Bílá masajka (2005)

inspirace: konflikt lásky s kulturou a morálkou, vítězí morálka a zvyky

Medvídek (2007)

Inspirace: film ze života -budu se opakovat, takový skutečně život je. Tak nějak jsme skoro všichni zrozeni. A dobře jsem se pobavil.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Inspirace: čich - nová dimenze pohledu na vůni a smrad, velmi plasticky a realisticky ztvárněná. Jinak ovšem to mesiášství mne neoslovilo, i když jsem zastáncem názoru - co voní jde od Boha, co smrdí jde od Ďábla.

Rambo: První krev (1982)

Inspirace: násilí moci proti jedinci se ostatní lidé bezmocně podřizují. Rambo se nepodřídil. Mohl, byl na to cvičen. Analogie pro život je obtížná, ale Johnovi všichni fandí a chápou jej. I já. Film jsem si prožil.

Stíny horkého léta (1977)

Inspirace: krizová situace, ve které se projevil charakter hlavních hrdinů obou stran. Film je natočen tak, že jsem se dokázal vžít do rolí a přemýšlel jsem, jak bych se zachoval já. Přesně vyvážené napětí situace.

Muž z Ria (1964)

Inspirace: film jsem viděl jako malý kluk a byl pro mne zosobněním exotiky, vtipu, dobrodružství a krásných žen. Návaznost volné trilogie (Muž z Hongkongu, Muž z Acapulca) je jakoby návazností vztahu Belmonda k ženám - od ztřeštěné Francoise Dorléac, přes vášnivou Ursulu Andress až ke zralé Jaqueline Bizet

Těžce zamilován (2001)

Inspirace: film (určitě průměrný) mne fascinoval úplně něčím jiným než filmová zápletka a není mi úplně jasné, jestli dvě skutečné postavy hrály samy sebe: Anthony Robbins - guru neurolingvistického programování, který umí skutečně to, co bylo podstatou základní myšlenky filmu (myšlenkově přeprogramovat vnímání) - jeho knihy jsou neskutečné a neurolingistické programování základem např. scientologie nebo Silvovy metody. A potom, ten borec, co bez nohou v závěrečných titulcích tak neskutečně jezdil na lyžích, to byl Chrirstopher Reeve ? Kvůli těm dvěma stojí za to film vidět.

Red (2008)

Inspirace: tvrdý muž hájí svoje práva a příkoří, které na mu děje, když mu mladá parta zastřelí psa, který je jeho jedinou radostí na konci těžkého života. Nemá co ztratit, snaží se uhájit pravdu. Bohužel to vede k dalšímu násilí a další tragédii. Muž je asertivní, hájí svou pravdu za každou cenu. Z jeho pohledu je to správné. Film na mne působil trochu schematicky, proto dávám tři hvězdy.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Inspirace: jelikož se mě to věkově a myšlenkové týká, míra nostalgie byla při sledování vysoká. Film podle mne špatně natočený, ale myšlenkově bohatý. Každý má svou představu o životě a najednou musí bilancovat. Kdo ještě nebilancoval, neví o čem je řeč. Ale i v té nostalgii jsem se smál, připadalo mi to vtipné. Jedna z myšlenek: peníze, bohatsví a popularita nejsou pro vnitřní pocit štěstí zdaleka to nejdůležitější.

Egypťan Sinuhet (1954)

inspirace: film je spíše popisný, historická klasika. Pro ty, kteří mají o období Achnatona a Nefertiti v egyptské historii zájem je to ovšem lahůdka, zvlášťě, když už si prošli v Egyptě Karnacký chrám a Údolí králů