Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Dobrodružný

Andělé a démoni (2009)

Inspirace: Nádherné reálie Říma a Vatikánu. Jinak film jako satisfakce pošramocené pověsti katolické církve se podle mého mínění docela povedl. Příběh vpravdě akční, zpracování solidní, kulisy úžasné. Musel jsem jej vidět dvakrát, abych zachytil obrovské množství myšlenek a historických souvislostí. Ale stály za to. Myslím, že Vatikán může být spokojen.

Bourneovo ultimátum (2007)

inspirace: pro mne překvapivá, strhující podívaná, v duchu předchozích dílů, ale zajímavější, nádherně smysluplně chaotická kamera, výborná hudba, intenzivní dvouhodinový prožitek. Moc pěkné.

Bílá masajka (2005)

inspirace: konflikt lásky s kulturou a morálkou, vítězí morálka a zvyky

Carmen (1983)

Inspirace: strhující Gades a hlavně Laura del Sol - ztělesněné ženství ve své kráse, svůdnosti a koketerii. Provokující žena, stále více napínaný muž až k okamžiku, kdy žena již nechce a muž zešílí - to je Carmen. V Saurově filmu je prolínání skutečnosti a baletu tak opravdové, že kdykoli si na ten film vzpomenu, přemýšlím o tom, jak to vlastně bylo. Jinak nádherné neverbální projevy španělského baletu s vyjádřením nehraného temperamentu. Skvělý film.

plakát

Cesta do Indie (1998) (TV film)

Inspirace: trilogii jsem musel vidět znovu a znovu, abych si skutečně potvrdil, že Chaun, Čtvrtníček a vlastně i Richard Gere vážné tvrdí, že za pěti smysly jsou i smysly další, které nepopisuje biologie, fyzika ani chemie. Jsem tomu rád a nadchlo mne to. Stejně jako mne překvapila drsná realita Indie. Z reportáže z pohřebních obřadů se mi dělala husí kůže.

Ecce homo Homolka (1969)

Inspirace: mimořádně kvalitní karikatura homo sapiens, pojednávající vlastně o tom, jaká prázdnota a tragedie nastane, když se nám pokazí televize, v komentářích k tomuto filmu existuje názorový rozpor tak 50/50 - jsme skutečně takoví a nebo takoví vůbec nejsme. Jinak spoustu myšlenek na zamyšlení: člověk hledající klid, člověk mající pocity viny, člověk prosazující své zájmy, člověk si uvědomuje, jak mu život protéká mezi prsty. Špičkové herecké výkony.

Egypťan Sinuhet (1954)

inspirace: film je spíše popisný, historická klasika. Pro ty, kteří mají o období Achnatona a Nefertiti v egyptské historii zájem je to ovšem lahůdka, zvlášťě, když už si prošli v Egyptě Karnacký chrám a Údolí králů

Hogo fogo Homolka (1970)

Inspirace: ...člověče, kdyby nás tak někdo viděl, tak smíchy praskne...tak to je geniální, je to vlastně znovu(podruhé) o tom, co dělá každý z nás, když ho nikdo nevidí. No a když nás někdo vidí, tak jsme hogo-fogo, to musíme nějak vypadat. Asi ten život o tom je, otázka je, jestli si to dokážeme přiznat, asi by to mohlo stačit - si to přiznat a nemusíme to ani natočit, jak se to podařilo Jaroslavu Papouškovi. Skrytá kamera II.

Homolka a tobolka (1972)

Inspirace: budeme na sebe hodní, ale jak jde o peníze, tak neznám příbuzného - jak typické a nestárnoucí i po letech. Určitě je škoda, že Homolkovi neměli pokračování, protože zcela určitě zráli počtem pokračování a takové zrání by v roce 2007 mohlo vypadat dost dobře, třeba Homolkovi na sobotním výletě v centru Zličín...

Ideální manželství (1982)

Inspirace: Rohmerova psychologická sonda do myšlení ženy. Krásně popisuje majetnické myšlení ženy ve vztahu k mužům, byť je "myšleno dobře". Ale jde jen o agresivní manipulaci. Žena, která se takto projevuje předem maří svůj vztah a nesmí se divit, že partner se brání, nebo si vytváří jiné vztahy. Mám rád tyto typy filmů.