Aladin (2019)

Probuzená nostalgie dětských let. Ano, nový Aladin se skutečně povedl. Slavný džin sice není tak skvělý jako ten animovaný s dabingem Robina Williamse, ale Will Smith rozhodně zlý nebo průměrný není. Vůbec ne a velice se mu daří držet laťku kvalitativně vysoko. Mladý Mena Massoud a Naomi Scott ve výsledku do svých charakterů zapadli a tak dle mého dětinskost jejich tváří nebyla tak na škodu, jak jsem si to původně myslel. Moderní hudební kreace sice trochu vadily mému oku i uchu, ale nakonec nebyly tak kýčovité. Přesto právě za ně jednu hvězdu strhnu. Kamera, kostýmy i efekty byly přímo excelentní a na velkém plátně stálo za to si to vychutnat. Škoda jen, že pouze dabovanou verzi. Ta sice není zlá, ale originál by byl lepší. 75%

Černobyl (2019) (seriál)

Není za třicet let mého života seriálu - minisérie, který by mě tak ozářil, rozložil a nechal vyplivnutého jako odpad na gauči. Chernobyl se stal zjevením nejen pro mě, ale pro všechny. Přišel ve chvíli, kdy to skoro nikdo nečekal a jako vlna zcela oprávněně opanoval veškeré kvalitativní žebříčky seriálové tvorby od IMDB po ČSFD. Rusové teď budou mít neklidné spaní, protože (a to se moc neví) paralelně vedle HBO vznikal v Rusku jejich vlastní seriál o Černobylu (o délce dvanácti dílů). Nicméně Maziniho počin (o to šokující, že předtím tento tvůrce dělal na filmech typu Scary Movie 3) je do detailů propracovaný, velice srozumitelný pro masy a navíc natolik nabitý emocemi, až to kolikrát jde na hranu kýče, ale nikdy jí nepřekročí. To vše využívá realitu k tomu, aby jí tento počin mohl maximálně efektivně prezentovat. Historické výmysly zde prakticky nejsou, což je zázrak i pro historický film, a též dokonce i pro hrané dokumenty. Vše zde má nějaké ukotvení v realitě a slouží to pro prezentaci skutečnosti, která se udála. S autorskou licencí samozřejmě. Tohle je dokonalost sama ve všech jejích sférách, ať jde o kameru, hudbu, scénář, režii, herecké výkony, ruchy, nebo masky, kostýmy či efekty. Mohl bych pokračovat s chvalozpěvem dál. Sto procent jsem v minulosti udělil jen jedinému filmovému počinu v celé mé historii hodnocení zde na ČSFD (Titaniku Jamese Camerona). A konečně, velice hrdě toto hodnocení zde udělím znovu. Po dlouhých letech si ho totiž zaslouží právě tato minisérie. Umělecké a děsivé dílo, které ukazuje, že historii jde poutavě odvyprávět bez výmyslů a fabulací. Je to děsivých sto procent, protože přese vše utrpení, co jsme viděli, je za tím vším jeden podstatný fakt.... stalo se to! 100%

Černobyl - Vichnaya Pamyat (2019) (epizoda)

Výborné zakončení fenoménu TV minisérií, které za sebou zanechalo velká seriálová díla i kinofilmy. Poslední epizoda uzavírá kolečko a skládá poslední dílky puzzlí do obrovské mozaiky černobylské tragédie. Viděli jsme ji v podstatě ze všech možných úhlů od běžných lidí, přes pracovníky elektrárny, záchranáře, dělníky, politiky a nyní i soudce. Zde se konečně odhalují pravé důvody černobylské katastrofy. Důvody stejně šokující, jako ostatní epizody této série. A navíc opět maximálně skutečnosti věrohodné. Zde se opravdu nehraje na pětihvězdičkové hodnocení. Tento seriál si totiž zaslouží daleko větší ovace. A jsem rád, že to lidé vidí. Poslední epizoda vzdala celému tomuto dílu hold. A jinak než ostatní epizody jí ani nemůžu hodnotit. A samotný hudební závěr se záběry skutečné Pripjatě ve mě vyvolal velice emotivní melancholické pocity. 33 000%

Captain Marvel (2019)

Pěkné, docela přímočaré a nenudí to. Více od toho jsem ani neočekával, protože kromě samotných dvou posledních Avengers nenaplňuje Captain Marvel spolu s ostatními Marvelovkami škatulku pro náročnějšího diváka, který je zvyklý kochat se lepšími věcmi, než jen akcí, akcí a mosty v podobě humoru mezi nimi. 75%

Godzilla II Král monster (2019)

Bohužel, tak nová Godzilla trpí neduhy minulého filmu v podobě debilního chování postav. Co naplat, že je vizuál překrásný, když se hlavní i vedlejší lidské charaktery chovají jako dementi a že celá logika zde vykreslená dostává napr...l tupým vedením scénáristů. Památné scény, aby ve výsledku zde člověk pohledal. A když je najde, je to jen pár momentů. Kdepak, tomuhle už ani tři hvězdy nedám. Z univerza monster zatím nejpovedenější King Kong, Godzilla zůstává na kvalitativním chvostu. Palec dolu. 55%

Černobyl - The Happiness of All Mankind (2019) (epizoda)

Mrazení jako prase. Blížíme se pomalu do finále, ale to vůbec neznamená, že by děj zvolňoval. Naopak, ždíme emoci z každého aspektu černobylské katastrofy. A vůbec nejvíce emocí přichází ve chvíli, kdy postavy vůbec nemluví, ale jen konají svou povinnost. Všechno se navíc děje tak automaticky a samozřejmě, až mi to připomíná nějakou továrnu smrti. Kulisy totalitního režimu, který záchranným pracím hází klacky pod nohy tuto tragédii podtrhává. Momenty jako 90 vteřin na Máše, střílení domácích mazlíčků, nebo rozbití telefonu jsou jen ty třešničky na děsivém dortu, kterému se daří to, co jsem považoval za nemožné. Udržovat stoprocentní hodnocení pro každý díl této série. Jen co vyjde na blu-ray, musím si jí koupit. Tohle není minisérie, tohle je korunovační klenot. Jasný plný počet.

Černobyl - Open Wide, O Earth (2019) (epizoda)

Líbí se mi, jak každá epizoda se orientuje na určité specifické téma. První díl byl o chaosu v elektrárně po výbuchu. Druhý byl o politice a uvědomění si, v jak velkém průseru jsme, a jak vůbec něco takového koordinovat. Třetí díl se zaměřuje už více na postižené z prvního dílu. Naturalisticky zobrazuje postup z ozáření a navíc do toho vstupuje linka v podobě horníků, kteří ve filmovém žánru nemají konkurenci. Jejich nahá scéna mě dostala do kolen svou ironií i depresí zároveň. Prostě se zde tvůrcům daří probouzet protichůdné emoce, které jsem u filmu dlouho nezažil. Všechno přitom nadále zůstává v kulisách věrohodnosti. Tempo je zde pomalejší, nicméně to nevidím ke škodě. Repliky postav jsou bravurně napsané a kamera je nadále pastva pro oko. Minisérie, která úspěšně pokořuje filmovou kinotvorbu o délku Černobylu. Pokud by se uděloval Oscar těmto dílům, Chernobyl by byl jediná a jasná volba v tomto roce.

Hra o trůny - Série 8 (2019) (série)

George Martin je jen jeden. A ten ač píše pomalu, je geniálnější, než všichni scénáristé tuto sérií píšící. Oproti chladné logice, pomalému vyprávění, tu máme akčňák plný náhodných záchran na poslední chvíli a morálky, která vítězí nad realitou. Postavy mění pečlivé budování své charakteristiky za epizodu a ti, co by měli být již dávno pod drnem, zde nejsou již nijak posouváni dál. To je v přesném protikladu prvních šesti sérií. A to je důvod pádu poslední série z pěti hvězd na "pouhé" čtyři. Ano, je to stále skvělé, zaslouží si to pozornost, epičnost bitev zde je na televizi nevídaná. Počítačové efekty hyperrealistické, herci výborní. Přesto scénář nedokáže tu osudovost a jedinečnost prodat. Tam, kde mají jasně zvítězit bílí chodci, je kvůli náhodě děj násilně sveden na jinou kolej, která od třetího dílu znamená úpadek celé série. Tam, kde byla řada otázek, je najednou ticho bez odpovědí. Tam, kde měli mnozí umřít, život zabíjí pětihvězdičkovou kvalitu. Taková je hold cena poslední série. Cena, která je svým způsobem symbolická, protože na kvalitě seriálu zobrazuje to, co seriál sám ukazoval. Bizarnosti reality. Odplatu dobra zlem a prohru morálky před těmi, kteří její limity dokáží pro své cíle porušit. Je to stále ten seriál, jaký jsem si kdysi zamiloval. Jen již maličko více černobílý. A proto se nedivím těm, co na něj nadávají. Sám jsem při sledování se do jejich tábora přidal. Přesto ale zvedám palec nahoru. Díky Bohům, že jde o závěr. 80%

Hra o trůny - Železný trůn (2019) (epizoda)

Tak to máme po osmi letech konec jedné z nejlepších fantasy sériích, která v té osmé začala ztrácet dech. A poslední díl nebyl výjimkou, kdyby tak nehrál na nostalgii a přece jen úspěšně vše uzavřel v hořkosladkém duchu, což je pro mě přece jen pozitivum, neboť náznak demokracie v politice Západozemí už u mě zaváněl odpadovým hodnocením, ale díky Bohu, šlo jen o vtip. Rychlá změna charakterů postav, kvaltování v čase, to vše se negativně odrazilo na kvalitě posledních dílů a zde tomu není jinak. Přesto ale konec mě potěšil a uzavřel to (i když ne tak jak jsem si přál, výhrou nemrtvých) tak, aby to působilo smysluplně a ne chaoticky jako u kdysi Ztracených. Uznale pokyvuji hlavou a snad další seriály ze světa Západozemí se již vyvarují chyb posledních dílů. 85%

Bez jištění na El Capitan (2018)

Čtyři slunce za 80% filmu a tu pátou dávám za finálních dvacet, kde se konečně začne stoupat na obávanou horu bez jištění. Free Solo je náhled do hlavy člověka - blázna, který se cítí být naživu, když může být jen krůček od smrti a říkat... "co na tom? I v reálném životě riskuji svůj život." Což je pravda, ale přece jen úmrtí lidí, co lezou bez jištění je podstatně vyšší, než ti kteří lezou s jištěním či nelezou vůbec. Nicméně jako film o tomto koníčku - profesi je výborný. Kamera má tak efektivní záběry, že se mi z nich potily ruce i záda. Vidět to ve 3D, asi si vezmu kýbl na zvracení, nebo po celý život se nechám snášet ze schodů. Technicky naprosto dokonalý dokument, který si vaši pozornost zaslouží na velkém plátně. Jen tam jeho dokonalost oceníte. Klobouk dolu a respekt před Honouldovou partnerkou, protože ta evidentně s ním mít jednoduchý život nebude. 85%