Tenet (2020)

2500 ohodnocení | 1600 komentář: Tenet je přesně to, co Christopher Nolan miluje. Originalita, manipulace s realitou a časem. To vše zde je zpracované skutečně téměř až do puntičkářských detailů. Jenže se přitom všem dělání zapomnělo na to nejdůležitější: kvalitní charakterové postavy. Zvláště ženy Nolanovi stále nejdou. A ač je John David Washington nadaným hercem, je plně zastíněn kdykoli, kdy se vedle něho objeví Robert Pattison, který si Tenetena krade pro sebe. Co výše píšu nemyslím nijak negativně, Tenet je excelentní akční film s výbornou kamerou, který dobře funguje, ale jediné, co se mu nedaří, je vyvolat strach o hlavní postavy. Vše ostatní tu šlape jako hodinky a zaslouží si to Vaši návštěvu v kině a peníze za lístek. Navíc ty hrátky s časem jsou tu pojaty tak, jak to ještě žádný jiný filmař dosud nepojal, takže originalita je též zaručena. Škoda jen, že Nolan už natočil daleko lepší filmy. Inception je podle mého stále o třídu lepší. P.S. Finální akční scéna byla skutečně mimořádně nepřehledná. 80%

Mamma Mia! Here We Go Again (2018)

Pokračování Mamma Mia! u mě přílišné očekávání nevyvolávalo. A výsledek mé obavy bohužel naplnil. Druhý díl celkem povedené jedničky postrádá stejné množství dobrých skladeb. Choreografie je sice podobná, vizuál také, ale scénář je plytký, nezajímavý, protože se v něm stane všechno to, co bylo řečeno v jedničce a nejdůležitější informaci pro celý děj známe od prvních minut filmu. Postavy sice zestárly, ale nevyvíjejí jí se. A to se značně na kvalitě celého díla podepisuje. Verdiktově jde o jednoznačně slabší počin, na který velice brzy zapomenu. 55%

Liga spravedlivých: Záchrana světa (2013)

Myšlenka zajímavá, stejně jako zpracování. Bohužel se to snaží být více akční, než atmosférické a kvůli tomu vše působí nedotaženě hlavně myšlenkou a emocemi. K čemu je, že Batmanam je Thomas Wayne, když tu nemáme ani pořádně zmíněnou bolest, kterou si smrtí syna prošel, a tedy nemůžeme plně jeho charakter pochopit. Obdobně na tom jsou i jiné vedlejší postavy tohoto filmu. A z toho důvodu dávám tomuto dílu tři slunce. Nicméně za alespoň jedno zhlédnutí to stojí. 70%

Šarlatán (2020)

České drama ve své další skvělé formě. A opět za tím vidím Agnieszku Holland a v hlavní roli excelentního (opět) Ivana Trojana. Příběh jednoho z našich rozporuplných osobností byl natočen - díky Bohu - rozporuplně. Vše dobré co o Janu Mikoláškovi víme, totiž známe primárně z jeho osobní autobiografie. A to negativní ze všeho okolo. Jistě byl člověkem, kterého stíhaly všemožní démoni, a který si liboval v popularitě. Na druhou stranu též mu nelze upřít snaha o pomoc potřebným, kterým zasvětil svůj život. Této látky se naštěstí chopil kvalitní scénárista Marek Epstein a stejně excelentní režisérka Agnieszka Holland. Výsledek tak ani nemohl dopadnout lépe. Ona výše zmíněná nejednotnost hlavní postavy, kterou si divák musí dokreslit sám, zde díky všemu zmíněnému a hlavně Ivanu Trojanovi vykrystalizovala v áčkové biografické drama, které může hledat konkurenci jen u velkých zahraničních bijáků (pramálo těch českých). A to je zatraceně dobrá vizitka. 80%

Projekt Power (2020)

Příjemná oddechovka, u které jsem rád vypnul a sledoval kupodivu dobré akční nápady propojené mystickými a dobře vytěženými schopnostmi s drogou Power. Musím uznat, že mi ty dvě hodiny utekly jako voda a až na černošskou holčičku mi tu žádné charaktery nevadily. Palec nahoru a klidně do budoucna něco podobného. 65%

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Jedna ze slabších adaptací slavné pohádky. Bohužel o to více temná, že skoro ani není nic vidět. Příběh je prostoduchý, což bych této verzi ani neměl za zlé. I originální pohádka je prostoduchá, dokonce i více než tento snímek. Bohužel ale linka tohoto hororu nás nevede zajímavými cestami k poznání charakterů a jejich sžití se, aby se probudil náš strach o hlavní aktéry a tedy i nějaké připoutání se k ději. Ne, Mařenka a Jeníček v lese hrůzy je nedotaženým sourozeneckým dramatem s prvkem magie, který se postupně šourá ke svému očekávatelnému cíli, ale je vám celkem jedno zda Jeníček bude sežrán či nikoli. Na druhou stranu ale chválím repliky z úst čarodějnice i celkem zajímavě načrtnutou její dějovou linku. Žel ale přišla až příliš pozdě. 55%

Dark (2017) (seriál)

Docela zajímavý uzavřený seriál, který se ale nakonec až příliš utápí ve své vlastní myšlence, která - když si jí rozebereme - není zase až tak COOL, jak by se mohla zdát. Jednotlivé postavy se snaží zastavit kola jistého cyklování. A když si vezmeme, že jednotlivé cykly prožily už jednou, mají díky této zkušenosti dost možností, jak vybočit a neopakovat, co nechtějí opakovat. To vyvolá logickou otázku, kterou si samozřejmě pokládali i scénáristé a zodpověděli si jí stylem, že cyklus opakují, protože prostě nemají na vybranou, což mi jako odpověď nestačí. Bohužel, myšlenka tu občas dostává větší prostor než samy charaktery hlavních hrdinů. Takže některé epizody pak vyloženě nudí. Přesto ale jde o počin nadprůměrný, vlastně i líbivý. Po zhlédnutí nemám pocit promarněného času a i když se na celek už znovu nepodívám, rozhodně mu dávám palec nahoru, ale rozhodně ne plné hodnocení. 75%

Město strachu: New York versus mafie (2020) (seriál)

Výborná dokumentární trilogie, která vás v podstatě vrhne do středu dění vyšetřování mafii v New Yourku. Jelikož nejde o desetidílnou sérii, tak ve třech epizodách je zde natěsnáno kvantum informací, které rozhodně nenudí, ale je lepší znát alespoň některé základy, abyste se neztratili. Přehledná je linka o vyšetřování. Méně přehledná je pak linka s informacemi o mafiánských rodinách v New Yourku. Ovšem já se v ději orientoval dobře a rozhodně se ani na vteřinu nenudil. Pro mě jeden z těch dokumentů, který si klidně někdy rád připomenu. A doporučuji ho všem, kteří mají rádi Scorseseho mafiánská dramata. 95%

Město strachu: New York versus mafie - Soudný den (2020) (epizoda)

Výborné zakončení. Vše, co jsem si přál vědět a dozvědět se zde padlo. Skutečně velice kvalitně zpracované dílo, jehož poslední epizoda je i pomyslným posledním hřebíčkem do rakve mafiánskému fenoménu v New Yourku. Před vyšetřovateli i dokumentaristy smekám. Ani vteřinu jsem se nenudil a dozvěděl se řadu zajímavostí. Od otisků celé dlaně až po poslední etapu mafiánských bosů v polovině osmdesátých let dvacátého století. 95%

Město strachu: New York versus mafie - Kmotrovské nahrávky (2020) (epizoda)

Detailnější nahlédnutí do vyšetřování New Yourské mafie a skrze ni se i dozvídáme detailnější informace o chodu podsvětí, jednotlivých rodinách i jejich členech. Nechybí různé zajímavosti a kuriozity, které jakoby vypadly ze Scorseseho filmu. Celé to vlastně působí jako napínavé, dobrodružné drama, které se ale skutečně stalo. Natěšenost na další epizodu je maximální. Stejně ale i kvalita této epizody. 95%