Somrák s brokárnou (2011)

"Hobo delivers justice, one shell at a time." Neviem, či som niekedy videl niečo tak zvráteného. Je tu viac krvi ako bolo vody v japonskej tsunami, škoda však, že násilie prevláda na úkor humoru. Na zvrátenosti takéhoto rozsahu veľmi nie som, viem si však predstaviť, že fanúšikovia grindhouse budú aspoň týždeň po vzhliadnutí v extáze.

Nezastavitelný (2010)

Tradične americky hrdinsky presladené, sem-tam naivné, avšak zároveň neokukané prostredie, ktoré nemá hluché miesta a na hodinku a pol slušne zabaví. A o to predsa ide.

Tři dny ke svobodě (2010)

Kto iný ako Rusell Crowe by sa dal nahovoriť na úlohu v remaku dva roky starého, kvalitného snímku a v mnohých aspektoch prekonať aj samotný originál. Celkovo mi americká verzia pripadala ako directors cut ku francúzskej, tvorcovia niektoré dejové línie ešte rozvinuli a odstránili či zamaskovali valnú časť logických nedostatkov (aj keď scénu s výmenou colníkov na poslednú chvíľu si mohli odpustiť). Podobne ako v Mechanikovi aj tú sú oba snímky dejovo v podstate totožné a keby ma niekto požiadal, aby som mu odporučil jednú či druhú verziu, nasmeroval by som ho asi ku Croweovi.

Vyděděnci (2010) (seriál)

Tematiku vesmíru mám veľmi rád, bohužiaľ skôr z dokumentárneho než sci-fi hľadiska. Možno práve preto si neviem takéto snímky veľmi užiť. Tisíce ľudí žijú na novej planéte, kde sa nenachádzajú väčšie zvieratá, nemajú žiadne polia na pestovanie plodín a napriek tomu je tam všetkého hojnosť. Pojem sci-fi veľa znesie, ale to, že zo zrnka piesku nasýtite tisíce ľudí vám teda nezožeriem. Alebo že ľudstvo disponuje technológiou na prekonávanie vzdialeností svetelných rokov, no napriek tomu vesmírnej lodi hrozí, že zhorí v atmosfére (podobnej ako má Zem), keď Rusi už v minulom storočí prekonali atmosféru Venuše, to ma úprimne rozosmialo. Plus ďalšie menšie nelogickosti a blbosti, ale na to, že som videl iba dva diely ich bolo celkom dosť (holka letí 10 rokov vo vesmírnej lodi, vystúpi a je opálená ako po trojtýždňovom výlete all inclusive na Malorke, asi tam svietili uv lampami :-) ). Navyše novovybudované mesto je graficky hrozné, vyzerá ako sivá šmuha na zelenom podklade. Seriál ako celok však až taký zlý nie je, je tu zopár zaujímavých charakterov, a aj scenár samotný sa môže uberať zaujímavým smerom, čas ukáže.

Chutíš mi (2011) (pořad) odpad!

Vždy som vedel, že Alf nemôže byť jediným návštevníkom z Melmacku na našej planéte. Z tohoto miniseriáliku som videl iba kúsok, avšak práve ten, kde vystupovala aj priateľka Daniela hlavnej protagonistky. V prvom momente som myslel, že sype plynulo po latinsky, neskôr vysvitlo, že ide o stredoslovenský dialekt staroslovienčiny, pán Bernolák by mal radosť. Len škoda, že si kamarátka musela po jednej - dvoch vetách vždy zdriemnuť, aby zregenerovala mozog po nadľudskej námahe. Ono keď musia celé telo riadiť 4 mozgové bunky, tak je po srande. Ale chalani boli sympatickí, srandu si robili fakt statočne.

Strážce pořádku (2010) (seriál)

"What do you think, how deep is it? Dont know, jump down and find out for yourself ." Olyphant sa mi ako šerif páčil už v Deadwoode, a aj tento seriál taží najmä z jeho postavy. Prostredie zapadákova v Kentucky je pomerne neotrelé, každý zaťahuje ako sa len dá a pestovanie trávy je tam primárnym zdrojom obživy. Naimplantujte tu ešte šerifa, ktorý raz merá a 3x strieľa, nechýba mu asertívne správanie a všade nosí klobúk z 19. storočia a získate zaujímavý mix, ktorý rozhodne stojí za pozornosť.

Red (2010)

Babička strieľajúca z browningu? Už len kvôli tomu som nemohol ísť pod tri :-).

Černá smrt (2010)

Pomerne inteligentné a neprehnané podanie príbehu odohrávajúceho sa počas najtemnejšieho obdobia histórie Európy. Sean Bean sa snáď narodil v nesprávny čas, je to rodený rytier. Celkovo sa casting podaril na jednotku, atmosféra nebola najhoršia a snímok ma bavil v celej svojej dĺžke aj keď zjavne nejde o žiadny veľkofilm. Ale niekedy aj menej je viac a toto je presne ten prípad.

The Tillman Story (2010)

Dokument poukazujúci na všeobecne známu skutočnosť dezinformovania spoločnosti americkou vládou (čo koniec koncov robia všetky governmenty). V tomto prípade ide o smrť mediálne najznámejšieho vojaka, bývalého futbalistu Patricka Tillmana a zneužitie jeho smrti na propagandu rekrutovania nových 19násťročných výgumov do americkej armády, na čo de facto doplatil i samotný Tillman. Dokument nie je spracovaný zle, avšak je zbytočne rozťahaný do 90-minútovej stopáže, kde dosť času zaberá opisovanie charakteru hlavného hrdinu, ktorý je ctrl + c ako ostatní futbalisti amerického futbalu (veľa mäsa, intelekt veškerý žádny). Dá sa to však pochopiť vzhľadom na to, že snímok zároveň slúži i ako memoriál. V sume sa tu dokazuje, že v USA je bordel ako všade inde, ale oni si dajú aspoň námahu urobiť šaškáreň pre naivnučkých ľudí a riešiť prípad až na najvyšších miestach, zatiaľ čo napríklad u nás si z nás robia prdel každý deň a ani nemajú potrebu sa nejako kryť (veď na čo aj...). Tri * za to, že dokument mi informačne nepovedal vôbec nič, čo by som už predtým nevedel.

Spartakus: Bohové arény (2011) (seriál)

Po prvej časti to vyzerá tak, že už ani nejde o historický seriál s prvkami erotiky, ale o erotický počin v starorímskych kulisách :-). Uvidíme ďalej, osobne by som však uvítal skôr pokračovanie deja ako prequel k pôvodnému seriálu, ktorý v novom kabáte len kopíruje to, čo už bolo v predchodcovi.