dobré to bolo, lebo bolo to fakt miestami veľmi vtipné, ale nič extra tento film nie je. Wright je výborný a ako satira tento film funguje skvele. Páčili sa mi tie scenáristické hračky, scéna odohrávajúca sa v reálnom čase pri písaní scenáru, alebo záverečné alternatívne scény. Aj napriek vydarenému humoru a celkovému dobrému vajbu filmu tu toho príliš veľa nie je, ale ako oddychovka to postačí maximálne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Americká krása (1999)

| DreamWorks Pictures | Najlepšia komédia ever. Spacey výborný. | Hodnotenie: 10/10 |