tahit

Josef B.

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 30.10.2017  18:57

Brilantní zážitek, který dokážu plně vychutnat až po druhém shlédnutí. Filmová adaptace románu Tichý Don přenesená na stříbrné plátno je opravdu vizuálně povedená. Režisér Gerasimov si vybral tehdy do filmu neokoukané pěkné herecké tváře, které působí přesvědčivě. K této kvalitě dodám, že po stránce obrazové jsou nepominutelné záběry na zádumčivou řeku Don, které dodávají příběhu neopakovatelnost. Stylovost prostředí zejména v první části a třetí části má také svojí poetiku. Nutno podotknout, že rozvíjející dějová linie se snaží o výpověď atmosféry z té doby, takže jsem neměl pocit v rámci děje, že jsem sledoval vyloženou agitku bolševismu, protože se ukazuje hrůznost smrti na obou stranách. Přes všechna tato pozitiva si myslím, že i když jde o román, který možná vymyslel život, tak už nestrhne takovou pozornost diváků jak kdysi. Takže pro českou distribuci DVD nepředstavuje asi žádný velký kasovní úspěch, má ale svou poznávací hodnotu v poznání z jedné z mnoha tváří dějin ruské revoluce.

• 30.10.2017  18:15
    Mastičkář (1981)

Přestože režisér Jerzy Hoffman se proslavil spíše epicko-historickými příběhy, ve kterých uměl vždy dobře navodit výrazně historickou filmovou řeč. O to více se dá říci, že mě mile tímto filmem překvapil. Poeticky naladěné duše to spíše ocení. Film dovede vtáhnout živostí, smutkem, lyrikou a nezaměnitelným příběhem podobenství obrazu lásky a spravedlnosti, v němž čas rychle běží a je jak stvořen pro potěchu duše. Co víc dodat? Stojí jistě za úvahu, čím že tak cukrkandlová romance osloví a zanechá cosi, co nelze do detailu popsat. Kdo ví, možná krásnou souhrou skvělých polských herců nebo pečlivě vybranou tvorbou exteriérů či dobovými reáliemi. Nejspíše to ale bude přímočarou poetikou prodchnutou obsahem krásně lidských věcí.

• 30.10.2017  18:11
    Megan Leavey (2017)

Mám rád skutečné příběhy o psech, což je asi dáno tím, že vždycky jsem měl psa. Z tohoto důvodu se nechávám rád unášet filmy o poslání čtyřnohých hafanů. Každopádně, i když má vyprávění téměř dvouhodinovou stopáž, ani chvilku jsem se nenudil. Navíc žádná vyfabulovaná pohádka, ale dojemný příklad toho, co se týče psů, že může být dobrým přítelem i posluchačem.

• 30.10.2017  18:10
    Bába z ledu (2017)

Pojetí lidského domova v mnoha jejích podobách. Je v tom samozřejmě dosti životních pravd. Tedy jakých se odehrává denně hodně. Dějová linie se nijak nepodbízí lacinou líbivostí. V každém případě se jedná o film, které psal život. Způsob, jakým je Bába z ledu natočená, jak už výše bylo řečeno, je přinejmenším podle mě to lepší ze současné české tvorby.

• 30.10.2017  18:09
    Konvoj (2017)

Šroubovanost zápletky a jednání postav, je proti logice děje. Kolotoč absurdností, podivný sled scén je spíše v neprospěch filmu. S jistou dávkou zjednodušení lze říci, že jde jakýsi všeobjímající psychologický experiment o tom, že pomstychtivý šéf věznice nadělá víc škody než psychicky nemocný člověk.

• 10.10.2017  11:56
    Velká válka (TV seriál) (2014)

Dokument unikátním způsobem předkládá dějinné události. Navíc se film omezuje pouze na jasná, ověřitelná, pokud možno do sebe zapadající skutečnosti. Možná jeden z nejpůsobivějších dokumentů o první světové válce, jaký byl kdy natočen.

• 9.10.2017  22:50

Psát něco o Emilu Holubovi, to je jako kdybych psal, že cestovní kancelář nabízí zájezdy. Nic proti filmu, ale na první pohled je nepřehlédnutelné, že se v mnohém podřizuje celkovým potřebám ideové stylizace socrealismu. Tentokráte nešlo o nic víc než o přijatelnou podívanou.

• 9.10.2017  22:49

Ačkoliv je příběh ve svém jádru velice strojený, rozhodně nebyl úplně proti mysli. Nebudu zastírat, že pro Elvise mám slabost od první chvíle, když jsem si koupil jeho vinyl. Třešničkou na dortu byla i krásná Judy Tyler.

• 2.10.2017  18:17
    Srdcaři v Africe (TV seriál) (2017)

Na tohle jsem byl zvědav, díky upozornění několika svých přátel. Je znát, že jsou to lidé z jednoho těsta, přičemž jejich dokumentární road movie je naprosto ohromující. Pokud jde o formu, je to zajímavé, inspirující a zábavné. Nutká to vyrazit s kamarády někam na safari.

• 2.10.2017  18:16

Ponurý a na svou dobu až neočekávaně kvalitní. Všechno zde běží tak jak má. Napětí je promyšleně stupňováno až k závěrečnému odhalení. Ostatně Schulhoff patřil k těm režisérům, jejichž filmy mě osobně skoro pokaždé zaujmou. A to navzdory i tomu, že je to detektivka zrozená v éře socialismu. Najít dnes kvalitní českou krimi se stává stále větší vzácností.

• 29.9.2017  17:30

Vyprahlá poušť a její kouzelný svět. Zcela jistě má svůj půvab, i když půdu odvál vítr. Překvapivě zde žije velký počet živočišných druhů. Parádní dokument, který opět přináší něco zajímavého. Nicméně základem je život lvů. Aby se druh zachoval, pokud je člověk nevyhubí jednou provždy.

• 25.9.2017  19:18
    Útek zo zlatej krajiny (TV seriál) (1977)

Opět jeden seriál, který patří určitě k těm lepším a nelze mu také upřít vyrovnanou úroveň všech částí. Příběh vyprávějící o drsném a nelítostném zápasu věčných tuláků, pionýrů a zbohatlého zlatokopa s dobrodružným osudem má všechny atributy, které dovedou upoutat od prvních chvil. Volání dálek zlatého severu mi zase otevřelo brány dobrodružství mých tuláckých představ, a je jasné, že nešlo tu filmovou atmosféru nevnímat. Jack London, který na vlastní kůži poznal opojný lesk slávy dobrodružství a zároveň útrapy, dokázal hezky literárně ztvárnit tento příběh o Elamu Ohniváku plný četných dobrodružství, o kterých možná jen slyšel. Dále mě obzvlášť zaujal téměř neznámý estonský herec Bruno O'Ya. Nakonec i dík panu režiséru Františku Chmielovi, že měl tu uměleckou schopnost zmocnit se látky a vtisknout jí ducha filmové poesie romantiky zlatého severu. Snad jen dodám. Již uplynula řada času od chvíle, kdy jsem dostal od kamarádů trampů dopis z Kanady. Nebyl nijak zvlášť dlouhý ani výjimečný, přesto jsem si vzpomněl na část obsahu, o způsobu myšlení většiny tamějších obyvatel. Kde stále žijí lidé, kteří si v odloučenosti od civilizace a v drsném prostředí zachovali tu přirozenost, co činí člověka šťastnějším a možná i bohatším. Jejich nezištná pohostinnost, kde se nikdo neptá na původ ani smýšlení je skutečně nehraná. Přesto malé městečko Dawson City v kanadském teritoriu Yukon stále nabízí svoje vzpomínkové pohledy zlatokopecké slávy na nádhernou divočinu od drsné minulosti až po současnost. Je zde také pochován český dobrodruh, cestovatel, lovec a též zlatokop Jan Eskymo Welzl.

• 25.9.2017  18:25
    Tygr zvaný Zlomený ocas (TV film) (2011)

Nevěřil bych, že mě to tak dostane. Byl to takový krásný tygr, skutečně král národním parku Ranthambhore a takový konec. V podobných chvílích je mi tak vnitřně smutno, že jsem měl sto chutí to vypnout. Ale televize nemůže za všechny myšlenky, které mi táhnou hlavou. Někdy prostě přicházejí takové chvíle, kdy člověk najednou cítí, že nebude dlouho trvat a realita bude ještě chmurnější. Přinejmenším pokud jde o Indii, když tygři z volné přírody zmizí úplně. Stejný osud čeká v dohledné době i jiná zvířata.

• 25.9.2017  17:41
    To the Bone (2017)

I když se zdá, že je film trochu přepjatý, přiznám se, že mě to zaujalo. Zvláštní zážitek po všech stránkách, který donutí člověka uvažovat o věcech, jež jsou problematikou nemocných. A tak mě napadá, že ani moderní medicína psychoterapeutickými technikami nic nezmůže, pokud není pozitivní víra, která může léčit duši. Nicméně žádný film na světě, třeba sebelepší, nemůže zprostředkovat věci skutečné zažité. I tak je však film docela niterná jízda do světa anorektičky.

• 25.9.2017  17:33

Osud klasického tuctového milostného trojúhelníku je zdánlivě prostý, jistý rozdíl tu ovšem je. Nepředkládá příběh v ustáleném zvyku, přičemž příliš nenadchnul, ale přesto nenudil. Což je také zásluhou Marie Tomášové a rovněž Vladimíra Ráže. Co víc říct, než nezvykle vystavěný film.

• 11.9.2017  00:36

Také mám rád kočky, pochopitelně, dvounohé i čtyřnohé. No přece proto, že jsou fascinující a krásné. Ale teď vážně, nadmíru pěkně natočený a zpracovaný dokument, na který se dobře dívá. Je zde spousta vynikajících záběrů. Ale ostatně, podívejte se sami.

• 10.9.2017  14:57

Babušky jsou ukázány, tak, jak jsou, říkal jsem si, už to, že žijí, je skoro zázrak. I přes nepřízeň osudu, jenž postihl Černobyl, jsou vděčni za každý prostor k životu. A dovedou se těšit z velkého daru života. Nevyhnutelné věci prostě umí přijmout a žít dál, jak nejlépe to jde, bez zbytečného spěchu. Víc už snad není třeba nic dodávat.

• 5.9.2017  10:21
    Dueljant (2016)

Tajemný příběh, který jako by vypadl z hlubin Dumasových románů. Navíc se na to fakt dobře koukalo a nebylo to nijak složité na pochopení. K tomu všemu přitažlivý vizuál. A to se cení. Tady není co řešit. Co víc k tomu dodat? *****

• 3.9.2017  17:39
    Má pekelná kočka (TV seriál) (2011)

V tomhle pořadu objevuji nové a nové věci, které jsem až dosud o kočkách nevěděl. Když na to přijde, ono i těch koček přijde na povahu. Mám za to, že vědět, co se honí v takové kočičí hlavičce, hravé, inteligentní, problematické, svérázné, šelmovité, mazlivé není rozhodně jednoduché. Jackson je prostě kočkomil s otevřeným srdcem, nepochybně i kočičí duši rozumí. Koneckonců, kočka je jedinečná v tom, že není falešná, to člověk se chová falešně. A celkový dojem? Nemůžu jinak než pochválit, tam je o kočkách všechno!

• 3.9.2017  17:38
    1945: Krvavý mír (TV film) (2015)

Pohled na poválečné události optikou osobních výpovědí několika starých sudetských Němců, kteří označují viníky své bolesti. Z tohoto hlediska nemám pochyb o tom, že k těmto věcem došlo. Po zhlédnutí filmu by člověk mohl mít dojem, že po válce byli největší bestie Češi a nejvíce trpěli Němci. Ať už je chyba na straně zadavatele, nebo tvůrcích filmu, ale zcela účelově vybírají jen to, čemu se říká jednostranný pohled na věc. Zcela bylo pominuto, že především velká řada sudetských Němců se v třicátém osmém roce přiklonila k nastupujícímu fašismu, tím přispěla k rozbití a obsazení Československa. A to nemluvím o tom, co nám napáchali v Sudetech oddíly ordnerů a freikorpsu před válkou. Není bez zajímavosti, podíváme-li se na vyhnání Čechů ze Sudet (v letech 1938–1939), co by asi s námi, Čechy provedli, kdyby válka dopadla obráceně a Němci ji vyhráli? K tomu bych rád ještě zmínil, že na samém konci druhé světové války, Němci provedli hromadný masakr Čechů v Letovicích. A takových příkladů by se našlo mnoho. S odstupem více než sedmdesáti let je těžké hodnotit, co se stalo v těchto prvních dobách hned po osvobození. Buď jak buď, navzdory různorodosti rozličných názorů, je jisté, že dějiny píší vítězové. Základní nevýhodou principu kolektivní viny, že pod zorným uhlem spravedlnosti neobstojí, když bere do rukou osudy nevinných lidí. Nicméně důvody, které k odsunu vedly, lze hledat v nahromaděném potenciálu zla druhé světové války. Bez níž by k vysídlení německého obyvatelstva nikdy nedošlo.

• 3.9.2017  17:37
    Jekatěrina (TV seriál) (2014)

Někdo se může utlouct po Sexu ve městě, já zase po Jekatěrině, která se mi natolik „vryla pod kůži“, že se těším na každý nový díl. Marina Alexandrova je nejen dobrá herečka, ale především krásná ženská. Je to výpravné, působivé a hlavně příjemná oddychovka pro všední večery.

• 3.9.2017  17:35
    Zlatý slavík 1966 (TV pořad) (1967)

Bude to znít jako fráze, ale po některých písních dneska už ani pes neštěkne, byť samozřejmě existují výjimky. Sbohem, lásko je přesně ten typ písně, která stále zní z radia i u táborových ohňů. Navíc se mně snad nikdy neoposlouchá. Myslím, že když to zpíval Walda, tak to bylo něco fantastického. Marta Kubišová také patří mezi zpěvačky, kterou poslouchám dodnes.

• 3.9.2017  17:34
    Úkryt v zoo (2017)

Je to škoda. Co se tématu týče, určitě zajímavý příběh o velké statečnosti. O to méně v realizaci děje. A celé je to takové moc hollywoodské. Píšu to nerad, ale nemohu si odpustit otázku, která je pro mne víc než hádankou. Kde se ve varšavském ghettu vzalo tolik zbytků jídel? Pokud se nemýlím, tak považuji za velmi pravděpodobné, že tam plno obyvatel umíralo hlady za strašlivých podmínek. Co říci více? Pro mě osobně nebylo očekávání naplněno. Čím nechci říct, že by to bylo úplně špatné.

• 3.9.2017  17:33
    Elvis Presley (TV film) (1979)

Když probírám staré vinylové desky, která rád poslouchám, patří k nim bezesporu také Elvis. Co píseň, to hudební paráda. Ve stejném duchu filmy o něm rád sleduju. Musím uznat, že Russell má tah na branku. Co se týče zpěvu, bláhově jsem si myslel, že právě zpívá Elvis. Jé, aha, no tak to je překvapení. Vůbec jsem netušil, že jde o předělávku písní jiným interpretem. Koukal jsem jako blázen. Cože? Elvis nebyl přece jenom obyčejný zpěvák, ale opěvovaná rock'n'rollová legenda. Vědom si té skutečnosti, jdu si pustit desku From Elvis In Memphis.

• 3.9.2017  17:32

Řečeno bez servítku, nemohu si pomoci, ale nechci moc srovnávat nesrovnatelné, ale při srovnání s Excaliburem, což je obdoba, vychází britský film mnohem lépe. Prostě zážitek, který zanechá v člověku trvalou stopu. Zatímco Král Artuš: Legenda o meči je zkrátka film, po jehož zhlédnutí vyjdu z kina a druhý den nevím, že jsem ten film vůbec viděl.

• 30.6.2017  13:53

Neotřelý příběh lásky dvou prolínajícího se světa zvuků a ticha handicapované dívky a zdravého učitele. Jejich střet dával tušit od prvního okamžiku, že jde o nezvyklou citovou komunikaci, která mě aspoň přiblížila prostředí a život neslyšících, byť je to prezentováno v hollywoodském stylu a trošku sentimentálně, nespatřoval jsem v tom žádný filmový kalkul, ale krásné obrazné vyjádření. Divadelní premiéra tohoto příběhu se konala již v roce 1979 v Los Angeles a poté New Yorku, kde zaznamenala obrovský úspěch u diváků i u odborné kritiky a byla oceněna cenou Tony jako nejlepší hra sezony 1979-1980. V hlavních rolích na Broadwayi hráli poprvé také neslyšící herci John Rubinstein a Phyllis Frelich. Po několika letech filmová společnost Paramount Picture se rozhodla přenést příběh na filmové plátno kin a po delším hledání svěřila filmové ztvárnění režisérce Randa Haines. Musím však napsat, že tento film se jí velice povedl a získala si mou přízeň.

• 29.6.2017  18:20
    Svět podle Putina (TV seriál) (2017)

Ajajaj, co na to televizní rada moudrých, která dohlíží na činnost veřejnoprávní televize. Proč tam není to, co tam mohlo být? Co na tom, že Stone tíhne k levicovým názorům, ale rozhodně není žádna podržtaška amerického mocenského establishmentu. Znám filmový rukopis Olivera Stonea, tím více musím ocenit jeho mimořádnou schopnost objektivně vybírat si z reality to, co opravdu sedí. Protože cokoli dělá, dělá doopravdy. Což věru nelze říci o kritice, všelijakých „mudrců“, kteří tomu vytýkají řadu věcí. Podle toho, co bylo řečeno, tak otázky nejsou jen lichotivé a přátelské, a nejsou ani hloupé. V mnoha ohledech překvapí, jak do sebe některé informace zapadají. Jelikož se dotýkají samozřejmě věcí, které se dějí. Kromě toho, ať už nakonec Putinův režim, či jeho zahraniční politika bude úspěšná nebo ne, je stále jedním z nejdůležitějších mužů světové politiky. Co k tomu dodat jiného, než složit velký hold Prima Zoom za odvahu.

• 29.6.2017  18:19
    Tannbach (TV seriál) (2015)

Já bych řekl, nějak takhle by tenkrát mohlo být. Pomineme-li to, že poněkud se zapomnělo, že ne všichni sovětští vojáci, se zapletli s komunistickým režimem. Ať si kdo chce, co chce, říká, neboť i tam bylo mnoho statečných mužů. Takže jsou vylíčeni jako úplní primitivové v klasickém žánrovém vzorci. Nemusím tu zdůrazňovat, že za války, přitom se Němci nechovali o nic lépe než oni. Jen pro úplnost ještě uvádím, že skvělá americká armáda tu tutově imponuje svým vystupováním. Když jsem se hrabal v knihách, našel jsem dílo Ostatní ztráty (James Bacque). Jéjda, stačí si přečíst jen pár kapitol z knihy o americkém chování. Ale zpátky k seriálu. Já bych chtěl mluvit jen o tom, co mě nějak zaujalo. Především české exteriéry, které zajímavě evokují dobovou atmosféru. Za pozornost stojí zejména první polovina, nicméně ani v druhé polovině nuda rozhodně nehrozí. Pojatý hrabě Von Striesow působí upřímné, ale málo o sobě prozrazující. Ať tak či tak, lehký nadprůměr si Tannbach zaslouží.

• 29.6.2017  18:16

Pro mne nehraje roli, je-li film starý či nový. Mám za to, že jsou i staré filmy, které má smysl vidět. Tohle by určitě stálo za televizní premiéru. V každém případě film, který nemá slabinu.

• 29.6.2017  18:16

Na jedné straně tu stojí statečný bojovník Uhtred, jehož denním chlebem je boj. A mnoho krve musí protéct, než dosáhne svého. Na druhé straně příběh Alfréda, anglosaského krále Východní Anglie, který se uměl postavit Vikingům. Tak trochu historie, trochu pohádka, ale také svým způsobem užasnou exkurzí do středověké Anglie. To je prostě fakt.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36