Krátký film o zabíjení (1987)

Kdysi nám kus tohoto filmu pustila učitelka na střední škole při hodině Občanské výchovy. Netušila o co jde a po scéně vraždy film vypnula, protože očekávala, že půjde o snímek s tématikou práva. Nemýlila se, což můžu dosvědčit, když jsem toto drama viděl dnes celé. Ovšem rozhodně nejde o film pro široké masy. Krátký film o zabíjení je jak již název napovídá, přímočarý, nepříjemný krimi o člověku, který chce zapůsobit na svou dívku novým autem, a tak se rozhodne spáchat vraždu. V polovině se pak snímek střihem přesune o několik měsíců kupředu, abychom rovnou bez otálení byli svědky trestu. Krysztof Kieślowski má cit pro drama a budování atmosféry. Tomu skvěle pomáhá i kamera Slawomira Idziaka a špinavé kulisy neudržovaného komunistického města. Dokonce i herci vypadají zmořeně, odpudivě, a přesto své úlohy zvládají výborně. Rozhodně kvalitní evropský film, který ale ocení jen artovější jedinci či skuteční milovníci světové kinematografie a hlavně dramatického žánru bez akce ale s důrazem na naturalismus. 80%

Batman navždy (1995)

O třídu slabší epizoda. Jediné, co jí drží nad vodou je excelentní záporácké duo Tommy Lee Jonese a hláškující Jim Carrey. Dokonce i Val Kilmer nebyl jako Bruce V. k zahození. Ovšem linka s Robinem a celá uměle našroubovaná romance stahuje příběh strmě dolu. O dno rozhodně nejde, o to se postaralo až pokračování, ale i tak na zlatou éru temného rytíře jsme si museli počkat celé desetiletí, než se ho chopil Christopher Nolan. 65%

Ledové království II (2019)

Pokračování, které je ve všech pádech horší než předchozí, skutečně kvalitní podívaná. Animace je dokonalá, tam není co vytknout, ale kvalita scénáře, vtipy i hudba, to vše je na okraji tří hvězd. Chápu, že jde o pohádku a jako taková musí být srozumitelná pro nejmenší. Ovšem předchozí díl dokázal propojit zábavu pro děti i dospělé. Tento už ale na tuto laťku nedosáhne ani s přimhouřenýma očima. 60%

Slídil (2014)

Film, který by mohl být podáván jako kritika kapitalismu. Za mě spíše by bylo přesnější: zrod kariéristické svině. Jake Gyllenhaal si svůj přerod v paparazziho nejhoršího kalibru fakt užívá. Ihned je vám jasné, že zde to nebude o žádném dobrákovi. Příběh bohužel ničím nepřekvapí. Jde předem vyznačenou cestou postupného úpadku morálky až do hranic smrduté stoky. Body obratu odhadnete už půl hodinu dopředu. Samotný závěr mě bohužel zklamal, protože si dle mého zasloužil vyhrocenější konec. Nemilosrdnější, tedy ne tak otevřený. Z toho důvodu snižuje své hodnocení na přijatelných 70%.

Jack Rozparovač (1988) (TV film)

Levnější televizní inscenace, která ale skvěle funguje jako kriminálka, ač jde svým způsobem o adaptaci skutečného slavného případu Jacka Rozparovače. Bál jsem se, že tvůrci nakonec nebudou chtít dát odpověď na to, kdo je vlastně vrah. Ovšem závěr mě mile překvapil. Za to zvedám jednu hvězdu. Michael Caine je výborný detektiv a o to více mě zamrzí, že Londýn druhé poloviny 19. století působí tak lacině. Šlapky zde jsou pomalu vážené občanky nepěkného vzhledu, ale čisté jako slovo Boží. Že by zde provozovali sex je stejně pravděpodobné, jakože slunce vyjde na západě. Žádná špína, vulgarity, ani nebezpečí na každém rohu. Některé davové scény nefungují, neb neměli tvůrci dostatečný kompars (tedy peníze). Vraždy nejsou nijak brutální, pouze je o nich brutálně popisováno, ovšem to bych nebral za negativum. Naopak plusem beru skutečně detailní analýzu celého případu, který byl zde do děje zakomponován. Suma sumárum tedy zdařilá minisérie, která si pozornost určitě zaslouží, i když nikdy nebude hodnocena plným počtem hvězd. 75%

Tajemná zahrada (1993)

Nádherný dětský příběh, který patří k těm lepším z viktoriánské Anglie. Agnieszka Holland zde dokazuje, jak skvěle umí pracovat s charaktery, jak dospělými, tak dětskými a díky tomu z prachobyčejného příběhu vykřesat ten nejlepší plamen. K tomu jí zde pomáhá i skvělá hudba a naprosto úchvatné kulisy. Nejprve jsem se bál, že příběh půjde cestou přechytračelých dětí, které se chovají inteligentněji, než dospělí, ale to jsem se spletl. dospělí zde jsou sužovány dospělými strachy, děti zase svou fantazií. Vše se vzájemně proplétá, mísí a vyvíjí. Je to rozhodně jedna z těch lepších knižních adaptací a filmů pro dospívající, které navíc jako bonus ocení i jejich rodiče. 80%

Batman (1989)

Pro mě atmosférická jednohubka, kde se povedl herecký casting a atmosféra, ovšem mám s ní jeden problém. A to je se samotným Brucem Waynem. Ten mu jako Batman přijde skvělý, ovšem jako šéf společnosti a člověk, takový nemastný-neslaný. Možná je to zastřeno pozdějším Temným rytířem, ovšem místy je tu příliš nastavované vaty. Jack Nicholson jako Joker je samozřejmě excelentní. Nedivím se, že v marketingu jej dali na první místo. Finále pak v kostele sahá na pět hvězd v hodnocení. Škoda jen té první poloviny a nefungující romantické linky. 75%

Mariňák (2005)

Velice realistický pohled na denní vojenskou rutinu moderní války. Sam Mendes dokazuje, že nepotřebuje žádné epické bojové akce, aby mohl vyprávět zajímavý osobní příběh. V tomto totiž k nějakému velkému boji vůbec nedojde. Přesto ty výjevy, kamera, ale i herectví je excelentní. Sledujeme zde psychologickou sondu do duše jednoho odstřelovače během války v perském zálivu. Všímáme si sálodlouhého čekání, řadu tupých rozkazů, které ve výsledku spíše demoralizují, místo toho aby posilovaly morálku vojáků. Stáváme se svědky rozpadu osobností, pro které není třeba žádných bitev, ale jen a pouze strach z neznámého, který působí do morku kostí každého zúčastněného. Velký palec nahoru. 80%

Malá princezna (1995)

Moc pěkně udělaný příběh, který má tu nevýhodu, že jsem jej viděl až dnes, kdy už mám na paměti filmy na podobnou tématiku, které byly udělané o něco lépe. Předně se mi líbí důraz na sílu fantazie, kterou zde budoucí režisérské eso Alfonso Cuarón prezentuje. Sice není tak dokonale pojatá jako v Most do země Terabithia (ten přišel o pár let později), ale cením si tohoto směřování. Casting byl vybrán velice dobře. Děti geniálně zapadly do svých rolí, hlavní ředitelka byla záporačkou až na dřeň. Škoda jen, že i v tomto bylo později k dokonalosti dosaženo filmem Faunův labyrint. Výsledek tedy rozhodně není ostudný, ba dokonce jej doporučuji. Kapesníky jsem u toho sice nevyužil, ale spojen jsem byl. 70%

Americká fabrika (2019)

Objektivně, prakticky a i lidsky pojatý dokument o různých těžkostech nadnárodní společnosti, která si založí pobočku v jiné zemi. Zde totalitní čínská firma postaví a zaměstná Američany. Občas ty scény vykouzlí úsměv na tváři. Jinde jen nechápavě vrtím hlavou. Je to bizarní, kuriózní i zajímavé v jednom. Hlavně právě v tom bodě, jak se celý film snaží udržet u myšlení různých kultur a jejich rozdílných přístupů k problematice, kterou mají jak Američané i Číňané zde stejnou. Zvládnout výrobu a dostat se do ziskových vod při výrobě tvrzeného skla. Ovšem ač je stejný problém pro všechny, kulturní myšlení - ač budete říkat cokoli - ve výsledku bude v řešení komplikované problematiky jiné. Každý si hrabe na svém naučeném písečku, ač vlastně celou dobu říká opak. A je moc zajímavé vidět jak to celé pojímají ti nejvýše postavení (ať Číňané či Američané) i prostí řadoví dělníci. 75%