FIBO

FIBO

Česko

15 bodů

Moje zajímavosti

od nejnovějšíchpodle abecedypodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4
  • 5.10.2014
  I Want to Be a Soldier (2010)

  - Přestože se děj filmově odehrává v anglicky mluvící zemi, ve skutečnosti probíhalo natáčení ve Španělsku a naprostá většina účinkujících a štábu jsou rodilí Španělé, včetně hlavního protagonisty Ferguse Riordana. Tvůrci však vynaložili mnoho práce, aby byl příběh zasazen do amerického prostředí. Diváci si mohou povšimnout, že na mnoha místech se ve filmu objevují anglicky psané texty, vzkazy rodičům či anglicky psané deníky. Ve filmu se též vyskytují americké vlajky a je zde mimo jiné jasně patrný model amerického školství. Tato celá iluze západního kontinentu je tedy vytvořena v jiné části světa, než na první pohled vypadá.

  • 28.9.2014
  I Want to Be a Soldier (2010)

  - Hlavní představitel Alexe Fergus Riordan dostal jako dárek při premiéře filmu rubikovou kostku. Jde o analogii k rubikové kostce z filmu, se kterou si ve filmu přetvářivě hrál, aby před rodiči vypadal jako hodný chlapec.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Scéna v kostele měla původně končit tak, že se záběr zvedne do výšky dírou ve stropě a odhálí divákovi pohled na bombardovaný Berlín.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Střihač a zároveň skladatel John Ottman na svých oficiálních webových stránkách volně poskytl ke stažení dvě skladby, které nebyly uvedeny v oficiálně vydaném soundtracku. Jedná se o skladby "Africa" a "The Church".

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Pro film bylo složeno 100 minut hudby, přičemž na oficiálně vydaném soundtracku k filmu je pouze 64 minut.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Konečný záběr filmu měl vypadat tak, že kamerový jeřáb zabírá obličej mrtvého Stauffenberga (Tom Cruise) a následně se záběr zvedá a odhaluje široký pohled na noční Berlín, který je bombardován. Od toho však bylo upuštěno, neboť tvůrci nabyli dojmu, že by takové zakončení bylo neosobní vůči hlavní postavě. Namísto toho byl použit už dříve natočený obraz, kde se Stauffenberg loučí se svou manželkou.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Věk představitelů Stauffenbergových (Tom Cruise) dětí je trochu odlišný od toho, jaký je uveden v literárním scénáři. Synové 9, 7 a 5 let a Stauffenbergově dceři, která si nasadí tátovu čepici a zasalutuje, mají být podle scénáře 2 roky. Z filmu je však patrné, že herci jsou starší.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Detailní záběr na vlajku, kterou začíná úvodní pasáž v Africe, je digitálně upraven. Samotná vlajka v tom záběru vůbec není a byla přidaná digitálně až v postprodukci.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Ve filmu se objevil i režisér Bryan Singer. Konkrétně jde o pasáž, kde Stauffenberg (Tom Cruise) a jeho asistent Haeften (Jamie Parker) skladají ve Vlčím doupěti bombu. Scéna, kdy kamera zabírá polodetail rukou obou herců, byla dotočena až v době, kdy už nebyl k dispozici původní herec Stauffenbergova asistenta Jamie Parker, a tak záběry jeho rukou nahradily záběry rukou režiséra Singera.

  • 23.6.2013
  Valkýra (2008)

  - Ve scéně, kdy je Stauffenberg (Tom Cruise) sám v místnosti a snaží se umístit připravenou nálož do aktovky, mu aktovka ujíždí po stole, protože se mu s ní jednou rukou špatně manipuluje. Ve skutečnosti toto ve scénáři nebylo nijak popsáno, nicméně tvůrcům se toto autentické ztvárnění natolik líbilo, že tuto nešikovnou manipulaci použili do výsledného filmu.

  • 7.4.2013
  Chcete být milionářem? (TV pořad) (2000)

  - V roce 2001 došlo v anglické verzi pořadu k nevídanému podvodu, který neměl v této soutěži obdoby. Soutěžící Charles Ingram podvodem zvítězil a vyhrál milion liber. Televizní štáb už v průběhu natáčení měl podezření na podvodné praktiky a uvažovalo se, že natáčení bude zastaveno. To nakonec pokračovalo až do svého konce, nicméně soutěžícímu bylo následně vzneseno obvinění z podvodu a platba výhry i odvysílání dílu pozastaveno do doby, dokud nerozhodne soud. Soud následně Charlese Ingrama na základě svědectví a dokazování odsoudil na 18 měsíců za podvod a uložil mu nahradit náklady soudního řízení. Tento díl nebyl v soutěži nikdy oficiálně odvysílán, nicméně jeho průběh byl zdokumentován i se svědectvím účastníků a byl odvysílán jako samostatný dokument mimo rámec soutěže.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Hans Zimmer dlouho toužil ve své hudbě pro film použít antický hudební nástroj duduk. Toto se zpočátku jevilo jako nereálné, protože jediný všeobecně uznávaný profesionální virtuóz na tento nástroj Djivan Gasparyan pochází z Arménie a nemluví anglicky. Toto se nakonec podařilo, když Zimmer zjistil, že Gasparyan plánuje cestu do Los Angeles, kde shodou okolností Zimmer hudbu pro film skládal.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Skladatel Hans Zimmer přiznal, že pro film složil hodiny hudby v nespočtu variacích. Většina z těchto materiálů nebyla nikdy použita, protože dle jeho slov nezapadala do filmu.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Spencer Treat Clark, představitel Luciuse, dostal na konci natáčení od režiséra Ridleyho Scotta zajímavý dárek - kompletní projektové nákresy Kolosea, na základě kterých produkce postavila skutečnou část Kolosea, ve které se natáčení odehrávalo.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - V prvních verzích scénáře Maximus (Russell Crowe) unikl Commodovým (Joaquin Phoenix) pretoriánům skokem do Tibery, aby se později vrátil se svou armádou, svrhnul Commoda a sám se stal císařem.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Stavba filmového Kolosea trvala 19 týdnů.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Režisér Ridley Scott a Russell Crowe v audiokomentáři k filmu vzpomínali na zesnulého Olivera Reeda. Dle jejich vzpomínek na natáčení byl Reed uzavřený sám do sebe a skoro s nikým se nebavil. Při natáčení podával solidní výkony, ale nešlo s ním jednu scénu natáčet více než třikrát, pak začal být Reed nesoustředěný a neměl daleko k agresi. Ridley Scott nicméně uznává, že prvotní filmování obrazů, ve kterých Reed vystupoval, bylo herecky nejlépe provedené.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Úvodní scéna bitvy měla po sestříhání stopáž 19 minut. Byla však znatelně zkrácena z důvodu postupného vystříhávání a vyřazování nepotřebných pasáží pro verzi filmu uvedenou v kinech.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Pro film byla natočena poměrně brutální scéna, která nebyla v žádné verzi filmu uvedena, a to ani v rozšířené. Jedná se o scénu popravy křesťanů v Koloseu, kdy bezbranní prostí lidé včetně malých dětí jsou spoutáni v aréně a jsou na ně vypuštěni lvi. Tento výjev sleduje Maximus (Russel Crowe) okénkem do arény a vidí přímý pohled do tváře dítěte, kterému zbývají poslední vteřiny života před rozsápáním.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Pretoriánskou císařskou stráž hrálo v jedné samostatné scéně 84 komparzistů.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - V závěrečném souboji Maxima (Russell Crowe) s Commodem (Joaquin Phoenix) je v blízkém záběru patrné, že dýka, kterou císař šermuje v bezprostřední blízkosti před svým soupeřem, je gumová. Toto je patrné ve chvíli, kdy ji drží oba naráz, a dýka se začne kroutit.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - V momentě, kdy Maximus (Russell Crowe) prosekne Tigrisovi (Sven-Ole Thorsen) nohu, je možné v pozadí tohoto obrazu vidět, že aréna Kolosea je na výšku výrazně menší než na záběrech upravovaných počítačovou grafikou. V záběru je vidět i "pracovní" konstrukce velaria, která se zásadně liší od velaria na záběrech, které prošly grafickými úpravami.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Ve scéně, kdy se Maximus (Russell Crowe) prochází po úvodní bitvě táborem a kráčí k ohradě s koňmi, je v blízkém pozadí v záběru vidět člen štábu v džínách.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Katapulty použité v úvodu filmu by reálně měly dostřel zhruba do vzdálenosti 140 metrů. Z důvodu bezpečnosti a efektivity byl jejich dostřel digitálně upraven tak, aby byl daleko větší.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Závěr filmu před tím, než došlo ke změnám ve scénáři, měl původně vypadat tak, že postava Proxima (Oliver Reed) v Koloseu zahrabe do země dřevěný meč, který symbolizoval získání svobody.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Scéna, která znázorňuje Maximovo (Russel Crowe) vnímání smrti své rodiny, byla původně ztvárněna jinak, než vidí divák ve filmu. Maximus měl mít při cestě pouští vidění, při kterém sledoval usmrcení rodiny, aniž by byl na místě vraždy fyzicky přítomen. Tato scéna byla natočena, ale v konečné verzi filmu nepoužita.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Jakmile zavolal Oliveru Reedovi jeho agent, aby mu sdělil, že ho Ridley Scott chce obsadit do filmu, tak si Reed nechal poslat scénář. Poté, co rozlepil obálku, ve které byla zmínka, že zaslání scénáře nepředstavuje oficiální nabídku, tak se jím Reed přestal úplně zabývat. Až následné další telefonáty a domluvy za předem stanovených podmínek Olivera Reeda vyústily v jeho účast ve filmu.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Jedna z původních verzí scénáře nevylučovala sebevraždu Lucilly (Connie Nielsen).

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Kvůli rozzuřeným komparzistům v Koloseu musela produkce dodatečně najmout ochranku, která korigovala jejich odchod ze scény, čímž se zamezilo problémům, kdy tisíce komparzistů chtěli opustit scénu současně.

  • 16.2.2013
  Gladiátor (2000)

  - Ve fázi střihu byla vyřazena nikdy neuvedená scéna. V provinční aréně v Zucchabaru byla postava jménem Pluto. Tato maskovaná postava měla hůl s bronzovým drtičem lebek, která po boji gladiátorů v aréně usmrcovala bojovníky, kteří leželi na zemi na pokraji smrti.

<< předchozí 1 2 3 4
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace