D.Moore

D.Moore

Pavel Korelus

okres Plzeň
novinářský krysák

homepage

101 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 29 58 86 114
  • 15.10.2017  16:01
  Šach mat (TV film) (1963)
  *****

  Nevím, co by tomu řekl Stefan Zweig, ale mně se ta nápaditá drzost, se kterou se jeho předlohy chopil Alfréd Radok, líbila ohromně. Natočil fiktivní TV vysílání, ve kterém někteří herci hrají sami sebe, někteří někoho jiného... A další, ti snad ani sami nevědí, jestli jsou herci nebo kým vlastně jsou. Reportéři jim skáčou do řeči, osvětlovači strkají do obrazu světla, na scéně panuje zmatek a do toho všeho vstupuje dokumentární film, který by mohl klidně být o Járovi Cimrmanovi. Atmosféra je povětšinou vtipná, ale umí i zamrazit. O sedmnáct let později vznikla už přece jenom tradičnější adaptace Královská hra, v níž si Rudolf Hrušínský postavu šachového velmistra zopakoval. "Když on je mu pan Hrušínskej tak podobnej."

  • 14.10.2017  20:19

  Na rozdíl od Drive jsem tentokrát neměl ani na chvilku dojem, že sleduji (nebo se snažím sledovat) nafoukaný film o ničem, kdepak, nic takového. Jen Bůh odpouští je velmi stylová drsná povídka z asijského podsvětí, která diváka sice mate, ale není zmatená, která se dopředu sune hlemýždím, ovšem vytrvalým tempem a vře pod zdánlivě nehybnou neonově barevnou hladinou. Vadou na kráse je pouze ne zrovna přesvědčivý výkon Ryana Goslinga - nemluvné pohledy v jeho podání vypadají pořád stejně a nedokážu si z nich vůbec představit, co právě prožívá nebo nač nedejbože myslí. To Kristin Scott Thomas je samozřejmě úplně jiná herecká liga a její panovačná, pomystychtivá mafiánka je díky ní nezapomenutelná.

  • 10.10.2017  23:57

  "Country roads, take me home, to the place I belong..." Bavil jsem se stejně jako při sledování prvního dílu, ne-li ještě víc. Ano, je to vlastně typická dvojka - větší, bláznivější, delší a tak podobně, jenže zároveň je to stále ta ukrutná legrace, která dokáže s dětinskou radostí a s přehledem zkombinovat úplně cokoliv, co její tvůrce napadlo (včetně několika stoprocentně dojemných scén a trefné satiry), a která má metráky neokoukaných nápadů, jež by jí mohly/měly mnohé jiné filmy závidět.

  • 10.10.2017  23:47
  Wind River (2017)
  *****

  Proklatě atmosférická a na kost promrzlá drsná kriminálka s jednou nesmírně vyhrocenou a po čertech napínavou scénou, kterou si scenárista (a režisér) klidně dovolí proložit jinou, ještě vypjatější, aby pak diváka připraveného na cokoliv nemilosrdně dorazil něčím dnes už takřka nevídaným. Wind River je jako ledový závan starých dobrých filmových časů, kdy kriminálkám a thrillerům záleželo hlavně na postavách a kdy k nezapomenutelnému konci stačil duel dvou lidí.

  • 6.10.2017  20:59

  Nemám rád anime a tenhle kraťas, jakkoliv zajímavé věci se v něm dějí, na tom nic nezměnil.

  • 6.10.2017  20:45

  Působivé párminutové drama se vším potřebným.

  • 6.10.2017  20:35

  Dave Bautista předvedl v Blade Runner 2049 senzační výkon, na malém prostoru ztvárnil nezapomenutelnou a důležitou postavu. A i když mi o něm tenhle kraťas víc neprozradil, je dobrý.

  • 6.10.2017  20:23

  Byl jsem skeptický a přesvědčený, že Blade Runner pokračování nepotřebuje, že to už nemůže být takové, že se chci jen domnívat, co bylo dál s Deckardem, a ne to vědět, že nevydržím dvě hodiny čtyřicet výrazu Ryana Goslinga... Takže si představte mé překvapení, když jsem po nějakých patnácti minutách hodil veškerou skepsi za hlavu a sledoval ten skvělý film s dost podobnými pocity jako kdysi první díl. Příběh naštěstí není žádná nastavovaná kaše, ale má spoustu svých vlastních nápadů a myšlenek, herci jsou bez výjimky výborní, vypadá a zní to fantasticky a řada scén je doslova nezapomenutelných (milování s hologramem, scéna s Elvisem, závěrečná konfrontace). Říkal jsem si jen, jestli není škoda, že Blade Runner 2049 oproti původnímu snímku nenabídl v závěr tolik otazníků a že nekončí třemi tečkami, nýbrž vlastně jen jednou. Ale není.___P.S. Ghost in the Shell se teď může jít stydět do kouta.

  • 4.10.2017  19:59
  Romanetto (TV film) (1970)
  ***

  Odvážný film, který se obejde beze slov a vystačí si pouze s občasnými zvukovými efekty (kroky, smích, facky...), hlubokýma očima Jany Brejchové a samozřejmě se skvělou hudbou Luboše Fišera. Nicméně na Romanetto se budu někdy muset podívat ještě jednou, protože jsem od něj čekal něco trochu jiného a moji pozornost si dnes úplně udržet nedokázalo.

  • 3.10.2017  19:44
  Klec (TV film) (1973)
  ****

  Trefná, leč trochu rozvleklá metafora na téma emigrace, která Jana Třísku čekala za čtyři roky. Od scény schůze dál nemá Klec jedinou chybu. "Kdo přemýšlí, je vždycky sám."

  • 1.10.2017  20:09

  Zpracováním nebo dějem žádná povídka vyloženě nevyniká, všechny čtyři jsou v tomto ohledu příjemně vyvážené. Třetí příběh se ovšem chlubí skvělým hereckým obsazením (jakmile Jaroslav Marvan a Zdeňka Baldová hrají manželskou dvojici, je to sázka na jistotu, no a k nim si ještě přidejte další neodolatelnou tragikomickou figurku Ladislava Peška) a ze čtvrtého přímo trčí výborný výkon úžasného Emana Fialy. Hašek by měl radost.

  • 30.9.2017  12:51
  Maratón (1968)
  ****

  Přivírám oči nad tím, jak vyfešákovaní, slušní a usmívající se jsou tady snad všichni rudoarmějci, protože o nich Maratón není. Prim stále hraje úžasná dvojice Jaromír Hanzlík a Jana Brejchová, dva mladí lidé, kteří se protloukají pražskými ulicemi plnými povstalců, táhnou se s těžkým kufrem a revoluci vnímají každý jinak. Moc pěkně se na ně dívá, jsou odhodlaní, vtipní i vyděšení, všechno jsem jim věřil. Druhá část filmu, ta válečná s kolonami tanků, výbuchy, demolicemi a přestřelkami se mi ovšem líbila také - výprava je velkorysá, bitvy jsou slušně natočené a mají tu potřebnou atmosféru a tu a tam se v nich objeví známá tvář, která někdy dostane jen větu (Svatopluk Beneš), jindy dvě věty (Bohuš Záhorský) a jindy plnohodnotnou roli se vším všudy (fantastický Karel Höger a samozřejmě Vladimír Menšík). Rozhodně bych Maratón nezatracoval.

  • 28.9.2017  09:47

  Bohužel spíše nuda, která je nejprve zajímavá díky úvodním atmosférickým arktickým minutám a pak už vlastně jen díky fantastickým trikům Raye Harryhausena. Útok ještěra na město očividně inspiroval Emmerichovu Godzillu a je tou nejlepší scénou z celého filmu, oproti tomu závěr v zábavním parku je tak vážně míněný a tak nenápaditě natočený, až je směšný. Pobavila mě rolička Lee Van Cleefa, který obří filmové monstrum dorazil radioaktivním granátem o dva roky dříve, než jeho budoucí spaghetti westernový kolega Clint Eastwood poslal v tryskáči do pekel obří tarantuli.

  • 16.9.2017  17:34

  Neodolatelně suchá byrokratická absurdita s kouzelnou poetikou Ypsilonky, která mi silně připomněla Gilliamův Brazil. No vážně, kdyby se Brazil odehrával v Rakousku-Uhersku, určitě by to v něm vypadalo nějak takhle. Skvělá dvojice Jiří Císler a Bronislav Poloczek hraje úřednickou přesilovku proti bezmocnému Ladislavu Frejovi, neustále jim do toho lezou vrazi Jiří Wimmer a Petr Popelka a spolu s nimi Jana Synková, jejíž muž odešel pro noviny a už se nevrátil.

  • 13.9.2017  13:41
  To (2017)
  *****

  Líbilo se mi snad vše - od skvěle vybraných a také hrajících dětských herců přes naprosto šíleného Pennywise, ze kterého opravdu šla nevýslovná hrůza (Tim Curry promine, ale jeho variace na Freddyho Kruegera to tady zkrátka prohrává), po scénář, jenž sice oproti předloze leccos změnil, ale změnil to mazaně a je jí stále věrný. Podobným způsobem si zatím se Stephenem Kingem poradil snad jen Stanley Kubrick. To je mnohem více než náplast za Temnou věž, To je prostě skvělý staromódní horor a já se nemůžu dočkat jeho druhé kapitoly.

  • 13.9.2017  08:56
  Phil Spector (TV film) (2013)
  *****

  Nový (nebo relativně nový) film, při jehož sledování by mě od začátku do konce napadalo, jak bezvýhradně skvělý herec je Al Pacino a jaká je radost ho sledovat, tady dlouho nebyl. Naposledy snad v roce 2010, kdy vznikl Doktor Smrt. Možná je to náhoda, že oba filmy vyrobila HBO, možná ne. Každopádně platí, že i ve Philu Spectorovi se Pacino našel, předvádí něco neskutečného a opět má k ruce perfektní spoluhráče s Helen Mirren v čele. Scénář pomocí důmyslně napsaných monologů i dialogů nechává diváka celou dobu balancovat na pochybách stejně jako Spectorovu obhájkyni, aby mu v závěru nic nevysvětlil a nechal ho, ať se rozhodne sám, jestli má důvodné podezření, nebo ne, a čemu vlastně věří (nebo věřit chce).

  • 12.9.2017  08:12
  To (TV film) (1990)
  ***

  Není to většinou takový průšvih, jak by se dalo čekat, obzvlášť scény s vhodně obsazenými dětmi se povedly, ale čím více se film zabývá dospělými a čím blíže je uspěchaný závěr, tím je lacinější a nudnější. Z Pennywise, který hlavní hrdiny vždycky akorát postraší a pak je nechá být, navíc nemám ten správný hororový pocit, a na rozdíl od knihy velkou roli nehraje ani samotné Derry, což je podobně velké minus. V rámci možností a například v porovnání s tragickým televizním Osvícením jde ovšem o vcelku věrnou adaptaci Kingova eposu.

  • 10.9.2017  11:12

  Temný sci-fi příběh s revolučními triky, které jsou stejně jako prakticky všudypřítomné napětí stále působivé. Vzpomínám si, jak dlouho a jak moc mě kdysi strašil úplně poslední záběr filmu, a vlastně se tomu vůbec nedivím.

  • 6.9.2017  08:31

  Velmi sympatický film od začátku do konce, hlavnímu hrdinovi se dá fandit, ačkoliv to není úplný klaďas, je to napínavé i vtipné a má to příjemný retro vzhled a zvuk. Častokrát jsem si vzpomněl na Zlato s Mathewem McConaugheym, které ovšem mělo přece jenom něco navíc a líbilo se mi ještě více, naopak málokdy jsem si vzpomněl na mnohem horšího Vlka z Wall Street. Tom Cruise názorně ukazuje, proč pořád patří k těm nejsympatičtějším a nejlepším hercům.

  • 24.8.2017  19:13
  Temná věž (2017)
  ***

  Ani extra paráda, ani extra průšvih, spíše průměr, který jen velmi teoreticky mohl být lepší. Nečekal jsem totiž, že by se Temnou věž mohlo podařit zfilmovat lépe než průměrně. Neznalci předlohy (nebo v tomto případě spíše "předlohy") budou asi smířlivější, znalcům se může líbit úvod s Jakem a pak různé narážky na Středosvět (mluvící mývalové v reklamě, Walterovy skleněné koule, 19-19...) a na ostatní Kingova díla (Osvícení, To, Christina, Shawshank, 1408, Prokletí Salemu...), o moc víc jim však film asi nenabídne. Snad akorát překvapení, že scenáristé bůhvíproč změnili funkci Věže, respektive Paprsků. Idris Elba není jako Roland skoro vůbec zajímavý a nemá skoro žádnou motivaci, představitel Jakea také neoslní, no a Matthew McConaughey sice hraje Waltera jako Al Pacino v Ďáblovu advokátovi, jenže režie ani scénář mu příliš nepomáhá, jiskřička atmosféry zasvítí jen tu a tam a strach z něj zkrátka nejde. Závěrečný souboj pak chce být efektní, ale je spíše trapný. Nejsem uražen, ale kdyby film nevznikl, nic by se nestalo.

  • 18.8.2017  18:27

  Těžko se mi hodnotí... Knihu i audioknihu mám moc rád, dýchá z ní krásná atmosféra vzpomínek na dětství, je hřejivá a pohled malého kluka na velké věci v ní je až magický. Zdeněk Svěrák - spisovatel to dovedl napsat, Zdeněk Svěrák - herec to dovede i jaksepatří vyprávět... Ale zatímco Jan Svěrák - režisér to dovedl natočit, Jan Svěrák - scenárista to bohužel tak dobře jako otec odvyprávět nedovedl. Težko říct, jestli to vůbec šlo... Ale některé scény zkrátka měly být delší nebo tam neměly být vůbec, některé situace zase rozhodně měly být divákovi ukázány, aby se je spolu s Edou nedozvídal jen z druhé ruky (minimálně "babičku, která šla naproti" nebo "Péťu, který uletěl" jsme vidět měli) a bylo by to příjemnější, ucelenější. A smysl jedné změny oproti knize, kde se maminka s Edou u rybníka potkají s někým úplně jiným, jsem snad ani nepochopil. Abych ale jen nerýpal, musím pochválit herce (Ondřej Vetchý je obzvlášť přesný, Tereza Voříšková až na pár výjimek působí velmi přirozeně, Oldřich Kaiser je jistota a Jan Tříska zrovna tak) a hudbu Michala Novinskiho, uvěřitelnou dobovou atmosféru, hezky zachycený venkov a děj oživující scény Edových představ. Tři a půl.

  • 13.8.2017  05:26

  V Hellboyově životopisu by se takový případ neztratil.

  • 13.8.2017  05:24
  Chudá holka (1929)
  ****

  Několikrát jsem si vzpomněl na Eroitkon (a na to, že je lepší), nicméně Chudou holkou si nikdo z jejích tvůrců ostudu rozhodně neudělal. Je to velmi dobrý film s krásně křehoučkou Suzanne Marwille, díky které je stále působivý.

  • 8.8.2017  08:19
  Rivalové (2013)
  *****

  Závody Formule 1 patří k těm sportům, které mě zajímají, pokud za nimi vidím dobrý příběh. Příběh Nikiho Laudy (a Jamese Hunta) takový samozřejmě je, jeho knihu Mé roky s Ferrari jsem kdysi přečetl několikrát a vždycky mě fascinoval Laudův perfekcionismus a jakoby chladná mysl, pod níž to ovšem musí strašně vřít. A přesně takového Laudu mi film Rivalové ukázal. Daniel Brühl vypadá jako jeho dvojník a špičkově hraje na té tenké hraně nesympatické arogance a sympatické geniality, kterou postava potřebuje. Chris Hemsworth je na tom jako dravý floutek Hunt zrovna tak. A film o nich vypráví sice s různými příkrasami, ale to důležité pnutí "led versus oheň" a ta nepřátelsky přátelská nálada v něm je. Závody jsou navíc skvěle dravě natočené, Zimmerova hudba k nim sedí... A celá ta část v nemocnici, obzvlášť pak nasazování přilby je tak věrohodná, jako by člověk sledoval dokument (třeba ty nejpůsobivější scény ze snímku Senna).

  • 4.8.2017  07:02
  Vznešený klient (TV film) (1991)
  *****

  Doylovu povídku neznám, takže mi tentokrát chybí srovnání, ale film je extratřída. Holmes má skvělého protivníka a příběh se může vyvinout prakticky jakkoliv... Když se otlučený Jeremy Brett s upřeným dravčím pohledem zjeví v Grunerově pracovně jako nějaký anděl apokalypsy, nemá to jedinou chybu.

  • 2.8.2017  20:00

  Líbil se mi Jupiter vychází, líbil se mi i John Carter a Valerian jim je myslím mnohem podobnější než tolikrát zmiňovaným Star Wars. Má zároveň ovšem něco, co ty dva zmíněné příběhy nemají - stoprocentně sympatické hlavní postavy, konečně zase jeden pár lidí, mezi kterými to od začátku do konce přirozeně jiskří a na které je radost se dívat a které je radost poslouchat. A i když film po příběhové stránce není nijak originální (aby také byl, když zpracovává 40 let starou předlohu), jeho zpracování a úsměvně dobrodružná atmosféra to hravě vynahrazuje. Snad jen hudba Alexandra Desplata mě tentokrát nenadchla tak, jak bych si přál.

  • 2.8.2017  07:17

  Moderní romantická pohádka s dechberoucí Blake Lively, jednoduše srozumitelným příběhem a s velmi zajímavou a po nějakém čase také originální rolí pro Harrisona Forda (že se jeho postava jmenuje Jones a je doktor, nechme stranou). Líbil se mi také představitel Fordovy "mladší verze" - přiznejte se, paní Ingruberová, jak to tenkrát bylo?

  • 1.8.2017  08:20

  Zase jeden velmi elegantně vyřešený případ. Škoda jen, že Holmes nenasbíral více důkazů o nevinně, aby byl konec věrohodnější.

  • 31.7.2017  07:44
  Everly (2014)
  ****

  Krvavé videoherní divadlo, vlastně přímo jednoaktovka, ve které jde hlavně o to, že Salma Hayek likviduje zabijáky, kteří se snaží zlikvidovat ji a její rodinu. Nečekejte vic než zručně natočené a postupně umocňované akční scény, sympatickou stopáž a občas lehounce černý humor a snad nebudete zklamáni.

  • 28.7.2017  21:58
  Baby Driver (2017)
  ***

  Ta originálně hravá až muzikálová nálada, kterou si mě Baby Driver zpočátku získával, se mi bohužel během filmu buď okoukala, nebo se ztratila úplně. Není to jistě špatná věc, akční scény mají švih a hudba je fajn, nicméně záporáci jsou málem zajímavější než hlavní hrdina a příběh je takový... No... Ve výsledku mi toho moc nedal. Tři a půl hvězdičky.

<< předchozí 1 2 3 4 29 58 86 114
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace