Love, Death & Robots - Noc ryb (2019) (epizoda)

Animácia úchvatná, hudba výborná, dej ma celkom pohltil. Nuž, ako píše väčšina tu komentujúcich, tak takýto skutočne neuzavretý koniec nenarobil dobrotu. Veľmi chýba aj patričné vysvetlenie.

Love, Death & Robots - Požírač duší (2019) (epizoda)

Animácia síce dobrá, ale doteraz určite najslabšia. Príbeh dosť slabý. Vtípky nie príliš vtipné. Nedozvedeli sme sa dôvod, prečo tam vlastne tá skupinka išla. Ale ako oddychovka je to celkom fajn záležitosť. Nudiť sa nebudete. Oceňujem trochu originálnejšie poňatie upírov.

Love, Death & Robots - Obleky (2019) (epizoda)

Tento mini-filmík sa podaril. Príbehom a prostredím to pripomínalo nejakú hru. Aj z tohto by sa dal spraviť celovečerák, len by asi musel byť animovaný, ale to by pri takomto parádnom prevedení nevadilo.

Love, Death & Robots - Za souhvězdím orla (2019) (epizoda)

No do prdele... Tak toto jako... Ty vole, to bolo úžasné. Nemám slov, vôbec. Masaker... Atmosféra fantastická. Zvrat a odhalenie parádne. Hudba a hlavne skvele vybratý song, fantasticky tam zapasoval. Toto ako celovečerák by som si nechal lúbiť. Úžasná originálna psychologicko mysteriózne hororová sci-fi podívaná s výbornou animáciou. Zimomriavky jak ďas. P.S.: Tie potrvajú ešte aj hodinu.😄

Na telo (1999) (pořad)

"Na telo" so Z. Švajdovou-Puškárovou som nepozeral, takže hodnotím iba inovované, momentálne vysielané "Na telo" s M. Kovačičom. Dá sa to porovnať s "O 5 minút 12", ktoré vysiela RTVS. Diskusná relácia Slovenskej televízie je... jednoducho nudná. Zvyčajne tam bývajú 3, 4 politici (čo viem, tak vždy iba politici), ktorí komentujú, vysvetľujú a hodnotia určité témy. Máme tam zvyčajne jak koaličných, tak aj opozičných. Témy sa prevažne týkajú nových zákonov, vládnych plánov, nariadený, "balíčkov", ale aj káuz. Čiže skrátka všetkého, čo by mali ľudia vedieť a v čom by mali mať prehľad. A to je fajn. Lenže bežný jednoduchý občan sa v tom stráca, lebo tam všetci hovoria príliš odborne, ale aj "odborne". Dochádza tam navyše častokrát k hádkam (lepšie povedané ku škriepkam), ktoré sú niekedy zábavné, ale niekedy je to až moc. Toto by mal usmerňovať moderátor, on by mal udávať tempo, mierniť politikov. No lenže skoro nikdy sa z toho nič nedeje. Politici si tam robia, čo chcú, skáču si do reči, nenechajú druhého hovoriť... Čiže to vyzerá tak, ako keby tam niekto moderujúci ani nebol. A to takto bolo furt, jedno kto to práve moderoval. Zase sú ale objektívni. Chýbajú tomu nejaké pikantnejšie témy (tým nemyslím bulvár, ale predpolitický život politikov, vnútorný pohľad do strán, atmosféra v koalícii atď.) Ako celkovo to pôsobí hrozne staromódne, dlhé roky, čo sa to vysiela neprišli žiadne inovácie. Aspoň im teraz zmodernizovali štúdio. A zrejme najväčší problém je to, že tam mávajú často obyčajných poslancov, ktorých málokto pozná. Teraz k "Na telo": Bývajú tu zvyčajne 2 politici (všetkým ľuďom dobre známy), ale ak je v danej dobe vysoko v popredí iná téma, tak si vzhľadom na ňu pozvú aj hostí. Čo je veľmi dobré. Témy sa rovnako, ako aj u vyššie spomínaného "O 5 minút 12" týkajú nových zákonov, plánov vlády, káuz atď., avšak aj tých vyššie spomínaných pikantnejších tém. Tie divákovi prinášajú trošku "osvieženia". Hostia hovoria veľmi stručne, presne a jednoducho. Ak sa náhodou začnú motať alebo komplikovane rečnia, zastaví ich moderátor a pripomenie im, že majú hovoriť tak, aby z toho nemali ľudia guláš. Ak náhodou príde k slovnej roztržke a už je to príliš ukričané, tak ich jednoducho stopne. Ak sú príliš urozprávaní, tak ich tiež nekompromisne stopne a nechá hovoriť druhého. Čiže Kovačič to zvláda fakt skvele. Je objektívny a nenechá si skákať po hlave. Politici majú dovolené používať vizuálne pomôcky, aby priblížili diváka bližšie k téme. Diváci môžu v priebehu relácie poslať otázky na politikov aj označiť, kto ich presvedčil viac. Od tohto roku (tuším) si dávajú objednať zakaždým u Focusu exkluzívny prieskum na rôzne zameranie, ten tiež veľmi dodáva relácii na zaujímavosti. Takže zhrniem to takto: Moderné, trefné, objektívne a zaujímavé.

O päť minút 12 (2006) (pořad)

Diskusná relácia Slovenskej televízie je... jednoducho nudná. Zvyčajne tam bývajú 3, 4 politici (čo viem, tak vždy iba politici), ktorí komentujú, vysvetľujú a hodnotia určité témy. Máme tam zvyčajne jak koaličných, tak aj opozičných. Témy sa prevažne týkajú nových zákonov, vládnych plánov, nariadený, "balíčkov", ale aj káuz. Čiže skrátka všetkého, čo by mali ľudia vedieť a v čom by mali mať prehľad. A to je fajn. Lenže bežný jednoduchý občan sa v tom stráca, lebo tam všetci hovoria príliš odborne, ale často aj "odborne". Dochádza tam navyše veľakrát k hádkam (lepšie povedané ku škriepkam), ktoré sú niekedy zábavné, ale niekedy je to až moc. Toto by mal usmerňovať moderátor, on by mal udávať tempo, mierniť politikov. No lenže skoro nikdy sa z toho nič nedeje. Politici si tam robia, čo chcú, skáču si do reči, nenechajú druhého hovoriť... Čiže to vyzerá tak, ako keby tam niekto moderujúci ani nebol. A to takto bolo furt, jedno kto to práve moderoval. Ale sú zas objektívny. Chýbajú tomu nejaké pikantnejšie témy (tým nemyslím bulvár, ale predpolitický život politika, vnútorný pohľad do strán, atmosféra v koalícii atď.) Ako celkovo to pôsobí hrozne staromódne, dlhé roky, čo sa to vysiela neprišli žiadne inovácie. Aspoň im teraz zmodernizovali štúdio. A zrejme najväčší problém je to, že tam mávajú často obyčajných poslancov, ktorých málokto pozná. V porovnaní s markizáckym "Na telo" sa jedná o slabý odvar.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Slušný film so zaujímavou témou. Skupinka nesmrteľných je sympatická. Akčné scény sú na úrovni a nápadité, len niekedy v nich boli otrasne vybraté pesničky. Záporák je potrebne slizký. Jedná sa o komornejší film, ktorý je spravený tak, aby vyzeral reálne. A preto nechápem názory, že téma okolo nesmrteľnosti tu nebola dostatočne vyťažená, že je to strašne slabé. Ak je to raz poňaté realisticky, nemôže sa očakávať neviem aké veľké fantasy. Ja som s tým spokojný. Som veľmi rád, že samotná nesmrteľnosť tu má nejaké hranice. Posledná scéna láka na prípadné pokračovanie, ktoré môže byť vďaka nej dosť zaujímavé. Dúfam ale, že sa v ňom dovysvetlujú nezodpovedané otázky a upresnia nepriamo podané odpovede.

Válka o planetu opic (2017)

Keď sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Toto príslovie vystihuje finále filmu "Vojna o planétu opíc". Vírus zmutoval, ľudia zprimitívneli a opice prežili. Musím uznať, že sa jedná o parádne zakončenie a srandovný paradox. Sklamali ma dve veci, v podstate iba jedna: Chcel som, aby finálna bitka bola epický nadupaný súboj opice vs ľudia jak sa patrí. Zo začiatku filmu sa to tak aj javilo, lenže nakoniec ten posledný fajt bol ľudia vs ľudia (vojaci vs vojaci). Opičiaci sa snažili iba prežiť a ísť si šťastne žiť na samotu. Druhá vec je súčasť tej prvej a nebolo to ani tak sklamanie, ale Caesar sa mal mstiť, opice sa mali mstiť, zabíjať bez zľutovania vojakov, ale znovu... nestalo sa. Hlavne na tieto udalosti lákali trailery najviac, tak preto také sklamanie. Jedná sa však celkovo o skvelú komornú (a skutočne) vojnovú drámu s koncom, ktorý sa nedá považovať ani za šťastný, ani za smutný. V Úsvite tvorba Michaela Giacchinoa bola fajn, mierne nadpriemerná záležitosť. No ale tu... tu sa znovu ukázal, akým je dobrým hudobným skladateľom (jemu dramatická hudba proste ide). Vizuál je... jednoducho perfektný. Herecky zrejme najlepšia časť. Doteraz (čo som ja videl) rozhodne najlepšia úloha Andyho Serkisa - užíval si to po celú trilógiu. Príbeh sympatického opičiaka Caesara, ktorý prežil skutočne zaujímavý a rozhodne pre neho nečakaný a plne nabitý život, sa končí. U mňa si určite niekde miesto našiel. P.S.: Nato, že ide o blockbusterovú trilógiu, tak jednotlivé filmy menili žánre a smerovanie deja malo 180 stupňové otáčky + koniec, kedy došli slová, sa jedná o (aspoň pre mňa) unikátny počin, ktorý ma však celkovo až tak za srdiečko nechytil.

Úsvit planety opic (2014)

Príbehovo a aj žánrovo sa jedná o dosť odlišný film ako bolo "Zrodenie planéty opíc". Tým pádom je ťažké určiť, ktorý bol lepší. "Úsvit planéty opíc" je dráma o rodine, priateľstve, avšak aj o zrade a pomste (tá tu zohrá dôležitú úlohu). A práve Kobova linka mi prišla až príliš prehnaná. Ale nevravím, že bola zlá. Jason Clarke so svojou postavou je rovnako sympatický, ako bol v prvom diele James Franco. Šimpanz Caesar zmužnel, zostarol (aj vizuálne) a stal sa z neho rozvážny vodca. Andy Serkis je proste kráľ motion capture technológie. Jedná sa predsa len asi o niečo horší film než bol predchodca, no séria rozhodne neupadá.

Artemis Fowl (2020)

Nejedná sa určite o tak príšerný film, ako to má tu hodnotenie. Každopádne, nejedná sa ale ani o dobrý film. Je preto isté, že sa na základe ohlasov na "Artemis Fowl" Disneymu nepodarí vygenerovať novú fantasy ságu, ako bolo určite zamýšľané. K filmu: Príbeh je nepostačujúci, dosť jednoduchý, priamočiary. Skrátka v priebehu filmu nedôjde k žiadnemu výraznejšiemu zamotaniu deja, okrem začiatočnej zápletky. Postavy sú nevýrazne napísané aj zahraté. Teda až na elfskú veliteľku a obrieho trpaslíka - tí sú celkom zaujímaví. Judi Dench a Josh Gad odviedli parádnu prácu. Finále je chaotické, človek netuší, čo sa vlastne deje.