Mezi živly (2023)

No, ako by som len začal... Pixar mám vskutku rád. Jeho tvorbu vyložene milujem. Nevidel som síce úplne všetky celovečerné počiny, ale značnú prevahu majú tie, ktoré boli mnou zhliadnuté. No a doposiaľ sa mi mimo jednej výnimky páčili všetky (k výnimke sa ešte vrátim). A nielenže páčili, z tých filmov ide neuveriteľná čistota, emócie, príjemný humor, sympatický hrdinovia, dokonalý scenár (väčšinou), atď. Takže áno, k niektorým cítim aj niečo viac (samozrejme, ako fanda filmového priemyslu). Preto každú pixarovku beriem trochu viac osobnejšie, než ktorýkoľvek iný animák. Tou jedinou výnimkou, s ktorou mám problém, doposiaľ bolo len štvrté Toy Story. Nechcem sa tu moc pitvať v tom, prečo mám voči poslednému Príbehu hračiek určité výhrady, lebo teraz je reč o inom filme, ale predsa len uvediem niečo, čo má spoločné aj s Elementami. S Toy Story 4 som mal 2 hlavné problémy. Po prvé to bolo nedodržiavanie predtým stanoveného lóru. To však s Elementami súvis, samozrejme, nemá. Avšak po druhé sa jednalo o vyložene hlúpy scenár, pramálo humoru, nudnosť, šedosť a dokopy veľkú nijakosť. A týmto by som už premostil k Elementom, ktoré okrem vyššie uvedených bodov disponujú aj vyslovene nesympatickými postavami (to som ešte pri Pixare nezažil), nefunkčným love-story (bohužiaľ, asi sa prejavilo, že pixarovky s týmto typom príbehu nemajú moc skúseností), ale aj drobnosťami ako dvojzmysly za čiarou (takisto pre Pixar doteraz nevídané) či sekvencia na zápase, pri ktorej síce cením využitie goal hornu Bostonu Bruins alebo doslovnú mexickú vlnu, ale "se vším všudy" sa jedná o najtrápnejšiu vec, akú som doposiaľ pri Pixare videl (BTW, dokopy tých trápností pri pixarovkách by som možno vedel zrátať na prstoch jednej ruky, ale toto bol iný level). No a aby som sa ešte vyjadril aj trošku podrobnejšie k príbehu najnovšej pixarovky, tak ten bol debilný a bodka. Nie hlúpy, vyložene debilný (prasknutá nádrž, ľúbostný vzťah jak z telenovely, klišoidný happyend, ...). Potom by som ešte mohol rýpať aj pokojne ďalej (napríklad, že lór a ten svet mohli byť viacej vysvetlení alebo, že téma elementov mohla byť viacej využitá a pod.), ale to nechcem. Myslím, že som už film zhejtil dostatočne. Možno aj viac, než si zaslúžil. Ale ako som písal na začiatku, pixarovky beriem osobnejšie. Každopádne, myslím si, že je aj zopár vecí, ktoré treba pochváliť. Animácia je pekná (klasika), možno nie tak detailná (kvôli téme), ale celkom isto precízna. Rovnako si myslím, že tá nevraživosť medzi ohňom a vodou bola vykreslená v rámci možností solídne, avšak ten príbeh zakázanej lásky na tom už bol výrazne horšie. P.S.: Možno by skutočne nebolo od veci nachvíľu upustiť od rodinných konfliktov a hľadania seba samého a zamerať sa skôr na klasiku filmového priemyslu - protagonista vs. antagonista, keďže Elementy možno sú znakom toho, že už pomaly dochádzajú nápady v typických pixarovských témach... Alebo len jednoducho do budúcna najímať skúsenejších tvorcov.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Fenomén zvaný Spider-Man: Paralelné svety sa konečne dočkal toľko očakávaného bratríčka. Ja by som chcel v čo najkratšom možnom rozsahu zhrnúť svoje pocity a dojmy z do nebies vychvaľovaného sequelu, ktorý som mal možnosť vidieť pred týždňom v kine. Hneď na úvod chcem povedať, že prvý film som vnímal dosť pozitívne (BTW, veď som mu dal aj 5*), avšak sánka mi z neho zas nedruzgla. Animácia bola prelomová (to už teraz všetci dobre vieme), ale aj celkovo sa jednalo o veľmi vydarený počin so všetkým, čo k tomu patrí. Ale ako hovorím, odpálený som z toho nebol. Preto aj moje očakávania neboli nijak obrovské, inak povedané, moc som sa v tom nepitval (raz som pozrel trailer). No a vzhľadom k tomu všetkému som celkom prekvapený, ako veľmi mi toto pokračovanie nesadlo. Nie, že sklamalo. Proste nesadlo. Jednoducho tu vnímam až príliš veľa problémov, aby som to mohol nazvať aspoň dobrým filmom. Príbeh je nepostačujúci, príliš jednoduchý. Minimálne prvá cca hodina a pol. Riešia sa tu predovšetkým rodinné trable, ktoré navyše nemajú takú silu, ako tomu bolo v jednotke, kde sa to na konci aj tak uzavrelo, vyriešilo. Tak prečo sakra to bolo dobré ťahať aj do pokračovania?! Ďalšia cca hodina nám už však konečne predstavuje základňu spider-manov, tempo naberie na obrátkach, vysvetlia sa nám mnohé nejasnosti z jednotky, zároveň spojené s niekoľkými skutočne neočakávanými zimomriavkovitými zvratmi. A na záver si tvorcovia pripravili cliffhanger, ktorý však nie je dostatočne vybičovaný, čo si myslím, že je aj dôvod, prečo toľko ľudí kritizuje riadne neuzavretý záver. No, ešte som neskončil. Priblížiť divákom viac Spider-Gwen kvitujem, ale absolútne nechápem, prečo nevytvorili viac priestoru pre jej románik s Milesom (namiesto skutočne nudných dialógov Milesa s rodičmi). Čo sa týka akcie, tak tej je tu hodne. Avšak, už v jednotke mi nesadol boss fight, ktorý bol machuľovitý, farebný (až moc), prskavý... no jednoducho na mňa, čo mám rád prehľadnú akciu, to bolo až príliš. No a práve takouto "megalomanskou bombastickou brutálne epickou" akciou to bolo prešpikované od úvodu po záver. A záporák? To doteraz neviem, či si len nerobili prdel. Postava bez poriadneho backstory, motivácia pomsta (potom zrazu zničenie či ovládnutie mnohovesmíru či čo vlastne), na začiatku samotným filmom strápnený a potom mu mám akože veriť: "Zaplatíš za všetko, čo si mi spôsobil."?! Celé je to ešte k tomu podtrhnuté jeho screen timeom, ktorý pochybujem, že vôbec činí cez 10 minút. Na ňom bolo vidieť, že si scenáristi skutočne mákli. Avšak, kto reálne vydal zo seba všetko (a možno ešte aj viac), sú bezpochyby animátori. Animácia je úžasná, úchvatná... a myslím, že viac k tomu ani netreba dodávať. Samozrejme, ako by to bolo bez obrovského množstva odkazov, cameo rolí, easter eggov a podobných vecí, z ktorých srdiečko fanúšikov zaplesá a oni samotní budú len slintať blahom. Čo je podstatné, že Spider-Man: Across the Spider-Verse napriek tomu stojí na vlastných nohách, nie ako istý počin z 2021. Keby to mám zhrnúť: Či sa na to oplatí ísť do kina? Alebo vôbec pozrieť si to? Čisto skrz animáciu áno, to ostatné stojí prevažne slušne povedané za starú belu. Rozhodne treba do záveru trilógie zlepšiť scenár, bez toho to u mňa znovu pohorí. Šlus.

Doba ledová: Scratovy příhody (2022) (seriál)

Takže rozlúčka s Blue Sky... No, veľká škoda a pre mňa aj dosť veľké prekvapenie, že ho Disney odstavilo. Mohlo to pokojne fungovať ďalej ako Pixar. Ale tak asi zrejme to chcú mať všetko len pod svojou nálepkou... Každopádne, miniséria so Scratom veľmi podarená.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Sérii došiel dych. Ale nie týmto filmom, už hneď tým prvým. Fantastické zvery ma nebavia od začiatku, napriek tomu som dal pokračovaniam šancu (trojke hlavne skrz zlé ohlasy). Problém celej série tkvie v tom, že filmom chýba poriadny príbeh (jednotka je ešte ako-tak v tomto ohľade ok) a prílišne poukazujú, do akého filmového univerza patria, než aby sa starali sami o seba. Je to jednoducho o ničom. Navyše stopáž je naproti tomu extrémne dlhá. Vizuálne to pôsobí veľmi šedo, nezáživne. Od diváka je to strašne odtiahnuté (toto bol však problém už pri Yatesových Potterovkách). To ani nehovorím o tom skutočne zlom CGI (ehm, inak z dielne Warner Bros....). Postavy taktiež (až na pár výnimiek) nezaujmú. Jednotka sa mi skrátka vôbec nepáčila ako film. Dvojka nudila. Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora sa mi zatiaľ "páčili" najviac. V niečom ma to dokázalo baviť. Avšak nedokázalo sa to vymaniť z problémov celej série. Reálne si neviem predstaviť, že by vznikla štvorka pod týmto tvorcovským tímom. Pokiaľ má J. K. Rowling záujem, aby sa Fantastické zvery riadne uzavreli, mala by sa sama stiahnuť a taktovku prenechať niekomu zdatnejšiemu. No a pokiaľ šéfkovia z Warner Bros. budú ochotný odklepnúť štvrtý diel, mali by vyčistiť komplet tvorcovský tím a dosadiť tam čerstvých ľudí s bujarými nápadmi, keďže evidentne David Yates je po tých dlhých rokoch už hodnú dobu totálne unavený...

Hovadina! (2022) (pořad)

Program ma bavil. Každú súťaž, v ktorej ide o presvedčenie súperov o pravde (skrátene o klamanie), považujem za extrémne zaujímavú. Bullsh*t the Game Show má ako kvíz velice netradičný koncept, ktorý hneď zaujme. Rotovanie súťažiaci je tiež celkom smart vymyslené. Vôbec som nemal pocit, že by bol niekto s niekým vopred dohodnutý (ako som očakával, v komentároch sa takéto tvrdenie objavilo, veď ako inak...). Howie Mandel určite dopomohol k zábavnosti výraznou mierou. Nepovažujem to za jednu z najlepších quiz-show, ale 2. sériu by som si dal veľmi rád. P.S.: To akože fakt sa to všetko natáčalo v priebehu jedného dňa???😄

Je to dort? (2022) (pořad)

Súťaž o varení (teda pardon, pečení), ktoré ja mám dosť v obľube. Inšpirovaná virálnym meme "Is it cake?". S milými a hlavne monštrózne šikovnými súťažiacimi (pekármi-cukrármi), ktorí sa neboja ísť z vlastnej iniciatívy do rizika prekonať svoje osobné limity. Moderátor je velice svojský, čiže je jasné, že nesadne každému, no mne bol vcelku pochuti. Pravidlá sú nastavené tiež celkom family-friendly, takže sa v podstate nemal nikto dôvod veľmi hnevať... a ani sa nehneval. Navzájom si všetci fandili a pomáhali. Akurát v dvoch epizódach mi to pri hodnotení prišlo ako trošku dohodnuté vopred, ale asi som len príliš podozrievavý.😅 Ale ako vravím, celkovo pravidlá postupu, vypadávania aj hodnotenia boli nastavené dosť dobre. Vtipné, milé, zaujímavé... na oddych ako stvorené. P.S.: Show navyše vyhral môj favorit, čiže spokojnosť o to väčšia.😂😂 P.S.2: Veľký ťešing na 2. sériu.

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

No jednoducho, čo si budeme... Nie je to dobré. Povedal by som, že je to v niektorých ohľadoch vyslovene zlé. Nato, že sa jedná už o 3. epizódu, postavy nezaujmú, príbeh je hlboko nevýrazný, dej ide iba na easter eggoch a peniaze stále nevidieť (akože ten CGI vrk v podobe besnej králiko-čivavy pripomínajúci Eda z Levieho kráľa len podčiarkol celé doterajšie Prstene moci). Stále je priestor na zlepšenie, akurát problém je v tom, že ten seriál sa aspoň pre mňa pocitovo ani len nezačal.

Pán prstenů: Prsteny moci - Na moři (2022) (epizoda)

Nemôžem si pomôcť, ale pri Prsteňoch moci skrátka postrádam poriadne fantasy. Svet aj bytosti sú akési mdlé, "šedé", prosto nie moc záživné. Nechcem sa príliš do toho obúvať, pretože v tomto ohľade je to obyčajný neškodný priemer, ale o to väčší je to paradox (a v prípade Prsteňov moci aj problém), keď si zoberieme, že Pán prsteňov je jednoducho esenciou fantasy žánru. V druhej epizóde sme sa konečne dočkali trpaslíkov a predstavili sa nám aj škreti (z ničoho nič), čo deju veľmi pomohlo. Možno by som mierne skritizoval výšku trpaslíkov (aj keď je úplne v poriadku, že ani oni nie sú všetci rovnako vysokí). Mohli byť určite o pár centimetríkov viac zarazení do zeme. Škret však vyzeral vynikajúco (v škretích parametroch), hrozivo, no fakt odporne. A samotná sekvencia s ním bola celkom isto najlepšia pasáž tejto epizódy.

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

A je to tu. Prvá epizóda historicky najdrahšieho seriálu uzrela svetlo sveta. Jeho oznámenie zožalo obrovskú vlnu nevôle. Propagačné materiály si zas vyslúžili kopu hejtu. Treba však objektívne povedať, že sa pred vypustením skutočne jednalo o dosť kontroverzný projekt. A oprávnene. Upútavky nenadchli a asi iba málokto tomu veril. Každopádne, teraz je to vonku a až teraz sa dá diskutovať o kvalitách Prsteňov moci. Hneď treba povedať, že pilot dopadol celkom fajn. Žiadne predchádzajúce diela to vôbec neuráža. Avšak rozhodne zatiaľ nejde o nič prevratné. Takže je som momentálne niekde v strede. Nemám nijaký dôvod, aby som to hejtoval len preto, že sa niekto rozhodol "zadaptovať" niečo, čo už raz zadaptované bolo v podobe legendárnej trilógie. Rovnako nemám potrebu nový seriál zo Stredozeme vychvaľovať do nebies a onanovať nad ním. Ešte je čas na robenie akýchkoľvek záverov... Vizuálna stránka je solídna, ale ten obrovský badžet tam fakt zatiaľ nevidieť. Je potrebné, aby sa to fantasy oveľa viac prejavilo, pretože postavy či svet extra neohúrili. Dej je v pohode a má to veľkú šancu byť zaujímavé. Ale tá kostra o zle, ktoré zmizlo, o hrdinoch, ktorí sú presvedčení, že sa niečo ukryté v tieňoch deje, o neveriacich Tomášoch či o nezvyčajnej hŕstke bytostí, z ktorých sa celkom isto skôr či neskôr stane nejaké spoločenstvo, mi velice podozrivo niečo pripomína...😄 A nemyslím si, že je táto cesta úplne správna. Bol by som rád, keby nám seriál viac povedal o minulosti Stredozeme, Morgothovi, keď sa už rozhodli pre prequel. Zatiaľ to v krátkosti zhrnuli v prológu, tak dúfam, že sa k tomu ešte niekedy vrátia. Milo ma však prekvapilo, že už v prvej epizóde je väčšina záberov z trailerov, čo môže znamenať 2 možnosti. Buď si tvorcovia všetky ako-tak zaujímavé momenty prečerpali hneď na úvod a nás čaká prakticky nezáživná podívaná, alebo sa môžeme tešiť na mnoho prekvapení a zvratov. Budem optimistom a prikloním sa k druhej variante.🙂 P.S.: Trpaslíci čo?!

Včela na mušce (2022) (seriál)

Čo si budeme hovoriť, Mr. Bean ani Johnny English to nie je a ani to na to nemá. Man vs. Bee začal veľmi slušne. Prvá epizóda velice bavila a ja som bol dosť prekvapený, ako sa s tým tvorcovia nemaznali a začali hneď pekne z ostra. S nasledujúcimi epizódami (ktoré mali, mimochodom, len polovičnú stopáž oproti prvej) však tempo upadlo. A môže za to predovšetkým práve včela (aj keď sami ju v seriáli nazvali "bumblebee"). Kapitola 1 bola čisto iba o Trevorovej nešikovnosti, a práve preto fungovala skvelo. Keď sa tam objavila včela, už to bol len cykliaci sa súboj, ktorý nemal konca a až tak nenadchol. Včela je nesmrteľná a Trevor má strašnú potrebu ju zabiť, ako keby ju nestačilo len nechať niekde zavretú. Koniec je potom už len čisto prestrelená záležitosť. Netvrdím, že okrem úvodu to nemalo už nijaké svetlé momenty, pretože napríklad zlodeji alebo sprcha boli veľmi zábavné elementy. Každopádne, to, čo bola hlavná téma, teda boj muža a včely, bola zároveň aj hlavná slabina. Vidieť znovu Rowana Atkinsona v jeho najkultovejšej podobe bolo veľmi fajn, avšak slabý dej, nelogickosti a hlavne digi včela/čmeliak robia z Man vs. Bee priemerný a dosť premárnený počin, inak s dobrou hudbou, vizuálom a zábermi. P.S.: Ešte by som rád vedel, prečo to nebol rovno film, keďže ako seriál to príliš nevyzeralo...