pivo

pivo

Ivan Tarabčák

okres Nitra

• 30.6.2008  10:35
    Pretty/Handsome (TV film) (2008)

Toto...mohla byť naša pravidelná dávka emócií. Mohol z toho byť vynikajúci seriál o vyššej vrstve a ich problémoch a hlavne o ich neschopnosti akceptovať ľudí, ktorí sú "iní". Ale vrstva nie je dôležitá, téma by sa dala kľudne preniesť na hocikoho, lebo každý tak trochu nemá rád, to čo je iné. Forma spracovania je super, hlavne využitie ručnej kamery bez hocijakých filtrov, často využívanej na zobrazenie toho, čo by v skutočnosti chcela postava Josepha Fiennesa povedať, ale nemá na to ešte dosť odvahy. Ten je zároveň aj najzaujímavejšou postavou, lebo predsa len otec a manžel, ktorý chce byť ženou, dalo sa z toho vyťažiť veľmi veľa, ale aj ďalšie postavy boli dobre napísané, bolo by zaujímavé, ako by sa vyvíjala postava Carrie-Anne Moss ďalej. Rozhodne je škoda, že seriál nakoniec nebude, toto by som si rozhodne nenechal ujsť. Podľa všetkých tých chvál to vyzerá ako jasná 5* záležitosť, ale nemôžem ich dať, možno keby bol predsalen ten seriál a pokračoval by v kvalite načrtnutej tu, tak by som ich aj dal, ale takto "len" veľmi silné 4*. A ešte raz, škoda.

• 28.6.2008  09:50
    Wanted (2008)

Toto leto sa zatiaľ darí nadmieru dobre, po nadupanom máji prichádza jún a s ním aj Wanted, ďalšia to akčná pecka od Timura Bekmambetova. A pritom Wanted je len ďalší príbeh o sráčovi, ktorý len prežíva zo dňa na deň, kamoš mu pícha priateľku a on mu ešte zaplatí nákup. To sa zmení, kým za ním nepríde Angelina a nepovozí ho mestom na svojom fajnom fáre. Potom mu už nerobí problém vynadať svojej šéfke, rozbiť kamošovi hubu klávesnicou a začať výcvik, aby sa stal najlepším zabijakom na svete. To čím je film výnimočný je naprosto úchvatná vizuálna stránka a akčné scény, ktoré niekedy fakt berú dych. K tomu hraje našlapaná hudba, ktorá nie je iba pozadie, ale pri pesničkách svojimi textami dopĺňa samotné dianie. K tomu vynikajúci herci, James akoby ani nehral, človek mu kľudne uverí jeho premenu z kancelárskej krysy na zabijaka, občas fuckujúci Morgan Freeman napodiv nepôsobí smiešne a hoci Angelinu normálne nemám rád, tak tu sa mi fakt páčila, či už herectvom alebo postavou a v niektorých scénach bola úplne roztomilá, ale jasne, hlavne poriadne sexy. Predpokladám, že niektorí v tom budú hľadať ďalší Matrix a začnú rozoberať scény a také blbosti, ale to nemá zmysel, lebo tu je tá trocha filozofie úplne vedľajšia. Je to hlavne poriadny akčný film, aj keď som čakal ešte viac. Lebo hoci sa mi počas filmu poriadne rozbúchalo srdce, tak to vo mne skoro nič nezanechalo. Predpokladám však, že ak bude mať film úspech (čudoval by som s ak by nie), tak má Timur o živobytie postarané, keďže dokáže natočiť za 50 melónov väčšiu pecku, než iní za trojnásobok.

• 3.6.2008  23:18
    Ong-bak (2003)

Po trošku pomalšom rozjazde a strašnom prehrávaní jeho babky (LOL), sa to príchodom do mesta rozbehlo a zastavilo vlastne až pri titulkoch. Príbeh je prostý, to však vôbec nevadí. Každý vie o čo tu ide v prvom rade. A to sú súboje, ktoré sú naozaj vynikajúce. Páči sa mi, že to nie je už to trápne lietanie na lanách, ale pekne všetko naozaj a natvrdo. Skoro každá akčná scéna mi zdvihla hladinu adrenalínu a poriadne rozbúšila srdce. Tony Jaa možno nie je žiadny oscarový herec, zato bojovník je teda parádny. Boj v jeho podaní je doslova baletom s naprosto presnou choreografiou. Plus si k tomu prirátajte absolútne sa hodiacu hudbu a dve naháňačky, ktoré mi pripomenuli staré Jackie Chanovky. Jediné, čo mi vadilo, bolo neustále opakovanie akčných scén. Keď sa párkrát obraz vráti späť a ukáže nám niektorý Jaaov pohyb z iného uhlu, je to fajn. Keď to však robí pri každej druhej scéne, začína to byť pomaly otravné. Ale inak bez výhrad. Konečné hodnotenie je trochu nadnesené, ale nepomôžem si. Jednoducho sa mi to strašne páčilo.

• 15.5.2008  19:09
    Speed Racer (2008)

Naprostá genialita že sa to slovami skoro ani opísať nedá. Vizuálna smršť, ktorá mi určite zhoršila zrak o ďalšiu dioptriu. Čakal som, že to bude pecka, ale že až takáto, tak to teda nie. Predsalen som sa trochu bál, či to bude pre mňa, keďže nie som z Wachowských taký odvarený ako niektorí. Ale našťastie sa zbavili úplne filozofovania a pustili sa na dráhu zábavy. Nechápem, ako môže niekto vyčítať, že to nemá dej, lebo ho určite má. Jasne, nie je to nič svetoborné, ale určite to nie je o ničom. Speed racer je určite inovátorsky, aj keď nie prelomový. Niečo ako strih skoro ani nepozná, zato rôznych prelínačiek si tu človek užije dosýtosti a za úvodné závody dokáže pomocou nich položiť zápletku pre ďalšie dianie. Už keď som pri tých závodoch, tak tie sú tiež geniálne (zrejme budem dokola opakovať len toto jedno slovo, lebo naozaj neviem, ako inak to nazvať:-)) a vyrážajú dych. Do toho hudba, ktorú by tam normálny človek ani nedal, ale ktorá napočudovanie dokonale funguje a zachováva hravosť celého filmu. Jediné na čo môže človek nadávať sú herci a dialógy, ktoré sú občas fakt brutálne. Ale mne sa aj to zdalo v pohode, všetko to prehrávanie som im bral. A medzi Hirschom a Ricci to tak iskrilo, až sa skoro zapálilo plátno. A mladší bráško s opicou? Najprv som sa bál, že budú trápni jak sviňa, ale omyl, je to presne naopak. Predpokladám, že pre určitý okruh ľudí vrátane mňa sú už teraz kultoví. Speed racer ukázal, ako sa mohli o pár rokov točiť filmy, ale nanešťastie kvôli prepadu (nechápem) si budeme musieť asi počkať o čosi dlhšie, kým sa odváži niekto ďalší. Ale namiesto týchto všetkých slov stačia dve - Tý vado.

• 18.4.2008  15:08
    The Return of Jezebel James (TV seriál) (2008)

Hmm, po troch dieloch to zrušili, ak mám pravdu povedať, tak sa ani nečudujem. Rozbeh je jednoducho príliš pomalý a ani nie veľmi vtipný. Vtipy neboli také samozrejmé, skôr dosť prvoplánové a samoúčelné. To sa však podľa mňa zmenilo práve v treťom dieli, ktorý už začal byť predzvesťou toho, že by to nemuselo byť až také zlé. Možno ešte mohli pár dielov počkať.

• 15.4.2008  18:36

Cassandra´s dream je prvý film ktorý som videl od Woodyho Allena a ak mám pravdu povedať, bol som mierne sklamaný. Viem že je to úplne iný štýl, ako točí normálne, ale aj tak. Najväčší problém vidím už v samotnom scenári. Hercom často dáva do úst nezmyselné repliky, postavy kecajú buď o ničom, alebo sa snažia povedať nejakú dôležitú životnú múdrosť. Ďalej je tu strih, scény na seba síce časovo nadväzujú, ale inak človek často len pozerá na jednu, zrazu strih a sme už úplne niekde inde. Čo sa mi ale páčilo, že nikdy neukáže Terryho ako vyhrá. Vidíme ho prehrávať a požičiavať si peniaze a v ďalšom zábere už natešene rozpráva o tom, ako zrazu začal mať šťastie a vyhral kopec peňazí. Hudba nebola síce zlá a hlavne v tých napínavých scénach pomáhala budovať atmosféru, ale inak často prebila samotné dianie na plátne a nie ho iba dotvárala. A okrem toho Philip Glass zas neprišiel s ničím novým, ale len recykluje sám seba. Čo musím pochváliť sú herci, však kvôli nim som to hlavne pozeral. Colin Farrell tradične dokonalý a Ewan McGregor rovnako. Naprosto sa k sebe hodili, ťažko si predstaviť lepších bratov. Len je škoda, že sa spolu objavili práve v takomto, podľa mňa vcelku priemernom filme.

• 11.4.2008  18:33
    Horton (2008)

Veľmi príjemné strávená hodinka a pol, počas ktorej sa u mňa nevyskytli žiadne stránky nudy. Animácia rozhodne nie je dokonalá ako u Pixaru, ale o to viac sa mi páčila. Strašne strelený príbeh a animácia tomu odpovedá. A tá anime paródia, tak to som nemohol. Niekto môže namietať, že polovica vtipov je padacia a neviem aká, ale mne to nevadilo, lebo to bolo vyvážené geniálnymi charaktermi. A dabing to našťastie tiež nepokazil. Takže veľká spokojnoť a odporúčam nie ani tak deťom, ako skôr odrostlejším pubertiakom. 90%

• 2.4.2008  17:23
    REC (2007)

Takže, to by sme mali 30 minút, pri ktorých sa už človek trochu začína nudiť, v rámci ktorých sa akurát stane jeden predvídateľný a ničim výnimočný útok zombie starenky. Ale našťastie sa to rozbehlo a zastalo vlastne až na konci. Útoky dobré, hoci vďaka kameramanovi často neprehľadné. A práve to je to, kým pri Cloverfield mi práca s kamerou pripadala normálna, lebo vlastne neustále dakam utekali, takže to muselo byť občas neprehľadné, tu mi to prišlo niekedy čudné. Pri útekoch hore a dole schodmi to nevadilo, ale keď aj počas normálnych záberov neustále dakam behal a nebolo vidieť koho vlastne chce mať v zábere, už mi nepripadal ako profesionálny kameraman, ale ako nejaký amatérsky filmár, ktorý nevie čo skôr. Inak však atmosféra dobrá a tá posledná lakačka v podkroví bola fakt super, nestáva sa mi často, aby som sa pri horore ľakol, ale tu sa to podarilo. Trošku ešte pointa zamrzela, ale inak sú to pre mňa čisté 4*.

• 7.3.2008  22:21

Lars and the real girl je malý milý film. Nerieši nič svetoborné, ale dokáže zaujať, hoci sa človek musí najprv nastaviť na trochu pomalšie tempo, ale to vôbec nevadí. Ryan Gosling je vo svojej role presvedčivý, ale nielen on, všetci herci sú prirodzení, nikto z nich neprehráva, nikto sa nesnaží o nejaké veľké herectvo. A po takej hodinke človek začne aj tú "plastovú buchtu" vnímať ako reálnu postavu. Párkrát som sa pri filme usmial a aj keď si naňho možno po pár dňoch ani nespomeniem, predsalen na tých pár hodín počas a po filme som bol akýsi kľudnejší a spokojnejší. A presne o to mi išlo - oddýchnuť si.

• 4.3.2008  12:28

Klass je film, ktorý sa nedá nazvať inak, ako geniálny. Je to prvý film, pri ktorom mi bolo naozaj zle. Je to film, pri ktorého scénach som len nemo pozeral na obrazovku a na konci ktorého som skoro nevládal dýchať. Film, ktorý mi rozbúšil srdce asi ako žiaden iný. Film, ktorý by sa mal povinne premietať v školách. Film, pri ktorom sa nemôžte upokojovať tým, že je to len "film", lebo nie je, toto je realita. Film, na ktorého konci som mal chuť skoncovať so svojim životom, aby som už nemusel ďalej žiť na tomto zasratom svete.

• 28.2.2008  20:01

Žáner mysteriózny mi tu trochu nesedí, v prvom rade je to dráma o vzostupe chudobnej ženy, zľahka sa dotýkajúci aj noir tematiky a využívajúci hru tieňov a ešte viac odrazy v zrkadlách. Herci sú dobrí, ale hlavnú pozornosť na seba jednoznačne strhávajú Joan Crawford v role matky a Ann Blyth ako jej rozmaznaná dcéra. Ich spoločné konfrontácie majú obrovský emocionálny náboj a napätie medzi nimi je obrovské. Je len škoda, že väčšinu stopáže je potom film trochu zdĺhavý a občas môže diváka začať nudiť.

• 13.12.2007  08:07

Obrovské sklamanie, asi najväčšie tento rok. Napriek negatívnym hodnoteniam som stále dúfal, že sa mi to bude páčiť, ale nepáčilo. Knižná trilógia patrí medzi to najlepšie, čo som čítal, kvôli tomu, že to nie je iba obyčajná fantasy, ale je tam aj niečo viac, zvláštna filozofia a názory. A práve to vo filme chýba. Celý film je iba sled za seba usporiadaných scénok bez nejakého previazania, niektoré veci tam vôbec nie sú vysvetlené, niektoré sú len tak narýchlo odfláknuté. A ten scenár, strašné, to ani neboli dialógy ale patetické monológy. Herci boli fajn, ale keď som ich počul vypúšťať z úst tie vety...(český dabing našťastie nedopadol až tak zle, ako som čakal). Chcel by som vidieť film, ktorý má 180 minút, je tam čas na všetky tie reči, ktoré boli v knihe, chcem aby to bolo od 15. rokov, aby mal Iorek na brnení krv, aby mu kvapkala z úst, keď sa zahryzne do niekoho krku, aby aj ľudia krvácala, aby tam neboli očividné logické kiksy a hlavne aby som mal z neho taký pocit, aký som mal z knihy. Taký mohol byť aj tento film, ale kvôli prístupnosti nie je. A pritom tá kniha vôbec nie je pre deti, tie tomu totiž ani nemajú šancu pochopiť.

• 31.10.2007  22:41

Hoci viem, že nenapíšem nič objavného, napriek tomu to urobím: Problém s poviedkovými filmami je ten, že sa nedajú hodnotiť ako celok. Preto som sa rozhodol, že sem napíšem hviezdičkové hodnotenie každého z 18 krátkych filmov, len už teraz neviem, ktoré sa ako volajú a kto ich natočil. :-) Takže prvý – 3*, druhý – 5*, tretí – 4*, štvrtý – 5*, piaty – 5*, šiesty – 3*, siedmy – 4*, ôsmy – 4*, deviaty – 5*, desiaty – 5*, jedenásty – 3*, dvanásty – 5*, trinásty – 5*, štrnásty – 5*, pätnásty – 4*, šestnásty – 5*, sedemnásty – 5*, osemnásty – 4*. Viem, že najviac ma potešila poviedka s Elijahom Woodom a poviedky od Toma Tykwera a bratov Coenovcov. Výsledné hodnotenie je teda akýmsi priemerom vyššie uvedených hodnotení.

• 13.10.2007  09:53
    Zbouchnutá (2007)

Skrátit o niekolko minút je to jasných 5*.

• 8.10.2007  15:06
    Equilibrium (2002)

Film o svete bez emócií, v ktorom mi chýbali - prekvapivo - emócie.

• 26.9.2007  11:09

Vynikajúci dokument, ktorý napriek 3,5 hodinám je oveľa záživnejší, ako obyčajné polhodinové dokumenty na DVDčkách. Človek nemá šancu sa nudiť, lebo je tam toľko toho zaujímavého, či už o zvuku, o kostýmoch, o kamerách..., nič nepôsobí povrchne. A to všetko je ešte odľahčované rôznymi vtipmi, hlavne Jack Black je uvoľnený ako vždy, alebo útok Gandalfa. A pri poslednom dni nakrúcania, si budete rovnako ako štáb priať, aby sa natáčalo ďalej a ďalej, aby sa to nikdy neskončilo a aby ste mali stále čo pozerať. Na konci mi bolo fakt smutno, že je už po tom, ale nič sa nedá robiť. Osobne mi je ľúto, keď vidím všetku tú robotu a zanietenie, že nakoniec film dopadol, podľa mňa, iba ako priemer.

• 17.9.2007  20:14
    Ovečka Shaun (TV seriál) (2007)

Vskutku geniálne.

• 28.8.2007  12:00

Celkom zaujímavý film z prostredia výroby televíznych seriálov. Pre ľudí, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o výrobe takýchto seriálov je to povinnosť, hoci to určite nie je podané presne tak ako sa to naozaj robí. Je to však príjemný film, našťastie nie dlhý a našťastie aj dosť vtipný. Hercom ich roly sadnú, hrajú uvoľnene, hlavne David Duchovny je fajn a poteší aj výkon Gruffudda. Malý ale milý odpočinkový film. 70%

• 27.8.2007  19:21
    Oliver! (1968)

Muzikály mám rád a Oliver! je podľa mňa jeden z tých lepších. Herecké výkony sa mi páčili, hlavne Fagin a Bill Sikes boli dobrí. Oliver Twist bol taký, aký býva vždy, čiže pekný malý chlapec, ale ako postava je nezaujímavý. Rovnako aj jeho spev, nechápem prečo ho nechali predabovať dievčaťom (!). Kým som to nezistil, tak som myslel, že si asi zobral o niekoľko čísel menšie slipy. Oveľa lepší je Artful Dodger, tak herecky ako aj hlasovo. To hlavné na muzikáloch, čiže pesničky sú vynikajúce, napr. „I`d do anything”, „Who will buy” a ďalšie. Davové scény z niektorých pesničiek, často aj 8-minútových, sú úchvatné a hravo prekonajú čokoľvek aj z dnešných muzikálov. O to viac zamrzí, že keď sa nespieva je film oveľa pomalší a nudnejší, hlavne druhá polovica, v ktorej je len zopár piesní. Napriek tomu je to aj tak nadpriemerný muzikál. 85%

• 17.8.2007  22:27

Približne na rovnakej úrovni ako jednotka, len tento diel sa mi páčil viac. Nebolo to také zdĺhavé, boli tam niektoré pekné bitky a takisto dosť úmrtí. Len ten Hulk ostal nevyužitý, ale toho si možno nechávajú do tretieho dielu (ak bude).

• 17.8.2007  14:15

NUDA. Dej prakticky žiadny a ani ničím originálny. Jednoducho treba vytvoriť partiu superhrdinov, čo ochránia svet pred emzákmi. Tí pravdaže pri svojej prvej misii pohoria a pohádajú sa, aby sa nakonci spojili a dokázali, že priateľstvo je nadovšetko. Animácia sa ešte dá, ale na fyziku sa tvorcovia už vybodli. To ale môže byť aj zámer. Taký typický zástupca direct-to-video.

• 15.8.2007  11:41

Zaujímavý nápad, len škoda, že nie využitý úplne. Miestami dosť zdĺhavé, od Hitchcocka by som čakal viac napätia.

• 13.8.2007  21:47
    Kontakt (1997)

Posledná polhodina patrí medzi najemotívnejšie filmové zážitky môjho života.

• 13.8.2007  21:44
    Divoké vlny (2007)

Vynikajúci animák. Nádherná animácia, vynikajúca hudba (hlavne ten hlavný motív, ten ma tak chytil, až som mal zimomriavky), fungujúce vtipy. Konečne niečo originálne a neparazitujúce na iných filmoch. Je to skôr pre tie staršie deti, kvôli tomu že je to robené ako dokument, čo je podľa mňa super nápad. Je v tom všetko: napätie, romantika, zábava. Čo viac si priať. A aj keď normálne nemám rád dabingy, tak tu sa nadmieru vydaril. 90%

• 8.8.2007  22:22
    Divočáci (2007)

Konečne po dlhej dobe komédia, pri ktorej som sa fakt zasmial. A nebolo to len také chichúňanie popod fúzy, ale pekne na plné gule. Užil som si tento film, príjemná oddychovka, ktorú si určite pozriem rád znova. A myslím, že som si to neužil iba ja, ale aj herci na plátne. Hlavná štvorica je super, aj Lawrence, hoci ho nemám moc v láske, Ray Liotta je úplne cool a k tomu ešte nostalgická spomienka v podobe Petera Fondu. Kľudne by som si vedel predstaviť aj dvojku, a podľa úspechu asi aj bude. Len do toho. Máte môj hlas.

• 8.8.2007  10:13
    Zabíjení (1956)

Vynikajúca atmosféra a stupňujúce sa napätie. K tomu bezchybné herecké výkony spolu so scenárom a réžiou a zaujímavé prelínanie sa časových rovín, skoky späť v čase a super záver na letisku.

• 2.8.2007  16:00
    Next (2007)

Distribútor klame.

• 31.7.2007  20:56
    Mise (1986)

Aj keď ma to až tak veľmi nenadchlo a aj hudba sa mi okrem hlavnej melódie zdala taká násilná a nesedela mi v niektorých scénach, tie 4* dávam za herecké výkony a niektoré pekné scény. 70%

• 30.7.2007  16:34

Toto určite nie je len fanúšikovská záležitosť. Len si pozrite titulky, koľko ľudí na tom pracovalo. Určite to nebolo až také lacné ako sa zdá. Ale treba uznať, že je to natočené dobre a hlavne tie masky sú úplne super.

• 26.7.2007  15:54

Celý čas som tomu veril a podarilo sa. Neviem si predstaviť, ako lepšie by sa to dalo previesť na plátno. Je pravda, že tých 87 minút ubehne ako voda, ale je to takých geniálnych 87 minút, že to vôbec nevadí. Zrejme asi najlepšia komédia, akú som kedy videl, zasmial som sa hádam okolo 150 krát a razom sa film dostal medzi moje najobľúbenejšie filmy. A tá animácia – pre mňa krajšia než hociktoré 3-D. Simpsonovým jednoducho celovečerný formát nadmieru sluší. Spider-pig is the best. "Bude dvojka?"