tahit

tahit

Josef B.

okres Praha

111 bodů

Moji oblíbení režiséři

 • foto

  Nicolas Vanier

  Tvůrce, který umí vejít do nádhery kouzelných darů přírody svérázným umným filmařským způsobem podobajícím se trochu mýtům a příběhům Jacka Londona.

   

   

   

 • foto

  Pavol Barabáš

  Skutečně moudrý člověk nadaný tvůrčí silou spřízněn s přírodou otevírá nové dálky, nové pohledy a jeho dobrodružné cesty za poznáním mají vypovídající hodnotu, jež patrně musí každému cestovatelskému duchu diváka zalahodit.

 • foto

  Sergio Leone

  Proč ho mám mezi oblíbenými? Jeho filmy patří k super westernům, a protože hlavně, tomuto skomírajícímu žánru zcela fantastickým způsobem vlil do žil čerstvou krev a probudil nový zájem u diváka o něj. A i když to nebyl nikdy žánr realistický a šlo jen o romantickou idealizaci amerických dějin, tak to ale na věci nic nemění. Protože dokázal, že z posmívaného westernového žánru se dalo natočit dílo na dobré zábavné úrovni. Především v tom, že dokázal zúročit nejen svůj filmový talent originální stylem v dokonalé gradaci scén, ale i schopnosti skloubit svá westernové díla s vynikající Morriconeho hudbou, jež dodávala jeho filmům precizní souhru. Čímž chci říci, že před jeho uměním skromně skláním hlavu a smekám pomyslný klobouk.

 • foto

  Harald Reinl

  Muž, který nikdy neusiloval o takzvané velké umění, ale měl mimořádný dar především pro filmovou zábavu a dovedl si vybrat zajímavé představitele. V každém případě tento režisér ve svých širokoúhlých a barvitě laděných filmech neuvěřitelným způsobem zpopularizoval zapomenuté románové hrdiny Vinnetoua a Old Shatterhanda. A přesto, že se jeho filmové příběhy dost vzdalovaly od literárních předloh Karla Maye, tak dovedl zcela významným způsobem ovlivnit několik dětských generací, které se třeba rády místo účasti v Pionýru vžily do role zálesáků či indiánů Dalekého západu. Což jinými slovy znamená, že přinesl na svou dobu do komunistického Československa netradiční, ale vkusně namíchané dobrodružství, čímž vyrazil socialistické filmové produkci naprosto dech. A co bylo pro jeho pojetí filmu charakteristické? Právo a spravedlnost nakonec vždy zvítězily, to lze jenom a jenom připočíst Haraldu Reinlovi ke cti.

 • foto

  Karel Kachyňa

  Silnou stránkou pojetí jeho filmů byla poetika a sociální realita, kterou uměl vytvořit v různých časových obdobích, jak pro dospělé, tak pro děti. Je více než jasné, že jeho krásné filmy mě pokaždé příjemně naladí.

 • foto

  František Vláčil

  Básník filmového kumštu a nesporně jeden z nejschopnějších mistrů české filmové baladické tvorby. Co více dodat "paráda".

   

 • foto

  David Lean

 • foto

  Franco Zeffirelli

 • foto

  Alastair Fothergill

 • foto

  William Wyler