Ideální manželství (1982)

Inspirace: Rohmerova psychologická sonda do myšlení ženy. Krásně popisuje majetnické myšlení ženy ve vztahu k mužům, byť je "myšleno dobře". Ale jde jen o agresivní manipulaci. Žena, která se takto projevuje předem maří svůj vztah a nesmí se divit, že partner se brání, nebo si vytváří jiné vztahy. Mám rád tyto typy filmů.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

inspirace: pár myšlenek - skutečné hodnoty jsou nad vnější image a vnitřní krása vítězí i když je neuvěřitelné, jak jsme naučeni, že stáří je něco negativního, nepříjemného... děláme si starosti se stárnutím, zdá se, že horší by bylo, kdybychom mládli, vlastně bychom znali datum našeho zmizení ze světa a to by byl hodně velký průšvih... po druhé a potřetí se krásně pozorují Pittovy proměny.

Mamma Mia! (2008)

inspirace: skutečná inspirace pozitivity, čistá radost, uvolnění a pohoda.

Immaculate Conception (1992)

inspirace: úžasný film, evropský pár má problémy s otěhotněním a jede to řešit do Indie. Dítě zplodí, ale jinak, než si představovali. Za mystikou neposkvrněného početí je skrytý pouze obyčejný chtíč. Sugestivní, suchý anglický humor a tragédie nesvobody.

Obřad (1995)

Inspirace: Sophie nemá dislexii, ale je analphabet, prostě neumí číst a psát. Isabelle Huppert i Sandrinne Bonnaire jsou neskutečně opravdové. Geneze vzniku zločinu je přesná, tak se skutečně většina zločinů a hlavně vražd stává, najednou, z ničeho nic, z nenávisti, jako reakce na vlastní problémy a neschopnost. Ovšem kontrast napětí Mozartovy opery a klidu přípravy vraždy ve mě vyvolaly pocity, které jsem už u filmu dlouho nezažil, vážně jsem nevěděl, jestli se mám dál s hrůzou dívat, nebo pro klid film vypnout. A Jacqueline je stále stejně půvabná.

Hogo fogo Homolka (1970)

Inspirace: ...člověče, kdyby nás tak někdo viděl, tak smíchy praskne...tak to je geniální, je to vlastně znovu(podruhé) o tom, co dělá každý z nás, když ho nikdo nevidí. No a když nás někdo vidí, tak jsme hogo-fogo, to musíme nějak vypadat. Asi ten život o tom je, otázka je, jestli si to dokážeme přiznat, asi by to mohlo stačit - si to přiznat a nemusíme to ani natočit, jak se to podařilo Jaroslavu Papouškovi. Skrytá kamera II.

Ecce homo Homolka (1969)

Inspirace: mimořádně kvalitní karikatura homo sapiens, pojednávající vlastně o tom, jaká prázdnota a tragedie nastane, když se nám pokazí televize, v komentářích k tomuto filmu existuje názorový rozpor tak 50/50 - jsme skutečně takoví a nebo takoví vůbec nejsme. Jinak spoustu myšlenek na zamyšlení: člověk hledající klid, člověk mající pocity viny, člověk prosazující své zájmy, člověk si uvědomuje, jak mu život protéká mezi prsty. Špičkové herecké výkony.

Bourneovo ultimátum (2007)

inspirace: pro mne překvapivá, strhující podívaná, v duchu předchozích dílů, ale zajímavější, nádherně smysluplně chaotická kamera, výborná hudba, intenzivní dvouhodinový prožitek. Moc pěkné.

Carmen (1983)

Inspirace: strhující Gades a hlavně Laura del Sol - ztělesněné ženství ve své kráse, svůdnosti a koketerii. Provokující žena, stále více napínaný muž až k okamžiku, kdy žena již nechce a muž zešílí - to je Carmen. V Saurově filmu je prolínání skutečnosti a baletu tak opravdové, že kdykoli si na ten film vzpomenu, přemýšlím o tom, jak to vlastně bylo. Jinak nádherné neverbální projevy španělského baletu s vyjádřením nehraného temperamentu. Skvělý film.

Cesta do Indie (1998) (TV film)

Inspirace: trilogii jsem musel vidět znovu a znovu, abych si skutečně potvrdil, že Chaun, Čtvrtníček a vlastně i Richard Gere vážné tvrdí, že za pěti smysly jsou i smysly další, které nepopisuje biologie, fyzika ani chemie. Jsem tomu rád a nadchlo mne to. Stejně jako mne překvapila drsná realita Indie. Z reportáže z pohřebních obřadů se mi dělala husí kůže.