tahit

Josef B.

okres Praha

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 6.5.2021  23:52

Když jsem viděl tenkrát film poprvé, bylo to pro mě něco jako přízrak. Snad ještě více jsem si to uvědomil po opětovném zhlédnutí. Velký příběh a nejlepší francouzský historický film s bezvadným hereckým obsazením. Provensálské scenérie dokreslují pochmurnou atmosféru. Utrpení, které útočí na city, kde život a smrt spolu zápasí ve špíně bez pomoci či útěchy v naprosté lhostejnosti těch druhých asi patřilo neodmyslitelně té době. Ale teď mě napadá, že ve vztahu k filmu mě váže osobní zážitek. Při cestování zemí galského kohouta, navštívil jsem lecjaké místa. Je tam toho k vidění hodně. Náhoda mě přivedla do zapadlé vísky zvané Cucuron. Není tohle místo, kde se natáčel tenhle film. Bylo to něco nevídaného, co jsem znal z filmu, opravdu bylo. Strávil jsem tam celý den. Zavítal jsem také do příjemné zahradní kavárny s poetickým náměstíčkem s vodní nádrží a letitými stromy, kde ke kávě dostanete křehký croissant. Co mě však zaujalo, měl jsem pocit, jako by se zastavil čas. A ten duch z filmu je znát dodnes. Kdyby se mě ten den někdo zeptal, co víc si přát, snad jen to, že bych si to rád zopakoval.

• 28.4.2021  10:22
    Pavlínka (1974)

Při pohledu na sedmdesátá léta se dá říct, že československý film vyprodukoval velké množství filmů s nepřehlédnutelnými ideologickými symboly normalizační každodennosti, ale i tak vznikly skvělé filmy, které stojí za zhlédnutí i dnes. Snaha pana Kachyňi propojit poeticky romantické vyprávění první lásky s vypjatým sociálním pozadím Svárovská stávky, aniž by tam převládal ideologický balast, se opravdu povedl. Přitažlivá herečka Brigita Hausnerová byla dobrou volbou do hlavní role.

• 27.4.2021  17:57

Z táboráku stoupá dým, dřevo praská, trampská hymna Vlajka zní jako rajská hudba, která rezonuje v duši. Bylo to fajn, všichni obyčejně šťastní za velkou louží. Ani nevím proč a jak, ale na potlachu je krásně, jsem na stejné lodi, mám rád stejné věci.

• 13.4.2021  19:21

Fakt, že jde o téměř šedesát let starý film, musím říct, že dost dobrý, jelikož Žižkov padesátých let, je něco, co se jen tak nevidí. Pavlačové ošuntělé činžáky postavené na viničních svazích. Při vší šedi, čtvrť proletářská měla svojí poetiku. A poté je potřeba zmínit, že Žižkov dnes má už zcela jinou atmosféru. Protože i tam, pěkných míst ubývá jako vrabců domácích. Kdo mě zaujal? Kdybych měl někoho jmenovat, byl by to Jiří Vala, protože byl zajímavý a skvělý herec. Jeho postava lešenáře se mi hodně líbila. Tak trochu fanfarón aneb žižkovský frajer. Řekl bych, opravdu pěkně natočené, vzhledem k době vzniku.

• 13.4.2021  18:36
    Zálesák (1966)

Z časů, kdy jsem hodně navštěvoval kina a jezdil na čundry. Mohlo by se zdát, že film už dávno zestárl, ale vzpomínka ne, což umožňuje v čase vymezeném, prožít to, co tehdy. Překvapilo mně především to, jak jsou majestátně krásné scenérie kanadské divočiny hor Britské Kolumbie, byla to pastva pro oči. Vždycky jsem si přál, abych tohle viděl, ale obávám se, že tohle na vlastní oči nikdy nespatřím. Proto jsem rád, uvítal opětovné zhlédnutí. Za mě skvělý film, o tom žádná!

• 31.3.2021  17:22

Hledal jsem způsob jak to vnímat, je to žel smutné, ale neumím si představit, že by si sudetský Němec usmyslil natočit obdobný příběh, v němž zachycuje zločiny henleinovců či záškodníků z Freikorpsu v československém pohraničí. Protože i spousta Čechů v Sudetech v roce 1938 prošla traumatizujícím obdobím. Dal jsem na toto téma tuhle řeč s jedním kamarádem, který mi vyprávěl, že jeho dědu strážmistra ze zadu zavraždil v roce 1938 zákeřně nějaký henleinovec. Bohužel na zlo vždycky někdo doplatí, neradostné je, že nejčastěji to bývají Ti, co jsou slušní…

• 25.2.2021  17:11

Snad ještě více jsem si uvědomil při sledování večerního vysílání kanálu ČT art, že Lino je někým, na koho se budu vždycky rád koukat. Mimo jiné i z toho důvodu, že čím častěji se dívám na jeho filmy, on byl ten, kdo byl. Správnej chlap s vlídnou duší.

• 22.2.2021  14:17
    Psí láska (2020)

Asi bych o sobě neřekl, že jsem velký příznivec tohohle adrenalinu, ale nehodlám tomu nic vytýkat. Naopak určitě obdivuji snahu Jany, že umí jít za svým cílem a spolehnout se jen sama na sebe. Záběry ze samotného závodu jsou také zajímavé. Každý tu bojuje sám za sebe při dvaceti pod nulou, na galantnost se tu moc nehraje. Takže celkový dojem, který dokument zanechal, byl fajn.

• 2.2.2021  23:20

Z obrazovky krásně šumí moře a já usedám do křesla. Vím jen, že to je jedna z mnoha věcí, kterou mám rád. V jednu chvíli to vypadalo, že to bude hodně dobrý, ale s povzdechem jsem zjistil, že ne. Připomnělo mi to spíše nějaký bizarní horor, než chlapské dobrodružství. Ne, že bych byl cimprlich, ale někoho vykuchat, to přec není moc zábavné. Popravdě, po paměti nahmatám ovladač na stolku, abych vypnul tlačítko DVD. Kromě jiného i proto, že jsem poté usnul. Takže ani nevím, jak to nakonec dopadlo.

• 28.1.2021  18:28

Byl jsem zvědav, jaká bude. První vjem? Byla skoro dokonalá, málem jsem se roztesknil. Zvláštně krásná v happyendovém pohledu. Mám jí také rád se vším, co k ní patří. Vzpomínám na víno, kterou jsem pil na Saint-Germain-des-Prés. Na místo, které znělo šansonem. Vzpomínám na Montmartre, kde malíři malují portréty na zakázku. Vzpomínám na Pigalle, které v letním lijáku hýřilo nočním životem. Byl to dlouhý den. Koukám na ní a nevěřím, že je pořád stejná. Ale stále má leccos do sebe.

• 23.1.2021  10:52
    Mezi piráty (1971)

Zapnu televizi, udělám si dobrou kávu a sleduji film. Jako tenkrát za socíku v sále kina, kdy jsem na tom mohl oči nechat. Ale nebyl to návrat do stejné vody. Člověk najednou zjišťuje, že zrovna tenhle film není až tak přitažlivý jako v dětských časech. Avšak dlužno říci, pořád je to oddychovka, která voní dálkou a za pozornost stojí.

• 15.1.2021  18:00

Začalo to vcelku báječně. A pak je to zase pryč. Tedy žádný údiv, spíše porce průměrného filmu, který sice neurazí, ale ani to nevyvolalo žádnou emoci. Abych ovšem nebyl úplně kritický, musím dodat, že příznivější dojem usnadňuje skvělá doprovodná hudba, která podmalovává děj. Noc ztmavla a film skončil v hlavě čisto, takže dobrý.

• 13.1.2021  18:45

Už ten název voní jakýmsi nádechem tajemna. Ne nadarmo stojí tisíce let a odolává tlaku času. A já tohle dobrodružství hltal jako Tajemství Velkého Vonta. Jen jsem zíral. Krásný zážitek a byl výtečně nadabovanej.

• 12.1.2021  00:14
    Fenomén Underground (TV seriál) (2014)

Pro začátek chci jen podotknout, že toto hodnocení se vztahuje pouze na tuto část o kapele The Primitives Group, nikoliv na celý projekt Fenomén Undergroundu. Kdybych měl říci, čím The Primitives Group zaujali, řekl bych především neokoukanou a zábavnou show, která nebyla nijak omezena řekněme kulturními standardy socialistického stylu. Protože hrávali převzaté věci od slavnějších kapel ze zahraničí v angličtině, (například od The Doors, Franka Zappy, a jiné), spíše ve stylu psychedelické hudby, takže jejich vystoupení bylo neuvěřitelně burcující a vždycky ohromila. Jinak řečeno, nezpochybnitelně se vymanili ze všednosti a přinesli něco nového do té doby zcela neslýchaného. Dokonce se zdá a snad je to i pravděpodobné, že některé atributy jejich show možná okopírovala americká rocková kapela Kiss, která přišla na hudební scénu až mnohem později. Podle mého názoru, zřejmě nejlepší undergroundová kapela v Československu koncem šedesátých let. Přestože si hluboce vážím názorů významného českého hudebního kritika Jiřího Černého, tak v dokumentu zazněl úsudek, že z hlediska hudební kvality byla kapela Plastic People jaksi výše. S takovým názorem bych si dovolil nesouhlasit. Ačkoliv jsou hodnoceny vysoko, tak já osobně vím bezpečně, že stylovostí a interpretací byla hudba The Primitives Group i při vší jednoduchosti kvalitnějším a navíc mnohem a mnohem silnějším zážitkem. Při pohledu blíže, je víc než určující, že The Primitives Group holdovali především v tomto duchu rockové muzice a o politiku se toho času moc nezajímali. Čímž se od ostatních jiných undergroundových kapel či písničkářů podstatně lišili.

• 11.1.2021  23:42

Nic moc jsem od toho nečekal, ale bylo to ještě lepší, než se zprvu zdálo. Jen si v takových chvílích vždycky říkám, vlastně mám pocit, že tohle byl film, pro noční můru jak stvořený. K tomu ještě venku fičel vítr. A takovej to byl štramák…

• 8.1.2021  12:36
    Pán z Ballantrae (TV film) (1984)

Schoval jsem mobil a zamíchal cukr do kapucína, den byl dneska výjimečný, konečně padal sníh. Po více než hodině a půl koukání na film jsem se probral z letargie. Nějak se mi to zdálo dlouhé. Pravda, mohl jsem to posunout, ta představa mě napadla, ale nevýhoda je v tom, že bych očividně nezhlédl, jaké země vlastně procestoval? Tak právě tohle bylo na filmu nejzajímavější, pěkně v klidu před televizí.

• 29.12.2020  12:56
    Zlatá Lýra (TV film) (2016)

Fakt, že Slovensko uspořádalo písňový festival Bratislavská lyra v tehdejších poměrech socialistické společnosti Československa, bylo něco, o čem se dá říci, že mělo slušnou úroveň. Nic podobného jsem na hudební scéně té doby neshledal, vyjma dvou beatových festivalů z let 1967 a 1968 pořádaných v pražské Lucerně, ale to bylo tak trochu o jiné muzice, (a také snad i festival Porta), Bratislavská lyra svou komplexností i přes určité omezení představovala přehlídku toho nejlepšího u nás. Včetně svobodné hudební tvorby (třeba Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla) zhruba do roku 1969. Vedle účasti našich předních zpěváků, rovněž potěšila řada zahraničních hvězdných interpretů první velikosti instrumentální Shadows s kytaristou Hank Marvin, The Beach Boys. Skvělá Julie Driscoll či úspěšný zpěvák Hugues Aufray, u nás třeba nazpíval jeho písně Waldemar Matuška. Sbohem, lásko, Santiano.

• 23.12.2020  17:48

Už ani nevím, z jakého důvodu mi tehdy takovejhle film opomíjel, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem to nakonec viděl na vlastní oči. Líbí se mi, ale nechtěl bych být v kůži malého kluka a utíkat po chodbách a vědět, že tam někde číhá vrah. Tak bych pak z toho byl asi podělanej až za ušima. Potom co o tom zpětně přemítám, to musela být v sedmdesátkách, fakt bomba.

• 9.12.2020  14:26
    Frank a obchod se zvířaty (TV pořad) (2016)

O tom se mi nepíše úplně snadno. Smutek je to první, co se zmocnilo mé mysli. Ano, bylo to jako v hrozném snu. Mám pocity, ale ne správná slova, s kterými bych mohl tohle hodnotit, když koukám do těch očí našich čtyřnohých přátel, jenž ze srdce miluji.

• 6.12.2020  17:33
    Draví ptáci (TV film) (1973)

Nostalgický zářez se vším všudy. Už teď vím, že tohle byla milá vzpomínka na retro VHS časy. Možná právě proto podívaná, která stála za to. Bavilo mě to a musím říct, že to je asi to nejpodstatnější. Než rozvíjet nějaká velká moudra.

• 2.12.2020  10:43

Člověk u toho zabil čas, ale nebyla to úplně nuda. Hrála tam nádherná zrzka, takže jsem se bavil, tak napůl. A ještě něco! Ač dávno a já, coby kluk, tuhle herečku miloval, pro její zrzavé vlasy. Co přešlo dní a času, i když má věk, pořád je to sympatická dáma.

• 26.11.2020  15:27
    Dámský gambit (TV seriál) (2020)

Jednoznačně! Je to skvěle zahrané, poutavé, prostě fajn. Co k tomu ještě dodat… Shodou okolností mohl za to i prostý fakt. Kdykoli zahlédnu šachy, začnu vzpomínat na krásnou spolužačku u nás ve třídě, která uměla porazit každého a rád na ni vzpomínám.

• 23.11.2020  14:16

Odjakživa jsem též obdivovatelem podivuhodných dálav. Z čehož je patrno, že mě to hodně potěšilo. Vždy se snažím hledat věci, které jsou mi blízké, které mě baví nebo jsou na nich lidé, kteří zaujmou na první pohled. Nemusím žádné jalové moudra, ani žádné profesionální rutinérství, ale řadu věcí, co opravdu baví. Myslím si, že co se týče zpracování, tak tohle se moc povedlo. S velkým zájmem očekávám další pokračování.

• 28.9.2020  11:02
    Neobyčejný levhart (TV film) (2012)

Zajímavé okamžiky přírodopisných scén pouštního parku Botswany snad ani lépe nemohly dopadnout. Dlužno dodat, mimo jiné a popravdě řečeno mě nejvíce zaujal mladý levhart. Jakousi pohodovou, nicméně nefalšovanou leností v období svého dospívání. Za příjemnou hodinku dávám samozřejmě *****

• 12.6.2020  17:51
    Královna gepardů (TV film) (2011)

No prostě paráda! Včetně nádherných zvířat a fantastických záběrů Namibie.

• 11.6.2020  19:24

Bez velkých úvah stačí, řeknu-li, že groteskní příběh sice nevyvolal salvy smíchu, ale pobavil. Zejména Ivan Mistrík.

• 8.6.2020  14:51
    Krutý sever (2006)

Dějová struktura, která vytváří dojem autentičnosti, balancuje mezi thrillerem a sociálním podtextem. Z velké části má film slušné napětí a opravdu mě zajímalo, co každou chvilku přijde. Jestli zápletka míří do beznaděje či prázdnoty? Sice opravdu dobrý, až na ten úplný závěr, to je jediná věc, která mi do rámce příběhu vůbec nezapadla. Jde o poslední scénu, kterou vám ovšem nemohu prozradit.

• 31.5.2020  16:25
    Puma a já (TV film) (2017)

Já mám rád hezké filmy, pochopitelně, puma je opravdu nádherné zvíře! To se ví, že Casey Anderson je skvělý pozorovatel, zdůrazňuje-li krásu těchto šelem. Smekám pomyslný klobouk před jeho prací.

• 24.4.2020  20:32
    Jak dospívají gepardi (TV film) (2017)

Gepardi jsou fascinující a krásná zvířata... a tento film určitě také.

• 25.2.2020  11:35

A příští zastávka bude až k večeři.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37