82. Annual Academy Awards (2010) (pořad)

Spokojnosť. Baldwin s Martinom boli vynikajúci a nebáli sa ani byť trochu politicky nekorektní, čo sa hneď odrazilo na niektorých urazených tvárach. Rôzne vsuvky boli zaujímavé, uvádzajúci jednotlivých kategórií boli väčšinou vtipní a celkovo som sa príjemne zabavil. Výsledky nehodnotím, keďže som valnú väčšinu ešte ani nevidel, ale aj napriek tomu si myslím, že to dopadlo dosť dobre a väčšine som výhru aj prial. Škoda kopy reklám, ale musia na niečom zarobiť. Takže celkovo fajn, teším sa zas o rok.

Darker than Black: Kuro no keijakuša - Rjúsei no Gemini (2009) (série)

Pre mňa osobne ešte lepšie ako prvá séria, a to najmä vďaka väčšej priamočiarosti deja. Žiadne zbytočné vedľajšie dejové línie ako v prvej sérii, tu sa ide pekne od začiatku do konca v jednej hlavnej. Trochu zamrzí strata schopností Heia, ale niektoré nové aj staré to bohato vynahradzujú. V prvej sérii bola výborným elementom hudba a tá je dobrá aj teraz. Hoci je iný skladateľ aj samotný štýl hudby (viac elektroniky), tak sa k príbehu dobre hodí a dá sa počúvať aj samostatne. Svet Darker than black sa mi stračne zapáčil a nepohrdol by som ďalšími príbehmi.

G. I. Joe (2009)

Totálna pecka, totálna blbosť, absolútne guilty pleasure a lepšie ako druhí Transformeri. Stephen Sommers natočil absolútne pohodovú jazdu, ktorá však podľa mňa veľmi pre deti nie je (vzhľadom na všetko to zabíjanie a zohavovanie), takže ten dabing nechápem, ale nebol až taký zlý. Triky by občas možno ešte bolo dobré vyladiť, ale tie akčné scény sú super, tvrdé a hlavne prehľadné. A tá naháňačka po Paríži? Tak to som mal len dokorán otvorené ústa. A Rachel Nichols neskutočne, ale neskutočne totálne sexy. Sienna Miller sa môže ísť zahrabať (a to pritom tiež nevyzerala zle).

Hanebný pancharti (2009)

Nie až také vynikajúce, ako by človek po všetkých tých komentároch a päthviezdičkách naokolo čakal. Viac-menej súhlasím s Cervenakom. Prvá kapitola je až príliš výrazná variácia na Sergia, až sa mi Tarantinova posadnutosť ním prestáva páčiť. Rovnako ako neustále využívanie Morriconneho hudby. Rozdelenie na kapitoly tentoraz nemá veľký zmysel, kľudne sa dali scény prestrihať a hlavne vystrihať a všetko to pekne pospájať, keďže to aj tak na sebe pekne nadväzuje. Zvyšné tri kapitoly sú však vynikajúce. Herci sú vynikajúci, Pitt sa síce nedá brať vážne, ale o to tu evidentne ani nešlo; Waltz je super, ale o Oscarovi alebo vôbec nominácii pochybujem; a Mélanie Laurent je pre mňa veľkým prekvapením, na fotkách sa mi nezdala nič moc, ale v samotnom filme musím povedať, že je veľmi pekná. Zvyšok už tradične len "pricmrdáva", čo je občas škoda.

Pařba ve Vegas (2009)

Zatiaľ pravdepodobne asi fakt komédia roka. Nie je dokonalá, to nie, ale vydarená určite hej. Možno nie je ani úplne za 5*, ale prečo ich tam nedať, svoj účel splnila a ja som sa náramne pobavil. Možno si nezapamätám žiadnu hlášku, ale ústredné trio bolo super a pri najbližšej príležitosti si to určite rád pozriem ešte raz. S pivkom v ruke a s kamošmi okolo seba to musí byť ešte väčšia pecka. P.S.: Neviem si predstaviť pokračovanie.

Přicházím s deštěm (2009)

Najprv ma prekvapilo a trochu sklamalo, že je to úplne iný film, aký som čakal na základe 5-minútového proma. Zo začiatku sa to začína úplne normálne, prvá polovica sa prakticky ničím nelíši od iných filmov. Zato druhá polovica bola úplne iná a pre mňa s postupujúcim časom stále viac dokonalá. Jednotlivé scény sú natočené nádherne a herci zo seba dolujú maximum. Za predčasný vrchol považujem dlhú scénu medzi Hartnetom a Koteasom, skončí hudba a začne niečo úžasné. Hudba, ako už napísali iní, je vynikajúca a dokonale dopĺňa obraz. Ale mám pocit, akoby tam niektoré scény nemali opodstatnenie, ale môžem sa mýliť. Niektorí tu písali, že tento film si asi nikto nebude chcieť pozrieť znova. Ja po tom naopak túžim, rád by som ho mal na dvdčku. Proste ma uchvátil. Násilie a brutalita vo filme mi problémy nerobia. Skôr si len chcem ujasniť niektoré veci, hlavne zo stredu filmu. Toto je film, pri ktorom chápem, keď dá niekto odpad aj keď dá niekto päť hviezd. Keďže som na tento film čakal dosť dlho, som rád, že patrím do tej druhej skupiny.

Strážci - Watchmen (2009)

Film nakoniec vôbec nebol taký zložitý, ako som po niektorých komentároch čakal. Skôr mi prišiel dosť jednoduchý. Komix som nečítal, ale mám ho už objednaný, takže nemôžem porovnávať, ale ak je komix filozofickým dielom o suprhrdinoch a ich identite, tak vo filme skoro nič z toho nebolo. Má síce fajn postavy, ktoré sú ešte k tomu aj vynikajúco zahrané (osobne u mňa vedie Billy Crudup, Patrick Wilson a Malin Akerman), ale samotný príbeh bol dosť lineárny, a na konci mi došlo, že ide vlastne len o ďalší superhrdinský film a nič viac (napriek pointe). Možno za to môže aj to, že Snyder občas trochu nevhodne zľahčuje, čím nabúravá atmosféru, hlavne výberom pesničiek. Ani ten audiovizuál mi neprišiel až taký ohromujúci a v hlave mi ostali len dve scény (bitka vo väzení a hlavne Jonovo spomínanie na Marse). Takže suma sumárum, nepredpokladám, že tento film bude nejak prepisovať dejiny, ale na komix sa aj tak teším. Dúfam, že ma chytí viac.

The 81st Annual Academy Awards (2009) (pořad)

Hugh Jackman obstál na výbornú, uvoľnená atmosféra, krátke reklamy. Štve ma akurát, že vyhral Sean Penn. Moji prví oscari naživo, o rok si to určite zopakujem.

Bílá vrána (2008)

Ako už písali predo mnou, je to naozaj neskutočne silný film. Dokáže byť na jednej strane nádherne láskavý a zároveň sa nebojí ísť po tých najskutočnejších a najsilnejších emóciách. Hodne tomu dopomohli herci, všetci do jedného. Lukeovi Fordovi som veril každú sekundu filmu, keby je to americký film, tak už má nomináciu na Oscara istú. Ďalší herci za ním však rozhodne nezaostávajú, musím vyzdvihnúť ešte výkony Rhysa Wakefielda a Gemmy Ward, ktorí s filmom ešte len začínajú a hneď takéto výkony. Hoci téma by mohla zvádzať k citovému vydieraniu, ja som nikdy nemal pocit, že by sa o to režisérka snažila a rozhodne potešil aj jednoduchý a pritom reálny záver.

Dead Set (2008) (seriál)

Vynikajúca miniséria, ktorú by si mal pozrieť hlavne George Romero, nech nabudúce nenatočí takú blbosť ako Denník mŕtvych. Tu by sa mohol naučiť, ako sa buduje atmosféra a dokonca nechýba ani to jeho obľúbené, že tými zlými sú ľudia a nie zombie. Séria sa rozbieha pekne pomaly, nechá nás zoznámiť sa trochu s hrdinami, ale potom je to pekné maso, gore vynikajúce, občas až nechutné. Rýchlych zombíkov mám rád, rozumná dĺžka a koniec tiež potešili. Celkovo teda, dosť príjemné prekvapenie.