Co kdyby...? - What If... Captain Carter Were the First Avenger? (2021) (epizoda)

Koniec 1. série Lokiho má následky, a práve What If...? ich prezentuje. Tok času sa rozvetvil do takých rozmerov, že TVA to nedokáže (možno ani nechce) zastaviť. To teda umožňuje vznik takýchto alternatívnych realít. Prvá epizóda nám prináša príbeh Peggy Carter, ak by sa práve ona stala supervojakom. No... Budem úprimný. Tento alternatívny príbeh vyzerá zaujímavo, ale... Spracovanie je katastrofálne. Dej nie je vôbec vystavaný. Skáčeme tu z miesta na miesto, z udalosti na udalosť. Informácie sa len sypú, až ich ani nejde poriadne vstrebať. Epizóda ukazuje iba pozmenené časti z prvého Kapitána, čiže o vôbec nejakom príbehu tu konkrétnej epizódy sa ani nedá hovoriť. Jedným slovom je to celé extrémne nekonzistentné. A k tomu ešte aj deravé. Animácia nie je svetoborná, ale úplne postačí a myslím si, že tvorcovia zvolili pre takýto seriál veľmi dobrý štýl. Akcia je tu to najlepšie, čo nám bolo ponúknuté, hoci znovu opakujem, nič prevratné sa nekoná. Navyše je z toho veľmi cítiť, na akú vekovú kategóriu sa primárne cielilo. Tej preafektovanosti bolo až priveľa. A to všade! O nejakých dialógoch nebudem radšej ani písať. Toto sú však veci, o ktorých si myslím, že sa už nezmenia, keďže sa nejedná o príbehový problém tejto epizódy, ale o strašne zlú prácu, čo sa spracovania týka... P.S.: Vidieť znova to prostredie je určite pre MCU nostalgikov dojemné, lenže ja ním nie som.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Loki je zatiaľ celkom isto najlepším MCU seriálom (videné len WandaVision a The Falcon and the Winter Soldier). Môže za to predovšetkým fakt, že okrem hlavnej postavy (a samozrejme rovnakého vesmíru) nemá s ostatnými projektami MCU nič spoločné, mimo zopár odkazov. Príbeh, prostredie, postavy, zápletka, atď. sú originálne a predovšetkým skvelo spracované. WV a TFATWS sa museli držať určitých bodov. Kvázi rozširovali už známy svet. Kdežto Loki pracuje s úplne novými (aspoň pre MCU) témami. Navyše si po celý čas udržuje kvalitu bez väčších výkyvov. WandaVision začal originálne a zaujímavo, no koniec skĺzol do priemernej akčnej zábavy. A ani tie sitcomové epizódy neboli vždy celkom podarené. Falcon a Winter Soldier si skoro stále držal kvalitu, ale ani jedna epizóda nepriniesla nič extra, nič výrazne zaujímavého. Treba povedať, že čo sa samotného Lokiho týka, tak ten je úplne inou postavou, než na akú sme boli zvyknutí. Po väčšinu seriálu funguje ako klaďas (a vo finále ako stopercentný). Ten prerod je možno trochu prirýchly, ale inak v pohode. Veľmi ma pobavilo, ako bleskovo skrotili "mocného" boha falše a ukázali mu, kto je v TVA pánom. Ďalej je tu veľmi sympatický detektív/agent Mobius, ktorého fantasticky stvárnil Owen Wilson, pre ktorého to bola dosť netradičná rola, než sme uňho zvyknutí. Sylvia, ženský variant Lokiho, zas naopak príliš sympatická nebola. Reálne som je musel trpieť. Avšak svoje miesto si zastala, no a napokon sa ukázala ako pravý hlavný záporák (aj keď tak chtiac-nechtiac). Čo sa Kanga týka, tak ten bol celkom solídny a zábavný. Budúci grand antagonista teda vyzerá slušne, aj keď tu sme videli len jeho kladnú podobu. Dôležitou súčasťou seriálu bola chémia medzi postavami. Duo Loki-Sylvia v tomto ohľade nefungovalo vôbec. Ich romantická linka bola až smiešna. Na druhej strane bromance Lokiho a Mobiusa fungovala skvele. Agentúra TVA ma jedným slovom pohltila. Kancelársky vizuál pripomínajúci 60. roky, štruktúra či samotné poslanie sú vskutku zaujímavé. Som veľmi rád, že sa z nej nestal druhý S.H.I.E.L.D., keďže by to ani moc nedávalo potom zmysel. Akurát musím vytknúť, že všetci pracovníci (teda varianty) sú ľudia. Akože žiadny mimozemšťan posvätný tok času nepokúšal? Rovnako je škoda, že sme sa v rámci cestovania v čase nepozreli (okrem Lamentisu) na žiadnu inú planétu než Zem ani do iného paralelného vesmíru. Každopádne, asi je to tak aj dobré, keďže mal seriál aspoň viac času sa venovať príbehu. Efekty sú fantastické, vidieť, že Disney nešetrilo. Akcie tu veľa nie je, ale ani ju netreba. Loki jednoducho nie je akčný seriál, jeho prednosti sú úplne iné. Bohužiaľ, istí jedinci to nepochopili. Každopádne, je to ich problém... V čom však Loki nepochybne vyniká, je parádna hudba. Natalie Holt sa predviedla vo veľmi dobrom svetle a ja som velice zvedavý, ako nadviazala na Johna Williamsa pri Obi-Wanovi Kenobim. Marvel pri Lokim dokázal, že to so seriálovou tvorbou myslí naozaj vážne, keďže záver prvej série výrazne ovplyvnil budúce smerovanie MCU a jeho nadchádzajúcu fázu. Na druhú sezónu mám veľký hajp, akurát sa trošku obávam, aby to tvorcovia dokázali celé ukočírovať, pretože to čo príde, bude evidentne veľké.

Love, Death & Robots - Zakázané ovoce (2021) (epizoda)

Konečne slušná časť. Téma je velice osobná. Svet vyzerá zaujímavo. Nádherná realistická animácia (ktorú teda už dobre poznáme). No... Z tohto námetu by som si vedel veľmi dobre predstaviť aj celovečerák. (!Spoilers!) S tým rozdielom, že hlavný hrdina by neumrel (pokiaľ vôbec umrel), ale pridal by sa na stranu tých tzv. plodičov a rozpútala by sa revolúcia v snahe zvrátiť tento zvrátený systém.

Love, Death & Robots - Led (2021) (epizoda)

Nie je to nejaký ucelený príbeh so začiatkom a koncom. Skôr je to iba poviedka z fikčného sveta, v ktorej nie je úplne všetko vysvetlené. Každopádne, atmosféru to má výbornú a dej ma celkom pohltil. Animácia je rovnaká ako v Zima Blue. A musím sa priznať, že tento štýl mi príliš nesedí. Tam sa mi ale skrz filozofický a umelecký príbeh hodila. Ice však nepracuje ani s jedným z týchto aspektov, a preto si dovolím veľmi jemne a subjektívne animáciu skritizovať.🙂

Love, Death & Robots - Automatická hlasová služba (2021) (epizoda)

Námet o vzbure strojov je otrepaný. Bohužiaľ, Automated Customer Service tomu nepridáva žiadnu inováciu. Sparodovanie situácie, keď zákazník rieši problém cez zákaznícku linku ale fungovalo. Pobavil som sa. Ale to je asi tak všetko. Pokiaľ tu bola snaha poukázať na závislosť našej spoločnosti od moderných technológií, tak moc nevyšla. Ehm... Samozrejme, zabudol som na parádnu animáciu (ako inak).😅

Novinkový mix (2018) (pořad)

Častokrát vôbec nestíham sledovať, čo sa na filmovej či seriálovej scéne deje. No stačí si pustiť Torenov Novinkový mix a za 30 - 60 minút mám hneď dokonalý prehľad, čo zásadné sa za posledný týždeň či dva udialo.😄😄😄

Sherlock (2010) (seriál)

Ako by som charakterizoval Sherlocka? Seriál s fantasticky napísanými a zahranými postavami, najmä teda čo sa týka ústrednej dvojice - Sherlock Holmes a John Watson/Benedict Cumberbatch a Martin Freeman. Dovolím si povedať, že minimálne tretina (možno až polovica) úspechu seriálu leží na pleciach týchto dvoch dnes už hereckých hviezd. Toto sú skrátka postavy, ktoré im pristanú najlepšie. Jednoducho sa do takýchto úloh narodili. Zahanbiť sa, samozrejme, nedali ani ostatní zúčastnení. Menovite Mycroft/Mark Gatiss, Molly/Louise Brealey, inšpektor Lestrade/Rupert Graves či Mrs. Hudson/Una Stubbs. No a nemožno zabudnúť ani na legendárneho Sherlockovho úhlavného soka, Moriartyho, ktorého skvele stvárnil Andrew Scott. Ďalej tu sú výborne napísané detektívne prípady. Dostatočne psychologické, mysteriózne, zamotané, ale nie natoľko komplikované, aby sa v tom divák stratil a zas nie tak jednoduché, aby sa geniálny (mierne asociálny) súkromný detektív Sherlock nudil. Okrem vyšetrovania zločinov je tu aj výrazná osobná linka. Vzťah medzi hlavným duom je zrejme to najlepšie, čo seriál ponúka. Holmes a Watson sú maximálne protiklady, napriek tomu sa vynikajúco dopĺňajú a tvoria nerozlučných priateľov a postrach pre všetkých darebákov. Moderný šat detektívovi z 221B Baker Street velice prospel. Tvorcovia sa nebáli častokrát poňať známe príbehy iným štýlom, než sú podané v knižnej predlohe od A. C. Doylea. Pohľady do Sherlockovej mysle pri vyšetrovaní sú veľmi zaujímavým a veľakrát zábavným prvkom. Soundtrack je takisto neodmysliteľná súčasť seriálu. Úvod, záver, dramatické momenty, šponovanie atmosféry by bez hudby Davida Arnolda a Michaela Pricea nedosahovali takých grádov. Teraz by som rád zhrnul priebeh celého seriálu. Prvá a druhá séria sú perfektné. Majú všetky atribúty, ktoré som spomínal vyššie. Druhá séria je navyše zakončená grandióznym finále (The Reichenbach Fall), v ktorom je samotný Sherlock Holmes zahnaný do kúta. Bezmocnosť a strach, ktoré mu spôsobil Mr. Moriarty, sú niečo, čo sme dovtedy u nášho hrdinu nevideli. Tento geniálny psychopat ho postavil pred osudné rozhodnutie, ktoré aleže vôbec nebolo ľahké. Jednoducho sme sa dočkali najlepšieho vyvrcholenia, aké len mohli prvé dve série mať. Potom prišla séria tretia, ktorá stála pred neľahkou úlohou. Jednak musela nadviazať na level prvých dvoch, druhak bolo potrebné nejakým dôstojným spôsobom objasniť Sherlockovo zmŕtvychvstanie. Tak úplne dokonalo sa nepodarilo ani jedno. Každopádne, napriek tomu sme sa dočkali veľmi kvalitných príbehov. Tvorcovia ale tentokrát zaexperimentovali. Do tretej série dali viac humoru (a to bol Sherlock dosť zábavný seriál aj predtým) a riešila sa tu skôr osobná linka než tá detektívna. Prišla však posledná časť a znovu sa to zdramatizovalo. Na scéne sa objavil nový záporák, tentokrát génius s rovnakým myslením ako Holmes. Finále to bolo znova perfektné, akurát škoda, že sa dej nemal priestor dostatočne rozvinúť. No a nakoniec sme sa dočkali štvrtej a zároveň poslednej série, ktorá velice lákala na návrat Moriartyho. Samozrejme, ničoho takého sme sa v skutočnosti nedočkali a myslím si, že je to tak dobré. Každopádne, tu už bola citeľná strata kvality. Prvá epizóda The Six Thatchers je to najhoršie, čo nám seriál ponúkol. Dočkali sme sa niekoľkých absurdností (tvorcovia sa snažili zbytočne šokovať). Dej bol o ničom. Priateľstvo Johna a Sherlocka krachlo. Potom prišlo k miernemu zlepšeniu, no príbehy už neboli dostatočne dobre spracované a už vôbec sa nedali porovnávať s predchádzajúcimi sériami. Posledná epizóda sa síce snažila o dôstojné a zimomriavkovité zakončenie, hold, došli nápady (a bohužiaľ, nie so všetkými postavami sme sa mali možnosť rozlúčiť). Štvrtá séria bola síce ako súčasť Sherlocka nevydarená, avšak keby stála samostatne, mohla byť fajn. Trochu ma ale mrzí, že sa Sherlock a John od začiatku seriálu nijakým spôsobom charakterovo neposunuli dopredu. Ich spoločná cesta pokračuje v podstate tak, ako začala a oni sa vydávajú bok po boku čeliť novým výzvam.

Prokletá (2020) (seriál)

Zaujala ma kombinácia legiend okolo Artuša s honom na čarodejnice. Bohužiaľ, vo výsledku je pre mňa Cursed veľkým sklamaním. Dalo sa to však očakávať, keďže Netflix nebol pri rozpočte príliš štedrý. Keby boli problémom len efekty, nič hrozné by sa nestalo. Ale ten seriál má absolútne strašné spracovanie, scenár, ktorý vyzerá, akoby bol strieskaný od druhej do štvrtej ráno a veľmi, aleže veľmi nezvládnutých protagonistov a to po hereckej, ale aj charakterovej stránke. Dokonca ešte aj komparz je na hovno.😂 Nimue je otrasná, Artuš (to, že je čierny neriešim, pre mňa aj keby bol fialový) je ešte k tomu aj totálny debil. Chémia medzi nimi je asi taká, ako medzi pavúkom a muchou. Našťastie sú tu postavy ako Merlin, Plačúci mních, Squirrel či Otec Carden, ktorí bezpochyby ozvláštňujú nudný, uťahaný a nesúrodý dej. Pokiaľ už seriál načrtne nejakú zaujímavú linku, zrazu nevie, čo má robiť, ako ju ďalej rozvinúť. A to popritom prvé dve epizódy vyzerali po dejovej (prvá dokonca aj po vizuálnej) stránke velice pútavo... Koniec sa však celkom vydaril a načrtol budúce smerovanie, avšak nič z toho nebude, keďže bol seriál zrušený. Fantasy svet mohol na papieri celkom iste pôsobiť zaujímavo, ale to jeho výsledné spracovanie, ktoré doplatilo na už spomínaný nešťastný badžet, nebolo ideálne. Ešte by som sa chcel vrátiť k trom spomenutým vedľajším postavám. Merlin bol velice príjemný odľahčujúci element. Otec Carden zas riadna záporácka sviňucha. Najlepšou postavou bol ale The Weeping Monk, ktorý mal hĺbku a prešiel si poriadnou charakterovou premenou. Vo výsledku seriál s veľkým potenciálom, ktorý spájal staré známe legendy a kresťanský fanatizmus spojený s bosoráctvom, upadol do zabudnutia. Treba ale povedať, že celkom zaslúžene.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Začiatok fajn, koniec fajn, v prostriedku hlucho. Príbeh o láske, zrade, pomste a odpusteniu je pekný. Avšak má to niekoľko dier. Angelina a Sharlto Copley odvádzajú dobrú prácu. Rovnako aj pán Havran, Sam Riley. Princ Thwaites je zlatý. Akurát casting na Auroru mohol byť zvládnutý oveľa lepšie, keďže sa tu bavíme o kráse... 3 kmotričky sú možno až zbytočne prestrelené. Fantasy svet je pomerne zaujímavý, ale rozhodne nič prevratné. Prekvapili ma celkom efekty, keďže si myslím, že disneyovka z 2014 ich mohla mať o niečo lepšie.

Loki - Pro tok času. Vždycky. (2021) (epizoda)

!Spoilers! Finále velice prekvapilo svojou extrémnou dôležitosťou pre budúcnosť MCU. Naplno sa nám totiž otvorilo multiverzum. Hlavný "zloduch", ktorý po celý čas tajne riadil TVA, bol čistá prdel. Úprimne, čakal som niečo také (môj typ bola Minútka). Skôr by ma prekvapilo, keby to bolo inak. Každopádne, "Ten, ktorý zostal" ma bavil veľmi. Ukázalo sa (ako som predpokladal), že TVA v skutočnosti nie je nejaká zlovestná organizácia, ktorá chce ničiť nevinné životy len tak z pasie. Skutočne išlo o stabilitu vesmírov a varianty boli, bohužiaľ, nevyhnutnosť pre vyššie dobro. Náš obľúbený Loki to pochopil a stal sa ozajstným hrdinom, ktorý by bol schopný sa obetovať pre svet. Kto to ale všetko posral, bol "prekvapivo" jeho ženský variant. Lebo ona sa chce mstiť, nič iné v hlave nemá. Tu však ale musím tvorcov pochváliť, pretože z nej definitívne spravili pravého záporáka seriálu, akým bola už na začiatku. Znova tu poniektorí ohrňujú nosmi, že kde je akcia. Neviem, akože posledná časť a oni stále nepochopili, o čom tento seriál je... For All Time. Always. vôbec akčnosť nepotrebovala. Úplne postačil brilantný dialóg medzi Lokim, Sylviou a Dobyvateľom, v ktorom sa fantasticky pracovalo so lžou a pravdou. K vizuálu netreba žiaden komentár. Kevin Feige si teda poriadne naložil a ja mu len držím palce, nech sa mu to celé nezosype.