All of Us Strangers (2023)

| Searchlight Pictures | Keď vo filme tancuje Paul Mescal, určite sa stane niečo strašné. Ale takto nedopadol tento film. Je to totiž výstižná sonda do života osamelého človeka, ktorý to v živote nemal ľahké. A funguje to na výbornú, najmä vďaka dvom protagonistom, ktorí do svojich rolí dávajú život a pomocou veľmi schopnej réžie a fungujúcim emocionálnym scénam vás film správne chytí za srdiečko a možno až exceluje v tom, v čom excelovať má. Kiež by trocha viac prekreslenej postavy Harryho, šlo by o najlepší prírastok do kategórie queer cinema od Call Me by Your Name. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Chudáčci (2023)

| Searchlight Pictures | Extrémne som sa na toto tešil a fakt som sa nevedel dočkať, ako si vychutnám nového Lanthimosa v kine a áno, je to super, ale výhrady sa aj tu nájdu. V prvom rade treba pochváliť nesmierne unikátny a odovzdaný herecký výkon Emmy Stone, ktorá dúfam, že toho plešouna tento rok dostane, teta Gladstoneová prepáči. Takto nuancnutú rolu som už dlho nevidel. Celkovo je casting mimoriadne vydarený a film beží úžasne tak akurát tempom, nasnímaným úžasnou lanthimosovskou kamerou a s mimozemskou výpravou. Prvá polovica filmu bola čisté zjavenie a preto ma mrzí, že ta druhá je proste slabšia. Nastolené témy boli relevantné pre film a pasovali mi tam, ale neviem sa ubrániť pocitu, že scenárista mohol ešte pritvrdiť. Preto je aj finále síce dobré, ale satisfakciu z neho som očakával väčšiu. Cez to všetko ide ale o fascinujúci film, skvelo pasujúci do už tak kvalitnej filmografie pána Yorgosa. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Americká fikce (2023)

| MRC | Dobré to bolo, lebo bolo to fakt miestami veľmi vtipné, ale nič extra tento film nie je. Wright je výborný a ako satira tento film funguje skvele. Páčili sa mi tie scenáristické hračky, scéna odohrávajúca sa v reálnom čase pri písaní scenáru, alebo záverečné alternatívne scény. Aj napriek vydarenému humoru a celkovému dobrému vajbu filmu tu toho príliš veľa nie je, ale ako oddychovka to postačí maximálne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Insomnie (2002)

| Alcon Entertainment | Síce prvotné náznaky Nolanovej výnimočnosti tu sú, ešte sa tu nevedel predviesť naplno. Automaticky je to teda jeho najslabší film, ale ak by každého režiséra najslabší film vyzeral takto, filmový svet by bol o niečo krajší. Al Pacino a Robin Williams sú samozrejme super a príbej je zprvapočiatku veľmi zaujímavý, ale potenciál zápletky sa v druhej polovici proste nenaplní, čo je škoda. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Okno do dvora (1954)

| Paramount | Obrovská klasika od majstra Hitchcocka, ktorá ma neodstrelila na mesiac, ale veľa vecí mi tu samozrejme prišli neskutočne prelomové a na tú dobu extraordinárne, ale samotný príbeh toho neprinesie veľmi veľa. Skôr je to taka minimalistická hračka, ktorá síce baví, ale komplexnosť naratívu nie je natoľko veľká, aby som bol z filmu odpálený. Musím ale uznať režíjne kvality režiséra, týpek jednoducho išiel úplne inú ligu, ako všetci ostatní. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Wonka (2023)

| Warner Bros. | Rodinné filmy už v dnešnej dobre nerobí nikto tak kvalitne, ako práve King. Wonka je absolútny delight, nádherný filmík plný krásnych momentov, ktorý ma nesmierne potešil. Funguje tu prakticky fakt všetko a úroveň kvality fakt dosiahla možno až na hranicu druhého Paddingtona. Každý payoff fungoval skvelo, každá postava je poriadne vystavená a rozpracovaná do najmenšieho detailu a ja som sa neprestával usmievať nad každým jedným vnemom, ktorý mi bol prezentovaný. Super film. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Bod obnovy (2023)

| Česká televize | Tak veľmi ma mrzelo, že to k záveru nedopadlo tak, ako som dúfal, pretože v úvode je to super. CGi je na Česko prelomové, ten film vyzerá úchvatne a mal som otvorenú hubu nad všetkým, čo som na obrazovke videl a počul. Od premyslenej výpravy, top zvuku a celkového world-buildingu. Bohužiaľ sa tu opäť potvrdilo pravidlo nedopečeného scenáru. Príbeh a témy ma oslovili a moja pozornosť sa držala takmer po celý čas, ale záver je silne dramaturgicky nedoriešený. Pritom sa všetky príbehové elementy riešili cez dialógy, čiže poriadna prestrelka na koniec by tomu extrémne pomohla. Som ale rád za ambíciu, chcem tohto viac z naších končín. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Saw 2 (2005)

| Twisted Pictures | Nebavilo ma to až tak, ako vypečenejšia 1ka, ale ako oddychovka to kľudne postačí. Veľa hlúpych ľudí, veľa krvi, vyšinutý plot twist na koniec. To stačí pre túto frančízu. Ako marketingový ťah je to v podstate rovnako geniálne, ako bolo Paranormal Activity, ešte aj pre rovnakých divákov. Tobin Bell je tu ale absolútny standout, má tú charizmu byť tým, čím je v tejto sérii. Viac TU. | Hodnotenie: 4/10 |

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

| Blue Spirit | Animovaný samuraiský Rkový seriál. Ihneď som sa do toho pustil. Blue Eye Samurai je úžasne vyzerajúca vec s prekrásnym vyobrazením feudálneho Japonska, do ktorého som sa hneď zamiloval. Sledujeme revenge príbeh hrdinky, ktorá to v živote nemala ľahké a chce sa pomstiť, to je všetko. Ale tvorci tejto zápletky využijú skoro každý potenciálny nápad, ktorý z nej vzíde a výsledkom je ohromujúca odysea, ktorá ale v závere v pár aspektoch zakopávala a nedala mi si to užil na sto percet. Aj tak ale skvelý výsledok. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Karlík a továrna na čokoládu (2005)

| Warner Bros. | Dosť ma prekvapilo, ako ten film veľmi plynule a elegantne plynie dopredu a nezastavuje sa tam, kde by nemal. Tempo bolo tak akurát a celkovo film neustále prekvapuje solidnými nápadmi, vizuálnymi pozlátkami a chytľavými hudobnými číslami Oompa Loompas. A mne to stačilo, bavilo ma to od začiatku do konca každou sekundou a neviem si to predstaviť hravejšie, alebo zábavnejšie. Čo som najprv myslel, že ma Burton neosloví, tak si teraz sypem popol na hlavu. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |