Nimona (2023)

Tento film je o inakosti a o tom, ako lahko sa naucime strachu a nenavisti, casto aj napriek nasim vlastnym skusenostiam. Je smutne, ze podla komentov tuto lekciu mnohi potrebuju, ale nie a nie sa ju naucit. Cely film je o queer people, takze rozculovat sa, ze v nom su, je ako ist do vinic a stazovat sa, ze je vsade hrozno. Film v prvych momentoch klame telom, lebo sa zda, ze bude o tom, ako sa Bal bude snazit ocistit svoje meno. V skutocnosti je dej skor o tom, ako sa moze spolocnost zdrahat prijat fakt, ze ich historia a kultura nie je zalozena na odhodlani a odvahe, ale na zbabelosti a zrade. A o tom, ze casto jedina moznost, ako opravit zhnity system, je burn it to the ground. Medzi silne momenty urcite patri Nimonina nocna mora, ako sa z Gloreth vlastne stala hrdinka a Balova zachrana Nimony. Linka s Balom a Ambrosiusom bola podarena, a to, ze dviha homofom tlak, ju robi este milsou a potrebnejsou. Animacia bola ina, ale filmu pristala a z voice actingu extra ocenujem Riza a Chloe. A hudbu, ktokolvek ju vyberal si zasluzi minimalne darcekovy kos.

Zavolejte Jane (2022)

Je smutné, že musíme stále znovu bojovať vo vyhratých bitkách. Tešila som sa na Sigourney, ale Elizabeth si to tak krásne ukradla. Je smutnokrásne, ako málo im stačilo, aby povedali tak veľa. Scéna s doktormi na začiatku dokonale zhrnula celý tento film, a prečo je veľmi dôležitý.

Zářivě šťastní lidé: Tajemství rodiny Duggarových (2023) (seriál)

Mala som o Duggarovcoch a IBLP nejake informacie, hlavne vdaka Jen, ktora sa objavuje aj v dokumente. Ale ten rozsah emocionalneho, fyzickeho a sexualneho nasilia, ktore tento kult podporuje a zakryva, cloveku az hlava neberie. Je to iba tip of the iceberg, ale treba o tom hovorit. Tvorcovia odviedli dobru pracu, ale najvacsi obdiv patri survivors.

Vivo (2021)

Slzy sa objavili uz asi v desiatej minute filmu, co nevestilo nic dobre pre moj emotional well being. A bol to dobry odhad. Ked som nemala slzy v ociach, tak som mala na tvari radostny usmev. Film ma krasnu, zivu (no pun intended) animaciu. Aj ked nie je pixarovsky vylestena, velmi dobre sa na nu pozera. Pribeh je trosku naivny, ale emocionalne silny. A koncept rozpravaca, ktoremu rozumie len divak, je tiez dobre spracovany. Herecke obsadenie na jednotku, hlavne Lin si to viditelne uzival. Gloria je potom uz len ceresnickou na torte. Ale co tento film posuva z urovne prijemnej zabavy, na ciru radost, je hudba. Lin holt umi.

Ted Lasso - Sbohem (2023) (epizoda)

Začalo to tak dobre, a potom prišlo posledných desať minút. Zažila som už veľa pokazených seriálových koncov. Že do tohto zoznamu budem raz radiť aj tento seriál by mi nikdy nenapadlo.

Eternals (2021)

Ze sa pri filme rozplacem som tak uplne necakala, ale fair play. Musim pochvalit vyuzitie flashabackov, ako aj prakticke efekty. Flashbacky pomohli udrzat narativ zaujimavy. A efekty nevytrhavali zbytocne z deja. Postavy a obsadenei sa naozaj podarili. Aj ked najviac si to pre seba kradol Richard Madden, ktory mal aj najviac co hrat. Zly vykon ale vo filme nebol, napriek tomu, ze niektore repliky boli dost krkolomne. Samotny pribeh bol celkom intruguining a hlavne emocionalne engaging, vid, slzy. Ikarov koniec som mala trochu problem uchopit, lebo to bolo zaroven logicke ukoncenie jeho narativu, no taktiez prilis rychle a posobilo to ako aftertought. Velmi, velmi ocenujem Phastosov pribeh. Jeho rozcarovanie ludstvom, ako aj jeho rodinu. Vdaka obom potitlkovym scenam sa celkom tesim na potencialne pokracovanie. Aj ked u MCU uz sa nespolieham na nic.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Vacsina informacii, ktore mam o D&D pochadza zo Stranger Things. Film bol ale koncipovany tak, ze daval zmysel aj bez predchadzajucej znalosti hry. Casting sa vydaril, tazko by som hladala vitaza, aj ked o kusok pred zbytok sa urcite dostavaju Michelle a Sophia. Tempo mal film tiez dobre, ako aj emocionalny naboj. Vizual prekrasny.

Záchranáři L. A. - Pošli to dál (2023) (epizoda)

V slovniku pod comp-het najdete tuto epizodu. Emergency bola fajn, ten zbytok, bol ako cela tato seria. Neucesany a zufalo heterosexualny - Hen and Karen a ich rozkosna rodina notwithstanding.

Moon Knight (2022) (seriál)

Layla je super. A jej avatar je *chef's kiss* Steven zacal ako taka mila postava. Spoznavat Marka, ich vztah a spolocnu historiu bolelo, ale bol to aj mindfuck v najlepsom zmysle slova. Ethan bol super, ale Oscar to vyhral na celej ciare trikrat. Bojove sceny na jednotku. Hudba vybrana uzasne. Podoby bohov prekrasne. Taweret bola jendoznacne najlepsia. Pozerala som to na jeden dych, co je asi nejlepsie vysvedcenie, ake mozem serialu dat.