D.Moore

věčný pisálek

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 30 60 89 118
    • 18.10.2018  23:26

"Neseděl jsem minule vpředu?" - "To jsme ještě nebyli svoji!" Prostě výtečná ztřeštěná komedie plná humoru všeho druhu od klasické grotesky přes třeskuté absurdity po nečekaně verbální vtipy. Nevšiml jsem si snad jediného hluchého místa, nadchly mě dekorace a do Ossi Oswalda jsem se zamiloval stejně jako třeba do scény s epidemií foxtrotu. Ústřicovou princeznu jsem navíc viděl s živým hudebním doprovodem, který jí dodal ještě větší grády.

• 17.10.2018  06:11
    Live at the Rainbow (koncert) (1975)

Tady není co řešit. Co do seznamu skladeb (na blu-ray je jich o devět více, než kolik se píše ve zdejším obsahu) i co do Freddieho vizáže jsou to, pravda, trochu jiní Queen, ale samozřejmě je to stále skvělá muzika, ze které srší energie na všechny strany a která vás drží u obrazovky a nutí přinejmenším podupávat do rytmu. Tradičně perfektní je moje oblíbená Now I'm Here, ale k vrcholům koncertu určitě patří Father To Son, White Queen, Seven Seas Of Rhye nebo Liar.

• 15.10.2018  20:04

Nápadité, napínavé, střídmé. Příjemné překvapení.

• 11.10.2018  23:37

Whiplash, jsem neviděl, kýčovitý La La Land mě nebavil, ale z Prvního člověka jsem bezvýhradně nadšený. Strhující letecké scény všeho druhu (máte pocit, že tam sedíte s ním/s nimi) prokládá neméně dramatickými výjevy z toho "obyčejného rodinného života", Ryan Gosling zase jednou velmi dobře hraje a věřil jsem mu všechno. Scénář přitom vůbec není taková ta klasická životopisná záležitost, při jejímž sledování si divák jen v duchu odškrtává položky, a na hranici kýče se dostane až v závěru (náramek), ovšem vybalancuje to, nespadne a nenatluče si. Mám radost také z toho, že můžu zase jednou pochválit hudbu. Justin Hurwitz totiž hraje na teremin, scénu s Gemini doprovází valčíkem a při přistání na Měsíci burácí tak dramaticky, jako kdyby spolupracovali Hans Zimmer s Philipem Glassem. Na soundtrack se tedy moc těším.

• 11.10.2018  08:36
    Akce Hagana (TV film) (2018)

Velmi zajímavý a skvěle zpracovaný dokument. Jedinou výtku bych snad měl k tomu, že pamětníkům občas takřka nebylo rozumět, ale jinak bez výhrad. Pohled na (ne)zištnou pomoc je příjemně nejednoznačný a diváka donutí přemýšlet, což je jedině dobře.

• 6.10.2018  08:10
    Venom (2018)

Chtělo by se napsat, že Tom Hardy hraje místy tak špatně jako Ben Affleck v Daredevilovi nebo Edward Norton v Hulkovi, ale nebyla by to pravda. Jeho výkon je mnohem blíže Nicolasu Cagovi z Ghost Ridera. Místy zkrátka tak špatný, až je to zábava. Opravdu jsem si nebyl jistý, jestli se Hardy zrovna pitvoří proto, že to má být vtipné, nebo proto, že to má být vážné (ale přitom to je zase, jen nechtěně vtipné). Film samotný žádná hrůza není, ale není to ani skvost. Vůbec mi například nevadilo, že necákala krev a neodletovaly hlavy, mnohem raději jsem, když filmaři pracují s náznaky. Docela solidní byly i akční scény (hlavně ta se zásahovou jednotkou) a vcelku ušel i záporák. Horší ovšem bylo, že mi vše ve Venomovi připadalo hrozně uspěchané a když přišlo "velké finále", skoro jsem to nepoznal.

• 4.10.2018  20:02

Trampský hippie muzikál o zbojníkovi z Podkarpatské Rusi, něco takového mohlo vzejít jedině z Provázku. Písně jsem znal, film ne (a původní představení vůbec), ale přesně takhle jsem si ho vlastně představoval. Je to lyrické, je to tragické, je to ohromně nápadité a své, má to kouzlo a když to skončí, ještě dlouho na to myslíte a ta skvělá hudba vám zní v hlavě. Miroslav Donutil je opravdu výborný, ale stejně jako jeho Nikola se mi líbily postavy Bolka Polívky a Jiřího Pechy.

• 28.9.2018  21:31

Krásné od začátku do konce. Rád bych napsal víc, ale nejlepší bude, když se na to každý podívá sám. John Turturro je výborný, můj oblíbený chameleon Sam Rockwell je (opět) přímo geniální.

• 25.9.2018  09:23

Skvělá velká role pro stejně skvělého Martina Růžka, od jehož narození uplynulo předevčírem sto let. Příběh Buřiče Jejího veličenstva patří k těm, které je radost sledovat, dialogy k těm, které chce člověk hned slyšet ještě jednou, vychutnávat si je a pak o nich přemýšlet. Španělskou inkvizici jsem tu vzhledem k tématu sice čekal, nicméně nečekal jsem, že si na inkvizitora v podání Miroslava Macháčka došlápne někdo ještě nebezpečnější. A už vůbec jsem nečekal tak odvážnou scénu Jany Hlaváčové.

• 23.9.2018  20:10

Ošklivý film, nedívá se na něj vůbec snadno. Ale to byl záměr.

• 23.9.2018  10:43
    Špión (2015)

Taková víceméně průměrná komedie s nadprůměrným Jasonem Stathamem ve vedlejší roli, s několika opravdu povedenými vtipy, s řadou očividně improvizovaných a ne tak dobrých vtipů a s akčními scénami, kterým chybí zuby. Dvě hodiny byly příliš a mnohem více se mi líbily Drsňačky.

• 22.9.2018  21:00
    Queen v Budapešti (koncert) (1987)

Další božský koncert božské kapely, chtělo by se napsat Od Wembley i Bowl se ovšem liší - podle mého názoru je totiž mnohem lépe natočený. Celé vystoupení má obrovskou dynamiku, střih je patřičně zběsilý i na současné poměry a líbí se mi ty dokumentární prostřihy, ve kterých vidíme Queeny courat po Budapešti, nakupovat, rozdávat autogramy, létat balonem, jezdit na motokáře nebo se bavit s malou holčičkou (tahle Johnova scéna je nejlepší).

• 22.9.2018  13:08

Kdo vám bude bližší - šarmantně chladný vrah, zamilovaná psychopatická vyděračka nebo zoufale nudný, ale aspoň trochu (i když ne úplně) kladný advokát? Jestli si myslíte, že se nebudete přiklánět na žádnou stranu a Kroky v mlze budete sledovat nezaujatě, pletete se. Je to jeden z těch rafinovaně napsaných příběhů, které si s divákem hrají a královsky ho tím baví. Nečekané zvraty, hitchcockovské napětí a perfektní výkony Stewarta Grangera a Jean Simmons... Je to vlastně romantický film, ovšem docela se v něm vraždí.

• 19.9.2018  05:53

Od režiséra proklínaného Signálu jsem čekal to nejhorší, ale dostal jsem nadstandardně natočenou historku z malého českého podsvětí ve stylu Guye Ritchieho nebo Dannyho Boyla se skvělým Janem Budařem. Ani chvíli to nepůsobilo trapně!

• 16.9.2018  20:22
    Maggie (2015)

Byl jsem zvědavý, jaké tenhle film bude, ale že mě tak moc nadchne, jsem opravdu nečekal. Velmi originální přístup k zombie žánru je vítané osvěžení, Arnold i Abigail Breslin skvěle hrají, komorní ponurá atmosféra je přímo hmatatelná, vše působí maximálně autenticky. Jsem si jistý, že na řadu scén z Maggie nezapomenu a že se na ni brzy podívám znovu.

• 15.9.2018  23:56

Působivé, rozhodně působivé. Zpočátku nevinná dětská hra se změní v něco úplně jiného a sledovat všechny ty nedospělé i dospělé herecké výkony, mě velmi bavilo.

• 13.9.2018  21:38

Líbí se mi, že si to Shane Black napsal a natočil po svém a nepotřeboval pouze otrocky odkazovat na originál, jako to naposledy dělali Predátoři. Prostě udělal pro něj typickou komedii plnou slovních přestřelek a nečekaných situací (v nichž opět hraje důležitou roli i dítě v ohrožení, zdaleka ne však bezbranné), a ačkoliv mu šlo hlavně o zábavu, napětí se na skok také dostaví. I když mám několik výhrad, hlavně k úplnému začátku a úplnému konci, jsem pořád velmi spokojený. Potěšili mě i neznámí, ale sympatičtí herci (Black scenárista jim hodně pomohl, aby divákovi přírostli k srdci, a jejich odchody jsou tedy vážně působivé), a rád chválím také Henryho Jackmana, který si se Silvestriho hudbou pohrál mnohem originálněji než naposledy John Debney.

• 13.9.2018  05:48
    Cirkus (1928)

Můj milovaný Cirkus! Už jsem málem zapomněl, jak moc skvělý ten film je. Špičková groteska s nádherným závěrem.

• 10.9.2018  06:50
    Bratři Kipové (TV film) (1979)

Velmi dobrá televizní verneovka. Že rozpočet očividně nebyl bůhvíjaký, mi na rozdíl od jiných doopravdy nevadí, neboť je to plné skvělých herců a má to tu pravou atmosféru, kterou od Verneova příběhu čekáte.

• 9.9.2018  10:55

Nebylo to špatné, ale bylo to na můj vkus příliš dlouhé. Nicméně zapůsobila na mě vize války, z dnešního pohledu snad ještě mrazivější než tehdy, když člověk ví, co se v Německu chystalo.

• 5.9.2018  18:52

Nenápadný a pohříchu neznámý kraťas založený na jednoduchém, ale skvělém nápadu. Jiřího Wimmera děsí televizní četba a krásně se bojí, třese strachy, nadskakuje, je to k popukání vtipné. No a pak si uvědomí, že zlověstná postava z obrazovky promlouvá přímo k němu, sleduje ho očima, a to stále není všechno. Je to perfektně zahrané a hlavně taky natočené, atmosféra je vážně tuhá a pointa dokonalá. Kdyby měl Kafka smysl pro humor, možná by něco takového napsal.

• 4.9.2018  08:22

Tak tohle je podle mě dokonalá Chaplinova groteska, které jde jen a jen o zábavu, nic víc ani nechce, a tak vrší jeden skvělý gag na druhý, dokud neskončí. Už jako číšník je Chaplin výborný, ať zrovna počítá útratu podle ušpinění hosta nebo bojuje s kolegy i šéfem a prchá lítačkami tam a zpět. Jenže potom si o polední pauze odskočí na brusle... A začne opravdový koncert. To, co předvádí, se prostě musí vidět. Ideálně několikrát, dokud si nepochroumáte bránici.

• 2.9.2018  18:10
    Uličnictví pana Čabouna (TV film) (1981)

Lubomír Lipský udělal z lehce nadprůměrné povídky nadprůměrnou.

• 2.9.2018  15:02

"Jéžišmarjá!" Jsou zkrátka inscenace, u kterých se člověk baví od začátku do konce a ze sledování všech těch skvělých hereckých výkonů je mu hezky, no a když skončí, je mu hezky dál. Tohle je jedna z nich.

• 2.9.2018  11:21
    O lyrickém zloději (TV film) (1965)

Milé a krásně zahrané. Felixe le Breux recitujícího Wildea bych mohl poslouchat stále, ale tahle povídka není jen o tom.

• 2.9.2018  10:49
    Tajemství ďáblovy kapsy (TV film) (1980)

Rodinný film ve stylu Pánů kluků, ale vážnější. Ze závěrečného titulku mě doopravdy zamrazilo a doslova a do písmene hnusná postava Rudolfa Hrušínského se mi určitě vryje do paměti.

• 2.9.2018  09:09
    Jersey Boys (2014)

Výborná biografie výborné hudební skupiny, kterou Clint Eastwood natočil jako... Gangsterku? Ano, přesně tak. Skvělé herecké výkony, typicky precizní režie "nezúčastněného pozorovatele" s několika senzačními nápady (jízda kolem oken hudebního vydavatelství), věrohodná retro atmosféra s lehce vyšisovanými barvami, no a potom hudba, hudba a hudba. Při scéně v závěrečných titulcích jsem až litoval, že celý film nebyl muzikál, protože ta pohodová roztančená pětiminutovka byla přirozenější a působivější než dejme tomu celý La La Land.

• 1.9.2018  18:54

Místy opravdu krásně zběsilá groteska (Chaplin dostane do rukou vidle, tak si představte, co se asi bude dít) s jednoduchým, ale uceleným příběhem a s nečekaně melancholickým závěrem.

• 28.8.2018  23:44
    Vlasy (1979)

Z dávné školní projekce jsem si Vlasy matně pamatoval jako dobrý muzikál s dobrými písněmi a řadou scén, které nám coby puberťákům přivodily různé stavy. Dnes jsem ale Vlasy konečně viděl znovu, a to rovnou v kině, a musel si mínění poopravit. Je to totiž skvělý muzikál s přímo geniálními písněmi a scénami zrežírovanými tak světovým způsobem, že člověk zase jednou musí smeknout před talentem Miloše Formana. Ať už to jsou bezstarostné ódy zpívané a tančené po parcích, halucinogenní svatební scéna nebo finále s letadlem požírajícím vojáky, všechno je na jedničku. Týká se to samozřejmě i hereckých a pěveckých výkonů, no a ta lehkost, s jakou se střídá humor s mrazením, je rovněž obdivuhodná. Na světě jde o přátelství, o lásku, o volnost, říká tenhle film. Nebo by o to alespoň mělo jít. A to platí pořád. Nebo by alespoň mělo.

• 28.8.2018  09:32

Charlie Chaplin ničí filmování a filmaře. Na můj vkus by to mohl dělat lépe nebo alespoň v kratší době, ale několik dobrých momentů (včetně zběsilého pobíhání na závěr) mu neupřu.

<< předchozí 1 2 3 4 30 60 89 118