Dobrodružství Sherlocka Holmese a doktora Watsona: 20. století začíná (1986) (TV film)

Výborná tečka za povedeným seriálem, obzvlášť úvod první epizody s hydraulickým lisem byl svělý a špionážní atmosféru všeho, co následovalo, se podařilo odlehčit poměrně decentním humorem - tentokrát se žádné křečovité pitvoření nekonalo, naopak. Například to věčné vyzvánění telefonů a telegrafu v Mycroftově kanceláři bylo velmi vtipné a zároveň hezky názorně vysvětlovalo, jak moc se proměnil svět hlavních hrdinů.

Cooganův trik (1968)

Velmi sympatická a každou vteřinou stylová podívaná s klasickým Clintem Eastwoodem v roli nafoukaného moderního kovboje, který v současném New Yorku řeší věci pěkně postaru. Jasná rozcvička na (dějově mnohem zajímavějšího) Drsného Harryho se spolehlivou Siegelovou režií a výbornou Schifrinovou hudbou.

Síla života (2014)

Komorní melancholický western s velmi lidským poselstvím, který umí překvapit, napnout i dojmout. Zkrátka jeden z těch filmů, při jejichž sledování se sami nad sebou zamyslíte a nepřestáváte s tím ani když skončí a je dávno po titulcích. Tommy Lee Jones opět výborný za kamerou i před ní, Hillary Swank mu nezůstává nic dlužná... No a perfektně jsou obsazeny také všechny ostatní role. Člověk by si řekl, jestli to není "plýtvání hereckým materiálem", angažovat Johna Lithgowa, Jamese Spadera, Williama Fichtnera, Meryl Streep a další jen kvůli několika minutám. No, není.

Říjnové nebe (1999)

Velmi příjemný film, ve kterém patos, pravé rodinné hodnoty a další správné věci naštěstí drží na uzdě pohodová nálada a velmi dobré výkony všech zúčastněných. Může se zdát, že rodinné drama o chlapci z hornického města, který chce být raketovým konstruktérem, není právě typická látka pro Joa Johnstona. Ale to se může jen zdát - on si totiž s dobovou atmosférou, partou kluků a jejich dobrodružným zápalem vyhrál jako vždy, ačkoliv ke konci se to, pravda, trochu táhlo.

Van Gogh: Darkness Into Light (1956)

Film o filmu Žizeň po životě, zajímavé jsou části s "dosazováním" stromů, hledáním ředitele a také se setkáním Kirka Douglase a ženy, která skutečného van Gogha opravdu znala.

Žízeň po životě (1956)

Krásný film, který vyjadřuje vše, co jsem si o van Goghovi kdy myslel. Jde o tragický osud člověka, jenž se zuby nehty držel všeho krásného, aby alespoň na okamžik nemusel vidět to ostatní a aby mohl zapomenout na své vlastní těžkosti. Skvělý Kirk Douglas a práce režie i kamery - filmové obrazy jsou nádherně syté a hřejivé, no zkrátka přesně tak, jak mají.

Juliette a Juliette (1974)

Čert vem feminismus a tak dále, ale proč to není vtipné? Škoda. Vzpomínat budu asi jen na trochu netypického Pierra Richarda, jak v boxerských rukavicích zvedá telefon.

Život je krásný (1940)

Mám tenhle film moc rád a ani postoprvé mě neomrzí. Vlastně mi připomíná snímky Woodyho Allena - nejen tím, že vcelku klasické schéma podobných romantických komedií podává trochu jinak (ale zase dobře a svěže), ale i tou štědrou porcí slovního humoru. Navíc Oldřich Nový je opět senzační a jeho zdejší výkon mě jen a jen utvrzuje v tom, že škatulku stoprocentního milovníka (jak ho dnes bohužel řada lidí stále vnímá) si nezasloužil, protože byl především stoprocentním komikem s, řekněme, milovnickými sklony. No a když mu sekundují Lída Baarová, Bedřich Veverka, Zita Kabátová, Ladislav Pešek a jako vždy skvělý Václav Trégl, nemám si nač stěžovat.

Westworld (1973)

I robot má jen jedny nervy, a tak když Yulla Brynnera už poněkolikáté zastřelí rozesmátý dovolenkář, nemůže to zkrátka dobře dopadnout :) Westworld se mi kdysi ohromně líbil a dodnes si živě vybavím tu hrůzu, která mě popadala hlavně v závěru, kdy jde o vše. No, po letech film sice trochu vyčichl a je nutno uznat, že se místy táhne skoro nesnesitelně, ale jeho myšlenka naštěstí zůstala stejná.

Atlantis (1991)

V hlavních rolích podmanivá hudba Erica Serry a krásy světa podmořského. Výsledkem je meditativní podívaná, při níž se člověk sám sebe ptá, k čemu to hernajs vlastně je, že umíme například vystřelovat rakety do vesmíru, když příroda dokáže všechno TOHLE a nás k tomu vůbec nepotřebuje. Naopak, spíš jí v tom překážíme.