Aberdeen (2000)

Úprimný príbeh sociálne narušených otca s dcérou má súčasnému divákovi rozhodne čo ponúknuť (a to nemám na mysli len polonahú Lenu Headey ). Je tu totiž pekne načrtnutá látka na zamyslenie, prečo je dnešný človek, hoci obklopený modernými výdobytkami, nespokojný so svojím životom. A prečo je v spoločností taká časta tendencia znižovať túto nespokojnosť alkoholizmom či drogami.

Agent bez minulosti (2002)

Ak je Pán prsteňov mojím najobľúbenejším fantasy filmom, Bourne zastáva prvú priečku v kategórii akčných filmov. Slušný scenár a vynikajúco natočené akčné scény si ma skutočne získali. Film sa uberá v porovnaní s knihou iným smerom, čo však na rozdiel od iných diel nie je na škodu. Autorom sa podarilo ideálne zmixovať knižnú myšlienku s vlastnými nápadmi a výsledok je hodný 5tich hviezdičiek.

Agora (2009)

Plytkosť a nevýraznosť sú bohužiaľ hlavnými znakmi snímku. Postavy a vzťahy medzi nimi sú poňaté veľmi povrchne, so skokmi v časovej postupnosti a nudne podaným príbehom, ktorý sa sústredil na viacero vecí a ani jednu nepodal na dostatočnej úrovni. Emocionálna prázdnosť sa niesla celým snímkom až po vyvrcholenie, ktoré ma nechalo úplne chladným. Hypatia mi bola navyše od začiatku výrazne nesympatická (v priebehu deja som mal zopár krát chuť sám ako divák zakrútiť jej krkom do tvaru elipsy), čo na pôžitku rozhodne nepridalo. Na druhej strane sa mi páčila výprava, Alexandria nebola vykreslená vôbec zle, aj keď z mnohými historickými nepresnosťami, korunovanými renesančnou kapitulskou vlčicou. V zhrnutí teda ide o neuveriteľne nadhodnotený film a niečo mi hovorí, že dôvodom je jeho antikresťanské ladenie, v dôsledku čoho idú jeho skutočné (ne)kvality stranou....

Alexander Veliký (2004)

Dám tri, ale len kvôli tomu, že mám rád historické filmy. Pre mňa osobne pomerne veľké sklamanie.

A Mulher Invisível (2009)

Originálny námet pretavený do výbornej komédie, v ktorej ma mnohé momenty úprimne rozosmiali. Obsadenie je skvelé, rovnako tak herecké výkony. Režisér Claudio Torres o tomto snímku povedal : "Chcem natočiť film, ktorý budú ľudia pozerať, bude sa im páčiť a rozosmeje ich. Chcem natočiť film nie pre festivaly, ale pre ľudí." Mne neostáva len skonštatovať, že sa mu to v prevažnej miere skutočne podarilo.

Andělé a démoni (2009)

Keď sedia v aute traja týpkovia, ktorých súčet iq sa blíži k 900, tak nie je čosi v poriadku... S takou inteligenciou a vedomosťami nič nepotrebujete, kľudne ukecáte záporáka aby vás z metra netrafil, prípadne vytrháte zo zeme šroby aj s hmoždinkami...Proste sa splnilo to čo som očakával - tvorcovia sa snažili v obmedzenej stopáži obsiahnuť čo najväčší počet vyriešených rébusov, dôsledkom čoho je, že najťažší vyrieši hlavný hrdina za 5 sekúnd, nad ľahšími sa ani nezamýšľa. Proste blbosť. Jedna hviezdička za slušné zábery kresťanskej bašty v Ríme.

Arn - Riket vid vägens slut (2008)

Historické filmy mám veľmi rád, škoda len, že v poslednom čase sa im tvorcovia vyhýbajú. O to viac však poteší, keď človek nájde nečakaný klenot, film, ktorý síce nie je známy, a však kvalitou predčí veľkú časť žánrových konkurentov. A práve takým filmom je Arn - nenápadný, ale skvelý, jednoduchý a predsa veľkolepý. Výprava sa mi neskutočne páčila, zábery spoľahlivo dotvárajú atmosféru. Vyzdvihnúť chcem tiež európsku triezvosť v scenári, postavy sú výborne nápísané, divák s nimi sympatizuje, prípadne ich nenávidí, hlavne však verí, že sa to všetko mohlo tak odohrať. Osudy hlavných aktérov sú stredoveko kruté, Arnovi a Cecílii človek ich lásku skutočne praje. Áno tento film má nedostatky (bojové scény sú síce na úrovni, no mohli byť dlhšie, armády mohli byť početnejšie a pod.), no celkový dojem je vynikajúci, v dôsledku čoho sa u mňa táto dvojdielna sága vyšplhala veľmi, veľmi vysoko v rámci rebríčka môjho obľubeného (historického) žánru. Verím, že naši severskí spolueurópania ešte nepovedali posledné slovo a v budúcnosti sa môžeme tešiť na ďalšie kvalitné filmové návraty do minulosti.

Assassin's Creed : Lineage (2009)

Vedel by som si predstaviť aj celovečerný film. Neuveriteľná práca kamery a skvelé efekty. Ako prequel k pripravovanej hre spĺňa svoj účel na 100 percent.

A-Team: Poslední mise (2010)

Akčná komédia, v ktorej sú paradoxne akčné scény najväčšou slabinou. Strih je miestami každú sekundu, obraz sa mení len na rýchly sled fotiek a tvorcovia sa spoliehajú na fantáziu diváka, ktorý si má v spojení so zvukovým vnemom celú akčnú scénu asi domyslieť. Na druhej strane postavy, hlášky a obsadenie sa podarili na jednotku. Lepšie 3*

Avatar (2009)

Kto bol na to v 3D kine a nedal 5*, tak má diametrálne odlišný názor na to, čo je filmovým zážitkom. Pripúšťam pár nelogickostí, niekoľko trápnych samoúčelných viet, jednoduchú zápletku, miliónkrát videného hlavného záporáka i ľahko predvídateľný dej, avšak to všetko sa stratí vo filme ako celku, pretože v takom kabáte by som kladne prijal i Kobru 11. Na takýto snímok sa človek ani tak nepozerá za účelom vtiahnutia do deja, ako v snahe dopriať zmyslom neskutočné audiovizuálne hody. Pre mňa filmový zážitok roka.